Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

Intrebare cu pereti :D

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
mariusdanielchelariu

mariusdanielchelariu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 06.07.2007
Buna,

Am un apartament in care o sa incep cat de curand renovarile...
Nu s-a mai lucrat serios acolo din 1997.
Toti peretii din casa sunt in calciu, si ma gandesc ca nu prinde gletul pe el..
Intrebarea mea este : care este procedura pentru a-l elimina (doar nu ma apuc sa il dau jos cu smirghelul :D) , si ce straturi de mortar si gleturi ( na ,zic si eu) trebuie sa dua dupa asta, inclusiv amorse & stuff.
Cine ma poate ajuta , il rog sa posteze aici.

Cu stima,
D.

#2
zuppy

zuppy

    elbonian

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,247
  • Înscris: 12.10.2002
eu i-am dat cu apa + spaclu/burete mai aspru, probabil ca trebuie sa fie si o metoda mai usoara.
iti recomand sa iti iei niste oameni sa faca asta, este mult mai greu decat iti imaginezi.

#3
mariusdanielchelariu

mariusdanielchelariu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 06.07.2007
Get it, deic apa+spaclu.
Mie imi venise o idee: sa pun la o bormasina o perie de sarma si sa lucraz cu aia.
Insa ma gandesc ca se face un praf ca naiba.

alte idei?

Cu sitma,
D.

#4
mariusdanielchelariu

mariusdanielchelariu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 06.07.2007
Get it, deci apa+spaclu.
Mie imi venise o idee: sa pun la o bormasina o perie de sarma si sa lucrez cu aia.
Insa ma gandesc ca se face un praf ca naiba.

Alte idei?

Cu sitma,
D.

#5
adyx06

adyx06

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 172
  • Înscris: 09.01.2006
ai putea sa incerci sa faci rost sau sa confectionezi niste raschete din fier, pe care sa le ascuti la flex din cand in cand. ai mai mult spor si nici nu te dor mainile prea repede. oricum daca vrei sa faci asta singur o sa cam plangi cu vorbe :confuzzled:
la faza cu apa incearca ambele variante si uscat si ud pe suprafete mici, si vezi cum merge mai bine, depinde cu ce a fost lipit calciul.

#6
renderman

renderman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,450
  • Înscris: 30.11.2004
Eu am procedat asa:

1. Am cumparat din bricostore un spaclu lat de inox (cel mai lat de pe raft ca sa am spor, inox pt ca l-am folosit si la reparatii cu glet)
2. Am luat 2 sticle goale de clin(sau orice sticla care are pompita cu pulverizator) si le-am umplut cu apa calda
3. Am pulverizat apa pe pereti, cat mai mult ca sa se moaie calciul, daca insisti cu apa o sa vezi ca se spala singur, insa dureaza prea mult si o sa faci febra musculara la mana :D
4. Am raschetat calciul ud cu spaclul... se desprinde extrem de usor...
5. am spalat peretele cu apa si sapun ca sa se curete urmele de calciu si huma

Apoi dai cu amorsa, lasi sa se usuce, apoi cu minim 2 straturi vopsea lavabila.

Exista si varianta cu smirghel insa nu o recomand pt ca trebuie sa folosesti o tona de smirghel (se incarca foarte repede), depui prea mult efort si umpli toata casa de praf

Edited by renderman, 09 November 2007 - 13:18.


#7
mariusdanielchelariu

mariusdanielchelariu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 06.07.2007
pai dupa ce dau calciul jos nu tre sa ma apuc de dat cu glet? si dupa aia cu lavabila?

#8
zuppy

zuppy

    elbonian

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,247
  • Înscris: 12.10.2002
si cu amorsa ca sa se lipeasca mai bine

#9
mariusdanielchelariu

mariusdanielchelariu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 06.07.2007
Plecam de la ideea ca incerc manevra cu apa, zicem ca merge, apoi dau amorsa ,apoi dau cu glet - 2 straturi (primul finisat cu smirghel  ,al doilea fin), apoi iar amorsez dupa ce am curatat de praf, iar apoi dau cu lavabila...
Cam asta ar fi strategia?

#10
Clovis

Clovis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,215
  • Înscris: 24.04.2007

 mariusdanielchelariu, on Nov 9 2007, 16:36, said:

Plecam de la ideea ca incerc manevra cu apa, zicem ca merge, apoi dau amorsa ,apoi dau cu glet - 2 straturi (primul finisat cu smirghel  ,al doilea fin), apoi iar amorsez dupa ce am curatat de praf, iar apoi dau cu lavabila...
Cam asta ar fi strategia?

La glet al doilea strat il iei la smirghel nu primul strat. Nu e nevoie sa dai amorsa pe glet nou.

#11
mariusdanielchelariu

mariusdanielchelariu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 06.07.2007
get it !
ms de sfaturi

#12
renderman

renderman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,450
  • Înscris: 30.11.2004
Eu am avut calciul dat peste glet. Dupa ce  dat jos calciul a ramas gletul, asa ca am dat doar cu amorsa (dupa ce am reparat niste crapaturi). Vezi si tu ce este sub calciu. Poate scapi fara gletuiala pt ca smirgheluitul dauneaza grav sanatatii :D. Daca tre' sa dai cu glet, primul strat se da cu glet de ipsos, apoi poti da cu aplafll de la Atlas (se smirgheluieste mult mai bine decat ipsosul si ramane alb imaculat)

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate