Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Eroare steering

Recomandare service pentru repara...

Premier Energy se listeaza la bursa

Unde recomandati un CT cu Casa de...
 Adaptare masina pentru o persoana...

Bios laptop Myria MY8315

Folie display laptop in Bucuresti?

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...
 Salariu de șofer Uber 8000 l...

Problema token semnatura electron...

Incarcator diy China

Unde au disparut tancurile federa...
 RMN Decontat

Jgheab clasic forma "U"- ...

Reparatie plafoniera LED

Problema PC - se blocheaza sau re...
 

Recomandare Espressor cafea si rasnite

* * * * - 6 votes
  • Please log in to reply
7889 replies to this topic

#7669
DY2

DY2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,823
  • Înscris: 13.11.2006

View Post_R_A_D_U, on 27 aprilie 2024 - 19:36, said:

Dacă stai în Sardinia și ai băut espresso adevărat dar zici că un automat  funcționează ”impecabil”, ceva e defect în toată încrengătura asta... Întrebare: espressourile alea de le-ai băut acolo, tot la automat au fost făcute?

Am stat 10 ani in Sardegna, acum locuiesc in DE.
Nu ai inteles exact ce am scris, espressorul meu functioneaza impecabil, dar asta nu inseamna ca ofera calitatea sau savoarea sau cremozitatea unui espresso facut la aparat manual.
Acolo nu am vazut in cafenele full automate Posted Image

View Post_R_A_D_U, on 27 aprilie 2024 - 19:36, said:

Zeci de mii???
Păi faci cafea la tot cartierul?
Am exagerat si eu putin, nu sunt chiar zeci de mii de rasnitari, dar in 8 ani s-au adunat cateva acolo...
Uite poze facute acum, cafele, cappuccino, apa, decalcifieri...

Attached File  aegcafea.jpg   222.91K   8 downloadsAttached File  aegcappucino.jpg   230.04K   7 downloadsAttached File  aegapacafea.jpg   214.53K   8 downloadsAttached File  aegdecalcifieri.jpg   272.08K   9 downloads

Fac cafea doar pentru mine si nevasta, dar dimineata inainte de plecare la munca, beau cate 4 espresso mici si maxim de tari (cat poate si aparatul...), in rest cafea cu lapte.

Folosesc Lavazza cand primesc colet din Sardegna si de aici iau de la privat, prajita medium.
Attached File  cafeaespresso.jpg   296.3K   10 downloads

Iar posirca rezultata, arata cam asa:

Attached File  aegespresso1.jpg   123.66K   13 downloads

Attached Files


Edited by DY2, 27 April 2024 - 20:31.


#7670
_R_A_D_U

_R_A_D_U

    MembruAnonim

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,141
  • Înscris: 16.10.2018
Cel mai important este să-ți placă. Mie nu-mi place nimic din ce are in amestec robusta și în special cafeaua prăjită in stil italian. Mai bine beau un ceai...

#7671
DY2

DY2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,823
  • Înscris: 13.11.2006
Imi place Lavazza, probabil si datorita faptului ca am baut doar Lavazza multi ani si este posibil sa fie placebo deja, dar cafeaua ce o gasesc in De este mult mai slaba calitativ, ma refer la ce se vinde aici sub numele de Lavazza.
Cafeaua nemteasca este total diferita la gust, nu m-am impacat inca cu ea, dar tot incerc la privati diverse sortimente pana gasesc ceva pe gustul meu.

#7672
_R_A_D_U

_R_A_D_U

    MembruAnonim

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,141
  • Înscris: 16.10.2018
De ce nu iei de la prăjitorii din țara noastră? Uite lista cu discount: https://www.espresso...riilor-de-cafea

Edited by _R_A_D_U, 27 April 2024 - 21:14.


#7673
MMike

MMike

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,038
  • Înscris: 25.04.2016

 _R_A_D_U, on 27 aprilie 2024 - 19:36, said:

ce tip cafea folosești?
Irelevant radule, in cazul unui full automat. Nu va avea toata aroma extrasa ca la semi automat, adica pe scurt, filtru presurizat vs nepresurizat.

#7674
xml

xml

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,371
  • Înscris: 27.10.2005
Bianca nouă cu 8-9000? Where do I sign? 😁

#7675
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,461
  • Înscris: 29.04.2008
Am vazut si eu aparatul. Intrebarea pe care mi-o pun: dincolo de aspectul misto si de faptul ca lasi musafirii in coada cand o vad si afla si pretul, de ce ai da atata carca de bani pe un aparat de cafea?

#7676
DY2

DY2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,823
  • Înscris: 13.11.2006

View PostMMike, on 27 aprilie 2024 - 21:08, said:

Irelevant radule, in cazul unui full automat. Nu va avea toata aroma extrasa ca la semi automat, adica pe scurt, filtru presurizat vs nepresurizat.

Aroma nu este identica cu un semi sau manual, asta este clar.
Cat despre filtru, un full automat poate avea 15 Bari, sa fie oare chiar atat de nepresurizat?

View Postiladi, on 28 aprilie 2024 - 11:19, said:

...de ce ai da atata carca de bani pe un aparat de cafea?

Pentru comoditate, calitate in timp, aspect clean in bucatarie in cazul incorporabilelor, etc.

#7677
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,823
  • Înscris: 21.03.2020
E ca si cum ti-ai luat pemfeul expresoarelor... iesi cu el in fata blocului si faci cafea ;)

#7678
bx3m

bx3m

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,252
  • Înscris: 02.06.2008
Mafrend, tu nu stii diferenta dintre o sita presurizata si una nepresurizata, dar vii sa ne tii noua lectii de espresso? :)))))

#7679
DY2

DY2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,823
  • Înscris: 13.11.2006

View Postbx3m, on 28 aprilie 2024 - 11:56, said:

Mafrend, tu nu stii diferenta dintre o sita presurizata si una nepresurizata, dar vii sa ne tii noua lectii de espresso? Posted Image))))
Mafrend, tu te referi la sitele cu o gaura centrala vs cele tip sita, eu nu am scris nimic de site, ci de presiunea in bari a unui full automat.
Cat despre lectii de espresso, vad ca tu esti ala tare in gura, dar nici nu reusesti sa intelegi ce scriu.
Arunci sume din burta la unele produse fara sa precizezi ca este doar punctul tau de vedere, ca un adevarat profesionist ce esti in ale cafelei.
CA idee, citeste titlul topicului, daca vrei sa iti etalezi cunostintele in arta cafelei, deschide alt topic dedicat, aici ne rezumam doar la recomandari aparate de cafea...

#7680
bx3m

bx3m

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,252
  • Înscris: 02.06.2008
:))))

#7681
MMike

MMike

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,038
  • Înscris: 25.04.2016

 DY2, on 28 aprilie 2024 - 11:53, said:

Cat despre filtru, un full automat poate avea 15 Bari, sa fie oare chiar atat de nepresurizat?
Pfffff....Nu ai inteles.... Si un semi automat sau un manual bun au 15 barr, dar nu asta conteaza ci 1. presiunea finala, la iesire, pentru un espresso trebuie sa fie de 9 barr si nu orice aparat e capabil chiar daca are 15 barr sau chiar mai mult si 2. eu ma refeream la sita filtrului prin care iese cafeaua sa fie nepresurizata cum e la espressoarele semi si manuale, adica numarul de gauri aflat la baza filtrului unde se depune cafeaua rasnita, sa fie la fel si pe partea opusa, adica la iesire, caci la cele presurizate, la iesire e doar o singura gaura minuscula prin care curge toata cafeaua si prin care, astfel, se face presiune (fortata) care nu e aceeasi cu cea dintr-un filtru nepresurizat. Nu stiu cum sa-ti explic. Vezi pe youtub cum arata un filtru presurizat vs nepresurizat.

#7682
NFS01

NFS01

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,431
  • Înscris: 16.03.2011

 Leo2006, pe 21 aprilie 2024 - 15:42, a scris:

Asa este. Am fost si eu dezamagit. Recenziile erau extraordinare dar realitatea e total inversa. Multi nu stiu cum trebuie sa fie o cafea buna. Inafara de modul espresso scurt cu acele pad-uri Bellarom Gold, nu am reusit sa scot ceva bun din el. Nu face presiune deloc. Doar pe modul espresso face preinfuzia, in rest curge direct apa colorata si amaruie. De asta a si ajuns la birou. Pana iti face cafeaua, adormi langa el.
Eu turnam apa clocotita peste pad,un fel de preinfuzie lunga.Prefer sa infuzez in aeropress cafeaua

 bx3m, pe 25 aprilie 2024 - 16:30, a scris:


Cateva clase peste automatele ce vreti sa le luati voi...
Automatele sunt o glumita,chiar vreau sa vad cum scoate o cafea de specialitate light roast un tonomat

#7683
_R_A_D_U

_R_A_D_U

    MembruAnonim

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,141
  • Înscris: 16.10.2018

Vizualizare mesajxml, pe 28 aprilie 2024 - 09:37, a scris:

Bianca nouă cu 8-9000? Where do I sign? ��
Când ai deja 9000, sunt convins că încă 2000 nu sunt o problemă pentru o bijuterie... Sau iei în 7-8000 ceva SH de la pasionații de pe forum.

Vizualizare mesajGlCA_Contras, pe 28 aprilie 2024 - 11:53, a scris:

E ca si cum ti-ai luat pemfeul expresoarelor... iesi cu el in fata blocului si faci cafea Posted image
Espressor, cu s man...

Vizualizare mesajDY2, pe 28 aprilie 2024 - 11:53, a scris:


Cat despre filtru, un full automat poate avea 15 Bari, sa fie oare chiar atat de nepresurizat?

”Manualele” astea italiene mai noi (după 2021) vin direct de la mama lor cu 9 bar. Cine a achiziționat inainte (13-15 bar), face imediat downgrade la 9, prietenii știu de ce...

Vizualizare mesajiladi, pe 28 aprilie 2024 - 11:19, a scris:

Am vazut si eu aparatul. Intrebarea pe care mi-o pun: dincolo de aspectul misto si de faptul ca lasi musafirii in coada cand o vad si afla si pretul, de ce ai da atata carca de bani pe un aparat de cafea?

Dacă vorbim de Bianca, pentru a prepara ceva ce chiar stă mâța-n coadă după ce lasă ceașca de la gură? Acum, serios, ăla e în altă ligă față de ”cutiile pătrățoase” pe care le avem noi... Te poți juca cu preinfuzia, poți face mai multe fară ”a sta la coadă”.

#7684
bx3m

bx3m

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,252
  • Înscris: 02.06.2008
Hehe, dar nu stii ca si pe PL91 poti face profiling? :D N-am apucat sa incerc, dar cat de curand ;)

#7685
_R_A_D_U

_R_A_D_U

    MembruAnonim

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,141
  • Înscris: 16.10.2018
Da ba, știu, dar Bianca e altceva...

#7686
NFS01

NFS01

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,431
  • Înscris: 16.03.2011

 torrice, pe 25 aprilie 2024 - 17:46, a scris:

ce parere aveti de saeco xelsis suprema? salutare
Peste 6000 lei un rahat de tonomat? daca vreti cafea un aeropress este perfect,ieftin,tolerant

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

7 user(s) are reading this topic

3 members, 4 guests, 0 anonymous users

bx3m, laurentiu_florin, Giigel01

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate