Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Pagina Wikipedia

Masina veche sau indatorat in ban...

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...

Salariu de șofer Uber 8000 l...
 Problema token semnatura electron...

Incarcator diy China

Unde au disparut tancurile federa...

RMN Decontat
 Jgheab clasic forma "U"- ...

Reparatie plafoniera LED

Problema PC - se blocheaza sau re...

Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...
 Defect ciudat Videorecorder Panas...

lege de reglementare a shrinkflat...

Care este cota parte la succesiun...

Camera auto DVR PNI Voyager S2600...
 

cum sa manac cat mai sanatos

- - - - -
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
ilie predator

ilie predator

    from SCI Trek

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,778
  • Înscris: 10.09.2007
as vrea si eu pareri ce trebuie sa mananc eu zii de zii si sanatos , ca sa pot sa fiu in forma caci eu fac exerciti sportive in fiecare zii si as vrea sa mananc si sanatos ca sa fiu cat mai sanatos , si sa nu ma mai imbolnavesc atata , precizez ca am 13 ani si sunt scolar , multumesc mult !!!!!

#2
AlexIP

AlexIP

    marele licurici

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,763
  • Înscris: 25.09.2004
In primul rand ar trebui sa incerci sa ai o alimentatie cat mai variata si completa. Ai putea sa cauti si sfaturile unui nutritionist, sa iti faci un set de analize si sa vezi pe baza lor ce anume iti lipseste din alimentatie, ce ar mai trebui suplimentat. Inca esti in perioada de crestere si trebuie sa iti asiguri necesarul de calorii si vitamine (mai ales daca faci si exercitii fizice multe) ca sa, vorba aia, cresti mare si falnic. :D

#3
Anorien

Anorien

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 230
  • Înscris: 09.12.2006
Sfatul lui AlexIP e foarte bun, consulta un nutritionist.
In mare, bazeaza-te pe legume, fructe, carne de pui, peste, evita sucurile din comert, mancarurile semipreparate, fastfoodurile, snackurile, chipsurile etc

#4
ilie predator

ilie predator

    from SCI Trek

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,778
  • Înscris: 10.09.2007

View PostAnorien, on Nov 29 2007, 20:42, said:

Sfatul lui AlexIP e foarte bun, consulta un nutritionist.
In mare, bazeaza-te pe legume, fructe, carne de pui, peste, evita sucurile din comert, mancarurile semipreparate, fastfoodurile, snackurile, chipsurile etc
multumesc mult , am sa incerc sa le evit , si mai astept pareri .

#5
Curcubitaceu

Curcubitaceu

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,306
  • Înscris: 22.06.2007

View Postilie predator, on Nov 29 2007, 19:39, said:

as vrea si eu pareri ce trebuie sa mananc eu zii de zii si sanatos , ca sa pot sa fiu in forma caci eu fac exerciti sportive in fiecare zii si as vrea sa mananc si sanatos ca sa fiu cat mai sanatos , si sa nu ma mai imbolnavesc atata , precizez ca am 13 ani si sunt scolar , multumesc mult !!!!!
In primul rand invata gramatica bine acum in clasa a 6 a si restul scolii generale, ca in liceu nu mai apuci :)

In al 2 lea rand... dupa sfatul lui Alex, eu zic sa mananci cat mai multa mancare gatita de mamica (ciorbe, etc..; mananca tot de la masa,mananca bine sa nu te doara stomacul), fara conserve & co, sa nu bei nenorociri de sucuri acidulate (apa minerala <> sau plata) si sa te speli pe dinti de cate ori poti! Aaa, si daca tot ti-am zis sa mananci mult, ia vitamine ca sa poti si fa in continuare sport (alearga, zbenguie-te, joaca fotbal sau ce mai stii tu) si nu sta cu ochii prea mult timp la calculator! Daca vrei sa fii sanatos psihic, incearca sa nu devii dependent de calculator & jocuri... vei ajunge un retardat cu ochelari la ochi care viseaza planse si alte caractere World of Warcraft! (nu vb prostii, cunosc persoane de-astea) ;)

#6
ilie predator

ilie predator

    from SCI Trek

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,778
  • Înscris: 10.09.2007

View PostCurcubitaceu, on Nov 29 2007, 20:50, said:

In primul rand invata gramatica bine acum in clasa a 6 a si restul scolii generale, ca in liceu nu mai apuci :)

In al 2 lea rand... dupa sfatul lui Alex, eu zic sa mananci cat mai multa mancare gatita de mamica (ciorbe, etc..; mananca tot de la masa,mananca bine sa nu te doara stomacul), fara conserve & co, sa nu bei nenorociri de sucuri acidulate (apa minerala <> sau plata) si sa te speli pe dinti de cate ori poti! Aaa, si daca tot ti-am zis sa mananci mult, ia vitamine ca sa poti si fa in continuare sport (alearga, zbenguie-te, joaca fotbal sau ce mai stii tu) si nu sta cu ochii prea mult timp la calculator! Daca vrei sa fii sanatos psihic, incearca sa nu devii dependent de calculator & jocuri... vei ajunge un retardat cu ochelari la ochi care viseaza planse si alte caractere World of Warcraft! (nu vb prostii, cunosc persoane de-astea) ;)
aaa si apropo sunt clasa a 7 si am si teze unice anu asta , si stiu si eu copii innebuniti dupa jocuri , de exemplu colegu meu de banca , se lauda ca face sport , cand alearga 50 de m oboseste imediat , vreau sa zic ca nu sunt dependent de calculator, dar eu vreau sa devin si informatician si nu vreau sa renunt la acest vis , iar miscare pe langa ca fac exerciti sportive , incerc sa fac scheme cu placa , adica fac ollie si ma chinui sa fac kickfleep deci miscare zic eu ca fac destula .

#7
Valy1

Valy1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,206
  • Înscris: 06.01.2007
cred ca "datu' cu placa" nu este un sport foarte activ..e bine ca faci miscare dar vezi sa nu-ti rupi posteriorul pe asfalt  :notangel: .
incearca boxul de exemplu..90% din toti scheitarii pe care din pacate ii vad zi de zi sunt niste schije.

#8
ilie predator

ilie predator

    from SCI Trek

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,778
  • Înscris: 10.09.2007

View PostValy1, on Nov 29 2007, 22:33, said:

cred ca "datu' cu placa" nu este un sport foarte activ..e bine ca faci miscare dar vezi sa nu-ti rupi posteriorul pe asfalt  :notangel: .
incearca boxul de exemplu..90% din toti scheitarii pe care din pacate ii vad zi de zi sunt niste schije.
sincer sa fiu , oi fi eu skater , dar nu sunt o schija , parerea mea atletismul e de mine , deorece am rezultate foarte bune la probe sportive , si am fost si la un cross anu asta si am luat locul 6 din vreo 30 de insi , iar datu cu placa este si ea totusi o miscare , nu numai sa exersezi schmem sa te plimbi cyu ea prin oras si sa treci de obstacole , iti intaresc picioarele , si e destul de greu sa faci scheme cu placa , sa sari nu stiu cum la ollie nu stiu , nu intru in amanunte caci apoi o dau in off topic .

#9
Curcubitaceu

Curcubitaceu

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,306
  • Înscris: 22.06.2007

View Postilie predator, on Nov 29 2007, 22:28, said:

vreau sa zic ca nu sunt dependent de calculator, dar eu vreau sa devin si informatician si nu vreau sa renunt la acest vis
Daca vrei sa devii informatician, trebuie sa stii engleza. Daca stii engleza, de-acum de la 13 ani ar trebui sa cauti ici-colo despre programare si in ce consta...Si vezi ca pe la liceu s-ar putea sa-ti schimbi parerea despre informatica...iti trebuie multa vointa si creier ca sa faci ceva! Invata bine acum, sa intri la un liceu bun, iar dupa ce ai intrat la acel liceu bun nu te lasa pe spate ca timpul trece! Invata ce trebuie si cum trebuie! Succes! :)

Iar on... Skateboardingul nu e vreun sport cu care sa-ti antrenezi corpul... Oricum, nu stiu de ce te agiti tu de la varsta asta. :huh: Mai tarzior un pic (peste 3-4 ani) ar trebui sa incepi si tu sa-ti formezi un fizic, sa mergi la sala si sa practici o arta martiala. :)

#10
ilie predator

ilie predator

    from SCI Trek

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,778
  • Înscris: 10.09.2007

View PostCurcubitaceu, on Nov 29 2007, 23:04, said:

Daca vrei sa devii informatician, trebuie sa stii engleza. Daca stii engleza, de-acum de la 13 ani ar trebui sa cauti ici-colo despre programare si in ce consta...Si vezi ca pe la liceu s-ar putea sa-ti schimbi parerea despre informatica...iti trebuie multa vointa si creier ca sa faci ceva! Invata bine acum, sa intri la un liceu bun, iar dupa ce ai intrat la acel liceu bun nu te lasa pe spate ca timpul trece! Invata ce trebuie si cum trebuie! Succes! :)

Iar on... Skateboardingul nu e vreun sport cu care sa-ti antrenezi corpul... Oricum, nu stiu de ce te agiti tu de la varsta asta. :huh: Mai tarzior un pic (peste 3-4 ani) ar trebui sa incepi si tu sa-ti formezi un fizic, sa mergi la sala si sa practici o arta martiala. :)
poi am practicat de la 10 ani kung fu , si sa stii ca engleza ma invatat tata de la 4 ani , si nu ca vreau sa ma laud imi place matematica si sunt olimpic , iar despre sport , as vrea sa ma duc sa fac atletism caci imi place tare mult , am participat si la un cross etc

#11
Laberta

Laberta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,491
  • Înscris: 04.09.2006
Si mancarea unde e?

#12
ilie predator

ilie predator

    from SCI Trek

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,778
  • Înscris: 10.09.2007
poi despre mancare sa zis , ca tre sa mananc tot ce imi face mamica sai sa evit sucurile acidulate din comert ca sunt periculoase , si ma hranesc cu multe fructe etc

#13
Rocket_Ronaldo

Rocket_Ronaldo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 66
  • Înscris: 01.12.2007
Consulta un nutritionist!!  Apropo...vad ca faci kung fu , le ai si cu alergatul, stii si cu skate-ul ,engleza stii de la 4 ani , esti olimpic la matematica , daca vrei sa ajungi informatician banuiesc ca le ai si cu imformatica....te autodescrii ca fiind perfect. Faci si clatite ?

#14
Valy1

Valy1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,206
  • Înscris: 06.01.2007
oricine face clatite  :D

#15
ilie predator

ilie predator

    from SCI Trek

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,778
  • Înscris: 10.09.2007
numi place sa gatesc

#16
ilie predator

ilie predator

    from SCI Trek

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,778
  • Înscris: 10.09.2007
si inca ceva , nu am zis ca sunt perfect am multe , defecte , ca de ex , nu-mi place sa citesc si vorbesc serios , ma refer , ca nu imi place sa citesc carti dastea , ma enerveaza , etc

#17
andreea_rbd_2008

andreea_rbd_2008

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 25.04.2008
cu gura , STII E SIMPLU, EI O LINGURA plina de fructe si o duci la gura, deschizi gura, bagi inountru scoti lingura, si te apuci sa mesteci :roflmaofast:

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate