Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Premier Energy se listeaza la bursa

Unde recomandati un CT cu Casa de...

Adaptare masina pentru o persoana...

Bios laptop Myria MY8315
 Folie display laptop in Bucuresti?

Pagina Wikipedia

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...

Salariu de șofer Uber 8000 l...
 Problema token semnatura electron...

Incarcator diy China

Unde au disparut tancurile federa...

RMN Decontat
 Jgheab clasic forma "U"- ...

Reparatie plafoniera LED

Problema PC - se blocheaza sau re...

Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...
 

Tortellini

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
maxy

maxy

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 5,089
  • Înscris: 19.06.2004
Titlul spune tot. Unde ati mancat tortellini buni in capitala? Cat au costat?

Cred ca cea mai buna portie pe care am mancat-o a fost la Trattoria il Calcio, 23, tortellini serviti cu sunca, ciuperci, multa mozzarella si parmezan, proaspat scosi de la cuptor.

#2
golanski

golanski

    Dresez bizoni

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,322
  • Înscris: 23.11.2006
Sunt buni acolo , dar mai bine ii faci acsa si te costa de 2 ori mai putin,si calitatea de 2 ori mai buna ! Daca vrei iti dau reteta.

#3
Bebeluska

Bebeluska

    Bebeluºka Reloaded

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,439
  • Înscris: 20.12.2005
golanski, te rog, pune reteta.

#4
maxy

maxy

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 5,089
  • Înscris: 19.06.2004
Reteta, da, desi nu sunt bucatar prea bun.

Totusi, recomandati si niste locuri. Nimeni nu mai mananca in oras?

#5
golanski

golanski

    Dresez bizoni

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,322
  • Înscris: 23.11.2006

 Bebeluska, on Dec 3 2007, 10:01, said:

golanski, te rog, pune reteta.
Se fierb tortellini al dente(sa nu fie foarte facuti),se scurg bine de apa,se dau printr-o apa rece(ca sa ramana tari) ! Separat facem sosul...prajim intr-o tigaie teflonata niste sunca praga(sau ceva kaiser sau bacon ) taiata cubulete sau fasii(subtiri),dupa cum vrea fiecare,se calesc(fara a pune ulei),se pune apoi un pic de lapte,un pic de smantana(20%) si un pic de branza topita.Se lasa pe foc pana se omogenizeaza dupa care se opreste focul.Tortellini se pun in vas roman(sau de Jena) si se toarna sosul peste ei.Se baga la cuptor(incins) si dupa vreo 15 minute se cot si se rade ori cascaval ori se presara parmezan. Se mai lasa vreo 10 min sa se topeasca cascavalul, dupa care se scot ! Pofta buna...mie mi-a lasat deja gura apa ! ;) Mai exista si varianta cu sos de rosii dar mie personal nu mi-a placut ! Acest sos de rosii merge la spaghete nu la tortellini !

#6
Bebeluska

Bebeluska

    Bebeluºka Reloaded

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,439
  • Înscris: 20.12.2005

 maxy, on Dec 3 2007, 10:49, said:

Reteta, da, desi nu sunt bucatar prea bun.

Totusi, recomandati si niste locuri. Nimeni nu mai mananca in oras?


Eu da, insa nu tortellini. :)

golanski: acei tortellini pe care ii fierbem, ii preparam noi, sau ii cumparam gata facuti de undeva?

Edited by Bebeluska, 03 December 2007 - 15:08.


#7
golanski

golanski

    Dresez bizoni

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,322
  • Înscris: 23.11.2006

 Bebeluska, on Dec 3 2007, 15:07, said:

Eu da, insa nu tortellini. :)

golanski: acei tortellini pe care ii fierbem, ii preparam noi, sau ii cumparam gata facuti de undeva?
Se cumpara...daca vrei sa iei facuti de-a gata...nu sunt foarte ok !  Incearca Barilla...pe mine nu m-au dezamagit niciodata !Mai exista sortimente refrigerati care chipurile sunt mai proaspeti(si mai scumpi),dar nu au nimic in plus fata de ceilalati !

#8
Bebeluska

Bebeluska

    Bebeluºka Reloaded

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,439
  • Înscris: 20.12.2005
O sa incerc si eu, cat de curand. Mai exact, saptamana viitoare :).

#9
nociva

nociva

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 319
  • Înscris: 04.12.2006
Tin minte cand o matusa de-a mea imi facea coltunasi.. erau deliciosi.
Prima oara cand am vazut ca a cumparat mama tortellini m-am bucurat enorm aducandu-mi aminte de mancarea matusii mele care nu am mai gustat-o de cel pun 15 ani. Gustandu-i mi s-a intors stomacul pe dos, sunt oribili! Aluatul e acceptabil, dar ce e in interior are un gust atat de chimic incat  ma termina.
Eu va sfatuiesc sa cautati o reteta.. desi cred ca se fac cu aluat de taieteti care e foarte usor de facut si in interior puteti pune ce vreti si ce va place, veti vedea diferenta.

#10
golanski

golanski

    Dresez bizoni

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,322
  • Înscris: 23.11.2006
Ai dreptate...si eu am intalnit unele sortimente care ori erau cu carne,ori cu ricotta , ori cu branza...erau la fel ! Aia de la barilla au fost cel mai ok ! Dar daca ii faci in casa...mama , mama ! Exact sunt precum coltunasii care se fierbeau !

#11
nociva

nociva

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 319
  • Înscris: 04.12.2006

 golanski, on Dec 5 2007, 07:37, said:

Ai dreptate...si eu am intalnit unele sortimente care ori erau cu carne,ori cu ricotta , ori cu branza...erau la fel ! Aia de la barilla au fost cel mai ok ! Dar daca ii faci in casa...mama , mama ! Exact sunt precum coltunasii care se fierbeau !
Deci nu-s singura care a mancat coltunasi?  ;)

#12
maxy

maxy

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 5,089
  • Înscris: 19.06.2004
Daca nu-mi recomandati, macar lansati-mi o invitatie cand mai faceti. Aduc vinul. :D

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate