Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen
 

Tensiune port USB

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
adipelcz

adipelcz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,789
  • Înscris: 28.05.2004
Am un incarcator pt acumulatori AA marca GP. Asta se alimenteaza doar de la USB (tzeapa mea) si vreau sa plec in concediu, si sa nu car dupa mine un calculator pt. a-mi putea incarca acc. E vreo posibilitate sa fac un fel de adaptor de priza care sa imi puna pe pinii unei mufe USB (ca cele din calculator) tensiunea corecta si sa-mi pot incarca acc. ca si cum as baga incarcatorul intr-un calculator, pe portul USB ?

Ar mai fi varianta sa iau un cablu USB si sa-i tai unul din capete (cel care intra in calculator) si firele sa le leg la un adaptor, dar nu prea stiu ce adaptor si cum l-as putea folosi. In incarcator intra o mufa USB patrata, deci s-ar putea face un astfel de cablu dintr-un cablu usb normal.

#2
Alice

Alice

    Big Boobs

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,145
  • Înscris: 05.12.2002
portu' usb, din standarde, scoate 5V, max. 500mA.

#3
adipelcz

adipelcz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,789
  • Înscris: 28.05.2004
Eu ma intreb daca incarcatorul foloseste doar pinii de tensiune de pe port si nu face si alte kestii. Mentionez ca e un incarcator banal (nu e smart) cat il lasi in USB atat incarca. Ca asa, pot sa iau un adaptor de 5 Vcc si sa leg firele lui la o mufa patrata pe care s-o bag in incarcator.

Mai studiez putin si poate gasesc.

#4
adipelcz

adipelcz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,789
  • Înscris: 28.05.2004
Am gasit cum e cu pinii USB. Stie cineva daca se gasesc prin comert adaptoare de priza care sa-mi dea 5V cc si curent de 500 mA ?

#5
Alice

Alice

    Big Boobs

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,145
  • Înscris: 05.12.2002
iti iei sursa ATX dupa tine :)
da, foloseste doar pinii de curent... vorba aia, nu-i bagi nici un driver :P

#6
adipelcz

adipelcz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,789
  • Înscris: 28.05.2004
La varianta asta m-am gandit. Sa iau o sursa oarecare de calculator si sa iau de pe unul din firele de acolo tensiune de 5 V.

Asta e simpla, dar stiu ca erau mai demult niste adaptoare de priza care aveau tensiune de output selectabila intre 3 si 12 v parca. In ideea asta vroiam sa fac o kestie cat de cat eleganta (adica un adaptor de bagat in priza si la alt capat mufa USB tip B de bagat in incarcator)...

#7
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002
ia un adaptor ieftin din comert (gasesti tot la gpbatteries.ro) care sa aiba 7-9v (nu mai mult de 9 v), si oricati amperi (min 500 bineinteles. cu cat sunt mai multi cu atat e mai mare adaptorul si e mai fiabil, nu se incalzeste,etc.) si ii pui un stabilizator cu un integrat 7805 (care suporta 1A) si ai rezolvat pb. Integratul il bagi direct in carcasa adaptorului

#8
adipelcz

adipelcz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,789
  • Înscris: 28.05.2004
thanks 4 tips.  O sa vad ce fac pana la urma. Ideea e ca peste o sapt. plec, si sa vad cum stau si cu timpul.

#9
adipelcz

adipelcz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,789
  • Înscris: 28.05.2004
dupa o tura prin orash m-am intors glorios cu un cablu USB (pe care-l voi sacrifica) si am cautat adaptor de 220 ~ la 5 Vcc si n-am gasit decat d-alea cu mai multe tensiuni posibile, dar au doar 4.5 V sau 6V. Din ce-am citit tens pe USB de la calc. e standard intre 4.75 si 5.25 V.

Oare merge cu un dintr-asta, ca de 5V fix n-am gasit ?

#10
Alice

Alice

    Big Boobs

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,145
  • Înscris: 05.12.2002
da, baga-i cu incredere 6V si un 7805.

#11
adipelcz

adipelcz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,789
  • Înscris: 28.05.2004
Nu prea ma pricep asa bine la electronica (am mai facut eu cate una alta dar kestii simple). Cum se monteaza 7805-ul asta in adaptor ?

Daca montez asta o sa am 5 V la iesire ?

A, si inca ceva. Am vazut prin piata niste adaptoare care costau cam 35.000 unul. Nu stiu ce curent maxim au. Sa iau dintr-asta sau sa caut ceva mai bun ?

Am vazut la un magazin de electronice un adaptor de 500 mA la 190.000, Merita sa iau asa sau merg si alea de la piatza ?

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate