Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...
 Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade
 Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...
 Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani
 

Estimare buget campanie Google AdWords

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
Buzzy

Buzzy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 335
  • Înscris: 24.11.2004
Trebuie sa fac fac un buget pt. o campanie Google AdWords pt. un site dinafara. Ideea ca habar n-am cum, intrucat sunt novice in domeniu.

As aprecia foarte mult daca cei care au experienta in asa ceva, mi-ar da o mana de ajutor. Ma intereseaza cum pot gasi niste combinatii de cuvinte cheie, cu costuri minime, eventual niste pasi pe care ar trebui sa ii urmez ca sa pot face o estimare de buget.

Multumesc anticipat si orice ajutor e bine venit!

P.S. Am tot citit prin help-ul lor, dar m-au naucit cu atatea informatii si faza e ca nici nu pot sa testez, trebuie o estimare cat mai aproape de realitate, cu rezultate bune!

#2
mstanciu

mstanciu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,232
  • Înscris: 24.04.2007

View PostBuzzy, on Dec 4 2007, 14:45, said:

Trebuie sa fac fac un buget pt. o campanie Google AdWords pt. un site dinafara. Ideea ca habar n-am cum, intrucat sunt novice in domeniu.

As aprecia foarte mult daca cei care au experienta in asa ceva, mi-ar da o mana de ajutor. Ma intereseaza cum pot gasi niste combinatii de cuvinte cheie, cu costuri minime, eventual niste pasi pe care ar trebui sa ii urmez ca sa pot face o estimare de buget.

Multumesc anticipat si orice ajutor e bine venit!

P.S. Am tot citit prin help-ul lor, dar m-au naucit cu atatea informatii si faza e ca nici nu pot sa testez, trebuie o estimare cat mai aproape de realitate, cu rezultate bune!

Imi pare rau sa iti spun, dar problema ta nu prea are solutie. Exista pe undeva un "keyword tool" si un "traffic estimation tool", dar din practica ele s-au dovedit foarte departe de adevar. Practic, daca le-ai folosi, mai mult te-ar incurca. Ai prezenta clientului o estimare care nu s-ar traduce in practica.

#3
Buzzy

Buzzy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 335
  • Înscris: 24.11.2004

View Postmstanciu, on Dec 4 2007, 14:57, said:

Imi pare rau sa iti spun, dar problema ta nu prea are solutie. Exista pe undeva un "keyword tool" si un "traffic estimation tool", dar din practica ele s-au dovedit foarte departe de adevar. Practic, daca le-ai folosi, mai mult te-ar incurca. Ai prezenta clientului o estimare care nu s-ar traduce in practica.

Da, m-am jucat si eu cu ele, insa imi dau niste costuri fabuloase.. :thumbdown: Daca spui ca mai sunt si departe de adevar...si mai nasol. Atunci cum as putea rezolva situatia? Ar trebuie sa am cat de cat idee de un buget initial? Astept o sugestie totusi...o alta idee, orice, pls... :confuzzled:

#4
again

again

    WEB DUDE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,068
  • Înscris: 21.10.2005
estimari nu se pot face decat ruland o campanie reala , fie ea si pentru 5 minute, doar asa poti vedea pretul unui keyword

#5
Buzzy

Buzzy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 335
  • Înscris: 24.11.2004

View Postagain, on Dec 4 2007, 16:12, said:

estimari nu se pot face decat ruland o campanie reala , fie ea si pentru 5 minute, doar asa poti vedea pretul unui keyword

Deci ce vad cu Keyword Traffic Estimator nu e ok? Si apropo, cum pot sa aleg cele mai relevante cuvinte cheie? Off...sunt la furat  :confuzzled: Please help...

Roxana

#6
Marius19

Marius19

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 419
  • Înscris: 09.12.2006

View PostBuzzy, on Dec 4 2007, 14:45, said:

Trebuie sa fac fac un buget pt. o campanie Google AdWords pt. un site dinafara. Ideea ca habar n-am cum, intrucat sunt novice in domeniu.

As aprecia foarte mult daca cei care au experienta in asa ceva, mi-ar da o mana de ajutor. Ma intereseaza cum pot gasi niste combinatii de cuvinte cheie, cu costuri minime, eventual niste pasi pe care ar trebui sa ii urmez ca sa pot face o estimare de buget.

Multumesc anticipat si orice ajutor e bine venit!

P.S. Am tot citit prin help-ul lor, dar m-au naucit cu atatea informatii si faza e ca nici nu pot sa testez, trebuie o estimare cat mai aproape de realitate, cu rezultate bune!

1. Nu folosi tool-uri oferite de Google Adwords (deja esti terminat, sistemul va sti ce te intereseaza cu adevarat)
2. Incepe cu bugete mici zilnice.
3. Nu ceda cand iti cere sume mari ptr cuvinte cheie. Va ceda sistemul ulterior. Dar cedeaza doar cand vede ca esti dispus sa cheltuiesti si chiar cheltuiesti ceva, nu si daca vede ca astetpti sa vezi pana unde cedeaza el.
4. Urmareste zilnic consumarea bugetului. Daca ramaii cateva zile cu bani in cont, iti va mari nr. plata/click.
5. Estimarea o faci prin incercari, dar daca nu respecti cele de mai sus greu iti redresezi contul. Am doua, unul creat mai dedemult, cand eram mai fara experienta si unul dupa vreo 10 luni. Pe primul mi se cree 15 centi, pe al doilea 4 centi ptr acelasi cuvant cheie.
Mai sunt multe altele care nu mi le amintesc la ora 2 noaptea, oricum e foarte dificil daca ti se cere o asemena estimare, fara a ti se oferi un timp in care sa te joci cu sistemul. Oricum vei vedea ca licitezi cu o masina si ca e foarte greu sa o domini, mai ales ca ea iti stie orice miscare a ta si are deja o baza de cunostinte de comportamente a altor zeci/sute de mii de dinaintea ta.

Totusi de la un moment dat vei gasi cheia catre un plata per click acceptabila.
Bugetul poate sa acopere (nr clickuri) * (plata/click) si aici poti sa intervii prin tehnici de licitatii sau fie va trebui sa acoperi doar un procent dispus de cheltuit daca nisa e mare si cu multi concurenti  si in cazul acesta e f.f.f greu sa iti micsorezi CPC-ul

#7
NokiaN70

NokiaN70

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 228
  • Înscris: 23.03.2007

View PostMarius19, on Dec 11 2007, 02:58, said:

1. Nu folosi tool-uri oferite de Google Adwords (deja esti terminat, sistemul va sti ce te intereseaza cu adevarat)
2. Incepe cu bugete mici zilnice.
3. Nu ceda cand iti cere sume mari ptr cuvinte cheie. Va ceda sistemul ulterior. Dar cedeaza doar cand vede ca esti dispus sa cheltuiesti si chiar cheltuiesti ceva, nu si daca vede ca astetpti sa vezi pana unde cedeaza el.
4. Urmareste zilnic consumarea bugetului. Daca ramaii cateva zile cu bani in cont, iti va mari nr. plata/click.
5. Estimarea o faci prin incercari, dar daca nu respecti cele de mai sus greu iti redresezi contul. Am doua, unul creat mai dedemult, cand eram mai fara experienta si unul dupa vreo 10 luni. Pe primul mi se cree 15 centi, pe al doilea 4 centi ptr acelasi cuvant cheie.

Sal, Am citit raspunsul tau de aici si din el reiese ca ai mai multa experienta decat mine in acest domeniu. Te'as ruga daca poti sa arunci o privire si peste intrebarea mea ce am puso aici

Mersi anticipat!

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate