Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Zilele emailului

Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei
 Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024
 Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila
 

AJUTOR casa de marcat Datecs MP-55!

- - - - -
  • Please log in to reply
93 replies to this topic

#37
Mos_Ilie

Mos_Ilie

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,522
  • Înscris: 31.12.2006
Salut,

Poate produsul pe care vrei să îl vinzi nu are setate corect vreuna din condiţiile care îl fac apt de vânzare.
Verifică dacă are alocată vreuna din cotele Tva, dacă permite vânzarea cu preţ predefinit şi cu preţ ( diferit ) definit din taste, dacă este alocat vreunui departament sau unui grup de produse anume.
Poate stocul este prea mic sau zero şi nu are autorizată vânzarea cu stoc negativ.

Mare lucru nu e, dar cum probabil totul este o mare nebuloasă, poate ar fi bine să te înarmezi cu răbdare sau şi mai bine să apelezi la Service.
Unele modele de case de marcat nu permit definirea ( modificarea ) produselor ( noi ) decât după ce s-au efectuat anumite rapoarte zilnice.

După lege, utilizatorul are doar "drepturi de hârtie", adică legal, poate înlocui doar rolele când acestea se epuizeză.

Orice altă modificare în regulile după care funcţionează casa de marcat trebuieşte făcută de un service-ant autorizat, care e responsabil pentru ea.

" cum ati rezolvat problema cu "0 zile pana revizie tehnica"?? "
Problema este rezolvabilă doar la Service.
Legea obligă la cel puţin o revizie tehnică pe an, care se consemnează în Cartea de Intervenţie a casei de marcat, cu semnătură şi parafa tehnicianului autorizat.

Nu toate casele au opţiunea asta activată by default.
Unele case nu o au de loc şi utilizatorul nu duce niciodată casa la revizie din proprie iniţiativă, mai ales că operaţia nu este gratuită.

Edited by Mos_Ilie, 05 August 2014 - 11:53.


#38
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,870
  • Înscris: 25.01.2007
mda. nu imi mai bat capul, folosesc si io articolele care merg si asta e.

#39
Cezar_D

Cezar_D

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 26.10.2006
Buna ziua,
Va rog sa ma ajutati cu un sfat, doresc sa achizitionez o casa de marcat pe care o voi folosi legata la un laptop (cu programul de gestiune Facturis), deci va functiona doar ca imprimanta fiscala. Cele doua case la care m-am oprit sunt Datecs MP55B si Datecs MP 55L, dar nu inteleg diferenta dintre ele ( in afara de cea de pret)
Casa de marcat o voi folosi intr-un magazin cu produse naturiste, deci nu voi avea multe tranzactii zilnice si din cate am citit ambele pot fi folosite ca imprimante fiscale legate la USB cu un adaptor si un driver (Sell Text sau Dat Print).
Multumesc

#40
ragant

ragant

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 13.11.2014
buna ziua
am si eu o casa de marcat datecs mp55b si imi recunoaste numai 111 repere, in total sunt pana acum 200. atunci cand vreau sa bag un cod ce depaseste cele 111 de ex 119 pe afisaj imi apare C de ce? ce trebuie facut?
va multumesc anticipat pt raspunsuri

#41
Nutrides

Nutrides

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 142
  • Înscris: 20.11.2009

 daniel21, on 19 octombrie 2007 - 09:33, said:

Si eu folosesc acelasi tip de casa de marcat la un magazin de Reumplere cartuse si vanzari consumabile (in total peste 500 de repere) si tocmai pentru a nu avea astfel de probleme cu sute de articole am pus pe ea doar 3 mari "servicii":

1. Reumplere cartuse (fara a preciza tipul cartusului)
2. Vanzari consumabile (intra toata gama de cartuse comercializate)
3. Service Imprimante (reparatii, curatari, etc)

Nu poti sa faci si tu ceva de genul acesta????

E cel mai bun mod sa iei o amenda generoasa in cadrul unui control de la fisc

 horhe4, on 01 noiembrie 2007 - 15:29, said:

AnoXys cred ca in primul rand ar trebui sa ii contactezi pe cei de la fiscalizare, dar am o vaga banuiala ca nu au mare chef sa te ajute.

Ex. pt adaugare/modificare produs:

1) Apesi: OFF -> 4 -> 30 -> TOTAL > 1

   Acum te afli in baza de date a casei de marcat. Fiecare casa de marcat are un numar predefinit de pozitii (in general peste 1000)

   Acum trebuie sa iti explic ceva sa stii care este principiul de lucru:
  - prima cifra din ce vezi pe ecran reprezinta numarul bazei de date, pentru introdus/modificat produse este 1 (dupa care urmeaza cifre)
  - urmatoarele partu cifre (Ex.: 0001) reprezinta numarul de ordine al produsului, o linie cu mai multe coloane (dupa care urmeaza punct)
  - urmatoartele 2 cifre reprezinta numarul coloanei pe care te afli (dupa care urmeaza punct)
  - ultimele cifre reprezinta valoarea din linia si coloana anterioare.

2) Apesi tasta STL
Te deplasezi cu %- inapoi pe o linie (adica te deplasezi pe datele unui sg produs - stanga),%+ inainte pe linie (dreapta); VD in sus pe coloane (adica te deplasezi prin produse- sus), PRC in jos pe coloane (jos).
Ai directiile:
STANGA - DREAPTA ; SUS - JOS

3) Cand te deplasezi practic nu ai modificat nimic, ci doar poti sa vizualizezi. In partea din stanga sus vei vedea intotdeauna denumirea produsului, ca sa stii pe care produs esti (in cazul in care ai de gand sa lucrezi doar pe coloana de pret si vrei sa modifici doar pretul). In partea din stanga jos, vei vedea intotdeauna numarul coloanei pe care te afli.

4) Acum ca stim sa ne deplasam sa iti explic cum sata treaba cu tastatura:
- cifrele le folosesti ca atare
- literele sunt exact ca cele de pe telefonul tau dar pastrand ordinea nu cifrele (ex: 1tel are litere 7casa, 4tel are litere 4casa, 7tel are litere 1casa)
- dupa ce modifici un camp, trebuie sa apesi tasta TOTAL
- vei modifica intotdeauna campurile 2 (cu denumirea) si 3 (cu pretul)

EX Structura baza de date:

*------< 2400 produse cu structura :
camp1- cod
camp2- denumire
camp3- pret
camp4- cantitatea vanduta (initial, dar daca vrei sa folosesti campul asta ca stoc este unpic mai greu)
camp5- departament
camp6- grupa articole
camp7- grupa TVA
camp8- 0 (pret preprogramat) sau 1 (pret liber)
camp9- rezervat
camp10- cod bare
camp11- cod bare

Cele 2400 de pozitii sunt deja adaugate si sunt goale. Trebuie doar sa completezi si sa salvezi. Nu ai grija nu ai unde sa gresesti.

Bafta la lucru.

Informatia este valabila pentru MP55LD si nu pentru MP 55 simplu

 drid, on 11 martie 2013 - 13:18, said:

va rog ajutatima cu acest model de casa de marcat datecs mp55b imi spune `0 zile pana revizie tehnica` cum o pot anula aceasta revizie? va multumesc

Aceasta revizie poate fi anulata doar de un tehnician service autorizat, deoarece trebuie accesata placa de baza a casei, ceea ce inseamna ruperea sigiliului. Deschiderea casei de o persoana neautorizata se poate interpreta ca o incercare de frauda pedepsita cu inchisoare

Edited by Nutrides, 28 January 2015 - 12:35.


#42
IonutRaiciu

IonutRaiciu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 91
  • Înscris: 09.02.2015
Bună ziua am și Activa Magic casă de marcat și mă confrunt cu următoarea problemă: La tipărirea orcărui bon afișează mesajul Cădere Tensiune (chiar dacă acumulatorii sunt încărcați) și pot termina de tipărit apăsând de mai multe ori tasta CL, a doua problemă este că bonul se tipărește destul de șters adică se poate descifra cu ochiul liber decât data, operatorul și suma totală de bani iar celelalte caractere sunt șterse sau incomplete dar dacă încălzesc casa de marcat cu un uscător de păr sau cu orice altă sursă de căldură bonul tipărit este bun adică toate caracterele vizibile.

Edited by IonutRaiciu, 14 February 2015 - 17:21.


#43
adnana_gold

adnana_gold

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 01.02.2012
Buna seara,
am o casa de marcat Datecs MP-55 si de cateva ore ma chinui sa introduc niste articole noi(cel mai apropiat service se afla la 50km).Pentru ca am reusit m-am hotarat sa postez pentru a-i ajuta si pe altii cu astfel de probleme.Iata pasii:
1.Deschidem casa de marcat cu tasta ON=>OFF
2.Intra.m in modul programare tastand:4 4 1 3 0 TOTAL =>1. 1. 4
3.Apasam %+ pana ajungem la linia dorita(linie=articol-PLU)ex.avem 20 articole deja pe casa si dorim sa-l introducem pe nr.21:%+ de 20 ori=>21. 1. 4
4.Tastam PRC o data ptr.a ajunge in campul 2(campul ptr.scrierea denumirii articolului)=> 21. 2. 4
5.Cu ajutorul tastei STL intram in submeniu=> 2. 0 22
6.Scriem denumirea articolului folosindu-ne de tabele astfel(ex.CUREA):DP3 7 DP3 1 DP3 6 DP2 8 DP1 7
7.Tastam TOTAL ptr.confirmare.
Ptr.verificare tastam STL PY.
P.S. Ptr.deplasare in campuri folosim tastele:VD/PRC;iar ptr.deplasare pe linii tastele:%-/%+.
Succes!

#44
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,870
  • Înscris: 25.01.2007
in casa asta de marcat se poate introduce intr-un bon CUI'ul cumparatorului?

#45
daat

daat

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 01.06.2009
E pur si simplu de belea casa asta de marcat . Nu am reusit sa adaug un articol nou cu nicio formula gasita pe internet .
E incompleta si formula descrisa mai sus de @adnana_gold, lipseste ceva si nu-mi dau seama ce .
Se pare ca e foarte bine pazita aceasta informatie .


Pentru datecs mp55 modele mai noi (LD cred ca se numesc) , formula se pare ca este asta :

[OFF] [4] [3] [0] [TOTAL] [1] [PLC] NUMAR ARTICOL [PLC] [STL] [%+] DENUMIRE ARTICOL [TOTAL]

Pentru datecs mp55 modelul mai vechi (< 2007) se pare ca e secret de stat .

Edited by daat, 25 March 2015 - 18:47.


#46
Karamba1

Karamba1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 14.12.2014
Cum schimb ora la aceasta casa de marcat? Datecs mp 55

#47
AlinaAlexandra

AlinaAlexandra

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 29.03.2015
Buna dimineata!Incerc de mai bine de o ora sa setez ora,schimbarea orei la casa de marcat DATECS MP-55-B..ma poate ajuta cineva cu pasii?Am urmat ce ati scris voi in comentarii si pur si simplu nu vrea sa o inregistreze,banuiesc ca exista o tasta finala ,habar nu am!!!!Please help...va scriu pasii urmati de mine!
1. OFF - 4 - 30 -1- xxxxxxx ( pana apare campul 7 ) STL - 29 - PRC - 0 - 3 - PRC - 0 - 15 -PRC - 0 - 8 - PRC -O - 50 - PRC - 0 (AVANSAND CU + %  intre ele) ....si apoi . sa vad daca s-a memorat si nimic:(((( Va multumesc

Slai depinde ce fel de casa de marcat ai ...pentru datecs mp 55 b ai modul PLC - COD FISCAL CLIENT - PLC , inainte de a tasta suma sau dupa!

#48
veve73

veve73

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 21.03.2007
Aceeași problema o am și eu.Nu se actualizează ora.Citisem undeva ca durează 24 ore dar nu sunt sigur ca era vorba de aceeași casa de marcat.

 AlinaAlexandra, on 29 martie 2015 - 07:52, said:

w
Buna dimineata!Incerc de mai bine de o ora sa setez ora,schimbarea orei la casa de marcat DATECS MP-55-B..ma poate ajuta cineva cu pasii?Am urmat ce ati scris voi in comentarii si pur si simplu nu vrea sa o inregistreze,banuiesc ca exista o tasta finala ,habar nu am!!!!Please help...va scriu pasii urmati de mine!
1. OFF - 4 - 30 -1- xxxxxxx ( pana apare campul 7 ) STL - 29 - PRC - 0 - 3 - PRC - 0 - 15 -PRC - 0 - 8 - PRC -O - 50 - PRC - 0 (AVANSAND CU + %  intre ele) ....si apoi . sa vad daca s-a memorat si nimic:(((( Va multumesc

Slai depinde ce fel de casa de marcat ai ...pentru datecs mp 55 b ai modul PLC - COD FISCAL CLIENT - PLC , inainte de a tasta suma sau dupa!


#49
AlinaAlexandra

AlinaAlexandra

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 29.03.2015
Am plătit si pt ca m-am saturat de măgăriile romanești va postez si vouă sa nu fiți nevoiți sa le dați de 2 ori pe an câte 40 lei doar pt un modul de schimbare a datei/ore.....mi se pare o hoție,îmi e greață ......  Scoateți raportul Z înainte întotdeauna !Foarte important!Modulul pt schimbare data/ora al casei de marcat Datecs MP 55 B este următorul:      OFF - 4-30-total-1-XXXXXX-STL-ziua-total-py-%+-luna-total-py-%+-anul-total-py-%+-ora-total-py-%+-minutul-Total -PLC- 0 .....Sper sa înțelegeți,tastez de pe tel.Numai bine


Am plătit si pt ca m-am saturat de măgăriile romanești va postez si vouă sa nu fiți nevoiți sa le dați de 2 ori pe an câte 40 lei doar pt un modul de schimbare a datei/ore.....mi se pare o hoție,îmi e greață ......  Scoateți raportul Z înainte întotdeauna !Foarte important!Modulul pt schimbare data/ora al casei de marcat Datecs MP 55 B este următorul:      OFF - 4-30-total-1-XXXXXX-STL-ziua-total-py-%+-luna-total-py-%+-anul-total-py-%+-ora-total-py-%+-minutul-Total -PLC- 0 .....Sper sa înțelegeți,tastez de pe tel.Numai bine


#50
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,870
  • Înscris: 25.01.2007
SE UITA CINEVA CA E CASA DE MARCAT CU ORA VECHE SAU CU ORA NOUA?

#51
AlinaAlexandra

AlinaAlexandra

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 29.03.2015
Evident ca se uita,ANAF da amenzi pt asta.E cumva o întrebare retorica?

#52
kAton

kAton

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 21.12.2003
Icredebil, cine a facut aceste case de marcat ca s-au vandut.
Nu-mi vine sa cred ca in anul 2015 casa nu e in stare sa-si regleze automat ora.

#53
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,870
  • Înscris: 25.01.2007

 AlinaAlexandra, on 30 martie 2015 - 14:25, said:

OFF - 4-30-
total- AFISEAZA P SELECT 1-2
1- AFISEAZA NUMELE PRIMULUI PRODUS SI 1.0001.01.04
XXXXXX- AFISEAZA 7.01.01.02
STL-
ziua-total-py-%+-luna-total-py-%+-anul-total-py-%+-ora-total-py-%+-minutul-Total -PLC- 0 .....Sper sa înțelegeți,tastez de pe tel.Numai bine
A MERS.
thx!
nu era retorica, chiar nu ma gandeam ca isi bate cineva capul cu ora de vara/iarna la astea.

Edited by slai, 01 April 2015 - 08:01.


#54
kAton

kAton

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 21.12.2003
Deci dupa ce am citit manualul, o foaie cu instructiuni de la alt utilizator al aceluiasi model de casa (MP-55 B), tot ce scrie in acest subiect, si alte materiale, tot nu-mi iesea cum trebuie. Pasii nu aveau rezultatul dorit. Asa ca am inceput depanarea.

Sunt programator in viata de zi cu zi, am mai introdus produse cu ceva ani in urma in alte 2 case de marcat, dar tot am gasit instructiunile din manual greoaie, eu zic ca voit, pentru a descuraja utilizatorul nontehnic si a mai stoasce niste bani de pe urma lui.

Pana la urma totul era foarte simplu. O mica chestie, la casa mea navigarea intre articole/linii se face cu VD/PLC si intre campuri cu %+/%-, dar in manual si alte articole citite era invers.

GHID programare produs pe scurt:
    ON 4 30 TL 1 - intrare mod programare articole
    PLC xxx PLC - salt la produsul nr xxx
    %+ - Salt la camp 2 (denumire), 3 (pret), 7 (TVA), 8 (introducere pret)
   STL - intrare mod editare al campului curent
    scriem valoare camp (ex: denumire)
    TL - confirmare valoare
    [PRC/VD] - salt la produsul urmator/anterior, ramanand pe acelasi camp

Ghid Detaliat
  • Pasi Initiali:
    • Deschidem casa de marcat cu tasta ON -> OFF (adica suntem in modul OFF)
    • Intram in modul programare :4 parola(defaut = 30) TL
    • Alegem submodulul 1 -> 1. 1. 4 (de fapt apare pe ecran 1.0001.01.04). Explicatie:
  • 1 - submodulul
  • 0001 - codul produsului
  • 01 - campul curent (02 nume, 3 pret [optional], 7 tva, 8 introducere pret )
  • 04 - marimea campului (nr de caractere, litere, cifre, etc)
2. Selectare articol:
  • Salt la un articol: PLC xxx PLC  (xxx - codul articoului)
  • Navigare intre articolul curent si precedesorul/urmatorul: VD/PRC, ramanand pe acelasi camp (nume, pret, grupa TVA, etc... )
  • Selectare camp dorit pentru a modifica cu %+ sau %- (2- Nume, 7 - TVA, 8 - introducere pret)
3. Editare produs:
  • Cu ajutorul tastei STL intram in mod editare a campului curent=> x. 0 22
  • Scriem denumirea articolului folosindu-ne de tastatura T9, conform tabelelor
  • Tastam TL ptr.confirmare
    • [optional] Ptr.verificare prin printare tastam STL PY. (nu e nevoie pt ca vedem pe ecran)
  • [optional] Selectam alt produs sau alt camp pentru a modifica, si repetam pasii de la 3.2 la 3.3
  • Iesim mod editare produs cu STL
4. Iesire mod programare cu tasta OFF

Pentru ca in perioada asta codul fiscal e o incertitudine (referinta pt viitor: guvernul plagiatorului, ministrii abonati la DNA), valoarea tva o himera care se poate modifica de la o zi la alta si inca nu se stie ce produse sunt alimente sau nu (eg: miere), am simtit nevoia scrierii acestui ghid, pentru a-mi folosi mie, poate si altora.

GHID adaugare / modificare cote TVA
  • ON 4 30 TL 2 - intrare in submodulul 2 de programare
  • X X X - se apasa tasta X de 3 ori pt a ajunge in tabelul 4 (grupa de taxe)
    • aici avem o linie si 18 coloane
    • coloanele 9 - 14 contin valorile efective ale cotelor tva. Initial eu aveam activata doar o singura valoare pe pozitia 9, respectiv 24%.
    • primele 6 coloane sunt folosite pentru a activa mai multe valori tva (maxim 6).
    • celelalte coloane nu prea ne intereseaza, detalii mai multe sunt in manual
  • Adaugare cota noua:
    • ne pozitionam pe coloana dorita a o modifica cu %+ sau %- (lucram intre 9 si 14)
      • daca avem deja o cota tva, de exemplu pe coloana 9 (ex: valoare 24.00) si vrem sa adaugam una noua ne pozitionam pe coloana urmatoare, adica 10
    • apasam STL, introducem valoarea noua (de ex. 9.00, 19.00, etc), apoi TL
  • Activare cota noua tva - Daca credeati ca noua cota tva este introdusa si poate fi folosita, va inselati. Producatorul a introdus iar niste pasi inutili, parca pentru a deruta utilizatorul. Deci trebuie activata voloarea introdusa (de parca utilizatorul nu a introdus-o cu manutza lui de buna voie, ci a aparut din eter).
    • scadem din numarul coloanei modificate 8 (in cazul nostru 10 - 8 = 2); ne pozitionam pe coloana rezultata din scadere cu %+ sau %- (intre 1 si 6, in cazul nostru 2)
    • apasam STL introducem  1 pentru activare (sau 0 pentru dezactivare) si TL
  • apasam STL
  • OFF
  • Trebuie modificate toate produsele existente care au valoarea tva noua sa o foloseasca. Foloseste ghidul anterior de adaugare/modificare produs, pentru a modifica valoarea campului 7 sa contina 2, sau valoarea obtinuta prin scadere la calculul anterior.
    • acest pas este necesar doar la adaugare de cota noua de tva
    • daca doar am modificat o valoare tva, fara a adauga alta noua, (de exemplu am modificat valoarea de pe coloana 9 din 24% in 1% - visez si eu) nu mai trebuie sa facem pasul acesta deoarece produsele care foloseau valoarea anterioara (24%) vor folosi altomat valoaria noua (1%), deoarece au setat pe campul 7 valoarea 1 (9-8 = 1)
    • Repet pasii, care ar fi urmatorii:
      • ON 4 30 TL 1 - intrare mod programare articole
      • PLC xxx PLC - salt la produsul nr xxx
      • %+ de 6 ori - Salt la camp 7 (TVA)
      • STL - intrare mod editare al campului curent
      • scriem valoare camp, adica numarul coloanei obtinuta prin scadere  (in cazul nostru 2)
      • TL - confirmare valoare
      • optional [PRC/VD] - salt la produsul urmator/anterior, ramanand pe acelasi camp (7)
      • repetam de la subpunctul 5. pentru a introduce valoarea si pentru produsul acesta


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate