Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Bios laptop Myria MY8315

Folie display laptop in Bucuresti?

Pagina Wikipedia

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...
 Salariu de șofer Uber 8000 l...

Problema token semnatura electron...

Incarcator diy China

Unde au disparut tancurile federa...
 RMN Decontat

Jgheab clasic forma "U"- ...

Reparatie plafoniera LED

Problema PC - se blocheaza sau re...
 Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...

Defect ciudat Videorecorder Panas...

lege de reglementare a shrinkflat...

Care este cota parte la succesiun...
 

ajutor in gastroenterologie

- - - - -
  • Please log in to reply
1 reply to this topic

#1
elias1969

elias1969

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 28.12.2007
:huh: Am o problema destul de grava,cu posibilitatea agravari pe viitor...Stomacul meu are doua camere,cu tendinta ca mincarea sa stea mult timp in prima incapere,unde mucoasa s-a deteriorat f. mult pe parcursul anilor,dar si sub actiunea unui Hp nedepistat la timp.Asa ca acum am o mucoasa de tip intestinal,ulceratii,gastrita atrofica cu metaplazie,cu risc crescut de cancer gastric,mai ales ca tatal meu a murit de aceasta boala.In ultima vreme cam orice maninc am arsuri si usturimi la nivelul stomacului.O solutie de rezolvare ar fii rezectia de stomac totala,insa vreau sa aflu daca stie cineva cum este dupa aceea viata,ce sacrificii trebuie sa faci si mai ales ce probleme medicale voi avea.Nu am decit 38 de ani si ma gindesc ca totusi acum voi putea recupera mai usor dupa operatie.Multumesc.(M-as bucura daca m-ar lamuri mai mult dr.chirurg,gastro,studenti la med. sau oricine a intilnit probl.asta.)

#2
mianna

mianna

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,779
  • Înscris: 29.06.2005
nu inteleg daca aceasta alternativa ti-a fost oferita de un medic, sau pur si simplu te-ai gandit tu la ea.

gastrectomia totala se practica din ce in ce mai rar, fiind preferate metodele mai putin drastice. este o interventie de amploare, care ar impune crearea unui rezervor artificial care sa inlocuiasca stomacul, insa nu va putea suplini in totalitate functiile fiziologice ale acestuia. asadar pot sa apara tot felul de tulburari digestive. iata un citat dintr-un articol:

Pacientii cu rezectie gastrica totala prezinta o scadere mai consistenta a capacitatii alimentare, alimentându-se cu prânzuri comparativ mai mici ca volum si mai dese, scazute sub aspectul volumului si consistentei, satietate precoce cu scaderea apetitului, iar arsurile retrosternale, acuzele disfagice si regurgitatiile sunt mai frecvente si mai accentuate; din punct de vedere obiectiv se plâng de o scadere semnificativa a nivelului calitatii vietii postoperatorii comparativ cu situatia rezecatilor gastric subtotal.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate