Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Reconditionare cada baie din fonta

Problema imprimanta

Here goes nothing

BCR sau Raiffeisen
 Visual Studio 2022 instaleaza Epi...

Sfat alegere parbriz

EMAG - recenzii false facute de ei?

Recomandare telefon 900-950
 Nivel de trai

Semnal bun da'... prost

De ce statiile de radio FM nu ren...

Pe unde pot sa gasesc statistici ...
 Este reconditionat acest laptop?

Prelungire fire electrice

Amintiri despre satelit si retran...

Care este cel mai bun mod de a pr...
 

vreau sa-mi platesc leasingul mai repede

- - - - -
  • Please log in to reply
3 replies to this topic

#1
mely

mely

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 73
  • Înscris: 03.03.2007
Am achizitionat anul acesta o masina in leasing pe 5 ani; vreau dupa 1 an sa o achit toata;
Datele problemei: pret cip 10000 euro
avans : 3500 cip
rata lunara 155 euro tva inclus
val reziduala 0
Cat ar trebui sa mai achit dupa 12 luni?
Comision rambursare anticipata 5 % din suma ramasa de plata.

#2
dsdev

dsdev

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 954
  • Înscris: 28.10.2005
Depinde si de banca/IFNul prin care ai facut leasingul, unii au comisioane ptr plata anticipata, altii iti taie doar partial dobanzile, etc. Cel mai bine iei legatura cu ei si le ceri un calcul ptr plata anticipata.

#3
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,105
  • Înscris: 24.02.2006
cere-le un scadentar. n-o sa fie prea placut, rata aia a fost mai mult dobanda decat rambursare de capital.

#4
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
Depinde. Eu mi-am luat in martie 2002 o Fabie in leasinng pe 2 ani.
Am platit lratele normal. O data ma fost plecat si am depasit termenul, asa ca m-au penalizat cu cativa RON.c Cand am aflat  care i-am dat imediat si am zis ca totul e OK.
In dec 2003 am avut banii sa incheiei afacerea.
M-am dus la contabilele lor, le-am zis ca plec in State si ca fiind om corect vreau sa le dau toti bani. In naivitatea mea imi imaginam ca tipele o sa inmulteasca cat le dadeam ca rata cu cele 3 luni ramase, apoi o sa adauga valoarea reziduala, care era clar definita in contractul semnat. Mie totul imi dadea cam 3000 euro.  
Cu calculul lor urma sa ma duc la banca, sa platesc, sa le aduc chitanta, iar ei sa imi dea hartiile si sa mi-o inmatriculez pe numele meu.
GRESIT
"-Nu se poate./-De ce?/-Pt ca nu se poate. /-Va rog sa imi explicati de ce.-Pai, aaa, pierdem bani./-De ce Va platesc totul, nu am zis nimic de recalculare. Dvoastra luati banii mai devreme asa ca puteti sa ii reinvestiti si sa produceti altii...
NU SE POATE"  Si am stat pana in martie cand am platit asa cum scria la carte, am predat numerele lor, am inmatriculat-o provizoriu, apoi definitiv..

Faza tare a fost ca prin aprilie am primit o scrisoare recomandata cum le datorez rata raziduala si ca daca nu le-o dau vin sa isi ia masina...
Am ras, dar dupa 2 zile suna la telefon o tipa NFDHH, care dupa ce zice de unde e, incepe sa tipe sa le dau banii. Asa ca imediat i-am intrerupt convorbirea. Sefa ei, mai calma, m-a amenint ca isi trimite recuperatorii.
Dar a ramas socata cand am intrebat-o ce numar de inmatriculare are masina de care discuta. Mi-a zis ceva de genul "glumiti?Eu, "Nu, desi ar trebui. Pt ca dvoastra abuzati de rabdarea si timpul meu."Cum nu aveti masina cu seria sasiu..?Da, asa e, am o masina cu seria respectiva, dar care acum are numarul ... Asa va daca dispare din fata blocului anunt imediata politia si toata presa. De abia astept sa o fac. Atunci am vrut sa va dau banii inainte, nu ati vrut, iar acum ma puneti sa va platesc de doua ori rata reziduala?" "Cum de 2 ori? " Pai am chitanta ca in prima jumatate a lui martie am platit-o..
La ele nu ajunsese, desi dusesem imediat o copie, apoi predasem numerele de leasing, ei imi dadusera o dovada ca sunt OK, pe baza careia..
Dovada clara ca inca nu a cazut bila..

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate