Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Pagina Wikipedia

Masina veche sau indatorat in ban...

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...

Salariu de șofer Uber 8000 l...
 Problema token semnatura electron...

Incarcator diy China

Unde au disparut tancurile federa...

RMN Decontat
 Jgheab clasic forma "U"- ...

Reparatie plafoniera LED

Problema PC - se blocheaza sau re...

Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...
 Defect ciudat Videorecorder Panas...

lege de reglementare a shrinkflat...

Care este cota parte la succesiun...

Camera auto DVR PNI Voyager S2600...
 

Scarlatina

- - - - -
  • Please log in to reply
3 replies to this topic

#1
adi_dalma

adi_dalma

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 89
  • Înscris: 27.07.2006
La gradinita fetei mele s-au semnalat, incepand cu luna sept-oct 6-7 cazuri scarlatina...Unele confirmate altele nu (adica doar tratate acasa si fara eruptii) Nu ca 'explozie' ci asa.. unul cate unul.
Habar nu am ce sa mai fac ... i am dat preventiv Ospen 7 zile (timp in care am tinut o acasa; apoi am dus o iar...dupa primul ca iar am mai tinut o acasa... acum iar a aparut un caz...

Nu stiu daca aparitia streptococului beta hemolitic inseamna scarlatina. Sau trebuie sa existe eruptie??
Si nu mai stiu cum sa mi feresc copilul... e in ultimul an de gradi si trebuie sa mearga zilnic...deh ne pregatim de scoala.

Voi ce stiti?

#2
Scumpicuta

Scumpicuta

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 559
  • Înscris: 27.10.2007
Una din gradinitile bucurestene care are impregnat in pereti virusul scarlatinei, este undeva pe sos Giurgiului, in spatele unor blocuri cu 10 etaje...

De multi ani spitalele de copii cunosc aceasta problema, multi copii ajung cu acest diagnostic.

#3
diorama

diorama

    We are stardust

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,360
  • Înscris: 15.10.2006
Scarlatina este cauzata de o bacterie, nu de un virus. Eu cand am avut, am fost internata. Parintii nici nu aveau voie sa urce la mine. Aveam vreo 5 sau 6 ani.

#4
antigen

antigen

    Djilawurr

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,599
  • Înscris: 10.08.2006
Cam 10-15% din populatie reprezinta purtatori sanatosi de streptococ, deci exudatul faringian pozitiv nu semnifica neaparat infectie. Scarlatina evolueaza intotdeauna cu eruptie (altfel nu e scarlatina), eruptia fiind o reactie la exotoxina streptococului.

Tinut acasa + antibioterapie mi se pare overkill. Si parca spuneai ca trebuie sa mearga zilnic la gradinita...

Ar trebui sa se protejeze, sa stea departe de cei care stranuta sau tusesc, sa se spele des pe maini, sa nu puna mana pe fata. Dar presupun ca asta stie deja.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate