Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 

jaluzele la termopane

- - - - -
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
elisado

elisado

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,206
  • Înscris: 21.11.2006
se pot pune jaluzele orizontale la termopane ? adica se poate gauri timplaria fara probleme ?

#2
Luka_luka

Luka_luka

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 152
  • Înscris: 26.11.2007
Nu e recomandat, din cate stiu.

#3
trufasel

trufasel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 10.06.2007
Am montat eu...exterioare din aluminiu si cu plasa ..au iesit superb...f multumit...dar destul de scumpe...7,5 mil pt un geam de dormitor

#4
elisado

elisado

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,206
  • Înscris: 21.11.2006
ma interesa daca as putea sa montez pe interior, exact cit e geamul.
am plasa care se deschide in exterior. se pot pune jaluzele exterioare in cazul asta?

#5
melcu79

melcu79

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,325
  • Înscris: 22.03.2006
Nu dai gauri,  le lipesti .

#6
j_1492

j_1492

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 78
  • Înscris: 27.01.2006
Eu am gasit la Praktiker niste dispozitive de prindere din plastic, cu care am reusit sa montez jaluzelele, fara gauri, adeziv si alte improvizatii.

Edited by j_1492, 07 December 2007 - 12:36.


#7
claudiu1

claudiu1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 01.10.2004
j_1492 - Se poate o poza? Sau macar denumirea.
Din Bucuresti ai luat dispozitivele de prindere?

Tnx :)

#8
Clovis

Clovis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,215
  • Înscris: 24.04.2007

View Postelisado, on Dec 6 2007, 09:23, said:

se pot pune jaluzele orizontale la termopane ? adica se poate gauri timplaria fara probleme ?

Se pun dar se fac la aceeasi firma unde faci termopanele. Arata destul de bine (au ai mei asa ceva) dar mie nu-mi plac pt ca se prafuiesc. Se monteaza exact pe ochiul de geam si se prind de sipcile care tin sticla adica nu se gaureste profilul. Fa o plimbare la Far- Est ca ei sigur au montate pe un geam ca sa vezi cum arata.

Edited by Clovis, 28 January 2008 - 00:43.


#9
gomez99

gomez99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,209
  • Înscris: 20.03.2005
eu am asa ceva. daca ajung sapatamina asta la garsoniera iti postez o poza. Au lamele mai inguste decit cele care se cumpara separat, cam de 8-10 mm, in principiu cam de grozimea garniturilor de cauciuc sau plastic care tin geamul.

au niste cleme ca un L care se baga pe sub baghetele respective si care intind firele pe care gliseaza jaluzelele. eu as recomanda sa cumperi tot de la firma de unde ai cumparat ferestrele, pentru ca un vecin a cumparat separat unele chinezesti, care au prinderile de metal cam groase si au deformat baghetele de la fereastra.

#10
j_1492

j_1492

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 78
  • Înscris: 27.01.2006

View Postclaudiu1, on Jan 27 2008, 17:57, said:

j_1492 - Se poate o poza? Sau macar denumirea.
Din Bucuresti ai luat dispozitivele de prindere?

Tnx :)

Denumirea nu-mi aduc aminte, le-am gasit in Praktiker din Oradea, la raionul de galerii/jaluzele si accesorii pentru ele, presupun ca magazinele au acceasi organizare peste tot. Sunt niste chestii made in Germany m-au costat parca 10-12RON perechea acum 2 ani.
Despre a cumpara de la firma care a montat geamul, ei m-au trimis la cei care au confectionat jaluzelele, iar ei au venit cu ideea stralucita de a gauri profilul ochiului   :death: Tinand cont ca ambele firme sunt de renume, no comment...
Iata si 2 poze, scuze pentru calitate, sunt facute cu telefonul

Attached Files



#11
dreaQ

dreaQ

    I'm too old for this shit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,382
  • Înscris: 02.06.2005
Nu vad care este problema in a gauri profilul pvc pt prinderea soclurilor. Ce profilul este vidat sau de ce nu...aer intra si pe la feronerie, nu?? De ce ar fi problema inca vreo 2 gaurele astupate cu surubele? Eu am pus fara probleme si nu vad vreo modificare a confortului termic/fonic.  :rolleyes:

#12
claudiu1

claudiu1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 01.10.2004
Tnx Clovis, gomez99 & j_1492 pentru amabilitate. Nu sunt chiar frizer, dar tot nu mi-a cazut fisa cum sunt prinse :(

dreaQ = problema e sa nu afecteze garantia la tamplarie, asta poate fi un motiv de scoatere...

#13
dreaQ

dreaQ

    I'm too old for this shit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,382
  • Înscris: 02.06.2005
Mda, ai dreptate...in caz ca voi avea probleme, demontez jaluzelele care sunt prinse doar sus si acopar gaurelele cu nitel silicon alb ;)  Dar sper sa nu am probleme.  :rolleyes:

#14
dreaQ

dreaQ

    I'm too old for this shit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,382
  • Înscris: 02.06.2005
La usa de la balcon am lipit soclurile acelea din capete cu "picatura". Am pus o jaluzea din aia din piata de plastic (pvc) si la indicatiile pretioase ala vanzatorului am folosit acest "lipici" destul de neincrezator stiind ca este casant. Tine fara probleme.  :rolleyes:

#15
Clovis

Clovis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,215
  • Înscris: 24.04.2007

View Postclaudiu1, on Jan 30 2008, 18:21, said:

Tnx Clovis, gomez99 & j_1492 pentru amabilitate. Nu sunt chiar frizer, dar tot nu mi-a cazut fisa cum sunt prinse :(

dreaQ = problema e sa nu afecteze garantia la tamplarie, asta poate fi un motiv de scoatere...


Cele de la FAR EST sunt prinse intre baghetele care tin geamul nu ca cele din poza de mai sus care sunt prinse foarte urat pot spune. Jaluzelele sunt EXACT cat foaia de geam nu sunt prinse de profilul ferestrei. Sunt bagate ca sa zic asa in ochiul de geam, adica daca deschizi fereastra si te uiti transversal nici nu le vezi.
Jaluzelele de care vorbesc eu se fac la comanda adica vin ei masoara ochiul de geam si dupa aia le fac. Daca ajung la ai mei si daca nu uit poate o sa fac niste poze. Oricum arata superb dar mie nu-mi plac ca se prafuiesc.

#16
maddogg

maddogg

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 674
  • Înscris: 25.11.2004
In curand, cam la sf saptamanii asteia o sa pun si eu jaluzele plisabile, lovindu-ma de aceeasi problema

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate