Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
BCR sau Raiffeisen

Visual Studio 2022 instaleaza Epi...

Sfat alegere parbriz

EMAG - recenzii false facute de ei?
 Recomandare telefon 900-950

Nivel de trai

Semnal bun da'... prost

De ce statiile de radio FM nu ren...
 Pe unde pot sa gasesc statistici ...

Este reconditionat acest laptop?

Prelungire fire electrice

Amintiri despre satelit si retran...
 Care este cel mai bun mod de a pr...

Recomandare centrala termica apar...

samsung Xcover 5 Nu mai vrea

Telefon de budget pentru filme 10...
 

Trance addicted?

- - - - -
  • Please log in to reply
68 replies to this topic

#55
nightfever

nightfever

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,884
  • Înscris: 09.01.2007

Quote

Vezi ca ti-ai raspuns singur. Usurinta programelor aduce cu sine mai multe persoane necalificate. Mai pe romaneste, nu trebuie sa fii cine stie ce compozitor sa te apuci sa faci muzica. Poti sa fii si un manelist nenorocit sa faci trance in zilele noastre pentru ca softul iti permite. Inainte era cu totul altceva, instrumentele nu erau accesibile oricui
gresesti...
oricine poate, dar putini se dedica atat de mult ca sa scoata ceva bun
nu sunt multi cei carora le place cu adevarat sa stea sa bibileasca o piesa pana iese bine

Quote

Si acum se insista pe partea cu sunetul pentru ca (asa cum am mai zis) producatorii sunt destul de inapti incat sa faca o chestie noua sau sa creeze o compozitie muzicala suficient de complexa incat sa fie o capodopera, dar indeajuns de simpla incat sa nu o ornamenteze cu elemente inutile
cu asta sunt si eu de acord, dar nu arunc cu rahat in ceilalti
scena e mare, ai de unde sa ti alegi muzica, ai de unde sa-ti alegi dj-ii
ca mai facem un misto de tiesto e alta treaba... :rolleyes:

#56
Tidusss

Tidusss

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,834
  • Înscris: 25.08.2006

View Postnightfever, on Mar 11 2009, 15:18, said:

gresesti...
oricine poate, dar putini se dedica atat de mult ca sa scoata ceva bun
nu sunt multi cei carora le place cu adevarat sa stea sa bibileasca o piesa pana iese bine
Problema e ca n-am mai vazut pe nimeni de ceva timp sa faca asta, am cam ascultat toate piesele noi si nu mi-a placut niciuna. Eventual JOC cu Jaren - Surreal (dar si asta presimt eu ca nu ma tine prea mult).
Sau poate am surzit eu intre timp si nu le mai aud bine, e posibil si asta.

View Postnightfever, on Mar 11 2009, 15:18, said:

cu asta sunt si eu de acord, dar nu arunc cu rahat in ceilalti
scena e mare, ai de unde sa ti alegi muzica, ai de unde sa-ti alegi dj-ii
ca mai facem un misto de tiesto e alta treaba... :rolleyes:
Ai dreptate, dar nu prea. Nu prea mai e atat de mare scena. Si oricum Tiesto a fost ceva in trecut, daca omul acum o arde pe la tropice cu femeile si nu mai face nimic, asta e partea a 2-a :">

Au inceput sa-mi placa in ultimul timp niste piese de la Shah (instrumentale, evident). Cred ca ma duc si eu la vale usor-usor :(

#57
AmUitat

AmUitat

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 93
  • Înscris: 04.06.2008

View PostTidusss, on Mar 11 2009, 03:36, said:

credeam ca ti-ai dat seama deja dupa nick
pai, mi-am dat seama. dar parerea ta m-a pus pe ganduri. oricum, e bine ca  am clarificat

Quote

cum sa scrii URECHE - YEAR? :< )
:lol:

Quote

Pai niste termeni mai speciali ar fi asa:
uuuu, ai un dictionar in cap :D multumesc! dar cand ziceam de teorie, ma refeream ca nu prea stiu istoria DJ'ilor, melodiilor, genului, etc...tu o cam stii si ma "intimideaza" (nu-i prea bine folosit cuvantul) sa vorbesc cu cineva asa de pus la punct. :D

Quote

nu ascult cu placere nicio varianta de mai sus
eu ascult. nu m-am limitat doar la trance. ascult orice melodie imi place. (din fericire n-am descoperit o manea ce sa-mi placa  :lol:  )

Quote

muzica buna ramane acolo indiferent de trecerea timpului
sunt de acord! asta e diferenta aia de baza  :rolleyes:

Quote

Ma mir cum de nu stii mai multe ca mine pana acum
pai acces la internet nu am decat de vreo 4 ani si nu mi-am dedicat foarte mult timp in a cauta muzica trance. m-am bucurat de ce mi-a venit pe tava de la prieteni experimentati :D

Quote

sa gasesti muzica buna dintr-un stil X
nah, poate eu sunt norocoasa, fiindca am gasit melodii pe placul meu in aproape fiecare stil.

Quote

nu stiu ce vezi tu masculin si estetic in persoana aia
in persoana lui ATB? ca de armin am zis ca nu e genul meu

p.s. noi nu suntem offtopic?

#58
Tidusss

Tidusss

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,834
  • Înscris: 25.08.2006

View PostAmUitat, on Mar 11 2009, 21:52, said:

pai, mi-am dat seama. dar parerea ta m-a pus pe ganduri. oricum, e bine ca  am clarificat
Final Fantasy X (daca nu ma insel la numar), Tidus + Yuna :D
Din pacate, Yuna a ajuns ceva urat cu timpul (iti zic alta data de ce - si nu aici - sa-mi aduci aminte)

View PostAmUitat, on Mar 11 2009, 21:52, said:

uuuu, ai un dictionar in cap multumesc! dar cand ziceam de teorie, ma refeream ca nu prea stiu istoria DJ'ilor, melodiilor, genului, etc...tu o cam stii si ma "intimideaza" (nu-i prea bine folosit cuvantul) sa vorbesc cu cineva asa de pus la punct.
Sunt multe de povestit, mai urmareste ce am zis eu prin threaduri, dar in mare parte nu trebuie sa stii decat ce a fost inainte de 2005-2007. In ultimii 2 ani nu mai e absolut nimic interesant, plus ca de cateva luni am inceput ca nici eu sa nu-i mai stiu pe astia :) Da, stiu senzatia, asa eram si eu la inceput cand vorbeam cu unii. Dar o sa te obisnuiesti cu timpul, mai ales daca zici ca asculti de 10 ani de zile, ar trebui sa stii piesele mai bine ca mine.

View PostAmUitat, on Mar 11 2009, 21:52, said:

eu ascult. nu m-am limitat doar la trance. ascult orice melodie imi place. (din fericire n-am descoperit o manea ce sa-mi placa  :  )
Asa si trebuie, sunt piese bune cam in orice gen/subgen de muzica. Maneaua, in schimb, nu e muzica.

View PostAmUitat, on Mar 11 2009, 21:52, said:

sunt de acord! asta e diferenta aia de baza
Uita-te la mine, m-a lovit febra Beatles de cateva luni =)) Si presimt ca o sa ma intorc spre rock cat de curand (si asa am inceput sa o ard mai nou prin bodegi de rock)

View PostAmUitat, on Mar 11 2009, 21:52, said:

pai acces la internet nu am decat de vreo 4 ani si nu mi-am dedicat foarte mult timp in a cauta muzica trance. m-am bucurat de ce mi-a venit pe tava de la prieteni experimentati :D
Pai cred ca toata lumea are net din perioada 2003-2005, deci nici eu nu sunt o exceptie. Cam dupa au inceput sa se miste treburile mai bine :D

View PostAmUitat, on Mar 11 2009, 21:52, said:

in persoana lui ATB? ca de armin am zis ca nu e genul meu
Nu, de Armin era vorba. ATB arata de 500 de ori mai bine ca Armin, as putea spune ca e chiar barbat frumos. Armin e papagal =)

View PostAmUitat, on Mar 11 2009, 21:52, said:

p.s. noi nu suntem offtopic?
Numele threadului are legatura cu tranceul, deci banuiesc ca mai afla unul, altul despre X sau Y. Si o fi offtopic, dar e relaxant si placut, trebuie sa recunosc.

Si asa azi am avut una dintre cele mai proaste zile din anul asta, am spart si o cana preferata de nervi. Plus meciul din seara asta si eliminarea tuturor echipelor italienesti din cupele europene, np. Dar discutia asta m-a relaxat :)

#59
yeaRZero

yeaRZero

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 13.03.2009
Incercati niste mashupuri grele .. gen Simon Patterson vs. Ronski Speed feat Aruna - Smack All The Way [Katsarov Mashup] sau Marcel Woods vs. Nic Chagall - Beautiful Sun Red [Katsarov Mashup]. :)

Mda.. Tiesto. E doar DJ momentan, nu prea mai produce mare lucru. Se prevede un In Search of Sunrise 8 - Africa pe vara, insa nu se stie nimic precis. Armin la fel.. de la Imagine n-a mai scos nimic. Toata lumea se tine de minunatele seturi, care promoveaza in general release-urile care vor urma. Bineinteles, ca melodii gen Ilse deLange - The Great Escape [Armin van Buuren Remix], Leon Bolier vs. Kamaya Painters - Endless OceanWave [Leon Bolier Mashup .Intro.], Peter Martijn Wijnia vs. Dj Shah - Who Will Find Me Not In The End [Armin van Buuren Mashup], etc nu vor fi niciodata oficiale, sunt disponibile numai reconstructii ale unor DJi.

#60
Tidusss

Tidusss

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,834
  • Înscris: 25.08.2006
Mashupuri auzi =)))))))))))))))))))))

Se vede ca n-ai ascultat in viata altceva decat ASOT.

Edited by Tidusss, 14 March 2009 - 14:21.


#61
marius ro

marius ro

    dirty bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,406
  • Înscris: 26.09.2006
Inainte de 2000, atunci am inceput sa ascult mai serios (nu ma refer strict la trance)

1.Chicane - Offshore ~ 97
2.Jam&Spoon - Stella ~ 99
3.Robert Miles - Children ~ 96
4.Paul van Dyk - For An Angel ~ 99-00
5.Nalin&Kane - Beachball ~ 97
6.Da Hool - Meet Her At The Love Parad ~ 96,  Wankers On Duty ~97
7.ATB - 9PM  ~ 98
8.Rank 1 - Airwave ~ 99-00
9.Watergate - Heart Of Asia ~ 99
10.Tiesto - Suburban Train (melodia cu care am inceput sa-l ascult)
11.BBE -  Seven days and one week
12.delerium - Silence..
etc
etc...
Ce am insirat aici sunt doar niste melodii care le ascultam de 4-5 ori pe zi. Anii aia mi s-au parut cei mai buni...de vis..memories.....
Normal ca ascult si azi, dar nu mai sunt asa entuziasmat ca atunci.

P.S. mai sunt : Planet Perfecto (bullet in the gun , not over yet), Three Drives (Greece 2000), Riva (Stringer), Gouryella (Gouryella), BT (Flaming June), Darude (Sandstorm), Storm(Storm), Cosmic Gate....................

Edited by marius ro, 14 March 2009 - 22:29.


#62
marius ro

marius ro

    dirty bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,406
  • Înscris: 26.09.2006
Sunt aproape sigur ca cine asculta trance, asculta si asa ceva Schiller (asta e doar un exemplu de la el...dar toate-s faine)

#63
Tidusss

Tidusss

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,834
  • Înscris: 25.08.2006

View Postmarius ro, on Mar 14 2009, 22:25, said:

2.Jam&Spoon - Stella ~ 99
4.Paul van Dyk - For An Angel ~ 99-00
5.Nalin&Kane - Beachball ~ 97
7.ATB - 9PM  ~ 98
10.Tiesto - Suburban Train (melodia cu care am inceput sa-l ascult)
2. 1992 :)
3. 1994  :rolleyes:
4. Asta era in 1999, mai devreme nu aveai cum sa o asculti
10. Cea mai tare ever :D

In rest le-ai nimerit destul de bine, +/- 1 an cam asa.

Si Schiller e destul de trance de felul lui.

#64
marius ro

marius ro

    dirty bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,406
  • Înscris: 26.09.2006
Jam Spoon atunci mai avea ceva : How Stella Got Her Groove Back...asta e din 99 parca, asta vroiam sa scriu
anii i-am scris cum mai tineam minte :), ca nu am stat sa ma uit pe net ...

#65
Tidusss

Tidusss

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,834
  • Înscris: 25.08.2006
Nici eu n-am stat sa ma uit dat fiind ca am folosit destul de des anii respectivi. ATB stiu sigur ca a aparut in 99 cu piesa 9 PM, For An Angel e din 94 (tin minte ca ma certam cu un prieten pe tema asta, eu ziceam ca e de prin 98 initial). Stella stiu ca a aparut in perioada in care a iesit si remixul de la The Age Of Love.

Oricum, piesele sunt niste clasice in viata :)

#66
marius ro

marius ro

    dirty bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,406
  • Înscris: 26.09.2006

View PostTidusss, on Mar 15 2009, 14:54, said:

For An Angel e din 94 (tin minte ca ma certam cu un prieten pe tema asta, eu ziceam ca e de prin 98 initial).


http://www.paulvandy...iscography.aspx
e din 98 :)


iar ATB http://www.atb-music...discography.php  cu 9PM stiam sigur ca in toamna lui 98, si asa e
eram la un concert in centru (Oradea) si am ramas masca prima data cand am auzit melodia (erau si echipamnete pt sunet serioase acolo, iti dai seama)

Edited by marius ro, 15 March 2009 - 15:10.


#67
Tidusss

Tidusss

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,834
  • Înscris: 25.08.2006

View Postmarius ro, on Mar 15 2009, 15:05, said:


http://www.discogs.c.../release/221703

Paul van Dyk - 45 RPM

Released: 05 Dec 1994

Tracklisting:
1    Introjection (4:05)
2    I'm Comin' (To Take You Away) (6:13)
3    For An Angel (6:22)
     Vocals - Ute Lampka-Konrad
4    45 RPM (5:10)
5    Spannung (Tension) (6:58)
6    Emergency! (6:01)
     Guitar - Felix Konrad
7    Rushin' (Revolutions Per Minute) (6:29)
8    Pump This Party (Video Edit) (3:38)
     Edited By - Voov
9    Ooh! La La! (Krankenhouse Mix) (6:13)
10    A Magical Moment (6:01)
11    Pump This 45 (5:25)
12    Ejeculoutro (4:11)

:rolleyes:

Singleul For An Angel cu faimosul E-Werk Club Mix a aparut in 1998, dar piesa originala de pe album in 1994.

View Postmarius ro, on Mar 15 2009, 15:05, said:

iar ATB http://www.atb-music...discography.php  cu 9PM stiam sigur ca in toamna lui 98, si asa e
eram la un concert in centru (Oradea) si am ramas masca prima data cand am auzit melodia (erau si echipamnete pt sunet serioase acolo, iti dai seama)
Am gresit, tinusem eu minte prost de 99. In 1998 a aparut 9 PM, ai dreptate.

#68
StaVAraSH

StaVAraSH

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 655
  • Înscris: 01.05.2005
dar de melodia "Sonic Inc. - The Taste Of Summer" ce ziceti? mi se parte ca-i o piesa Trance 100%

Edited by Horia Sima, 15 March 2009 - 15:36.


#69
marius ro

marius ro

    dirty bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,406
  • Înscris: 26.09.2006
am zis eu ca nu am cum sa le insir pe toate
e super melodia

dar Members of Mayday - Sonic Empire , 10 in 1

Edited by marius ro, 15 March 2009 - 16:15.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate