Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade
 Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...
 Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani
 Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964
 

Ce ruta sa aleg pana la Bucuresti?

- - - - -
  • Please log in to reply
28 replies to this topic

#1
El-Vis

El-Vis

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,073
  • Înscris: 24.11.2004
Nu am batut drumurile din Sud prea mult, mai mult cele din Vest, asa ca nu ma pricep care varianta da aleg: Cluj-Sibiu-Pitesti-Bucuresti sau Cluj-Tg Mures-Brasov-Bucuresti. Care dintre ele imi ofera in Bucuresti mai putina aglomeratie in Bucuresti si care este mai viabil? Also, prima varianta nu este cumva in lucru?
Multumesc!

#2
dintimisoara

dintimisoara

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 422
  • Înscris: 01.08.2007
Ambele variante sunt bune...Din cate am auzit se circula pe varianta cu Sibiu,mi-a zis cineva care a fost de la Timisoara la Miercurea Ciuc pe Sibiu Brasov.
Daca ar fi sa aleg,eu as alege a doua varianta,pe Brasov...Drum bun!

#3
OIL1

OIL1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 332
  • Înscris: 17.06.2007
Am fost marti la Bucuresti prin Sibiu-Brasov-Ploiesti-Buc. Am ales varianta asta pt SIAB si a fost bine ca am ajuns direct la Otopeni. Drumul Sibiu-Brasov e groaznic. Nu mai merg prea curand pe acolo. Iti rupi masina. Nu stiu cum e TgMures - Brasov. De la Brasov incolo nu mai e rau drumul, dar e BigBrother pe care nu-l poti detecta.
In situatia ta as alege valea Oltului: sibiu-rmvalcea-pitesti-Buc. Prinzi 100 km de autostrada. Pe aici m-am intors eu marti si am venit mult mai bine decat pe dincolo. Doar 1 km de pt A1 se lucreaza, in rest am mers cu 170 aproapte tot timpul.

#4
Night Elf

Night Elf

    El Comandante

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,883
  • Înscris: 22.03.2005
Nu stiu cum e ruta Cluj-Sibiu, dar Sibiu-Valea Oltului-Dealul Negru-Pitesti-Bucuresti e ok.

Atentie la tiruri pe Valea Oltului si Dealul Negru ca se cam baga in depasirii cam la limita. Daca nu te grabesti foarte tare, stai in curul unui tir pe acolo. Alearga cam cu 100 la ora baietii. Oricum nu prea ai cum s-ai dai in gura ca sunt tiruri la greu si pur si simplu te risti aiurea sa depasesti ca in maxim 2 km prinzi alt tir poate mai lent sau depaseste unul aiurea pe sensul opus si te trezesti cu el in fata la iesirea din viraj sau chiar in viraj ca sunt destul de putine zone pe unde poti depasi safe. Eu nu stau cap de coloana pe Valea Oltului niciodata dupa ce am evitat la limita un frontal pe acolo. Prefer sa tin trena unui TIR si sa depasesc odata cu el. Are nevoie de ceva mai multa timp sa reintre in banda ca tine.

Pe dealul Negru la urcare se fac cate 2 benzi si scapi usor de vehiculele lente.

Pe autostrada A1 se lucreaza la intrarea dinspre Pitesti (vreo 2 km) dar scapi repede.

Eu varianta asta as alege-o. Bafta. :)

Evit DN 1 din motive de Big Brother si aglomeratie aproape non-stop.

#5
DeathRipple

DeathRipple

    communist vampire

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,937
  • Înscris: 11.08.2002
conteaza si in ce parte a bucurestiului vrei sa ajungi ;)

#6
Bwwlan

Bwwlan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,563
  • Înscris: 13.11.2006
Salut
Eu sunt din Cluj, si de fiecare data cand am venit la bucale, am venit pe valea Oltului. E mai OK, e mai direct, si daca faci abstractie de haosul din Sibiu, care n-are centura (da' are aeroport international, deh! prostului nu-i sade bine daca n-are tichie de margaritar...), in rest drumul e bunicel. Exclus CJ-AB-SB-BV-PH. SUB NICI O FORMA.

#7
amandigi

amandigi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,114
  • Înscris: 13.12.2006

 OIL1, on Oct 11 2007, 11:40, said:

Nu stiu cum e TgMures - Brasov.

Asfaltul e foarte bun, cateodata mai e aglomerat, dar de obicei se poate merge. Mai ales dupa Sighisoara, ca sunt putine localitati. Cluj-Tg. Mures e mai enervant, mai ales de la Turda, fiindca sunt o multime de sate.

#8
El-Vis

El-Vis

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,073
  • Înscris: 24.11.2004
Multumesc pentru recomandari, pana acuma am ales tot timpul Cluj - Targu Mures - BV - Bucuresti dar m-am gandit ca este ultra aglomerat + radare asa ca nu are rost.
Am mers Cluj - Sebes - Sibiu - Pitesti - Bucuresti si a fost bine, defapt asta a fost ruta aleasa de GPS pe economic. Pe Valea Oltului e nasol rau, drumul a fost liber si nu aveam pe nimeni in fata asa ca am mers prin curbe cu 60 - 70 si chiar si asa a trebuit sa fac manevre de evitare din cauza ca depaseau aia aiurea si ma trezeam cu ei in fata dupa curbe  :death: , dar in rest se merge cu 100 in coloana. Autostrada saraca nu e prea high-quality si cam vibra masina, iar despre indicatoare si mai rau  :worthy:: le-au pus fix in intersectii, de multe ori DUPA ce mai puteai face ceva, daca nu cunosti drumu' si esti in spatele unui TIR, adio, poti intoarce si merge inapoi acasa. Aceeasi poveste si in Bucuresti: pai cretinii aia au impresia ca eu pot traversa 5 benzi in aglomratia aia ca au indicatoarele puse NUMAI in intersectii?
Traficul in Bucuresti este S.F., incepi sa vorbesti singur de cat stai pe loc, ce drumuri proaste sunt si ce necivilizati sunt  :deadtongue:. Vad ca vrei sa o iei la stanga si trebuie sa acorzi prioritate (aberatii destea numai in Bucuresti am intalnit) sau ca vrei sa schimbi directia si sa acorzi prioritate, dar te claxoneaza ca frustratii dementi juma de ora din spate crezand ca poti rezolva ceva.
Am mai gasit o intersectie care avea verde asa de mult incat tot timpu cei care intrau ultimii pe verde blocau intersectia  :death: . Inca o chestie, le place sa accelereze, ca drumu e bun, te claxoneaza daca mergi incet si apoi pun o frana in blana ca trebuie sa evite un pieton pe trecere sau un cane.
Eu cred ca daca nu ar mai avea claxon le-ar pica mainile si picioarele, s-ar descompune si nu ar mai putea respira  :fyou:.

Edited by El-Vis, 15 October 2007 - 10:52.


#9
MAK

MAK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,882
  • Înscris: 26.02.2005
Mutat discutia despre circulatie la "Sa invatam de la profesionisti !"
http://forum.softped...p;#entry3459585

#10
polizei

polizei

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,291
  • Înscris: 05.06.2006

 OIL1, on Oct 11 2007, 11:40, said:

Nu stiu cum e TgMures - Brasov. De la Brasov incolo nu mai e rau drumul, dar e BigBrother pe care nu-l poti detecta.

a fost eu acum 2-3 saptamani... si drumul e bun si super liber. cred ca am avut o viteza medie de 90-100 km. Chiar ii ziceam mamei mele...ce naiba nu se duce nimeni la tg mures pe aici. Au fost vreo 5 masini maxim care nu m-au lasat sa ma desfasor in curbe asa cum imi permitea masina.

Big brother(care din cate am inteles a dat `faliment`) ...il detectezi cu GPS. (in i-go bagi fisierul speedcams si gata :rolleyes: )

#11
JJOne

JJOne

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,021
  • Înscris: 22.08.2006
Ieri 30 min. de stat intre Sighisoara si Tg. Mures in coloana m-au facut sa ma intorc si sa merg spre Cluj prin Medias-Tarnaveni...
Totusi imi place mai mult drumul asta, nu suport valea Oltului: numai camioane, radare in fiecare sat...

#12
Basarab

Basarab

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 6,374
  • Înscris: 13.07.2004
IN CURAND APARE CENTURA MINUNE!!!

DE LA intersectia cu Curtea de Arges- BASCOV o ti drept inainte si dupa un 1 km esti pe centura Pitestiului Tip autostrada care te duce in 3 minute la METRO!!! PE A1!!!!

E PARFUM. Cea mai buna centura autostrada din Romania!!!

#13
sanddy1964

sanddy1964

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,862
  • Înscris: 13.10.2006

 Basarab, on Oct 28 2007, 08:36, said:

IN CURAND APARE CENTURA MINUNE!!!

DE LA intersectia cu Curtea de Arges- BASCOV o ti drept inainte si dupa un 1 km esti pe centura Pitestiului Tip autostrada care te duce in 3 minute la METRO!!! PE A1!!!!

E PARFUM. Cea mai buna centura autostrada din Romania!!!

Eu tot nu inteleg pe unde vine centura aia si cum o sa se racordeze la A1... :confuzzled:

#14
Night Elf

Night Elf

    El Comandante

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,883
  • Înscris: 22.03.2005
Eu banuiesc ca vine pe unde mi-am rupt eu masina in doua acum cateva luni cand m-am dus prima oara pe transfagarasani si am nimrit pe un drum de camioane, in lucru.  :lol: :lol:  

Pe A1 se leaga acolo unde se lucraza acum, adica la capatul dinspre Pitesti. Sper ca te-am lamurit.  :P

#15
sanddy1964

sanddy1964

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,862
  • Înscris: 13.10.2006
Am inteles perfect :rolleyes: deci ...reiau intrebarea.. :lol:  :lol: Nu are nimeni o harta ceva? Mai ales Basarab, ca el a venit cu stirea...
Am vazut un indicator undeva cu :Atentie! Aici va rupeti Loganele dar credeam ca e valabil doar la categoria musca... :lol:

#16
again

again

    WEB DUDE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,068
  • Înscris: 21.10.2005
e crima ce e pe A1 in capatu cu pitestiul , am stat acum 4 ore cam 40 de min de la OMV-u unde intrii pe autostrada pana la pasarela care te duce in adevarata autostrada, cam 2-3km , si prea curand nu cred ca se deschide pt ca abia au inceput sa lucreze la intrarile/iesirile in/de pe autostrada

dar o sa iasa beton  ,  ca-n occident

#17
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,086
  • Înscris: 07.07.2006
Pai centura aia nu se racordeaza in vreun fel special la A1, avind in vedere ca este de fapt prelungirea A1. Ca ii zic astia centura e alta treaba, daca ar fi pina la Sibiu oare s-ar mai numi oare bucata din dreptul Pitestiului "centura"?

#18
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,033
  • Înscris: 24.02.2006

 sanddy1964, on Oct 28 2007, 18:45, said:

Am inteles perfect :rolleyes: deci ...reiau intrebarea.. :lol:  :lol: Nu are nimeni o harta ceva? Mai ales Basarab, ca el a venit cu stirea...
Am vazut un indicator undeva cu :Atentie! Aici va rupeti Loganele dar credeam ca e valabil doar la categoria musca... :lol:


Daca ai mers de cateva ori pe A1, atunci stii ca la un moment dat, aproape de Pitesti, autostrada vira la stanga(erau acolo indicatoare de limitare de 80 si 60km/h, iar dupa colt de obicei statea politia cu radarul). Cam pe acolo se va lega centura de autostrada. Centura asta va ocoli mare parte din pitesti si te va scoate la intersectia dintre drumul de iesire din Pitesti, drumul spre Valcea si drumul spre Curtea de Arges.
Inainte, ca sa mergi la valcea trebuia sa faci curba aia la stanga pe autostrada, sa traversezi pitestiul si apoi, la iesire, sa faci stanga spre valcea. dupa ce vor da deschide noua centura, la curba aia vei merge inainte(practic vei iesi de pe autostrada), vei ocoli pitestiul si vei iesi la intersectia aia, unde nu va mai trebui sa virezi(drumul spre valcea va fi drept inainte, pitestiul in stanga si curtea de arges in dreapta)

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate