Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Unde au disparut tancurile federa...

RMN Decontat

Jgheab clasic forma "U"- ...

Reparatie plafoniera LED
 Problema PC - se blocheaza sau re...

Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...

Defect ciudat Videorecorder Panas...

lege de reglementare a shrinkflat...
 Care este cota parte la succesiun...

Camera auto DVR PNI Voyager S2600...

Cartelul din Carpati - mafia PNL ...

Trecut: Europa versus S.U.A. la c...
 Garantie apartament dezvoltator

Aplicație GPS cu zoom automa...

Ipad Pro & Air 2024

Service si revizii reprezentanta
 

Sfat achizitie camera video -2008-

- - - - -
  • Please log in to reply
760 replies to this topic

#613
jony73

jony73

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 169
  • Înscris: 11.09.2007
Am vazut cateva filmulete HD pe vimeo.com cu Samsung SC-HMX20. Are un senzor foarte mare de 1/1.8 si in lumina slaba se descurca foarte bine. Am vazut ca este cotata foarte bine, imediat dupa camerele Canon care filmeaza HD (ceva mai buna decat camerele Sony ce filmeaza HD). Am inteles ca filmeaza pe card.

Va rog, daca puteti, sa-mi spuneti parerea voastra despre aceasta camera, daca stiti mai multe despre ea.

Am cautat sa vad daca o comercializeaza cineva in Romania si nu am gasit.

Edited by jony73, 22 January 2009 - 11:06.


#614
vgabi

vgabi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,449
  • Înscris: 07.08.2008

View Postjony73, on Jan 22 2009, 11:05, said:

Am vazut cateva filmulete HD pe vimeo.com cu Samsung SC-HMX20. Are un senzor foarte mare de 1/1.8 si in lumina slaba se descurca foarte bine. Am vazut ca este cotata foarte bine, imediat dupa camerele Canon care filmeaza HD (ceva mai buna decat camerele Sony ce filmeaza HD). Am inteles ca filmeaza pe card.

Va rog, daca puteti, sa-mi spuneti parerea voastra despre aceasta camera, daca stiti mai multe despre ea.

Am cautat sa vad daca o comercializeaza cineva in Romania si nu am gasit.

Se pare că nu este oficial în RO dar se poate lua din alte țări civilizate. Are un review f bun pe siteul camcorderinfo.com și a cîștigat și un premiu. Nu am văzut să fie decît pe 60Hz adică ntsc, filmează 30p nativ și în teste a scos cele mai multe linii de rezoluție-700. Oricum toate firmele au prezentat cele mai noi modele full HD orientează-te și așteaptă pînă în aprilie cînd vor apărea pe piață.

#615
lungan

lungan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 122
  • Înscris: 19.11.2007
Mi se pare o camera buna, si pe mine ma intereseaza. Se gaseste si in Romania. De exemplu aici.

#616
MGN

MGN

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 02.10.2008
Si eu astept de citeva saptamini bune sa apara aceasta camera video Samsung SC-HMX20 si o caut zi de zi pe internet,
am scos de mult si acele filmulete dar cind am incercat sa le editez sau doar sa le convertest nu mi-a placut cum a esit
conversia, am incercat cu Corel VideoStudio Pro X2, Adobe Premiere Pro v2.0 si pluginul MainConcept MPEG Pro HDV  si
cu alte programe se le fac DivX dar cred ca asta este adevarata slabiciune a formatului acesta AVC ca nu se poate
converti, acum vreu sa incerc cu adobe premiere pro cs3 ca se lauda ca suporta acest format sau cu avid expres sa vad
ce va esi, pina atunci ma mai gindesc daca o iau sa las formatul asa cum este el, daca stiti ceva de convertit va rog
sa-mi spuneti si mie sa incerc si eu.

#617
jony73

jony73

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 169
  • Înscris: 11.09.2007

View Postlungan, on Jan 22 2009, 20:50, said:

Mi se pare o camera buna, si pe mine ma intereseaza. Se gaseste si in Romania. De exemplu aici.
Este diferenta intre camera video Samsung VP-HMX20C  si cea pe care am vazut-o eu pe camcorderinfo.com, Samsung SC-HMX20 ?

Spre deosebire de filmarile SD, am observat ca la filmarile HD atunci cand se misca mana in stanga sau in dreapta pentru a filma imaginea parca isi pierde putin din fluenta, de parca s-ar agata de ceva. Stie cineva de acest aspect? Am observat eu gresit?

#618
paul_matei2oo7

paul_matei2oo7

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 24.07.2008

View Postpaul_matei2oo7, on Jan 22 2009, 01:11, said:

va salut.
vreau sa imi achizitionez o Camera video JVC GZ-MG330H.Imi place si ca design si de ce e capabila.
Dati-mi niste sfaturi de niste camere tot in banii astia si cam aceleasi capacitati.


http://www.domo.ro/I...a_JVC_GZ-MG330H

cam asa arata.


imi poate da cineva un sfat ? e buna...nu e buna..
http://www.domo.ro/I...a_JVC_GZ-MG330H

Edited by paul_matei2oo7, 23 January 2009 - 20:06.


#619
lungan

lungan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 122
  • Înscris: 19.11.2007
VP-HMX20C:
Rezolutie video (pixeli):
HD: 1920 x 1080i (50i/25p)
SD: 720 x 576

SC-HMX20:
Rezolutie video (pixeli):
HD: 1920 x 1080i (60i/30p)
SD: 720 x 468

Alte diferente eu nu vad sa fie, una e standard PAL, cealalta NTSC.
M-am uitat la filmulte facute cu aceasta camera si mi se pare ca se comporta excelent, chiar si in conditii de iluminare scazuta. Ex: Low Light Test.

#620
jony73

jony73

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 169
  • Înscris: 11.09.2007

View Postlungan, on Jan 23 2009, 20:56, said:

VP-HMX20C:
Rezolutie video (pixeli):
HD: 1920 x 1080i (50i/25p)
SD: 720 x 576

SC-HMX20:
Rezolutie video (pixeli):
HD: 1920 x 1080i (60i/30p)
SD: 720 x 468

Alte diferente eu nu vad sa fie, una e standard PAL, cealalta NTSC.
M-am uitat la filmulte facute cu aceasta camera si mi se pare ca se comporta excelent, chiar si in conditii de iluminare scazuta. Ex: Low Light Test.

Versiunea SC are posibilitatea de a filma ceva mai bine (30p) decat versiunea VP (25p)? PAL se foloseste in Europa si NTSC in SUA?

Practic, in ce constau aceste doua diferente?

#621
vgabi

vgabi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,449
  • Înscris: 07.08.2008

View Postjony73, on Jan 24 2009, 08:31, said:

Versiunea SC are posibilitatea de a filma ceva mai bine (30p) decat versiunea VP (25p)? PAL se foloseste in Europa si NTSC in SUA?

Practic, in ce constau aceste doua diferente?

Da, NTSC în America , Japonia, etc și PAL în Europa.
Diferența în HD este dată doar de diferența de 5 cadre pe secundă, rezoluția este aceeași în ambele standarde.
Spre deosebire de SD unde diferă și rezoluția și nr de cadre.

#622
lungan

lungan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 122
  • Înscris: 19.11.2007
M-am reorientat spre o camera HD. Canon-urile vad ca sunt muuult mai ieftine pe BHPhoto, ma tenteaza sa iau una de acolo. Daca nu, VP-HMX20C din Romania... Pacat ca nu are si stabilizator optic ca nu as mai sta pe ganduri. :).

#623
robertinoo

robertinoo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 176
  • Înscris: 26.05.2008
As avea posibilitatea sa-mi cumpar o camera Sony vx2100 din Belgia. Aveti idee, e mai ieftin acolo? Multumesc
Sau ma gandesc sa fac comanda, de acolo, pe BHPhoto, dar nu stiu in cate zile ar ajunge din S.U.A. in Belgia.

#624
vgabi

vgabi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,449
  • Înscris: 07.08.2008

View Postrobertinoo, on Jan 26 2009, 11:32, said:

As avea posibilitatea sa-mi cumpar o camera Sony vx2100 din Belgia. Aveti idee, e mai ieftin acolo? Multumesc
Sau ma gandesc sa fac comanda, de acolo, pe BHPhoto, dar nu stiu in cate zile ar ajunge din S.U.A. in Belgia.

Teoretic ar trebui să fie mai ieftină acolo dar compară înainte prețurile de la noi cu alea de acolo.
Vezi de la BH îți trimit varianta americană NTSC. Aia PAL euro e mai scumpă în SUA.

#625
lungan

lungan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 122
  • Înscris: 19.11.2007
Mi-am comandat Samsungul VP-HMX20C din Romania. Abia astept sa vad ce poate sa faca, mai ales ca pana acum am filmat doar cu aparatul foto, un Fuji S9600. :).

#626
vgabi

vgabi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,449
  • Înscris: 07.08.2008

View Postlungan, on Jan 26 2009, 15:47, said:

Mi-am comandat Samsungul VP-HMX20C din Romania. Abia astept sa vad ce poate sa faca, mai ales ca pana acum am filmat doar cu aparatul foto, un Fuji S9600. :).

Fain, să îți fie de folos!
După ce o testezi să pui aici niște capturi de cadre video fullframe trase pe progresiv la lumina unui bec de 75w
să vedem și noi ce poate senzorul ăla meseriaș de 1/1,8 țoli. :rolleyes:

#627
jony73

jony73

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 169
  • Înscris: 11.09.2007

View Postlungan, on Jan 26 2009, 15:47, said:

Mi-am comandat Samsungul VP-HMX20C din Romania. Abia astept sa vad ce poate sa faca, mai ales ca pana acum am filmat doar cu aparatul foto, un Fuji S9600. :).
Eu zic ca se va descurca destul de bine, inclusiv in lumina mai slaba, dupa ce am vazut cateva filmulete pe vimeo.com. Poate ne spui si noua de unde o cumperi din Romania, la ce pret si daca iti vine prin posta (comanda pe Internet) sau te duci personal sa o ridici. Ai posibilitatea sa o veifici inainte de a o cumpara?

Edited by jony73, 27 January 2009 - 14:07.


#628
lungan

lungan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 122
  • Înscris: 19.11.2007
Am facut o comanda online. Astazi am primit camera, numai ca au trimis modelul VP-MX20C, care costa ~8 mil desi am platit 20 mil. :). Tot pe acolo, difera doar o litera... cica au incurcat modelele. Deh, mai astept o zi, asta e.

#629
vgabi

vgabi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,449
  • Înscris: 07.08.2008

View Postlungan, on Jan 27 2009, 15:41, said:

Am facut o comanda online. Astazi am primit camera, numai ca au trimis modelul VP-MX20C, care costa ~8 mil desi am platit 20 mil. :). Tot pe acolo, difera doar o litera... cica au incurcat modelele. Deh, mai astept o zi, asta e.

Pai da, de asta sînt buni vînzătorii să încurce marfa. Habar nu au ce vînd.
Vezi că apărut pe site la Samsung un firmware actualizat pt cameră.

#630
lungan

lungan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 122
  • Înscris: 19.11.2007
Nu gasesc, pune si un link te rog.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate