Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

Arad - Budapesta - Viena - Praga - Brno - Bratislava - Budapesta - Arad

- - - - -
  • Please log in to reply
34 replies to this topic

#19
DaCosta

DaCosta

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 528
  • Înscris: 25.06.2007
Daca stie cineva: la unguri ai nevoie de vigneta doar pentru autostrada, sau si pentru restul drumurilor?
Scuze ca divaghez putin de la subiect.

#20
wwillym

wwillym

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 04.02.2006
Pentru autoturisme e nevoie de vigneta doar pe autostrada! Peste 7,5To, trebuie sa te interesezi la vama..., trebuie platit si pt drumurile nationale.

#21
tipsyone

tipsyone

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 24.12.2007
salutare,

am trecut de cateva ori prin ungaria si austria, eram curios...cum isi dau seama ca nu ai vigneta, ma refer in afara de situatia in care vad ca nu o ai in geam...auzisem ceva cum ca abtibild-ul pe care il pui pe parbriz are ceva magnetic care e detectat (sau nu) dar suna cam SF

stie cineva cum sta treaba?

#22
ticomatic2003

ticomatic2003

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 174
  • Înscris: 30.05.2006
la unguri nu mai trebuie sa lipesti nimic in parbriz.Esti bagat in baza lor de date cu nr. de inmatriculare.Pe traseu masinile de control trafic iti scaneaza numarul de inmatriculare si te cauta in baza lor .

#23
wizake

wizake

    ¯\_(ツ)_/¯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,299
  • Înscris: 24.05.2003
Traseul asta vreau sa il fac si eu la vara. Plecarea e din Iasi. Ce traseu imi recomandati pentru iesirea din tara si apoi spre Budapesta? M-ar interesa un punct de frontiera mai putin aglomerat, si drum bun (autostrada) pana la Budapesta

#24
LC_TM

LC_TM

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 425
  • Înscris: 02.10.2007
Arad,vama Nadlac(chiar daca nu e tocmai una fara aglomeratie,eu ies pe Cenad de obicei,dar pentru aia ar trebui sa treci prin Timisoara-Sannicolau),mergi prin Mako pana in Szeged pe nationale,iar de acolo iei autostrada(dupa ce traversezi orasul evident) pana in Budapesta(nu mai stiu exact numarul M5 parca,oricum poti sa mergi dupa indicatoare linistit ca te duc unde trebuie).

Edited by LC_TM, 23 May 2008 - 10:13.


#25
sanddy1964

sanddy1964

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,862
  • Înscris: 13.10.2006

 anonima1, on Apr 19 2008, 18:17, said:

nu vad rostul de ati lungi drumul si de a plati vigneta austriaca in plus,numai in cazul in care ai in plan sederea la viena
Pai de ce sa platesti vigneta austriaca? Spre Bratislava o iei de pe autostrada M1 spre Viena dar esti in Ungaria cand ai ajuns la vama cu slovacii.Adica treci direct din Ungaria in Slovacia.
Si raspunsul corect e -numai pe autostrada daca se poate! Adica pe acest drum spre Viena (M1) dar inainte de Austria cu 20km o iei spre Slovacia, e drum spre Bratislava...directia Hegyeshalom/Bratislava, (E75/M15), nu ai treaba cu austriecii...
Vroiam si eu sa merg la Berlin in iunie, pe aceasta ruta, ca e mai scurta cu 300km decat pe GERMANIA...si nu stiam unde sa ma opresc peste noapte, la PAPRIKA sau in Slovacia...adica sa-i dau bataie pana dupa Bratislava incolo, poate ajung pe la Brno, daca plec pe la 5 dimineata din Buc....dar a cazut treaba mi se pare...

Edited by sanddy1964, 23 May 2008 - 12:27.


#26
wizake

wizake

    ¯\_(ツ)_/¯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,299
  • Înscris: 24.05.2003

 LC_TM, on May 23 2008, 11:12, said:

Arad,vama Nadlac(chiar daca nu e tocmai una fara aglomeratie,eu ies pe Cenad de obicei,dar pentru aia ar trebui sa treci prin Timisoara-Sannicolau),mergi prin Mako pana in Szeged pe nationale,iar de acolo iei autostrada(dupa ce traversezi orasul evident) pana in Budapesta(nu mai stiu exact numarul M5 parca,oricum poti sa mergi dupa indicatoare linistit ca te duc unde trebuie).


dar daca trec prin Oradea nu e bine? Pare mai scurt drumul. Apoi pe la Debrecen, si pe autostrada pana la Budapesta

#27
OIL1

OIL1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 332
  • Înscris: 17.06.2007

 wizake, on May 23 2008, 13:30, said:

dar daca trec prin Oradea nu e bine? Pare mai scurt drumul. Apoi pe la Debrecen, si pe autostrada pana la Budapesta
Ba da. Si eu tot pe acolo as merge in locul tau, avand in vedere ca pleci din Iasi.

#28
sanddy1964

sanddy1964

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,862
  • Înscris: 13.10.2006
La slovaci si la cehi se plateste vigneta ,ceva? E valabila in ambele tari sau fiecare cu vigneta lui? Inteb si eu asa, cu toate ca a cazut drumul pe care trebuia sa-l fac acuma in iunie.

#29
LC_TM

LC_TM

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 425
  • Înscris: 02.10.2007
@wizake: Poti sa incerci pe la vama Bors,n-am fost niciodata pe acolo,deci nu stiu drumul respectiv :).

@sandy: Se poate lua din Slovacia si pentru Cehia,dar ambele au vignieta lor,deci platesti 2 vigniete. Singurul avantaj pe care il vad aici este ca nu ma mai opresc de 2 ori ci doar o data :).

Edited by LC_TM, 26 May 2008 - 09:27.


#30
SorinCaraza

SorinCaraza

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 02.06.2008
CATRE OCTAVIAN,
Am vazut ca esti bine informat si am o rugaminte catre tine.
Da-mi te rog detalii mai multe privind ruta Bucuresti -Roma, daca ai sau ruta Bucuresti-Viena.
Cat mai detaliat daca se poate (ruta, orase, directii, autostrayi, bla,bla,bla), pentru eu plec pentru prima cu masina din tara.
Multumesc

Edited by SorinCaraza, 02 June 2008 - 17:22.


#31
khristian78

khristian78

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,083
  • Înscris: 04.10.2005
eu am fost in vara anului 2007 la bratislava si nu stiu sa aiba viigneta slovaci... ungurii au doar pe autostrada... apriopo... sepoate merge si pe drumul national szeged- budapesta fara sa platesti vigneta.... :)
is curios si eu cum e la unguri si austrieci cu vigneta.... cum te opres si cum te verifica???? eu nu cumpar asemenea prostii... ;)

#32
dacibesti

dacibesti

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,569
  • Înscris: 01.02.2007

 khristian78, on Jun 9 2008, 00:51, said:

eu am fost in vara anului 2007 la bratislava si nu stiu sa aiba viigneta slovaci... ungurii au doar pe autostrada... apriopo... sepoate merge si pe drumul national szeged- budapesta fara sa platesti vigneta.... :)
is curios si eu cum e la unguri si austrieci cu vigneta.... cum te opres si cum te verifica???? eu nu cumpar asemenea prostii... ;)

Au si slovacii vignieta, ca peste tot in tarile civilizate adica doar pt autostrada. Atit la unguri cit si la austrieci sint scanere care te cauta sa vada daca ai vignieta, diferenta intre ei e faptul ca  austriecii scaneaza parbrizul dupa ea, iar ungurii te scaneaza la numar, asta deorece la unguri nu primesti matrita pe care sa o pui in parbriz ci te baga direct in calculator asa ca mare atentie sa ai trecut corect numarul masinii pe bonul de la casa de marcat ca se mai intimpla erori de introducere a datelor de catre operator. Austiecii: daca nu se vede vignieta in parbriz te opreste politia si te intreaba de ea, daca o ai dar nu e la locul ei scapi usor: te pune sa o lipesti in parbriz pe loc, de fata cu ei, caci a doua oara ei nu mai vin "gratis" sa te intrebe de vignieta.

Edited by dacibesti, 09 June 2008 - 09:21.


#33
wizake

wizake

    ¯\_(ツ)_/¯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,299
  • Înscris: 24.05.2003
Ce-mi recomandati dintre :

Oradea - Karcag - Szolnok - Albertirsa (DN4 - E60) - Budapesta (M5) - 266km, 3h40'

Oradea - Debrecen - Budapesta (M3) - 310 km, 3h20'

Datele sunt conform ViaMichelin (care nu stiu cat de exact este)
Am auzit in alta parte, ca e mai rapid DN4 decat ocolul pe autostrada.

Ma intereseaza sa ajung cat mai repede, deoarece vin direct din Iasi. Pe autostrada ma gandesc ca ar fi mai bine, deoarece se circula mai repede, nu treci prin localitati, mai putin restrictii de viteza, mai putina politie :D .. dar unii spuneau ca ajung mai repede pe DN4.

Banuiesc ca drumurile sunt bune ambele (fara gropi 'a la Romania')

#34
wizake

wizake

    ¯\_(ツ)_/¯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,299
  • Înscris: 24.05.2003
n-a mai mers nimeni de la Oradea la Budapesta?

#35
geof

geof

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 227
  • Înscris: 23.08.2004
Am fost in jur de 1 mai dinspre Budapesta spre Oradea, pe traseul Albertirsa, Szolnok etc. (E60). Drumul e foarte bun, nu a fost foarte aglomerat (acum nu stiu daca asta e o regula pentru ca am trecut o singura data pe acolo). Are si vreo cateva portiuni cu 2 benzi pe sens si cu limitare de 110km/h. Dar atentie, eu am intalnit 2 radare pe acest traseu, unul din ele fiind plasat tocmai pe una din portiunile cu 2 benzi.
Nu stiu care din cele doua trasee sa le recomand; cred ca mai rapid e pe autostrada, dar depinde si unde in Budapesta vrei sa ajungi (pe primul traseu ajungi in partea de sud-est a Budapestei, pe traseul al doilea ajungi in nord).

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate