Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen
 

constructie casa sistem hala

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
pirvuti

pirvuti

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 06.08.2007
am ajuns si eu la faza in care trebuie sa construiesc si m-am gindit la o varianta poate mai ieftina si sigur mai rapida: casa cu structura metalica si inchidere panouri sandwich (ca la hale industriale). acum nu va ginditi la o hala :-) prin arhitectura si citeva elemente de decor vreau sa arate chiar frumos, modern.
ideea de la care plec este sa construiesc repede si ieftin. practic (ma gindesc eu) treaba se compune din: fundatie pahar cu o centura de inchidere, structura metalica (facuta si montata de o firma de profil), inchiderea cu panouri sandwich (in regie proprie cu citiva oameni, un pendular, autoforante, spuma poliuretanica), termopane (firma), etc.
ce pareri avetzi?

#2
conu71

conu71

    Termopanist

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,070
  • Înscris: 22.06.2004
o parere groaznica din pacate

#3
pirvuti

pirvuti

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 06.08.2007

 conu71, on Nov 26 2007, 11:20, said:

o parere groaznica din pacate
argumente?
am atasat (sper) 2 poze cu o astfel de cladire. nu va lasati inselati de lemnul de pe fatada, e pus peste panouri, de design. comentarii....

Attached Files



#4
rapitorTM

rapitorTM

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 449
  • Înscris: 04.02.2003

 pirvuti, on Nov 26 2007, 19:38, said:

argumente?
am atasat (sper) 2 poze cu o astfel de cladire. nu va lasati inselati de lemnul de pe fatada, e pus peste panouri, de design. comentarii....

Sa ai in vedere totusi solutiile si costurile pentru incalzirea unei astfel de cladiri.
Mi se pare ca are muulte deschideri.
Per ansamblu arata binisor, mie unul imi place. Dar nu destul de mult incat sa renunt la
solutia clasica pe zidarie sau la cea pe lemn.
Ti-ai facut un calcul si iesi mult mai ieftin cu
o constructie pe schelet metalic?

#5
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007
cred ca un avantaj ar fi faptul ca se gasesc panouri metalice second hand.

#6
aaron111

aaron111

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 433
  • Înscris: 14.12.2007
Mie mi se pare o chestie interesanta. Izolatia este absolut ok pentru panourile in cauza, costurile de incalziresi, in general, de intretinere a caldirii sunt destul de reduse, iar in cazul unui cutremur ... m-as bucura sa ma aflu in casa lui astfel construita decat intr-unul dintre apartamentele ce s-au ivit in ultimii ani intr-o zona asa-zis rezidentiala.  :D

#7
Beebee

Beebee

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 22.04.2007
Superba! Mi-ar placea si mie. Cum iesi cu costul?

#8
omide26

omide26

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 02.01.2008
inteleg piruvi ca inca nu te-ai apucat de treaba. si eu m-am gandit la o casa pe structura de metal dar sunt curios ai gasit vreo firma care iti monteaza structura fara si doar atat? ma intreb daca le merita. si cum faci cu peretii si acoperisul apoi? adica ma gandesc trebuie sa folosesti anumite materiale si grosimi stas etc.le gasesti "de-a gata" adica exact materialele lor din proiect?

#9
jihadu

jihadu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,377
  • Înscris: 19.01.2007

 pirvuti, on Nov 26 2007, 19:38, said:

argumente?
am atasat (sper) 2 poze cu o astfel de cladire. nu va lasati inselati de lemnul de pe fatada, e pus peste panouri, de design. comentarii....


cine construieste asa ceva la noi?

ai facut o comparatie de preturi intre constructia gen hala si cea clasica pe lemn/caramida?

daca e mai ieftin ,pare interesant.

Edited by jihadu, 02 January 2008 - 11:00.


#10
aaron111

aaron111

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 433
  • Înscris: 14.12.2007
Pe www.dialust.ro veti gasi o oferta de pret pentru case de vacanta de 275 Euro/mp, care include TVA si montaj.
Citez, din oferta:
"Pretul unei casute este de aproximativ 275 euro/mp.
Pretul include t.v.a. si montaj .
ATENTIE : pretul include finisajul exterior al cladidii, izolatia termica si toate materialele descriese la Capitolul Produse (usa, ferestre, acoperis, scara…) si nu se poate vorbi despre o casa la rosu intrucat dupa executia finisajelor interioare a izolatiei acoperisului si al instalatiilor casa este la cheie.
"
Dupa ei, casa se construieste in aproximativ doua saptamani din momentul in care, din punct de vedere tehnologic, fundatia (pe care o realizezi pe cheltuiala ta, efiind inclusa in pretul sus-mentionat) permite inceperea lucrarilor.

#11
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,541
  • Înscris: 10.05.2007
Un prieten de-al meu, prieten mult spus, arhitect de meserie de vreo 30 de ani si-a cumparat o hala in mijlocul unui oras.
Era pur si simplu o mini hala de vreo 300 mp cu cativa stalpi metalici si sarpanta metalica deasemenea. Vreau sa va spun ca a iesit o casa de dat in revista, bine este si de specialitate, insa m-a mirat cum a scos asa ceva din nimic. Mi se pare ca peretii i-a umplut ca pe lemn, cu osb, vata, polistiren, rigips. Decat un dormitor si birou la mansarda, si restul casei pana in tavan. Doame cat urasc arhitectii astia :confuzzled: .

Edited by Astra_rullz, 21 January 2008 - 01:16.


#12
aaron111

aaron111

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 433
  • Înscris: 14.12.2007
Nu ai si ceva poze cu casa in cauza?

#13
monitor

monitor

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 74
  • Înscris: 27.01.2005

 pirvuti, on 26th November 2007, 19:15, said:

am ajuns si eu la faza in care trebuie sa construiesc si m-am gindit la o varianta poate mai ieftina si sigur mai rapida: casa cu structura metalica si inchidere panouri sandwich (ca la hale industriale). acum nu va ginditi la o hala :-) prin arhitectura si citeva elemente de decor vreau sa arate chiar frumos, modern.
ideea de la care plec este sa construiesc repede si ieftin. practic (ma gindesc eu) treaba se compune din: fundatie pahar cu o centura de inchidere, structura metalica (facuta si montata de o firma de profil), inchiderea cu panouri sandwich (in regie proprie cu citiva oameni, un pendular, autoforante, spuma poliuretanica), termopane (firma), etc.
ce pareri avetzi?

Caut informatii cu privire la aceasta solutie constructiva.
Ati construit o casa  folosind o  contructie metalica gen hala  ?

P.s. stiu  din ce data este postul de mai sus. :)

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate