Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Pagina Wikipedia

Masina veche sau indatorat in ban...

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...

Salariu de șofer Uber 8000 l...
 Problema token semnatura electron...

Incarcator diy China

Unde au disparut tancurile federa...

RMN Decontat
 Jgheab clasic forma "U"- ...

Reparatie plafoniera LED

Problema PC - se blocheaza sau re...

Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...
 Defect ciudat Videorecorder Panas...

lege de reglementare a shrinkflat...

Care este cota parte la succesiun...

Camera auto DVR PNI Voyager S2600...
 

Retete "inflacarate"

- - - - -
  • Please log in to reply
3 replies to this topic

#1
rootkit

rootkit

    Awake. Security DNA

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 34,883
  • Înscris: 07.02.2007
va plac mancarurile cu chili/ardei iute/usturoi/piper/etc


postati aici cele mai picante/iuti retete create vreodata :coolspeak:

ma ofer pe post de tester.....

preferata mea: salata de ardei iuti
ingrediente: ardei iuti verzi si proaspeti..cat mai mici si cat mai multi...rosii, ceapa, branza

se spala legumele, se taie si se aseaza intr-ul bol....branza se rade pe deasupra, se adauga sare/piper si ulei de masline...si pofta buna ! :peacefingers:

Edited by crysty2k5, 05 December 2007 - 22:13.


#2
Tuliman

Tuliman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,690
  • Înscris: 27.10.2004
Am facut zilele astea tochitura picanta din carne de porc. Prima data am dat mancat asa ceva intr-un restaurant, mi-a placut, am cautat pe net o reteta si am gasit ceva de genul:

Se taie carnea de porc (1 kg sau cat o fi) cubulete si se caleste in putin ulei
Dupa ce s-a rumenit, se adauga legumele: ardei gras taiat felii, ceapa, ciuperci si inca, dupa preferinte, plus sare
Dupa ce se calesc putin si legumele, se adauga suc de rosii cat sa acopere totul dar nu prea mult si codimente - si aici iti faci de cap; eu am pus piper din greu, boia, usturoi si niste verdeata.

Reteta din restaurant era cu mai multe feluri de carne: vita, porc...

#3
Moaca

Moaca

    Mâță leșinată

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,235
  • Înscris: 31.07.2007
Chili con carne (reteta e reprodusa din memorie, dar provine dintr-o carte de retete "de la mama lor")
- 500 g carne tocata de vita (de preferat pulpa)
- o cutie mica de porumb dulce
- 500 g fasole uscata rosie cu bobul mare
- 1 ceapa
- 1 ardei gras
- 4 rosii proaspete sau o conserva mica de rosii decojite
- ardei iute dupa gust : de preferat rosii rotunzi si verde inchis (in Mexic sunt o gramada de varietati, greu de gasit la noi - reteta originala e cu chili si jalapeno) ; in lipsa ardeilor, praf de chili
- sare, piper, o jumatate de lingurita de zahar
- neaparat o lingurita de chimen zdrobit : da un gust specific

Se caleste ceapa cu ardeiul gras, se adauga carnea si se mai caleste 5 minute, apoi porumbul, fasolea fiarta in prealabil si rosiile decojite si taiate cubulete ; se lasa la foc mic cu capac 15 minute ; se adauga apoi ardeii iuti taiati marunt si condimentele si se pune vasul in cuptorul incins in prealabil, aproximativ 30 min.

#4
rootkit

rootkit

    Awake. Security DNA

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 34,883
  • Înscris: 07.02.2007

View PostTuliman, on Dec 5 2007, 22:37, said:

Am facut zilele astea tochitura picanta din carne de porc. Prima data am dat mancat asa ceva intr-un restaurant, mi-a placut, am cautat pe net o reteta si am gasit ceva de genul:
Se taie carnea de porc (1 kg sau cat o fi) cubulete si se caleste in putin ulei
Dupa ce s-a rumenit, se adauga legumele: ardei gras taiat felii, ceapa, ciuperci si inca, dupa preferinte, plus sare
Dupa ce se calesc putin si legumele, se adauga suc de rosii cat sa acopere totul dar nu prea mult si codimente - si aici iti faci de cap; eu am pus piper din greu, boia, usturoi si niste verdeata.Reteta din restaurant era cu mai multe feluri de carne: vita, porc...

am facut...mi-a placut :P  ;)

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate