Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade
 Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...
 Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani
 Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964
 

Casa din lemn, noua modă în construcții

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
2253 replies to this topic

#55
dixy

dixy

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,910
  • Înscris: 06.09.2004
Cât despre Târgul de Construcţii sunt convins că vom vedea o grămadă de tehologii şi materiale interesante, inclusiv în domeniul construcţiilor din lemn. Doar că firmele participante la Târg sunt şi cele care practică cele mai mari preţuri de obicei.

#56
zfcristian

zfcristian

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 29.04.2006
Dixy are dreptate in privinta TVA! In ceea ce priveste preturile practicate de firmele respective ramane sa vedem ce si cum ! :coolspeak:

#57
turbo trabannt

turbo trabannt

    gogule, probleme mah? no, stai sa termin berea asta

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,519
  • Înscris: 18.05.2006

View Postdixy, on Sep 2 2006, 02:06, said:

Uite ce zice Nenea Codul Fiscal:
Mie îmi pare că se deduce TVA doar în următoarea situație:


Dacă vrei să ieși mai ieftin și dacă ești băiat deștept, încearcă să vorbești cu constructorul și cu furnizorul de materiale și să îi convingi să, hmmm, să treacă peste "anumite bariere fiscale".
nu, unchiul are dreptate . pe tine te ajuta la cashflow treaba asta ( care by the way este norma UE altfel nu o bagau idiotii astia!).  prin metoda asta se evita rambursari fictive de tva gen genice boerica.
nu e evaziune dar tb sa si constructorul sa fie inregistrat ca platitor de tva si tu . stii zeci de cazuri de srl-uri si aveam parca pe undeva o hartie de la ministerul finantelor cu niste precizari in care spuneau ca este super ok. nu pot sa te sfatuiesc sa incalci legea intrucat s-ar putea sa il calce controlul pe constructor care mai greu ascunde tonele de materiale. si te ia si pe tine si apoi la negru nu ai garantie la casa.

la targ sunt cateodata si promotii ,e bine de mers.

#58
dixy

dixy

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,910
  • Înscris: 06.09.2004

View Postturbo trabannt, on Sep 1 2006, 16:13, said:

nu, unchiul are dreptate . pe tine te ajuta la cashflow treaba asta ( care by the way este norma UE altfel nu o bagau idiotii astia!).  prin metoda asta se evita rambursari fictive de tva gen genice boerica.
nu e evaziune dar tb sa si constructorul sa fie inregistrat ca platitor de tva si tu . stii zeci de cazuri de srl-uri si aveam parca pe undeva o hartie de la ministerul finantelor cu niste precizari in care spuneau ca este super ok. nu pot sa te sfatuiesc sa incalci legea intrucat s-ar putea sa il calce controlul pe constructor care mai greu ascunde tonele de materiale. si te ia si pe tine si apoi la negru nu ai garantie la casa.

la targ sunt cateodata si promotii ,e bine de mers.

uite aici:

Quote

Daca bunurile si serviciile achizitionate sunt destinate utilizarii in folosul operatiunilor sale taxabile, orice persoana impozabila inregistrata ca platitor de taxa pe valoarea adaugata are dreptul sa deduca:


#59
turbo trabannt

turbo trabannt

    gogule, probleme mah? no, stai sa termin berea asta

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,519
  • Înscris: 18.05.2006

View Postdixy, on Sep 2 2006, 02:33, said:

uite aici:
este speciala masura ( se cheama taxare inversa)  pentru cumparari de imobile sau constructie. nu gasesc acuma dar este art 150 alin 1 sau 160 din codul fiscal si directiva a 6-a a uniunii europene. si intreaba-o si un contabil BUN si iti va confirma.
stai linistit, ti-am spus foarte multi practica chestia asta si nu este nimic ilegal in ea.

#60
dixy

dixy

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,910
  • Înscris: 06.09.2004

View Postturbo trabannt, on Sep 1 2006, 16:43, said:

este speciala masura ( se cheama taxare inversa)  pentru cumparari de imobile sau constructie. nu gasesc acuma dar este art 150 alin 1 sau 160 din codul fiscal si directiva a 6-a a uniunii europene. si intreaba-o si un contabil BUN si iti va confirma.
stai linistit, ti-am spus foarte multi practica chestia asta si nu este nimic ilegal in ea.

Ok dacă zici tu. Înseamnă că se referă strict la cumpărarea de imobile & stuff. Pentru că în general este cum am zis eu. N-ai putea totuși să sapi după articolul cu pricina? Nu de alta dar ar fi bine să ne dumirim și le-ar folosi multor persoane care vor să-și facă o casă mai ieftin. TVA-ul ăla reprezintă totuși aproape 20%.

#61
turbo trabannt

turbo trabannt

    gogule, probleme mah? no, stai sa termin berea asta

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,519
  • Înscris: 18.05.2006
[
o sa incerc nu promit tre sa scotocesc ceva dar orice contabil cu codul fiscal in brate iti va spune tot chestia asta, mai ales daca il pui sa caute articolele alea. am gasit, numai ca e in adobe reader si nu ma pricep la copy paste  :confuzzled:

ps: trebuie sa scrie pe factura "taxare inversa" altfel nu se aplica.

le: hai ca l-am scos numai ca se vede urat.si m agresit la chestia cu factura , asa retinusem

Art.160.-(1)

Furnizorii si  beneficiarii bunurilorsi serviciilor prevazute
la  alin.(2) au obligatia sa aplice masurile de simplificare prevazute
de prezentul articol
. Conditia obligatorie pentru
aplicarea masurilor de simplificare este ca atât
furnizorul, cât si beneficiarul sa fie înregistrati în
scopuri de TVA, conform art.153.


(2) Bunurile si serviciile pentru livrarea sau
prestarea carora se aplica masurile de simplificare
sunt:
a) deseurile si materiile prime secundare,
rezultate din valorificarea acestora, astfel cum sunt
definite de Ordonanta de urgenta a Guvernului
nr.16/2001 privind gestionarea deseurilor industriale
reciclabile, republicata, cu modificarile ulterioare;

B) cladirile, partile de cladire si terenurile de
orice fel, pentru a caror livrare se aplica regimul de
taxare;


c) lucrarile de constructii-montaj;
d) bunurile si/sau serviciile livrate sau
prestate de, sau catre persoanele aflate în stare de
faliment declarata prin hotarâre definitivasi
irevocabila;
e) materialul lemnos, conform prevederilor
din norme.

(3) Pe facturile emise pentru livrarile de bunuri
prevazute la alin.(2), furnizorii sunt obligati sa
înscrie mentiunea <<taxare inversa>>, fara sa înscrie
taxa aferenta
. Pe facturile primite de la furnizori,
beneficiarii vor înscrie taxa aferenta, pe care o
evidentiaza atât ca taxa colectata, cât si ca taxa
deductibila în decontul de taxa. Pentru operatiunile
supuse masurilor de simplificare nu se face plata
taxei între furnizor si beneficiar.
(4) Beneficiarii care sunt persoane impozabile cu
regim mixt aplicasi prevederile art.147, în functie
de destinatia achizitiilor respective.
(5) De aplicarea prevederilor prezentului articol
sunt responsabili atât furnizorii/prestatorii, cât si
beneficiarii. În situatia în care furnizorul/prestatorul
nu a mentionat <<taxare inversa>> în facturile emise
pentru bunurile/serviciile care se încadreaza la
alin.(2), beneficiarul este obligat sa aplice taxare
inversa, sa nu faca plata taxei catre
furnizor/prestator, sa înscrie din proprie initiativa
mentiunea <<taxare inversa>> în facturasi sa
îndeplineasca obligatiile prevazute la alin.(3)

Edited by turbo trabannt, 01 September 2006 - 16:12.


#62
dixy

dixy

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,910
  • Înscris: 06.09.2004
Eu deduc de acolo că este vorba doar de simplificarea plăţii de TVA, nicidecum că TVA-ul nu va fi plătit în final la stat. Presupun eu că ultima persoană din lanţul economic plăteşte TVA-ul.

#63
turbo trabannt

turbo trabannt

    gogule, probleme mah? no, stai sa termin berea asta

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,519
  • Înscris: 18.05.2006

View Postdixy, on Sep 2 2006, 03:24, said:

Eu deduc de acolo că este vorba doar de simplificarea plății de TVA, nicidecum că TVA-ul nu va fi plătit în final la stat. Presupun eu că ultima persoană din lanțul economic plătește TVA-ul.
nu, este asa: in mod normal constructorul te factura si tu ii plateai tva-ul. el lua tva si il platea la stat.
tu in schimb aveai tva de recuperat si trebuia sa te duci la stat sa faci cerere de rambursare.

asta este o masura de simplificare : ala nu mai plateste, tu nu te mai duci sa il ceri inapoi. statul ar fi ramas in final cu aceiasi bani (0) si cu o gramada de controale de facut pe cap.
este in legislatia ue chestia asta si nu e ceva nou ( e cam de la inceputul anului). stiu 3 contabili care pot confirma ( plus niste baieti de la firme mari de consultanta fiscala) + 50 firme care fac exact acelasi lucru ( cu controale de la fisc si e ok totul nu e nimic ilegal).

daca si numai daca ultima persoana din lantul economic este persoana fizica si nu firma se aplica platirea tva-ului.

#64
Unchiul

Unchiul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 11.09.2005

View Postdixy, on Sep 1 2006, 16:54, said:

Ok dacă zici tu. Înseamnă că se referă strict la cumpărarea de imobile & stuff. Pentru că în general este cum am zis eu. N-ai putea totuși să sapi după articolul cu pricina? Nu de alta dar ar fi bine să ne dumirim și le-ar folosi multor persoane care vor să-și facă o casă mai ieftin. TVA-ul ăla reprezintă totuși aproape 20%.
dixy te rog sa ma crezi - sunt expert contabil - nu fac valuri degeaba - cu timpul o sa-mi dai dreptate - e bine sa-i incurajam si pe ceilalti sa vada aceste facilitati cat se mai poate - dar sunt certitudini nicidecum presupuneri - de care e bine sa profite cei care au planuri concrete in acest sens

#65
depe

depe

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 13.10.2005
Ok ,
Atunci care sunt pasii de urmat ?
Fac firma si gata?
Lamureste-ne , nu ne lasa cu ochii in soare...

#66
dixy

dixy

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,910
  • Înscris: 06.09.2004

View PostUnchiul, on Sep 1 2006, 20:33, said:

dixy te rog sa ma crezi - sunt expert contabil - nu fac valuri degeaba - cu timpul o sa-mi dai dreptate - e bine sa-i incurajam si pe ceilalti sa vada aceste facilitati cat se mai poate - dar sunt certitudini nicidecum presupuneri - de care e bine sa profite cei care au planuri concrete in acest sens

Te cred Unchiule, dacă așa zici. Spune și tu clar, pentru toată lumea, care sunt pașii de urmat. Casa mai ieftină cu 20 % e totuși un mare avantaj.

#67
turbo trabannt

turbo trabannt

    gogule, probleme mah? no, stai sa termin berea asta

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,519
  • Înscris: 18.05.2006
dixy, se pare ca ti-a confirmat un contabil-Unchiul  :D .
tot ce trebuie este sa aveti firma ( micro, ne micro nu conteaza ) si sa fie inregistrata ca platitor de tva. Nimic altceva. Bineinteles si constructorul trebuie sa fie inregistrat ca platitor de tva.

factura tb emisa cu mentiunea "taxarea inversa". Atat. Contract de constructie, etc.

@unchiul: stai linistita oferta asta cu taxarea inversa tine si in ue. sunt obligati prin tratatul de aderare + se practica in toate tarile europene. mai greu sa dea inapoi

#68
Unchiul

Unchiul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 11.09.2005
corect!

#69
zfcristian

zfcristian

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 29.04.2006
Ma bucur k s-a lamurit si treaba cu tva-ul dar eu unul astept in continuare pareri si sfaturi despre casele de lemn construite in acest sistem! Incerc sa aflu cat mai multe nu de alta dar imi doresc sa mai incep sa dorm niste nopti mai linistite k sa zic asa  :coolspeak:

#70
depe

depe

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 13.10.2005
Sunt la nivel de proiect arhitectura pentru o casa de lemn . Constructia o incep la anul
Dupa cautari pe net am strans o lista destul de mare cu producatori de case de lemn . In general cei din Ardeal sunt cei mai seriosi

Pentru Unchiul :Practic cum se face treaba asta : terenul este pe persoana fizica iar proiectul tot la fel .Fac firma    si cumpar casa pe firma .Cum fac transferul apoi la persoana fizica ?Care este combinatia mai in detaliu?

#71
zfcristian

zfcristian

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 29.04.2006
Salut Depe, ce parere ai de cei de la tehnopatent cu care eu unul vreau sa lucrez, ce preturi ai gasit?

#72
depe

depe

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 13.10.2005
Eu am vorbit cu ei in primavara  la RomExpo.Stiu ca nu ofereau constructia la cheie iar ca preturi erau in nota generala .Trebuiesc puse toate detaliile pe hartie in cel mai mic amanunt si atunci vezi .Multi au costuri ascunse  .Cand am sa aleg constructorul am sa ma uit in nprimul rand sa aiba referinte solide in jurul Bucurestiului.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate