Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Masina veche sau indatorat in ban...

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...

Salariu de șofer Uber 8000 l...

Problema token semnatura electron...
 Incarcator diy China

Unde au disparut tancurile federa...

RMN Decontat

Jgheab clasic forma "U"- ...
 Reparatie plafoniera LED

Problema PC - se blocheaza sau re...

Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...

Defect ciudat Videorecorder Panas...
 lege de reglementare a shrinkflat...

Care este cota parte la succesiun...

Camera auto DVR PNI Voyager S2600...

Cartelul din Carpati - mafia PNL ...
 

Centrale ARISTON (Merloni)

* * * * * 11 votes
  • Please log in to reply
14142 replies to this topic

#9163
colo1

colo1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 22.09.2014
Am postat , deoarece la vremea respectiva , erau pareri ,, pro sau contra" , in legatura cu folosirea cuprului la circuitul de condens , iar sa imbrac teava PVC cu folie de aluminiu chiar ca nu m-am gandit , doar se spunea ca ,, cuprul este sfant '' , sau poate ce se produce acum  este doar o ,,tentativa de cupru " .

#9164
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008
"Cuprul este sfint" la instalatiile de incalzire. La cele de condens, nu-i bun deloc. De ce crezi ca centralele cu condensare au schimbatoare de inox si nu mai sint de cupru ca si la cele clasice ? Sau unele au schimbatoare dintr-un aliaj de aluminiu. Daca ar fi existat un aliaj de cupru care sa reziste la condens, nu ar fi renuntat producatori de centrale la cupru.

#9165
maricmanu

maricmanu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 862
  • Înscris: 26.03.2006
Nu. Era suficient sa puna o teava de PVC sau PPr in locul celei de cupru. Scurgerile sunt in general din PVC sau plumb asa ca nu sunt atacate de condensat. Problema este cu ce se intampla pe la imbinari sau mai departe pe scurgere unde apar elemente de fonta sau alte materiale care pot fi corodate de condensat.

#9166
DanielD67

DanielD67

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,046
  • Înscris: 11.01.2010
Pai teava de PVC a fost inlocuita cu cupru pentru a rezista temperaturii din spatele aragazului, desi nu cred ca tabla exterioara a aragazului ar putea inmuia PVC-ul. PPr-ul chiar e mai termorezistent ca PVC-ul.
Dar legat de fonta care se gaseste dincolo de sifonul chiuvetei de la bucatarie, poate chiar si de la baie, la cata apa cu grasime (sau sapun) se amesteca cu condensat-ul, nu cred ca mai are putere sa corodeze ceva ... cel putin in teava de scurgere de la bucatarie e neutralizat instant ...

Edited by DanielD67, 30 December 2017 - 15:18.


#9167
alinica2001

alinica2001

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 67
  • Înscris: 20.03.2007
La multi ani! Posted Image  Sa aveti sanatate si un an mai bun ca cel care se incheie astazi! :)

As avea si eu o nelamurire legata de regimurile de temperatura low ( pana in 45 grade ) si high ( pana in 82 de grade ). Care e motivul introducerii acestor doua regimuri ?
De ce nu s-a facut o singura scala de temperatura de la cea mai joasa pana la cea mai inalta ?

Intradevar, pentru incalzirea in pardoseala merge perfect regimul low iar pentru calorifere merge perfect regimul high dar totusi nu inteleg de ce a fost nevoie de introducerea a doua regimuri de temperatura. Exista diferente ( limitari ) intre cele doua regimuri altele decat plaja de temperatura pe tur ? Gen puterea maxima disponibila de ex ?

Luminati-ma si pe mine va rog ! :)

#9168
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013
Pai poate sa fie o măsură de protecție, de exemplu.
Dacă centrala este conectata la încălzire în pardoseala, se poate selecta regimul de temperatura joasa, iar apoi, un utilizator ne-instruit (bunica) nu poate pune din greșală temperatura peste 45 C, periculoasa pentru pardoseala.

#9169
DanielD67

DanielD67

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,046
  • Înscris: 11.01.2010
La multi ani Softpedia!  Posted Image  Sanatate si fericire tuturor in noul an!

In afara de bunica, as completa ca si un senzor de interior ar putea ridica temperatura necontrolat, daca nu se specifica in centrala limitele maxim admisibile. Desi nu cred ca e folosit la IPAT, datorita reglajului temperaturii AT din exteriorul centralei.

Am observat ca cei care au incercat sa foloseasca termostate cu protocol OpenTherm, la alte marci de centrale, au fost nemultumiti de faptul ca setau o temperatura cu 2 grade mai mare si centrala, care poate nu avea optiunea de limitare a temperaturii AT, crestea temperatura necontrolat, cel putin din punctul lor de vedere.
Parca centrala sau termostatul erau vinovate ca diferenta era de 2 grade ...

In mod similar se poate considera si ca temperaturile prea coborate (sub 30 sau 35 de grade) in calorifere nu sunt sanatoase pentru centrala ...

Edited by DanielD67, 01 January 2018 - 02:56.


#9170
alinica2001

alinica2001

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 67
  • Înscris: 20.03.2007
Cred ca "bunica" este un raspuns rezonabil in acest caz.

View PostDanielD67, on 01 ianuarie 2018 - 02:29, said:

La multi ani Softpedia!  Posted Image  Sanatate si fericire tuturor in noul an!

....

In mod similar se poate considera si ca temperaturile prea coborate (sub 30 sau 35 de grade) in calorifere nu sunt sanatoase pentru centrala ...

Legat de temp joase in calorifere, te referi la faptul ca diferenta tur-retur este prea mica in cazul temp joase, fapt ce ar elimina condensatia si implicit eficienta inalta a centralei ?


View Postservoman, on 20 mai 2014 - 21:18, said:

Din pacate nu este compatibil cu nici un dispozitiv de la alti fabricanti. Tocmai acesta a fost si scopul aparitiei generatiei EVO. Protocolul de comunicatie pe bus functioneaza doar pe dispozitivele lor., lucru pe care multi fabricanti il aveau deja de cativa ani.

Legat de protocolul BridgeNet, au aparut device-uri ( exceptand cele produse de Ariston ) care sa comunice pe protocolul respectiv? Stiu ca este proprietar, dar ati auzit sa fi  fost decodat de cineva ?

#9171
DanielD67

DanielD67

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,046
  • Înscris: 11.01.2010
Nu la diferenta tur-retur ma gandeam. Mai degraba la ciclurile prea scurte si prea multe, sau la incercarile de aprindere anulate datorita depasirii cu prea mult a temperaturii setate.

#9172
alinica2001

alinica2001

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 67
  • Înscris: 20.03.2007
Legat de ciclurile prea multe, ce imi recomandati la Genus One 24kw :
1. cronotermostat si temp tur in jur de 45-50 grade adaptata din cand in cand la conditiile externe ( functia AUTO -> OFF ).
2. sonda temp exterioara + cronotermostat si temp tur in jur de 45-50 grade adaptata din cand in cand la conditiile externe ( functia AUTO -> OFF ).
3. sonda temp exterioara + cronotermostat si functia AUTO -> ON

Este atat de important sa adaug un senzor de temp exterioara la centrala ? Daca il adaug, este folosit de centrala numai daca functia AUTO este on ?

#9173
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013
Sonda externa este folosita doar daca functia AUTO este on.
Eu recomand varianta cu Sonda externa + Auto ON + cronotermostat.

Am o intrebare: de unde, cand, si cu cat ai cumparat centrala Genus One?
Am un coleg care, timp de aproape o luna, a incercat sa cumpere o astfel de centrala in Timisoara si in final a renuntat. Nici un furnizor nu avea pe stoc si nu stia cand aduce, el zice ca a ajuns inclusiv la Ariston Romania si i-au spus ca nu stiu cand aduc...

#9174
reflavius

reflavius

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,181
  • Înscris: 26.01.2007
Aparent e aici pe stoc:
http://www.hit.com.r...ASAAEgIEJvD_BwE
Dar e chiar asa buna centrala aceasta?!

Edited by reflavius, 01 January 2018 - 10:38.


#9175
alinica2001

alinica2001

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 67
  • Înscris: 20.03.2007

View Postkolfleading, on 01 ianuarie 2018 - 10:20, said:

Am o intrebare: de unde, cand, si cu cat ai cumparat centrala Genus One?
Am un coleg care, timp de aproape o luna, a incercat sa cumpere o astfel de centrala in Timisoara si in final a renuntat. Nici un furnizor nu avea pe stoc si nu stia cand aduce, el zice ca a ajuns inclusiv la Ariston Romania si i-au spus ca nu stiu cand aduc...

Centrala a fost achizitionata acum doua luni de catre dezvoltator de la o firma cu sediul central in Brasov. ( instaldac )

#9176
DanielD67

DanielD67

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,046
  • Înscris: 11.01.2010

View Postalinica2001, on 01 ianuarie 2018 - 09:50, said:

Legat de ciclurile prea multe, ce imi recomandati la Genus One 24kw :
1. cronotermostat si temp tur in jur de 45-50 grade adaptata din cand in cand la conditiile externe ( functia AUTO -> OFF ).
3. sonda temp exterioara + cronotermostat si functia AUTO -> ON

Este atat de important sa adaug un senzor de temp exterioara la centrala ? Daca il adaug, este folosit de centrala numai daca functia AUTO este on ?
Sonda externa nu este necesara la inceput, o luna sau doua, functie de perioada in care-i dai drumul, sau de cat de mult variaza temperatura exterioara, cand trebuie stabilit manual ce temperaturi sunt potrivite pe tur.
Dupa teste poti calcula si curba necesara si sunt de acord cu kolfleading, varianta 3 e cea potrivita pentru cazul cand reglajul AT se face din centrala.

Edited by DanielD67, 01 January 2018 - 11:29.


#9177
alinica2001

alinica2001

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 67
  • Înscris: 20.03.2007
Salut. Am fost acum si am facut cateva poze la cateva centrale Ariston Class One. Temperatura exterioara in jur de 10 grade.
Aveti vre-o idee de ce apare atata condens care picura in exterior ? Cosurile sunt orizontale ba chiar un pic inclinate catre interior....
Din pacate apare excesiv de mult condens pe buza evacuarii fapt ce determina baltile din dreptul cosurilor.
Vre-o idee cum as putea stopa/reduce acest fenomen ?
Pana la ce inclinatie pot sa merg cu cosul catre interior ( in conditiile in care in man de instalare se specifica faptul ca cosul trebuie sa fie orizontal... )?
Daca as termoizola cosul de admisie in interiorul camerei, acest fapt ar genera o diferenta de temperatura mai mare intre cosuri in apropierea centralei si poate ca as avea mai mult condens langa centrala si mai putin catre partea finala a cosului. In acest fel s-ar putea reduce condensul care apare pe partea terminala a cosului. Alte sugestii?

Attached Files


Edited by alinica2001, 01 January 2018 - 17:38.


#9178
DanielD67

DanielD67

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,046
  • Înscris: 11.01.2010
Cauza aparitiei condensului in exterior este puterea mare folosita pe incalzire.
Cauza pentru care acest condens se scurge in afara este pragul de la baza grilei de pe evacuare, care-l impiedica sa revina in interiorul tubului de evacuare.
De ce au ales sa faca acel prag acolo nu-mi dau seama. Si eu am aceeasi terminatie la cos, cu acceasi problema: formeaza un turture serios cand e ger afara.
Solutia ar fi eliminarea sau razuirea pragului, dar nu stiu cine ar accepta-o.
Attached File  Grila evacuare gaze arse Clas One.jpg   138.71K   52 downloads

#9179
alinica2001

alinica2001

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 67
  • Înscris: 20.03.2007

View PostDanielD67, on 01 ianuarie 2018 - 18:20, said:

Cauza aparitiei condensului in exterior este puterea mare folosita pe incalzire.
Cauza pentru care acest condens se scurge in afara este pragul de la baza grilei de pe evacuare, care-l impiedica sa revina in interiorul tubului de evacuare.
De ce au ales sa faca acel prag acolo nu-mi dau seama. Si eu am aceeasi terminatie la cos, cu acceasi problema: formeaza un turture serios cand e ger afara.
Solutia ar fi eliminarea sau razuirea pragului, dar nu stiu cine ar accepta-o.
Attachment Grila evacuare gaze arse Clas One.jpg
M-am gandit si eu sa-i fac un canal micutz in acel prag ca sa ii permita condensului sa se scurga inapoi in interior .... Dar acestea sunt paleative ....Cred ca de fapt sunt ceva probleme de proiectare in conceptia cosului si a terminatiei ... Este drept ca aceste centrale sunt lasate sa mearga pe putere mare si ca in interiorul cladirii temperaturile sunt exagerat de mari ( nu sunt cronotermostate si centralele merg la 60-70 grade pe AT fara oprire ). Acest lucru este relativ temporar si sper sa se mai atenueze condensul dupa ce o sa inceapa sa se mute locatari ...

#9180
saimarica

saimarica

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 677
  • Înscris: 06.01.2007
Buna seara,
Va rog sa ma ajutati cu o problema, am o centrala Ariston Matis si de cateva zile, nu se aprinde flacara imediat, doar dupci a cateva incercari, se aude sunetul produs pt. aprindere, dar nu vrea din prima.
Mentionez faptul ca, lucrul asta se intampla mai rar, nu la fiecare ciclu de aprindere si se intampla doar pt. caldura.
Partea nasoala este ca se aude zgomotos cum cupleaza ceva, intre acele incercari de aprindere.
Multumesc,

Edited by saimarica, 02 January 2018 - 22:45.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate