Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

HVB Insurance Broker. Atentie la leasing-ul contractat la Unicredit

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
floraur

floraur

    pitic insignifiant

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,277
  • Înscris: 22.07.2005
Am postat aici, fiindca multi dintre cei care fregventeaza aceasta arie, au un contract de leasing. Toppic-ul nu este adresat doar acestora, ci tuturor celor care au de gand sa achizitioneze autoturisme sau utilaje de la UniCredit Leasing Corporation IFN S.A., precum si celor care se pricep, mai bine ca mine, la aspectul juridic al acestor contracte.

Am in derulare doua contracte de leasing, la aceasta companie. Am optat pentru asigurare Casco la Allianz si RCA la Omniasig. Motivele pentru care am facut aceasta alegere sunt usor de sesizat... Iata ca dupa multe rate platite, am avut o surpriza mare. Brokerul care se ocupa de contractarea acestor polite de asigurare HVB Insurance Broker, a decis ca este in avantajul meu, sa imi schimbe asiguratorul Casco din Alliaz in Omniasig. Fara sa intrebe pe nimeni si doar cu o simpla notificare tardiva, decide fara nicio jena sa ia aceasta decizie. Dupa parerea mea, ei nu si-au facut target-ul si incearca sa traga din contractele deja incheiate... Probabil ca remuneratia oferita de Omniasig, este net superioara si este mult mai avantajos pentru ei... Oricum raspunsul oficial a fost urmatorul:
"Am facut aceasta operatiune, deoarece Alliaz nu acopera riscul in exteriorul tarii, atata vreme cat polita RCA-ul nu este la ei". Bun si de ce nu am stiut de la inceput de acest lucru?! De ce nu se ia RCA-ul de la Ominiasig si sa se aloce la Allianz?!
Deasemenea mi s-a transmis, ca aceste reglementari de la Alliaz, sunt foarte recente si nu au avut cum sa anticipeze... Lucru cat se poate de fals, neconfirmat de asigurator...
Aceasta decizie se ia fara a cere acceptul meu, dar pentru revenirea la conditiile initiale, se cere neaparat un fax... Mi se pare cel putin neprofesional si incorect, din partea lor.

Am cerut lamuriri vizavi de legalitatea deciziei luate, raspunsul lor a venit in felul urmator:
"Noi suntem proprietarii si dvs. doar utilizatorul, astfel ca orice modificare de acest gen, se poate face unilateral fara ca acordul dvs. sa fie neaparat necesar..."
Oare chiar asa este? va intreb fiindca nu am timp sa caut in contabilitate acest contract si nici sa il buchisesc.

Am sunat la Unicredit de zece ori. De fiecare data am discutat cu alta persoana si am fost nevoit sa povestesc speta mea. Foarte greu scoti de la ei un nume, iar daca ai acesta informatie, refuza sa raspunda aceeasi persoana, motivul constant este acela ca persoana numita, este angajata in alta convorbire telefonica.

Ce am facut pana in prezent...
Am trimis un fax catre UniCredit si unul catre Allianz, in care am cerut cum era firesc, revenirea la conditiile initiale. De asemenea am cerut realocarea RCA-ului la Alliaz, ce sanse am sa se intample acest lucru? Daca nu voi reusi sa fac acest demers, Allianz ma va taxa cu 105e (cred ca fara tva), pentru acoperirea riscului extern in luna Decembrie. Asta deoarece doresc sa ies, cu una din masini, in spatiul UE. Daca nu voi reusi cea mai buna varianta, este incheierea unei polite RCA suplimentare, de la Alliance. Mi se pare mai convenabil sa platesc 200e pentru o polita de un an decat sa dau 105e pe o luna de zile, indiferent cat mai ramane din asigurarea, deja platita pe un an, de la Omniasig.


Ce parere aveti?

#2
morogan

morogan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,478
  • Înscris: 14.04.2002
Regula e sa inchei CASCO si RCA la aceeasi societate daca vrei sa iesi din tara. De ex eu la Tucson, care nu va iesi din tara, am ca si tine la 2 soc diferite. Dece? Pt ca RCA e muuult mai ieftin la alta societate. Daca vreau sa ies din tara trebuie sa platesc aceasta taxa de acoperire a risului extern. Asa e la toti. Corect au ba .

#3
floraur

floraur

    pitic insignifiant

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,277
  • Înscris: 22.07.2005

 morogan, on Nov 3 2007, 21:01, said:

Corect au ba .

Pe mine ma intereseaza mai mult, daca este corect ca proprietarul masinii are dreptul sa ia o decizie fara consultarea utilizatorului...

#4
floraur

floraur

    pitic insignifiant

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,277
  • Înscris: 22.07.2005

 floraur, on Nov 5 2007, 13:21, said:

Pe mine ma intereseaza mai mult, daca este corect ca proprietarul masinii are dreptul sa ia o decizie fara consultarea utilizatorului...

Pana la urma nu am fost nevoit sa mai platesc diferenta de cost pentru deplasarea externa. Cred ca HVB suporta aceasta diferenta. Important este ca nu voi mai plati si asta e cel mai important lucru. Si am ramas la Alliance...

#5
Frank SF

Frank SF

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 72
  • Înscris: 16.08.2005
motivul real este ca Omniasig imparte o portiune mai mare din prima de asigurare cu HVB Insurance Broker... insa nu te mai obosi sa cauti, sigur exista undeva in contractul de leasing la vreo anexa scris marunt cu litere mici de tot ca au dreptul in mod unilateral sa schimbe asiguratorul...

daca am citi cu atentie toate clauzele din contractele de finantare, nu am mai lua nici un credit/leasing etc etc.....

#6
ryky

ryky

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 647
  • Înscris: 20.08.2006

 Frank SF, on Dec 17 2007, 18:54, said:

motivul real este ca Omniasig imparte o portiune mai mare din prima de asigurare cu HVB Insurance Broker... insa nu te mai obosi sa cauti, sigur exista undeva in contractul de leasing la vreo anexa scris marunt cu litere mici de tot ca au dreptul in mod unilateral sa schimbe asiguratorul...


Asa este. Si mie mi-au spus chestia asta dupa ce am asteptat o saptamana un raspuns.(au cautat si ei acel articol.L-am citit si chiar exista)

#7
ryky

ryky

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 647
  • Înscris: 20.08.2006

 floraur, on Dec 17 2007, 18:50, said:

Pana la urma nu am fost nevoit sa mai platesc diferenta de cost pentru deplasarea externa. Cred ca HVB suporta aceasta diferenta. Important este ca nu voi mai plati si asta e cel mai important lucru. Si am ramas la Alliance...


Cum ai rezolvat pana la urma?

#8
floraur

floraur

    pitic insignifiant

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,277
  • Înscris: 22.07.2005

 ryky, on Jan 4 2008, 23:18, said:

Cum ai rezolvat pana la urma?

Am ramas cu casco la AlliansT si RCA la Omniasig. Am si asigurare externa ...

#9
malybe

malybe

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 22.11.2006
In contiunare se intampla aceleasi lucruri. Acum, mai nou, Unicredit Broker si Omniasig s-au trezit sa imi modifice contractul si polita ...dintr-o polita full casco, fara fransiza, pe 5 ani atasata contractului de leasing cu Unicredit Leasing se modifica fix aiurea:
pe 30 aprilie seara ma anunta si pe 1 mai intra in vigoare, fara sa mai pot eu face nimic....doar sa imi schimb asiguratorul casco dar pana la 10 mai ca dc nu raman asa cu omniasig lor cu fransiza.
...si cu RCA-ul ce fac???!! asa masina mea nu mai e asigurata in afara tarii si nu mai beneficiez de aceleasi conditii ca sa pot face asigurarea rate ok la pret ...fara frasiza...etc.

#10
ciomo

ciomo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 253
  • Înscris: 30.05.2005
Am impresia ca chestia asta cu 150 de euro fransiza a introdus-o Omniasigul pentru toate masinile achizitionate in leasing.

#11
malybe

malybe

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 22.11.2006

 ciomo, on May 5 2009, 21:29, said:

Am impresia ca chestia asta cu 150 de euro fransiza a introdus-o Omniasigul pentru toate masinile achizitionate in leasing.

Imi pare bine pentru ei ....dar eu am o polita pe 5 ani full casco, acest lucru fiind mentionat si in contractul de leasing. Ei pot sa modifice daca sunt si eu de acord. Sa imi ofere brokerul ceva mai bun si atunci accept situatia.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate