Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incarcator diy China

Unde au disparut tancurile federa...

RMN Decontat

Jgheab clasic forma "U"- ...
 Reparatie plafoniera LED

Problema PC - se blocheaza sau re...

Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...

Defect ciudat Videorecorder Panas...
 lege de reglementare a shrinkflat...

Care este cota parte la succesiun...

Camera auto DVR PNI Voyager S2600...

Cartelul din Carpati - mafia PNL ...
 Trecut: Europa versus S.U.A. la c...

Garantie apartament dezvoltator

Aplicație GPS cu zoom automa...

Ipad Pro & Air 2024
 

Limitari de banda - clarificari

- - - - -
  • Please log in to reply
No replies to this topic

#1
2lines

2lines

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 130
  • Înscris: 27.07.2005
Ideea este in felul urmator: mai toata lumea care citeste forumul de unix de aici reuseste sa faca niste limitari de banda, fie folosind htb tools fie direct cu tc etc
  
Ma interesa sa intram putin mai in amanunt, de exemplu...

La inceput creez:
tc qdisc add dev ethX root handle 1: htb default 999

Apoi pentru fiecare client creez apoi o clasa cu htb si apoi pentru clasa respectiva creez un qdisc cu pfifo si filtrul aferent pt IPul respectivului
tc class add dev ethX parent 1: classid 1:149 htb rate 256kbit ceil 2248kbit burst 5k
tc qdisc add dev ethX parent 1:149 handle 149: pfifo
//asta mai e necesar sau merge direct filtrul pe clasa respectiva???
tc filter add dev ethX protocol ip parent 1: u32 match ip src a.b.c.d/32 flowid 1:149

intrebare 1: clasa fiecarui client sa fie asa cum am creat-o eu?... sau sa mai fac o clasa unde sa fie toata banda de internet si fiecare clasa a clientului sa fie SUB clasa respectiva???

ceva de genul...
tc class add dev ethX parent 1:ceva classid 1:149 htb rate 2248kbit ceil 2248kbit burst 5k

intrebare 2: optiunea prio - din ce am citit pe net - banda nefolosita se imparte catre clasa care are prio mai mic, in limita maxima a ceil...
Ce se intampla daca pun prio 0 la toti clientii de exemplu??? Din ce am observat le merge la toti in rate... nu le creste in ceil :(, as vrea sa le creasca in ceil daca exista banda libera...

intrebarea 3: in /var/log/messages gasesc ceva de genul:
HTB: quantum of class xxxxx is big. Consider r2q change.
Ce parametrii trebuie sa setez ca sa scap de asta si cum calculez parametrii respectivi?

intrebarea 4: cum se calculeaza burst si care e diferenta intre burst si cburst etc
Ce burst trebuie sa setez ca sa mearga totul ok, din cate am vazut burst depinde rate si ceil...

Toate intrebarile mele de mai sus au fost legata in special de HTB (cu asta m-am jucat)
Care ar fi diferenta intre HTB si CBQ sau alte metode de limitare de banda etc... si in plus ce metoda ar fi mai recomandata si pentru ce fel de aplicatii...

Multumesc mult pentru raspunsuri!
Sunt convins ca multi vor aprecia raspunsurile de aici!

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate