Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...
 Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar
 pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon
 

Problema maxilar

- - - - -
  • Please log in to reply
25 replies to this topic

#1
pimpey

pimpey

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,922
  • Înscris: 18.11.2006
Am o problema cateodata apare :)

la maxilar cand casc sau cand strang maxilarul parca imi ramane gura asa fara se mai miste si tot daca o inchid parca simt ceva pe muschii de la gura

cateodata la maxilar jos sub barba (asta cand casc) imi iese un OS lol care intra singur (Dar doare) si ca sa nu doara apas pe el :P =D

p.s o fi problema cu ceva sau pot sa trec cu vederea :) ?

Edited by mianna, 05 February 2008 - 17:43.


#2
novace

novace

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 220
  • Înscris: 08.07.2007
OMG !
Du-te la doctor , ce astepti sa iti iasa si al doilea os ? Incearca sa ajungi repede !

#3
pimpey

pimpey

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,922
  • Înscris: 18.11.2006
pai am problema asta de mult dar nu mi s-a intamplat nimic rau pana acu

o sa ma duc :)

Edited by mianna, 05 February 2008 - 17:43.


#4
vladc

vladc

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,923
  • Înscris: 19.09.2002
te-ai dus?

nu de alta, dar vroiam sa stiu unde ai fost si ce ai rezolvatprobleme asemanatoare si aici
:)

Edited by mianna, 05 February 2008 - 17:43.


#5
d4m4g3

d4m4g3

    The best or nothing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,756
  • Înscris: 23.05.2013

View Postvladc, on Feb 5 2008, 14:55, said:

te-ai dus?

nu de alta, dar vroiam sa stiu unde ai fost si ce ai rezolvatprobleme asemanatoare si aici
:)
Si eu cunosc o persoana cu probleme la maxilar (cred), nu stiu daca e detasabil dar trosneste groaznic cand mesteca incat mi se face frica mie.
Asa ca spune-ne daca ai rezolvat ceva, sa stim si noi daca avem aceeasi problema.

#6
vlad.georgescu

vlad.georgescu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 13.06.2005
si mie imi 'trosneste' maxilarul

problema se pare ca e ortodontica si mi s-a spus ca doar cu un aparat ortodontic se poate rezolva.

oare exista si alta solutie?

#7
Manola

Manola

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 13.01.2008
Oh, a meritat să caut, mă gândeam eu că trebuie să existe un topic și cu maxilare și nu e nevoie să deschid eu unul...
Mie nu-mi troznește nimic dar de 3 zile mi s-a cam blocat maxilarul, doar in partea dreaptă, în sensul că pot vorbi lejer dar când vreau să casc gura mai tare sau când mănânc, nu pot deschide gura decât până la un punct, de unde începe să mă doară. I-am spus medicului de familie și a dat din umeri, că asta e, și ei i se întîmplă asta de ani de zile, artrită-maxilo-nuștiucum și ca n-avem ce face!
Mie mi s-a mai întâmplat de câteva ori începând cu anul acesta, dar mă ținea maximum o oră-două...acum deja-s disperată!!! Chiar nu se poate face nimic?
Și când le-am auzit și pe alte colege că li se întâmplă frecvent...una cică a rămas cu falca deschisă ăn timpul unei crize de râs și-a trebuit să-i dea prietenu'so una să-și revină!!

#8
dan_ghetau

dan_ghetau

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 970
  • Înscris: 09.03.2007
atentie ca la faza cu pocnitul poti sa ramiin tu fara dinti,,,gura se inchide brusc si pot reteza degtetele

Edited by dan_ghetau, 04 April 2008 - 21:00.


#9
geo13ana

geo13ana

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,157
  • Înscris: 08.02.2008
La o radiografie o sa observati ca articulatia mandibulei nu mai e intreaga.  Cum am aflat din proprie experienta, situatia e permanenta SAU se poate rezolva prin operatie. Cum eu la cutit nu vreau sa ajung, imi mai ramane sa ma feresc de miscari bruste ale mandibulei. Prima data mi-a aparut blocajul la 18 ani cand intr-o dimineata am cascat mai tare; de atunci a mai aparut sporadic, pana cand acum un an nu mai puteam nici macar sa vorbesc ca-mi aluneca mandibula din incheietura. Dupa vizita la doctor mi s-a spus sa nu mai deschid gura decat pt a sorbi prin pai supe sau lichide timp de 2 saptamani, apoi sa fac exercitii usoare pana pot avea miscari mai normale. Acum apar probleme doar in situatiile in care musc din ceva tare sau mananc sandwich-uri.

PS. Am inteles ca problema e specifica femeilor si din cauza unei alimentatii deficitare; mai ales cand e vb de calciu.

#10
days

days

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 204
  • Înscris: 17.09.2007

View Postpimpey, on Jan 7 2008, 23:25, said:

Am o problema cateodata apare :)

la maxilar cand casc sau cand strang maxilarul parca imi ramane gura asa fara se mai miste si tot daca o inchid parca simt ceva pe muschii de la gura

cateodata la maxilar jos sub barba (asta cand casc) imi iese un OS lol care intra singur (Dar doare) si ca sa nu doara apas pe el :P =D

p.s o fi problema cu ceva sau pot sa trec cu vederea :) ?

1. Maxilarul este cel de sus. Osul de jos (cu barba) e MANDIBULA !  :)

2. Mergi la OMF (oro-maxilo-faciala) sa-ti dea un verdict. Mai mult de o inspectie+palpare si o ortopantomografie ("radiografie la toti dintii"...ca sa zic asa, pe care se vede bine si mandibula) pentru a-ti pune diagnosticul medicul, probabil nici nu va avea nevoie. Mergi linistit.

View PostManola, on Apr 4 2008, 20:46, said:

una cică a rămas cu falca deschisă ăn timpul unei crize de râs și-a trebuit să-i dea prietenu'so una să-și revină!!
:roflmaofast: Ma'ntreb...oare a dat cu pumnul, piciorul sau parul ?

#11
Manola

Manola

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 13.01.2008
Ooo, ca bine zici, cu mandibula am și io probleme (cred...ca de fapt acolo unde e "îmbinarea" maxilarului cu mandibula simt disconfortul).
Cică un pumn a primit, amărâta, dar mie mi se pare foarte riscant, auzi tu, ce metode "băbești"...
Asta e a 4 a zi și tot nu pot deschide gura cine știe ce...oare ramânea-voi așa pe veci??!
Culmea, azi scria și în ziarul local ceva pe tema asta, a artritelor localizate în tot felul de zone...cică se manifestă mai acut pe fondul imunității scăzute.Oarecum îmi pare credibil, că de vreo 2-3 săptămâni sunt într-o fază cam proastă a sistemului imunitar.Ce să fac s-o îmbunătățesc?

#12
geo13ana

geo13ana

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,157
  • Înscris: 08.02.2008

View PostManola, on Apr 5 2008, 12:18, said:

Ooo, ca bine zici, cu mandibula am și io probleme (cred...ca de fapt acolo unde e "îmbinarea" maxilarului cu mandibula simt disconfortul).
Cică un pumn a primit, amărâta, dar mie mi se pare foarte riscant, auzi tu, ce metode "băbești"...
Asta e a 4 a zi și tot nu pot deschide gura cine știe ce...oare ramânea-voi așa pe veci??!
Culmea, azi scria și în ziarul local ceva pe tema asta, a artritelor localizate în tot felul de zone...cică se manifestă mai acut pe fondul imunității scăzute.Oarecum îmi pare credibil, că de vreo 2-3 săptămâni sunt într-o fază cam proastă a sistemului imunitar.Ce să fac s-o îmbunătățesc?

Vitamine si calciu, dar tin sa-ti spun ca vindecare nu exista decat sub bisturiu! In doua saptamani daca nu mai faci efort ti se va mai reface putin articulatia si nu va mai fi disconfortul mare. SI nu e vorba de lovitura in sine, mandibula aluneca din lacasul ei si se deplaseaza spre stanga sau dreapta (depinde in ce parte ai problema) nu trebuie decat sa o dai tot in directia din care a alunecat. Pentru D-zeu ... nu va loviti aiurea  :mellow:

#13
Manola

Manola

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 13.01.2008
Vai de mine, păi eu chiar nu mă loveam, ziceam de colega aia căreia i-a tras barbat'su' un pumn că într-o criză de râs a rămas cu gura deschisă...
Ce mă intrigă pe mine e că faza asta cu blocatul îmbinării ăsteia dintre maxilar și mandibulă mi s-a mai întâmplat anul ăsta de vreo 2 ori, dar atunci a trecut de la sine în câteva ore, maximum a doua zi! De ce acum mă ține 4 zile? Și ziceți că dacă nu fac efort poate își revine în 2 săptămâni...Nu-i drept!! :((
Și mă enervează că nu-i găsesc explicație: de vârstă nu ține, clar, că am colege mai tinere decât mine cărora după ce că le tot pică falca sau se blochează le mai și troznește...iar altele mai în vârstă n-au pățit-o niciodată.
De ce m-a apucat și pe mine așa, brusc? V-am zis că până anul acesta n-am avut treabă...nu înțeleg ce a declanșat chestia!!!

#14
geo13ana

geo13ana

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,157
  • Înscris: 08.02.2008

View PostManola, on Apr 6 2008, 16:46, said:

Vai de mine, păi eu chiar nu mă loveam, ziceam de colega aia căreia i-a tras barbat'su' un pumn că într-o criză de râs a rămas cu gura deschisă...
Ce mă intrigă pe mine e că faza asta cu blocatul îmbinării ăsteia dintre maxilar și mandibulă mi s-a mai întâmplat anul ăsta de vreo 2 ori, dar atunci a trecut de la sine în câteva ore, maximum a doua zi! De ce acum mă ține 4 zile? Și ziceți că dacă nu fac efort poate își revine în 2 săptămâni...Nu-i drept!! :((
Și mă enervează că nu-i găsesc explicație: de vârstă nu ține, clar, că am colege mai tinere decât mine cărora după ce că le tot pică falca sau se blochează le mai și troznește...iar altele mai în vârstă n-au pățit-o niciodată.
De ce m-a apucat și pe mine așa, brusc? V-am zis că până anul acesta n-am avut treabă...nu înțeleg ce a declanșat chestia!!!

Eu ti-am spus ca prima data cand a aparut si la mine din senin a fost la 18 ani!!!!!!!!!!!! Avem articulatiile slabite si din cauza asta ne-a lovit. Varsta nu conteaza!  La o articulatie subreda, un soc mai mare (cascat/lovitura etc) nu trece fara sechele ... asta e ... nici mie nu-mi convine dar nu am de ales!! Important e sa nu-ti mai supui stresului articulatiile ... si in timp vor deveni PUTIN mai rezistente; refacere completa nu mai intra in discutie decat dupa operatie :(

#15
***MIHAI***

***MIHAI***

    Pot totul în Hristos care mă întărește

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 24.02.2007
Are maxilarul stramb, anul trecut a fost la maxilo-faciale in TM si doctorul i-a spus ca nu poate sa-i faca nimic.
Nu sunt probleme, nu il doare, insa, ce are ?

Poze:

Posted Image
Posted Image

Edited by ***MIHAI***, 30 July 2008 - 14:45.


#16
Balalaika

Balalaika

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 457
  • Înscris: 19.08.2007
Si eu am probleme cu maxilarul  <_< .Daca se intampla sa mananc si mi se inclesteaza partea stanga...nu mai pot sa deschid gura cum trebuie.Am inteles ca poate sa fie o cauza si curentul..daca stai in curent.

#17
Thomas-

Thomas-

    Nunc plaudite omnes!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,436
  • Înscris: 31.10.2008
Si cum s-a rezolvat in final?

pd. problema cu calciul cred ca e reala, eu am o usoara spasmofilie si acum ma lovi si necazul cu articulatia asta.

#18
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Salut,

Am si eu o problema similara. Acum 3 zile am mancat niste paine cu o friptura si cartofi prajiti. Ce e drept painea era proaspata, dar am mancat eu cu multa pofta si am mestecat din adancul sufletului. In timpul mesei, am simtit ca mestec cam brutal si ca ma doare incheietura maxilarului dar am continuat.

Dupa ce am terminat, am constatat ca ma doare foarte tare incheietura. Durerea s-a agravat in decursul a 2 ore si am ajuns sa nu mai pot sa deschid gura decat sa vorbesc. Nu am solicitat-o si am mancat de cand s-a intamplat si pana acum numai chestii moi si numai pe partea opusa (partii unde a aparut durerea).

De acum 3 zile si pana astazi durerea s-a diminuat treptat si momentan am ramas cu imposibilitatea de a casca complet. Nici gura nu pot sa o deschid complet pentru ca ma doare si nu vreau sa fortez. Acum mestec niste guma si aud in urechea de pe partea cu pricina niste trosnituri (ca si cum as strivi zahar cu o ligura).

Intrebarea mea este: vor trece? sau voi ajunge la cutit ?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate