Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Nivel de trai

Semnal bun da'... prost

De ce statiile de radio FM nu ren...

Pe unde pot sa gasesc statistici ...
 Este reconditionat acest laptop?

Prelungire fire electrice

Amintiri despre satelit si retran...

Care este cel mai bun mod de a pr...
 Recomandare centrala termica apar...

samsung Xcover 5 Nu mai vrea

Telefon de budget pentru filme 10...

Recomandare serviciu / firma recu...
 La mulți ani @Piniuli!

Pret inghetata corso kaufland?

La multi ani @Constantin si Elena...

La mulți ani @Ion_Bumbu!
 

Problema instalare sistem audio 5.1

- - - - -
  • Please log in to reply
35 replies to this topic

#19
Lemmy

Lemmy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,222
  • Înscris: 03.05.2004

View Postachim_andrei, on Nov 28 2007, 22:48, said:

nu stiu ca nu am incercat niciodata un plug-in d-asta..teoretic ar trebui sa mearga. Oricum cu o placa de sunet rezolva problema si are si o calitate mult mai buna a sunetului, setari detaliate..etc

Intr-adevar, dar e o solutie buna pana isi ia placa de sunet.

#20
achim_andrei

achim_andrei

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,592
  • Înscris: 12.03.2006

View PostLemmy, on Nov 28 2007, 22:51, said:

Intr-adevar, dar e o solutie buna pana isi ia placa de sunet.
yep, si sa ne spuna si noua daca merge..ca-s curios:)

#21
marius2000

marius2000

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 122
  • Înscris: 08.01.2007
Dar acest plugin este vechi
Noua versiune de Winamp 5.5 sustine ca reda 5.1

#22
marius2000

marius2000

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 122
  • Înscris: 08.01.2007
inca o problema. Ati fost draguti si m-ati ajutat. Va rog, daca puteti, raspundeti si aici:
http://forum.softpedia.com/index.php?showtopic=320194
Multumesc!!!

#23
marius2000

marius2000

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 122
  • Înscris: 08.01.2007
http://forum.softpedia.com/index.php?showtopic=320194

#24
Lemmy

Lemmy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,222
  • Înscris: 03.05.2004

View Postmarius2000, on Nov 28 2007, 23:02, said:

Dar acest plugin este vechi
Noua versiune de Winamp 5.5 sustine ca reda 5.1

Pai reda  :P

http://surround.jensebor.dk/ - Ia un fisier in format MP3 surround si daca merge ori instalezi plug-in-ul ori iti iei placa de sunet  si rezolvi problema cu mp3-urile -_-

Nu merge link-ul pe care tot il pui  :huh:

Edited by Lemmy, 28 November 2007 - 23:45.


#25
marius2000

marius2000

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 122
  • Înscris: 08.01.2007
stiu. Copiaza adresa in bara de adrese. Multumesc.

#26
marius2000

marius2000

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 122
  • Înscris: 08.01.2007
Multumesc. Merg toate surround, doar cu fisiere surround.

#27
marius2000

marius2000

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 122
  • Înscris: 08.01.2007
S-a rezolvat totul. Dupa instalarea plugin-ului de Winamp, merg toate. Ms

#28
DRAKo

DRAKo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 321
  • Înscris: 12.04.2006
Am si eu aceeasi problema, nu merg decat boxele fata. Placa de baza are 5.1 este asus m2n-e sli. Daca fac testul de sunet din controlerul boxelor logitec merg toate boxele. Din softul placii de baza insa nu merg decat cele din fata. Ma poate ajuta cineva?

#29
achim_andrei

achim_andrei

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,592
  • Înscris: 12.03.2006
cumpara o placa de sunet care stie 5.1

#30
DRAKo

DRAKo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 321
  • Înscris: 12.04.2006

View Postachim_andrei, on Jan 5 2008, 16:32, said:

cumpara o placa de sunet care stie 5.1
Dar placa de baza are 7.1 deci n-ar trebui sa mearga 5.1?

#31
keeekeeess

keeekeeess

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,405
  • Înscris: 05.10.2005

View Postachim_andrei, on Nov 28 2007, 22:04, said:

pai mai boxele alea sunt pt surround...mp3-urile nu au surround, sunetele din windows nu au nici alea surround, un DVD are surround. Dar ca sa faci si celelalte boxe sa se auda in Winamp, cumpara-ti o placa de sunet, creative audigy de care ti-am zis e pana in 100 RON, si din driverele ei poti seta ca pe boxele de surround sa scoata semnal stereo si atunci le vei auzi pe toate.

cum sa pui omu sa ia placi audio separate ca sa se auda 5.1 in winmap ? :)) daca nu-ti merge masina...cumparat-ti avion sa ti-o tracteze

winamp suporta 5.1 (chiar daca nu suporta 6 canale, iti reda mp3-ul stereo pe toate cele 5 boxe)

vezi ca trebuie sa setezi la driver sistemul de boxe. la mine era 5.1 da am incurcat mufele, iar in unele filme speech-ul nu se auzea deloc. uita-te la driver si vezi ce scrie la mufe, la mine de exmplu pot schimba mufele intre ele de pe calculator, fara sa ma bag acolo jos sa le schimb manual.

Edited by keeekeeess, 05 January 2008 - 18:41.


#32
XK6ADM

XK6ADM

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 27.11.2007

View Postmarius2000, on Nov 8 2007, 23:55, said:

Sal.
Am incercat sa instalez pentru cineva un sistem audio 5.1, Logitech. Problema e urmatoarea: desi am respectat pasii, nu functioneaza decat boxele din fata. Placa de baza este ASRock ConRoe945G-DVI, avand 6 canale audio. Interesant este  ca fiecare boxa functioneaza atunci cand fac test, aadica raspunde la comenzile testului. Am citit in cartea placii de baza ca "input front panel audio cable to the front panel audio header". Am vazut pe placa faptul ca exista un sector numit front panel audio sau HD-Audio1. Presupun ca trebuie sa leg printr-un cablu acel sector de...? Calculatorul este sigilat... Sfaturi, pls
Ma hellboy tia dat pas cu pas <start><settings><control panel><sound speech, and aundio device><sound efect manager><speaker configuration> alegi 5.1 si il bagi in bara si intri in Winamp si incerci <_<  
P.S. daca o placa este 7.1 suporta 5.1 2.1 stereo quad sau mai stiu eu ce configuratie cu mai putin de 8dif/canale

#33
achim_andrei

achim_andrei

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,592
  • Înscris: 12.03.2006

View Postkeeekeeess, on Jan 5 2008, 18:40, said:

cum sa pui omu sa ia placi audio separate ca sa se auda 5.1 in winmap ? :)) daca nu-ti merge masina...cumparat-ti avion sa ti-o tracteze

winamp suporta 5.1 (chiar daca nu suporta 6 canale, iti reda mp3-ul stereo pe toate cele 5 boxe)

vezi ca trebuie sa setezi la driver sistemul de boxe. la mine era 5.1 da am incurcat mufele, iar in unele filme speech-ul nu se auzea deloc. uita-te la driver si vezi ce scrie la mufe, la mine de exmplu pot schimba mufele intre ele de pe calculator, fara sa ma bag acolo jos sa le schimb manual.


exista un plug-in pentru Winamp care face treaba asta, vezi pe prima pagina a topicului. Creative are un soft bunicel, si prin optounea CMSS 3D il poti seta sa scoata stereo. Calitatea sunetului este foarte buna, nu se compara cu nici un sunet on-board si sunt de parere ca este o investitie foarte buna, motiv pentru care recomand aceasta placa.

#34
ennzzzoooo

ennzzzoooo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 230
  • Înscris: 26.08.2007
nici la mine nu "canta" centru`.am x-530 si sb live 5.1 m`am gandit sa "frec" putin mufele din spate si ghici ce? daca mufa de la subwoofer/centru este bagata complet in slot, nu se aude centru. daca e scoasa putin, se aude perfect. sper sa`ti fie de ajutor ;)

#35
XK6ADM

XK6ADM

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 27.11.2007

View Postennzzzoooo, on Jan 10 2008, 17:34, said:

nici la mine nu "canta" centru`.am x-530 si sb live 5.1 m`am gandit sa "frec" putin mufele din spate si ghici ce? daca mufa de la subwoofer/centru este bagata complet in slot, nu se aude centru. daca e scoasa putin, se aude perfect. sper sa`ti fie de ajutor ;)
Da asta era scuze de intarzaiere dar am schimbat mufa de pe placa de sunet si acum merg toate defapt calculatorul acela e dat demult :D  :lol:

Edited by XK6ADM, 17 September 2008 - 22:45.


#36
alex_pchacker

alex_pchacker

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 05.12.2010
TREBUIE SA PUI MUFELE FRONT,SUR SI SUBWOOFWER EXACT IN MUFELE DEDICATE LOR . vezi daca nu ai incurcart cumva mufele sau daca ai vreun cd de instalare

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate