Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Premier Energy se listeaza la bursa

Unde recomandati un CT cu Casa de...

Adaptare masina pentru o persoana...

Bios laptop Myria MY8315
 Folie display laptop in Bucuresti?

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...

Salariu de șofer Uber 8000 l...

Problema token semnatura electron...
 Incarcator diy China

Unde au disparut tancurile federa...

RMN Decontat

Jgheab clasic forma "U"- ...
 Reparatie plafoniera LED

Problema PC - se blocheaza sau re...

Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...

Defect ciudat Videorecorder Panas...
 

Vegetarieni

- - - - -
  • Please log in to reply
37 replies to this topic

#19
apasha

apasha

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 518
  • Înscris: 10.11.2007

 abancor, on Jan 18 2008, 14:48, said:

Scuze, sa nu ma intelegeti gresit, io maninc de toate si orice, imi place prea tare arta culinara ca sa elimin o intreaga plaja de arome, gusturi si retete din alimentatie. Deci comentam acel meniu dpdv al unui omnivor ce sunt.
Mi-am dat seama mai tarziu cand recitit postul acela cu pateu de ficat :D

#20
liviu_np

liviu_np

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,196
  • Înscris: 05.06.2006

 apasha, on Jan 8 2008, 16:00, said:

DELOC CARNE.CONSUM SI LAPTE SI OUA, DECI ...

Oua de ce mananci? Stii ce au ouale sub coaja aceea de calciu?

Au un embrion. O viitoare fiinta vie. Nu ti-e mila de ea? E ca un copil nenascut.

LE. Sa mai aprofundam putin. Laptele este hrana vitala a viteilor. Chiar asa? Le iei mancarea de la gura? Nu se poate  :nonobad:  :D

Edited by liviu_np, 18 January 2008 - 17:07.


#21
apasha

apasha

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 518
  • Înscris: 10.11.2007

 liviu_np, on Jan 18 2008, 17:04, said:

Oua de ce mananci? Stii ce au ouale sub coaja aceea de calciu?

Au un embrion. O viitoare fiinta vie. Nu ti-e mila de ea? E ca un copil nenascut.
Nu e acelasi lucru...Daca e sa o luam asa si plantele au viata si n-as mai manca nimica

#22
liviu_np

liviu_np

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,196
  • Înscris: 05.06.2006
Pai vezi? Asa ca pune mana si mananca sanatos, de toate.

Am vazut ca pe undeva pe la retete propuneai niste retete mexicane de vedeam monitorul o farfurie cu bunatati de-mi venea sa-l mananc :P

#23
Mirovaia_Scorb

Mirovaia_Scorb

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,722
  • Înscris: 30.03.2004
Pânã la urmã, cum s-ar putea defini offtopicu?
Dacã aici discutãm pro ºi contra vegetarianism, alelalte douã de ce mai sunt þinute?

#24
EXIT

EXIT

    Immortal

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,104
  • Înscris: 17.01.2006

 apasha, on Jan 18 2008, 17:06, said:

Nu e acelasi lucru...Daca e sa o luam asa si plantele au viata si n-as mai manca nimica

Multe reprezentante ale regnului vegetal spera sa fie mancate. ;) Asa s-au raspandit. De ce crezi ca fructele sunt frumoase si gustoase? ;)

#25
KALOO

KALOO

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,824
  • Înscris: 08.12.2006

 EXIT, on Jan 18 2008, 23:16, said:

Multe reprezentante ale regnului vegetal spera sa fie mancate. ;) Asa s-au raspandit. De ce crezi ca fructele sunt frumoase si gustoase? ;)
Poate sunt eu de la tara, dar nu pricep nimic din ce ai debitat aici EXITule.

Eu cred ca se poate trai si fara cancer mult mai bine si fara sa ucizi ca sa traiesti. Si ai nelimitate posibilitati de mancaruri care sa nu contina bucati de animale moarte in ea. Cine e adeptul devorarii de cadavre ... problema lor...
Dar nu mi se pare normal sa ai grija de o fiinta doar pentru a omori.  Chiar Biblia spune "Sa nu ucizi" . Nu spune "Sa nu ucizi oameni".
Daca maica-ta ar fi o scroafa ai omora-o sa faci un gratar? Asta e o intrebare adresata tuturor devoratorilor de tesuturi de animale moarte care in acelasi timp cred si in reincarnare.

#26
EXIT

EXIT

    Immortal

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,104
  • Înscris: 17.01.2006
Kalule, faptul ca nu intelegi ceva nu are legatura cu locul de unde vii, iar daca ai chef de scandal si biblii cred ca ar fi bine sa te desfasori pe ariile destinate acestor activitati.
Eu spuneam ca modul de raspandire a unor plante se face cam asa: Planta face fruct, vine animalu' (inclusiv omul), il mananca, nu reuseste sau nu are chef sa separe toate semintele si le inghite. Coaja semintelor protejeaza miezul de ce e prin stomacul animalului respectiv si ajunge din nou pe pamant la o distanta mai mare sau mai mica de locul de unde a fost cules. Si uite asa se raspadesc unele plante/pomi fructiferi/whatever. Daca am gresit va rog sa ma corectati. :)

Cineva spunea mai sus ca aici ar trebui sa scriem retete, asa ca o sa va povestesc si eu despre un experiment pe care l-am inceput acum cateva zile (momentan este suspendat ca s-a terminat materia prima). :) Experimentul se cheama:

Inghetata de banane si vanilie
Am cautat prin magazine inghetata fara lapte si oua. N-am cautat prea mult ca stiu ca n-are rost.
Daca tot aveam prin bucatarie ustensila numita SEB, Le Petit Robot, cateva kilograme de banane si chef de inghetata am hotarat sa-mi fac eu inghetata.
Ingrediente pentru 500 ml crema de inghetata:
- 3 banane coapte dar nu atat de mult incat sa se schimbe culoarea. Am vrut ca inghetata sa aiba o culoare cat mai deschisa.
- O ceasca mica cu lapte de soia cu aroma de vanilie (SoGood - the best!). Cantitatea poate sa varieze in functie de marimea bananelor. Am urmarit sa se umple vasul de 500 ml.
- 3 linguri de ulei de floarea soarelui. Poate sa varieze cantitatea.
- La primele faze ale experimentului am inclus si o cantitate variabila de amidon din porumb. Credeam ca va face crema mai groasa. Dar nu mi s-a parut ca ar avea efect. Daca e prea mult i se simte gustul. Intre timp am renuntat la el.
- Si atat. Dupa cum vedeti, nu am pus zahar suplimentar. Bananele sunt oricum dulci iar laptele de soia este indulcit din fabrica. Crema rezultata este suficient de dulce.

Mod de preparare (In caz ca nu e evident pentru toata lumea :) ):
Bananele se decojesc iar miezul se rupe in bucati de 2-3 cm sau ca sa incapa in vasul blenderului. Folosindu-se accesoriul "cutit" se transforma bucatile de banane in pasta de banane. Nu-i nimic daca nu rezulta o pasta perfecta pentru ca in a doua faza, utilizand accesoriul pentru creme/maioneze (arata ca o ciuperca) va iesi sigur o crema fara cusur. Deci in a doua faza se adauga toate celelalte ingrediente si se blenderuieste vreo 5 minute sau mai putin, depinde si de cat te tin urechile. In cazul experimentelor mele, rezultatul a fost o crema delicioasa. Crema se pune la congelator intr-un vas de plastic. Daca o tii prea mult o sa cam inghete, apar cristale de gheata. O ora, doua, cred ca este timpul ideal ca sa se raceasca si sa arate inca a crema.

Edited by EXIT, 19 January 2008 - 01:55.


#27
KALOO

KALOO

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,824
  • Înscris: 08.12.2006
stiu ca nu are a face cu locul de unde vii, dar era o expresie :P

#28
apasha

apasha

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 518
  • Înscris: 10.11.2007
foarte tare reteta de inghetata   :coolspeak:

#29
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005
daca omul nu ar fi consumat animale ci numai plante, acum planeta asta nu mai exista...

animalele s-ar fi reprodus inconstient, si intr-un ritm atat de alert incat impreuna nu mai aveam loc pe pamant si ii depaseau pe oameni demult...
impreuna am fi consumat atata iarba si plante si etc incat la un moment dat planeta asta ramanea un bolovan plin de lesuri...

dar asa simt unii nevoie sa faca pishu impotriva vantului....

#30
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,495
  • Înscris: 04.05.2006

 apasha, on Jan 16 2008, 06:33, said:

Pe langa faptul ca nu mi se pare atat de sublima carnea, mai e si cel de-al doilea aspect: oare merita sa moara atatea vieti ca tu sa iti satisfaci poftele? cand ai atatea alte lucruri sanatoase care le poti manca? Inteleg animalele pradatoare care ucid pentru supravietuire, dar noi? noi ucidem cu buna stiinta doar pentru niste mofturi!


Este dovedit stiintific, ca daca omul n-ar fi mancat carne, creierul lui nu s-ar fi dezvoltat atat de mult. Proteina din carne (care e de departe cea mai buna) l-a ajutat sa-si dezvolte creierul si implicit sa evolueze. E adevarat, nu e singurul factor, dar daca nu exista, cine stie in ce stadiu eram acum?
Si una peste alta, omul este tot un animal. Evoluat, e drept, dar tot un animal. Exista o parte instinctiva in fiecare dintre noi si nu cred ca e bine s-o ucidem. Sau.....ma rog. Daca o vom ucide, in viitor probabil vom renunta la forma fizica, pentru ca nu vom mai avea nevoie de ea. Ma poti caracteriza drept primitiv, dar eu unul nu vreau sa renunt la animalul din mine pentru nimic. Are si el rolul lui acolo. Fara el n-as mai fi la fel si nu stiu daca mi-ar placea ce-as deveni.
Dar...revenind la subiect, este in natura omului sa omoare animale pentru le manca. Asa ca, nu vad nici un motiv esoteric sau de alta natura pentru a renunta la carne. Si-n plus, imi place :).
Zici ca in Biblie se spune "sa nu ucizi"...dar atunci cum e cu mieii ceruti drept sacrificiu...?

 KALOO, on Jan 18 2008, 23:29, said:

Daca maica-ta ar fi o scroafa ai omora-o sa faci un gratar? Asta e o intrebare adresata tuturor devoratorilor de tesuturi de animale moarte care in acelasi timp cred si in reincarnare.

Daca maica-mea ar fi o scroafa, nu as ucide-o pentru a o manca, pentru simplu motiv ca eu as fi un porc...iar porcii nu sunt canibali. Adica, n-ar ucide un alt porc pentru a-l manca (am specificat pentru ca, daca moare unul intre ei, din varii motive, il halesc fara mustrari de constiinta :lol:). Dar daca maica-mea ar fi o scroafa si eu un porc, mai mult ca sigur as omori-o pe maica-ta....care e om, pentru a o manca :D. (a nu se considera peiorativ ci exemplu).

#31
EXIT

EXIT

    Immortal

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,104
  • Înscris: 17.01.2006

 spare-me, on Jan 19 2008, 09:32, said:

...
animalele s-ar fi reprodus inconstient, si intr-un ritm atat de alert incat impreuna nu mai aveam loc pe pamant si ii depaseau pe oameni demult...
impreuna am fi consumat atata iarba si plante si etc incat la un moment dat planeta asta ramanea un bolovan plin de lesuri...
...
Eu cred ca ai comis o eroare. :)

 richelieu, on Jan 19 2008, 12:02, said:

Este dovedit stiintific, ca daca omul n-ar fi mancat carne, creierul lui nu s-ar fi dezvoltat atat de mult. Proteina din carne (care e de departe cea mai buna) l-a ajutat sa-si dezvolte creierul si implicit sa evolueze. E adevarat, nu e singurul factor, dar daca nu exista, cine stie in ce stadiu eram acum?
Si una peste alta, omul este tot un animal. Evoluat, e drept, dar tot un animal. Exista o parte instinctiva in fiecare dintre noi si nu cred ca e bine s-o ucidem. Sau.....ma rog. Daca o vom ucide, in viitor probabil vom renunta la forma fizica, pentru ca nu vom mai avea nevoie de ea. Ma poti caracteriza drept primitiv, dar eu unul nu vreau sa renunt la animalul din mine pentru nimic. Are si el rolul lui acolo. Fara el n-as mai fi la fel si nu stiu daca mi-ar placea ce-as deveni.
Dar...revenind la subiect, este in natura omului sa omoare animale pentru le manca. Asa ca, nu vad nici un motiv esoteric sau de alta natura pentru a renunta la carne. Si-n plus, imi place :).
Zici ca in Biblie se spune "sa nu ucizi"...dar atunci cum e cu mieii ceruti drept sacrificiu...?
...
Arata-mi si mie dovada aia stiintifica. Din cate stiu eu, organismul nu asimileaza direct proteinele din mancare ci si le produce singur din componente simple care se gasesc atat in meniul carnivor cat si in cel strict vegetal. Stiu ca discutia e complexa dar nu cred ca isi are locul aici. Daca consumul de carne este atat de important pentru activitatea creierului nu crezi ca ar trebui sa observam macar niste mici efecte negative la cei care sunt vegetarieni?
Am impresia ca tu confunzi senzatia de foame cu un presupus instinct de a ucide si manca animale. Cand vezi un porc la televizor sau o caprioara la Zoo simti nevoia imperioasa de a le ucide si devora? Eu cred ca simti ceva diferit: porcul e murdar, scarbos si nici macar nu vrei sa te apropii de el iar caprioara e frumoasa si vrei sa o mangai. Omul nu mai are instinctul autentic de vanator.

#32
apasha

apasha

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 518
  • Înscris: 10.11.2007
[quote name='richelieu' date='Jan 19 2008, 12:02' post='3943576']
Este dovedit stiintific, ca daca omul n-ar fi mancat carne, creierul lui nu s-ar fi dezvoltat atat de mult. Proteina din carne (care e de departe cea mai buna) l-a ajutat sa-si dezvolte creierul si implicit sa evolueze. E adevarat, nu e singurul factor, dar daca nu exista, cine stie in ce stadiu eram acum?
Si una peste alta, omul este tot un animal. Evoluat, e drept, dar tot un animal. Exista o parte instinctiva in fiecare dintre noi si nu cred ca e bine s-o ucidem. Sau.....ma rog. Daca o vom ucide, in viitor probabil vom renunta la forma fizica, pentru ca nu vom mai avea nevoie de ea. Ma poti caracteriza drept primitiv, dar eu unul nu vreau sa renunt la animalul din mine pentru nimic. Are si el rolul lui acolo. Fara el n-as mai fi la fel si nu stiu daca mi-ar placea ce-as deveni.
Dar...revenind la subiect, este in natura omului sa omoare animale pentru le manca. Asa ca, nu vad nici un motiv esoteric sau de alta natura pentru a renunta la carne. Si-n plus, imi place :).
Zici ca in Biblie se spune "sa nu ucizi"...dar atunci cum e cu mieii ceruti drept sacrificiu...?


Nu am fost eu cea care a dat exemplu cu biblia, pentru ca nu ma ghidez dupa asa ceva. Oricum biblia e plina de simboluri interpretabile, lucruri nu se iau mot-a-mot cum scrie acolo.

#33
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005
@exit

daca eroare se refera la iarba si plante, atunci in apararea mea pot spune ca ma refeream la iarba tipica de pascut, pentru animale si la plante gen fructe si legume pentru oameni, desi exista si intercalari.
daca nu, arata-mi-o tu.

#34
KALOO

KALOO

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,824
  • Înscris: 08.12.2006
ok, fiecare cu conceptia lui, stiintific e dovedit ca produsele din carne provoaca cancer si nici un produs vegetal nu produce cancer in schimb.Oricum alea sunt teorii vechi infirmate cu succes in ultimii ani de mari oameni de stiinta ca proteina din carne e unica datorita aminoacizilor unici care s-au dovedit ca nu sunt asa de unici pentru ca ei de fapt au originea tot in plante. Un cotlet de porc=1 pachet de Carpati dpdv al sanatatii. Oricum daca ai fi un porc intr-un cotet nu ai afirma asa de convins ca ai dovezi concrete ca, consumul de carne de porc duce la evolutie a inteligentei.  Adevarul ca nu e prea omenesc sa ucizi o fiinta fara aparare care nu ti-a facut vreun rau. Proteina din carne e digerata de om in aminoacizi daca nu stiai. Si aminocizii din proteina aia de carne se pot obtine in stare mult mai pura din plante si netoxica. Acum asta e parerea mea si convingerea mea pe care o am din surse stiintifice si nu cer nimaniu sa aiba aceiasi parere, abia se ieftinesc produsele vegetale daca manca carne cat mai multi, dar prefer sa nu am bucati de aminale moarte prin mancare. Daca sunt foarte flamand si nu am alternative mananc si animale moarte, dar prefer sa le evit. Oxidantii din carne te imbatranesc, imbolnavesc, te obosesc si trust me proteinele din carne nu prea te fac destept. Incearca sa mananci cateva zile doar produse din carne o sa vezi ca nu rezisti multe zile si o sa areti ca dracu daca ai noroc sa nu te imbolnavesti chiar. Dar fara carne poti trai linistit si fara atatea probleme de sanatate. Cunosc persoane care de zeci de ani de zile nu mananca carne si arata cu 10-15 ani mai putin decat varsta lor. Oricum repet, asta e parerea mea si nu o impun sau o sustin cu infrigurare. E doar o simpla parere.

Edited by KALOO, 19 January 2008 - 15:47.


#35
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005
nu stiu daca mi te adresai mie sau vorbeai impersonal, dar imi expun si eu parerea mea :

eu sunt impotriva vegetarienilor ca si extremisti.
sunt perfect de acord cu carnea, cancerul, imbatranirea, etc, DAR eu promovez consumul de peste, eventual, cel mult, carne de pui ocazional. dar peste da.
de asemenea motivul 'uciderii' mi se pare unul pueril si "blown out of proportions" - exagerat.

#36
KALOO

KALOO

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,824
  • Înscris: 08.12.2006

 spare-me, on Jan 19 2008, 15:53, said:

nu stiu daca mi te adresai mie sau vorbeai impersonal, dar imi expun si eu parerea mea :

eu sunt impotriva vegetarienilor ca si extremisti.
sunt perfect de acord cu carnea, cancerul, imbatranirea, etc, DAR eu promovez consumul de peste, eventual, cel mult, carne de pui ocazional. dar peste da.
de asemenea motivul 'uciderii' mi se pare unul pueril si "blown out of proportions" - exagerat.
vorbeam impersonal pentru ca postul ala lung a fost scris inainte sa postezi tu dar a aparut dupa ca a durat ceva pana l-am scris. Asadar nu prea esti tu asa important pentru mine ( + ma joc heroes in acelasi timp :P )
vegetarienii nu sunt extremisti ca vadim sau bin laden. Ei isi exclud animalele moarte din alimentatie si atat.
Pueril cam tu esti daca tu crezi ca e omenesc sa omori in mod constant. Over and out din topicul asta care a cam degenerat. Ziceti retete in continuare :)

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate