Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...
 switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa
 cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS
 Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine
 

România - Televiziunea terestră

* * * * - 8 votes
  • Please log in to reply
14842 replies to this topic

#12151
Dns78

Dns78

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 770
  • Înscris: 10.10.2005
Propun să declarăm mort sistemul DVB-T2 pe meleagurile noastre. Dumnezeul să îl odihnească.

#12152
gymy

gymy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,003
  • Înscris: 29.11.2005
Cablisti au tras sforile sa isi apere afacerea.Nimic anormal pana aici.Problema e ca institutiile statului au facut asta posibil.Cum de in cazurile astea nu se autosrsizeaza nimeni ?Simplu : o alta institutie a statului nu isi face treaba.

#12153
anicoara

anicoara

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,252
  • Înscris: 28.01.2005

View Postvalitv, on 02 februarie 2018 - 01:46, said:

Sorin Grindeanu, seful de la ANCOM, spune ca a gasit  200 mil de euro in conturile institutiei,bani colectati din taxe de la operatorii telecom.Acesti bani ar vrea sa ii utilizeze in proiecte de telecom , dar va lua decizia de achizitii impreuna cu Comisia IT-Telecom din Parlament.Sa speram ca o parte din bani se vor duce catre echipamentele de MUX-uri ale Radiocom...asta..daca ii permite legea.Doamne ajuta !

Sigur banii nu pot merge la SNR, probabil nici in broadcasting. Ar putea, cu acordul celor care au achitat aceste sume catre ANCOM, sa le investeasca in proiecte de infrastructura care apoi sa fie folosita in comun de piata telecom

#12154
Dns78

Dns78

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 770
  • Înscris: 10.10.2005
Surplusul de bani va fi folosit pentru finanțarea campaniilor electorale de anul acesta.
Cablisti vor face tot posibilul ca dvb-t să nu se implementeze. nu vedeți ca cei care au catv au și dth? De ce au investit în dvb-t?
Pe scurt, acest sistem esre sortit eșecului la noi, și este doar un motiv de a sifona bani publici. Aceasi soartă o are și DAB.

#12155
Un0arecare

Un0arecare

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 259
  • Înscris: 15.12.2015
Așa cum mi-am propus ca o să fac acest test, deși am mai încercat o dată fără rezultat, acum am reușit, posibil în condiții de propagare mai bune.
Recepție din Focșani, de pe bloc cu 10 etaje, aprox. 90km față de releu, dvb-t2 Republica Moldova, Cahul, ch. 36, opt canale TV.
Receptor Amiko mini combo extra, antena  asta, fără niciun amplificator.

În România, se bate pasul pe loc, din varii motive, ne amăgim cu speranța că într-o zi din secolul asta se va întâmpla o minune...dacă va fi...cine o mai apuca...deocamdată se vede   doar" fata morgana"...

Attached Files


Edited by Un0arecare, 05 February 2018 - 21:14.


#12156
cristian68n

cristian68n

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 973
  • Înscris: 01.06.2012
Antena prezentata are un cistig destul de mic raportat la nr. de elementi......o solutie ar fi sa construiesti alta macar cu 15 elementi
https://forum.softpe...t2/page__st__72

Edited by cristian68n, 06 February 2018 - 07:17.


#12157
qazwsxqazwsx

qazwsxqazwsx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,928
  • Înscris: 22.04.2012

View PostUn0arecare, on 05 februarie 2018 - 21:08, said:

Așa cum mi-am propus ca o să fac acest test, deși am mai încercat o dată fără rezultat, acum am reușit, posibil în condiții de propagare mai bune.
Recepție din Focșani, de pe bloc cu 10 etaje, aprox. 90km față de releu, dvb-t2 Republica Moldova, Cahul, ch. 36, opt canale TV.

Am mai spus pe aici ...din luna decembrie la Cahul s-a marit puterea de emisie ...la 90 km cu aparatura mai performanta ai semnal in permanenta !Probabil chiar si cu acea antena pe un bloc de 10 etaje sa fie de-ajuns.

#12158
Un0arecare

Un0arecare

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 259
  • Înscris: 15.12.2015

View Postcristian68n, on 06 februarie 2018 - 07:14, said:

Antena prezentata are un cistig destul de mic raportat la nr. de elementi......o solutie ar fi sa construiesti alta macar cu 15 elementi
https://forum.softpe...t2/page__st__72
Antena respectivă  am cumpărat-o pentru dvb-t2-ul nostru, mai exact pt. Tvr-urile noastre, căci cu atâta ne mândrim. De  confecționat una, e mai greu la mine...ma gândesc să cumpăr o antenă gata făcută, mai performană și un amplificator pentru teste propagare, recepție din vecini.

View Postqazwsxqazwsx, on 06 februarie 2018 - 09:12, said:

Am mai spus pe aici ...din luna decembrie la Cahul s-a marit puterea de emisie...
Atunci se explică de ce la  primul test nu am avut succes, iata că moldovenii de peste Prut se preocupă, la noi nani, papa, kaka...

Eu mi-am luat gândul de la dvb-t2-ul nostru, nu mai cred în minuni nici în speranța moare ultima, cu Tvr-urile o sa facem barbă albă, tare aș vrea sa greșesc... acum vreau să experimentez la maxim DTH-ul de care sunt fascinat, asta și pentru ca am avut un profesor foarte bun în persoana colegului bowpack14 căruia îi mulțumesc încă o data și pe această cale.

#12159
qazwsxqazwsx

qazwsxqazwsx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,928
  • Înscris: 22.04.2012

View PostUn0arecare, on 06 februarie 2018 - 22:23, said:




Atunci se explică de ce la  primul test nu am avut succes,  


Daca aveai propagare mergea si la primul test ...
Daca se poate sa urmaresti si sa ne spui daca ai semnal in permanenta  !

#12160
vbn

vbn

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 340
  • Înscris: 21.07.2017
Tanpa brasov Ch35 cu ce putere emite.

#12161
numerci

numerci

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,033
  • Înscris: 30.12.2012
Nu se stie oficial, dar din ce s-a scris pe aici 1,5KW.

#12162
mircea_kevin

mircea_kevin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,465
  • Înscris: 30.09.2012
Stiti, cumva, dacă în zona Herculane se transmite ceva?

#12163
bowpack14

bowpack14

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 852
  • Înscris: 29.04.2015
Harta de acoperire cu semnal DVBT - 2 actualizata pe pagina Radiocom arata ca
in zona locuibila a Bailor Herculane /Orsova nu exista acoperire cu semnal .
(zona colorata in albastru /mov denota prezenta semnalului )
Receptia este posibila doar in vecinatate , in zona crestelor montane .  

In reteaua digital terestra se transmit gratuit posturile televiziunii nationale
TVR 1, 2, 3, HD si regionalele TVR Iasi, Cluj,Timisoara , Craiova si Tirgu Mures

Attached Files


Edited by bowpack14, 12 February 2018 - 20:53.


#12164
vbn

vbn

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 340
  • Înscris: 21.07.2017
Deci cei 1,5Kw impatiti la cele 4 sisteme radiante ar fi 375w pe o directie.

#12165
mircea_kevin

mircea_kevin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,465
  • Înscris: 30.09.2012
Varză, ai semnal pe coclauri dar în localități ba. :))) de râsul lumii

#12166
Rhesus

Rhesus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,884
  • Înscris: 22.04.2014
Lăsând DVB-T2 la o parte (din păcate) - cel puțin în România, mă tot gândesc la asta:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/sdktTLpn80Y?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Un DVB-S2, un fel de Direct-To-Home Car. Proiect care a murit prin 2009-2010 ...

Nu s-ar putea marșa pe ideea asta ? Este clar că în România, soarta terestrului este decisă. Și chiar dacă prin minune s-ar mai adăuga 2-3 programe (peste 2-3-5-10 ani) ... ele vor fi fie antenele voiculesciene, vie cele mâncătoare de rahat.

Dar mă gândeam că niște modificări care să permită recepția prin satelit în mers (știm că momentan, antena trebuie să fie fixă dacă dorim recepție via DTH) + o antenă de dimensiuni relativ acceptabile pt. o mașină, ar ridica din umbră televiziunea mobilă prin satelit.

Ce alte probleme tehnologice s-ar pune pentru un DVB-S ,,mobil” ? Reamintesc că Cruisecast a reușit acest lucru în 2009 (vedeți filmulețul de mai sus)

Edited by Rhesus, 12 February 2018 - 22:11.


#12167
numerci

numerci

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,033
  • Înscris: 30.12.2012

View Postvbn, on 12 februarie 2018 - 20:59, said:

Deci cei 1,5Kw impatiti la cele 4 sisteme radiante ar fi 375w pe o directie.
Nu se imparte... se multiplica dar nu stim castigul sistemului radiant de pe Tampa. La mine semnalul e bunicel.

#12168
chris_dvb

chris_dvb

    ...::: c :::...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,354
  • Înscris: 19.04.2008

View Postmircea_kevin, on 12 februarie 2018 - 21:15, said:

Varză, ai semnal pe coclauri dar în localități ba. Posted Image)) de râsul lumii


Incercarea moarte n-are. Este vorba de o harta orientativa. Situatia de pe PC-ul care genereaza o harta poate diferi de situatia intalnita in teren. Bineinteles ca sansele sunt micute, daca nu deloc, dar cu o antena Yagi exterioara buna s-ar putea sa ai ceva rezultate. Incerci si cu un amplificator, daca vezi ca exista semnal in zona. Chiar daca ar fi din reflexie. Intram iarasi pe domeniul DX-ului, dar e interesant. Oricum, ar trebui sa intre sigur ceva semnal bun de peste Dunare de la vecini. Macar atat. Trebuie incercat.

Edited by chris_dvb, 13 February 2018 - 10:28.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate