Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024
 Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila
 Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K
 

VAS expansiune, deschis sau cu membrana interioara

- - - - -
  • Please log in to reply
190 replies to this topic

#181
hugulito

hugulito

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 31.08.2009

View Postflorin71_skoda, on 07 aprilie 2018 - 11:33, said:

Vasul este prea mic si probabil ca nu are nici aer la valoarea care trebuie.

Avem asa:
- Puffer 1000 litri ==> vas de minim 100 litri montat pe puffer
- Centrala + Camera CT = aproximativ 100 litri; Radiatoare + Traseu = 16x10litri=160 litri; Total cam 250 litri ==> Vas de minim 25 litri montat pe CT unde ai robinetul de golire.

Daca ne luam dupa puterea centralei, ar trebui vas de 35 litri montat direct pe centrala si unul de 100 litri montat pe puffer


Solutie:
- Vasul de 80 se muta pe puffer
- Se mai cumpara un vas de 45 (sau 50) litri si se monteaza pe cazan
- Inainte sa bagi apa in instalatie, verifici presiunea de aer din ambele vase si te asiguri ca ai cam 1,2 bar de aer im fiecare vas.
mulțumesc pt sfat.nu rămâne decat sa fac aceasta modificare și sa vad ulterior daca mai sunt fluctuații


#182
vasy86le

vasy86le

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 674
  • Înscris: 18.03.2008
Salut, mi-am montat o centrala tip semineu de 18kw, cei de unde am luat focarul, mi-au recomandat un vas de expansiune deschis dar incep sa am dubii si ma gandesc ca la instalatia mea ar fi mai indicat un vas de expansiune inchis. Am ajuns la concluzia asta dupa ce m-am interesat despre vasul de expansiune deschis si am vazut ca vasul se monteaza la o inaltime de 3-5 metri deasupra centralei. Problema e ca in camera unde e centrala, e imposibil de pus mai sus de 2 metri(ar insemna sa-l scot prin acoperis, afara), pe langa asta, centrala e pusa cam la 70 cm de sol, pe un postament, deci intre centrala si vasul de expansiune deschis, e o diferenta de 1 metru si ceva, mai pe scurt, nu e pus suficient de sus si din acest motiv, imi indica mereu presiunea 0. Momentan, am montate 5 calorifere, unul de 400x1200, unul de 600x1000, 2 de 600x1200 si unul de 600x1400 dar o sa mai montez un calorifer de tip portprosop ,in baie si ma gandesc ca daca presiunea in instalatie e 0, pompa nu o sa aiba suficienta putere pt a urca apa  in acel calorifer. Pe langa acest aspect, am observat ca atunci cand aerisesc ultimile calorifere, chiar daca deschis aerisitorul la maxim, nu iese nici aer, nici apa, singurul mod in care pot aerisi  e sa inchid returul si sa las turul deschis la maxim, daca fac asta, incepe sa iasa si apa dupa ce iese aerul din calorifer si banuiesc ca asta e tot din cauza presiunii 0 din instalatie..
Dupa cum am spus si pe alt topic, nu le am cu instalatiile de termoficare si as vrea sa stiu daca mesterul a facut treaba buna si e totul in regula, deci, va rog sa-mi spuneti daca e ok sa schimb vasul de expansiune deschis cu unul inchis, de care vas sa iau(ce capacitate) etc.

#183
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008
Vasul de expansiune deschis este de preferat sa se monteze in pod si sa fie izolat.
Vasul de expansiune deschis, trebuie sa fie mai sus decit radiatoarele. Daca acel portrosop este unul mare, te vei trezi ca vasul este mai jos decit portposopul si nu va functiona portposopul.
La termoseminee se recomanda vas deschis, ca sa nu bubuie cind se ia curentul si nu mai merge pompa.

Poti sa montezi si vas inchis, insa in cazul asta trebuie sa-ti cumperi si o sursa pentru pompa si sa te asiguri toamna ca ai baterie buna. Deasemenea trebuie sa afli la ce presiune rezista termosemineul si sa-i pui o supapa de siguranta adecvata. Posibil sa fie nevoie de o supapa de 1,5 bar.

#184
vasy86le

vasy86le

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 674
  • Înscris: 18.03.2008

View Postflorin71_skoda, on 22 octombrie 2021 - 13:59, said:

Vasul de expansiune deschis este de preferat sa se monteze in pod si sa fie izolat.
Vasul de expansiune deschis, trebuie sa fie mai sus decit radiatoarele. Daca acel portrosop este unul mare, te vei trezi ca vasul este mai jos decit portposopul si nu va functiona portposopul.
La termoseminee se recomanda vas deschis, ca sa nu bubuie cind se ia curentul si nu mai merge pompa.

Poti sa montezi si vas inchis, insa in cazul asta trebuie sa-ti cumperi si o sursa pentru pompa si sa te asiguri toamna ca ai baterie buna. Deasemenea trebuie sa afli la ce presiune rezista termosemineul si sa-i pui o supapa de siguranta adecvata. Posibil sa fie nevoie de o supapa de 1,5 bar.

De pus in pod e imposibil pentru ca semineul e plasat pe peretele unde acoperisul are o inclinatie foarte mica si podul, practic e de 10-15 cm, daca intelegi ce vreau sa zic. Stiu ca trebuie ups/invertor si baterie de masina pentru cand pica curentul. Supapa de siguranta mi-ai pus cel care a facut instalatia si e de 3 bari, nu mi-a zis el sa pun de 3 bari dar cand am cumparat focarul semineului, era pachet cu tot ce ai nevoie, pachetul includea vas de expansiune deschis, pompa de recirculatie, termostat  de contact, supapa de siguranta(3 bari) si un termomanometru.
Ca sa intelegeti mai bine cum sta situatia, am facut un desen in paint cu forma acoperisului, pozitia actuala a vasului de expansiune deschis(cu verde) si cu singura modalitate de a plasa vasul de expansiune in podul casei.
Cu verde este pozitia actuala
Cu portocaliu, este pozitia in care as putea sa pun vasul de expansiune, dar ca sa-l pun acolo, ar trebui sa trag o teava din vas, prin pod si apoi coborata pe perete pana unde se face legatura la retea. Nu stiu daca ar functiona asa dar e cam singura modalitate de a plasa vasul de expansiune deschis, in pod.

Attached Files



#185
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007
Desfaci din punctul unde se afla actualul vas, prelungesti teava pina in pod unde ai spatiu suficient si racordezi vasul. Bagi apa pina iese in vas si cam asta ar fi. Eventual poti sa-l izolezi suplimentar.

#186
noxious30

noxious30

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,620
  • Înscris: 18.01.2010
Eu personal nu as monta vas deschis în pod.
Podul posibil să nu fie izolat, al meu nu este.
Temperatura scade lejer sub zero.
Dacă pleci 2-3 zile de acasă, și nu ai antigel, vasul va îngheța. Sa vezi atunci distracție, când faci focul.
Există soluții moderne, cum ar fi UPS, care sa asigure circulatia pompei, implicit căldură în casă, plus un bec led în camera centralei, ca să vezi ce faci pe-acolo.

Eu când aveam centrala pe lemne cu puffer, din 2 baterii auto, total 110A, aveam minim 8 ore autonomie. Pompa Alpha 2L, pe minim, 7-8 W consum. Mai mult consumă UPS -ul, aproape 1A în gol.
Dacă se lua curentul toată noaptea, dimineața ma trezeam la căldură.

Edited by noxious30, 24 October 2021 - 20:48.


#187
vasy86le

vasy86le

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 674
  • Înscris: 18.03.2008

View Postnoxious30, on 24 octombrie 2021 - 20:44, said:

Eu personal nu as monta vas deschis în pod.
Podul posibil să nu fie izolat, al meu nu este.
Temperatura scade lejer sub zero.
Dacă pleci 2-3 zile de acasă, și nu ai antigel, vasul va îngheța. Sa vezi atunci distracție, când faci focul.
Există soluții moderne, cum ar fi UPS, care sa asigure circulatia pompei, implicit căldură în casă, plus un bec led în camera centralei, ca să vezi ce faci pe-acolo.

Eu când aveam centrala pe lemne cu puffer, din 2 baterii auto, total 110A, aveam minim 8 ore autonomie. Pompa Alpha 2L, pe minim, 7-8 W consum. Mai mult consumă UPS -ul, aproape 1A în gol.
Dacă se lua curentul toată noaptea, dimineața ma trezeam la căldură.

Pe viitor o sa iau un vas de expansiune inchis, ups+baterie de masina, momentan, chiar daca vasul e prea jos si pe manometru arata presiune 0, vad ca functioneaza ok, se incalzesc caloriferele dar ma tem sa nu apara probleme din cauza lipsei presiunii. Referitor la baterii, nu ar fi mai buna o baterie de semitractiune cu descarcare profunda, baterie de aia de care se foloseste la scutere electrice, barci, scutere persoane cu handicap etc?

#188
criss341

criss341

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 09.11.2014

View Postflorin71_skoda, on 28 martie 2018 - 22:22, said:

Pai ca sa schimbi vasul, trebuie prima data sa constati ca este defect.
- Daca atunci cind functioneaza centrala pe incalzire, creste presiunea in instalatie cu mai mult de 0,5bar, de la rece la cald, inseamna ca nu ai suficient aer in vasul de expansiune.
- Prima data bagi aer in vas (exact cum ai facut)
- Daca in maxim o luna treaba se repeta, atunci schimbi ventilul vasului si iar bagi aer (mai incerci inca o data, ca poate ventilul este cu probleme)
- Daca iar se repeta figura cu creserea presiuni cu mai mult de 0,5 bar cind apa din instalatie se incalzeste de la 20grd la 70grd, atunci schimbi vasul.
Salut, am vazut raspunsurile tale si vreau sa te intreb ceva. Vreau sa fac o instalatie cu pompa submersibila si vas de expansiune de 200-300litrii iar la 50m de pompa(teava de 40mm) pun vasul de exp. , dupa din vasul de exp. sa impinga apa pe o teava de 20mm la 170m care alimenteaza un robinet(nu imi trebuie presiune mare la robinet). Ce parere ai?

#189
noxious30

noxious30

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,620
  • Înscris: 18.01.2010
Pana una alta, iti răspund eu
Dacă te încadrezi la un debit de 5-6L/min, merge.
Vei avea o cădere de presiune de vreo juma de bar. Rezonabil!
În schimb, dacă pui țeavă de 25, la aceeași cădere de presiune vei putea avea un debit măcar dublu.

Edited by noxious30, 30 April 2022 - 13:58.


#190
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007
Teava de 20 mm la 170 m e total gresit, cadere de presiune destul de mare

#191
theionutzradu1991

theionutzradu1991

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,544
  • Înscris: 28.11.2017
170m diferenta de nivel? sau...

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate