Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Premier Energy se listeaza la bursa

Unde recomandati un CT cu Casa de...

Adaptare masina pentru o persoana...

Bios laptop Myria MY8315
 Folie display laptop in Bucuresti?

Pagina Wikipedia

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...

Salariu de șofer Uber 8000 l...
 Problema token semnatura electron...

Incarcator diy China

Unde au disparut tancurile federa...

RMN Decontat
 Jgheab clasic forma "U"- ...

Reparatie plafoniera LED

Problema PC - se blocheaza sau re...

Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...
 

Infiintare televiziune

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
startv

startv

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 26.11.2007
ma tot gandesc sa imi fac o televiziune locala, si ma intreb ce aparatura este necesara pentru emisa acesteia. vreau sa emit prin cablu sunt 3 firme acici si ma gandesc ca e mult mai simplu si ieftin.

#2
bogdan_world

bogdan_world

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,118
  • Înscris: 18.02.2002

 startv, on Nov 26 2007, 19:44, said:

ma tot gandesc sa imi fac o televiziune locala, si ma intreb ce aparatura este necesara pentru emisa acesteia. vreau sa emit prin cablu sunt 3 firme acici si ma gandesc ca e mult mai simplu si ieftin.


In ce oras? Daca nu ai cel putin 30.000 euro stai acasa...

#3
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,495
  • Înscris: 04.05.2006
1.Daca sunt deja 3 firme....eu zic sa te gandesti la altceva.  Pana faci tu abonatii necesari supravietuirii (sa nu mai zicem de profit) intri in colaps sau sustii afacerea din alte surse.
2. Daca totusi vrei sa te apuci, iti trebuie intr-adevar cel putin 30.000 euro si asta fara HBO sau programe erotice...daca le vrei si pe alea....mai pui minim 10.000. Si pe langa bani, mai trebe si ceva relatii: primarie, urbanism, electrica....etc. Sa nu crezi ca ailalti nu le au deja :D.

#4
frexxl

frexxl

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,589
  • Înscris: 16.05.2005

 richelieu, on Dec 19 2007, 14:55, said:

1.Daca sunt deja 3 firme....eu zic sa te gandesti la altceva.  Pana faci tu abonatii necesari supravietuirii (sa nu mai zicem de profit) intri in colaps sau sustii afacerea din alte surse.
2. Daca totusi vrei sa te apuci, iti trebuie intr-adevar cel putin 30.000 euro si asta fara HBO sau programe erotice...daca le vrei si pe alea....mai pui minim 10.000. Si pe langa bani, mai trebe si ceva relatii: primarie, urbanism, electrica....etc. Sa nu crezi ca ailalti nu le au deja :D.
omul vrea sa emita prin intermediul societatilor de cablu locale...nu vrea sa intre in concurenta cu ei...
va face startv si il vor vedea cei din orasul sau :P

Edited by frexxl, 19 December 2007 - 15:00.


#5
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,495
  • Înscris: 04.05.2006
Aaaaa scuzeeee am inteles anapoda.

#6
alin_ro

alin_ro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 426
  • Înscris: 08.01.2005
Hmm, si pe mine m-ar interesa sa stiu cam ce iti trebuie sa faci o televiziune. Am o idee, zic eu geniala, si nefolosita pe niciunde am observat. Si, sunt convins ca in Romania ar prinde de minune. Ceea ce lipseste sunt cunostiintele despre ce trebuie pentru a crea o televiziune, si Bani. Dar ma gandesc ca de bani se poate face rost, daca demonstrez cuiva care are, ca este profitabila toata chestia :)

#7
FC72

FC72

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,632
  • Înscris: 06.03.2005
Sper ca realizezi cat de stupida este intrebarea/problema ta.
Doar nu vrei sa afli pe un forum ce iti trebuie sa faci o televiziune.
Iti dau numai cateva subiecte la care sa meditezi: orice post TV trebuie sa cumpere licenta de emisie de SNRC respectiv Ministerul comunicatiilor, trebuie sa aiba aprobare de la CNA apoi aprobari de la toate institutiile locale primarie, prefectura si dupa asta sa obtina contracte de distributie...asta doar sa vezi o mica parte din ce trebuie.
Ca exemplu Gigi Becali cu toti bani si relatiile lui nu a reusit asta ...nu a reusit nici macar sa cumpere televiziuni deja infiintate.

#8
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,495
  • Înscris: 04.05.2006
Depinde....licenta SNRC ti-o trebuie doar daca vrei sa emiti in eter. Daca vrei sa emiti doar prin cablu, n-ai nevoie de ea. Cat despre avizarile locale, se pot obtine....sunt destule posturi TV locale deschise si care functioneaza legal. Cat despre faza cu Becali, gandeste-te putin de ce nu i s-o fi dat voie sa aiba televiziune....Si gandeste-te ca el vroia o televiziune nationala si nu una locala.

#9
alin_ro

alin_ro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 426
  • Înscris: 08.01.2005
pai, sunt convins ca e greu...dar nu e imposibil. Si, as vrea o televiziune nationala, dar axata pe un subiect. Un subiect care, am mai spus, nu mai exista pe piata..nici la noi, si nici pe afara nu cred ca exista. De aia, cred ca daca pot vorbi cu cineva care are finantele necesare, e posibil sa il conving ca merita efortul....Numai ca vreau sa stiu ca idee, cam ce imi trebuie, pentru ca am ideea, si nimic mai mult. Si, sunt constient ca sunt sanse mari sa nu se realizeze ceea ce vreau eu, dar cred ca merita incercat

#10
alin_ro

alin_ro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 426
  • Înscris: 08.01.2005
d

Edited by alin_ro, 23 February 2008 - 20:28.


#11
marinica

marinica

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 17.12.2005
Are cineva idee ce scule sunt necesare pentru infiintarea unui post tv local care sa transmita in eter.Doar sculele si pretul acestora.Va multumesc

#12
vierme

vierme

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,102
  • Înscris: 31.08.2007

 marinica, on Feb 29 2008, 23:30, said:

Are cineva idee ce scule sunt necesare pentru infiintarea unui post tv local care sa transmita in eter.Doar sculele si pretul acestora.Va multumesc

vrei sa-ti faci statie TV pirat?
:D :D :D

#13
iezuit777

iezuit777

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 87
  • Înscris: 24.05.2006

 startv, on Nov 26 2007, 18:44, said:

ma tot gandesc sa imi fac o televiziune locala, si ma intreb ce aparatura este necesara pentru emisa acesteia. vreau sa emit prin cablu sunt 3 firme acici si ma gandesc ca e mult mai simplu si ieftin.

prietene
chiar si pt o televiziune ce sa emita doar prin intermediul operatorilor de cablu necesita un proiect foarte bine pus la punct. pentru asta iti recomand sa iei legatura cu persoane care au habar de acest domeniu.
in caz contrar e posibil ca cei de la CNA sa sesizeze ca esti amator in ale televiziunii si sa nu iti acorde licenta de emisie.

si trebuie sa ai cel putin 25-30.000 euro pentru minimul de echipament necesar. chiar si la banii astia...nu-s nu stiu ce scule.
eu iti recomand urmatoarele: 1. daca nu ai lucrat in domeniu ia legatura cu cineva de incredere care sa te ajute si sa te sfatuiasca. 2. iti recomand sa o lasi balta pt ca se vede ca nu ai habar (scuze..nu o lua ca o ofensa).
pe langa banii de echipamente trebuie sa ai bani ca sa platesti cheltuielile (curent, telefon, net, drepturi de autor, chirie local, angajati) pana ce vei putea obtine bani din alte surse.
pentru realizarea unei ore de emisie in televiziune se aloca alte cateva ore bune pentru prelucrare material, documentare, etc.
nu vreau sa te descurajez..insa televiziunea nu e o afacere usoara, desi asa pare la prima vedere.

 vierme, on Jul 24 2008, 13:40, said:

vrei sa-ti faci statie TV pirat?
:D :D :D

daca il vrea pirat mai bine sa o lase balta..ramane si fara echipament si e si penala chestia.
ca sa obtii licenta in eter trebuie sa participi la concurs..unde slabe sanse sunt ca o firma nou infiintata sa obtina licenta, tinand cont ca deja exista "rechinii" si mai ales ca e nevoie de spate politic.

#14
FC72

FC72

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,632
  • Înscris: 06.03.2005
Ha, ha deja aproape se face un an de cand bati campii cu infintarea unei televiziuni.
Daca te ajuta cu ceva la infiintare pentru un post precum Pro-tv s-a investit initial cam 500 000 $ si pierderile in primi ani de functionare se cifrau la peste 100 000$ anual.Si asta in conditiile din anii 90 cand se obtinea orice pe mai nimic , cand salariul lui Esca este de ordinul sutelor de $ nu mii sau zeci de mii cat cer "vedetele" de acum, cand utilitatile, locatiile, impozitele, fiscalitatea, autorizarile erau o glume fata de ce sunt acum.Pana si mizeria absoluta OTV a inghitit sume enorme fara profit ani la rand.
Infiintarea unei televiziuni nu este o afacere , initiatorul unui astfel de proiect are complet alte scopuri decat profitul.Este vorba de o cheltuiala mare pentru a avea o bucatica, o frimitura din media, treaba ce poate sluji sau nu in anumite scopuri (comerciale, politice).Vezi cazul Antena 1/2/3 in care Voiculescu pompeaza bani numai pentru a avea o tribuna unda sa isi promoveze interesele politice.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate