Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar
 pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen
 Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 

reparatii foto in timisoara

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
axely2k13

axely2k13

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 113
  • Înscris: 21.01.2007
am si eu un fujifilm finepix A350...si as vrae sa-l repar..problema cu el e ca nu mai intra obiectivul de tot inuntru in el..ramane cam asa de un centimetru afara..dar in rest face poze (dar cam defocalizate)...unde in timisoara as putea sa ma duc cu el..stie cineva..

#2
dlh

dlh

    De-al casei

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,384
  • Înscris: 25.06.2006
Fiindca exista deja topicul asta, am zis sa nu mai deschid inca unul nou pentru o problema relativ asemanatoare. Am un pentax K100D si in urma unei folosiri necorespunzatoare mi-a intrat o particula de ceva material zic eu pe senzor. Am incercat sa il suflu cu o pompita dar acel fir de praf tot nu se duce si se vede foarte urat in poze. Ma intereseaza daca exista un service in Timisoara care poate sa verifice aparatul si cele 2 obiective care le am sa vada unde este problema si evident sa le si rezolve. Multumesc

#3
Neohori

Neohori

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 3,977
  • Înscris: 19.08.2007
In Timisoara este o firma care asigura service la aparate foto , acuma nu sunt sigur si la care , se numeste "Dottotech"
sigla firmei este  :
Mai multe detalii nu am , cum ar fi adresa sau nr de telefon...

#4
Neohori

Neohori

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 3,977
  • Înscris: 19.08.2007
Scuze de dublu post , dar am gasit adresa  :rolleyes: http://www.dottech.ro/contact.php

#5
dlh

dlh

    De-al casei

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,384
  • Înscris: 25.06.2006
Mersi. Le-am trimis un email sa vad daca pot rezolva problema asta. As fi incercat eu sa il curat mai bine dar mi-e teama sa nu ii stric ceva componente.

#6
dlh

dlh

    De-al casei

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,384
  • Înscris: 25.06.2006
Nu reusesc sa dau de ei, nici prin email nici la telefon nu raspund. Alta solutie in Timisoara nu exista ? Pacat ca intr-un oras atat de mare sa nu poti face un lucru aparent destul de simplu cu aparatul foto.

#7
Neohori

Neohori

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 3,977
  • Înscris: 19.08.2007
Depanarea camerelor foto este o operatiune delicata si cere o investitie enorma daca vrei sa devi o firma profesionala in adevaratul sens al cuvintului . Sincer nici mie nu-mi vine sa cred ca un asa Oras mare ca Timisoara sa nu aibe un depanator , dar te pot ajuta cu o adresa sigura din Cluj daca doresti http://www.reparatii.../reparatii.aspx  , poti afla si online ceea ce doresti la aceasta adresa.

#8
dlh

dlh

    De-al casei

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,384
  • Înscris: 25.06.2006
Multumesc pentru adresa, dar cred ca o sa-l trimit mai bine la bucuresti la cei de la care l-am luat.

#9
hahalera mare

hahalera mare

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 04.10.2007
Tot in Timisoara... stie careva o firma sau vreun mester care stie sa repare obiective foto?
Am un Pentacon 200 lovit si trebuie reparat si calibrat.
Thanks in advance!

#10
cata352004

cata352004

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 941
  • Înscris: 13.04.2008
am si eu o problema cu un obiectiv foto.e vorba de un minolta 35-105 f3.5-4.5 versiunea veche (beercan style),cu carcasa din metal.problema este urmatoarea.pana la diafragma 5.6 sau 6.3 imaginile ies bune din toate punctele de vedere.de la 7.1 in sus,oricat as inchide diafragma,imaginile ies supraexpuse.atasez si trei fotografii,una la f5.6 ,alta la f8 si ultima la f9.pacat de obiectiv pentru ca nu-mi vine sa renunt la el ( cei care folosesc minolta sau sony stiu de ce).stie cineva un meserias priceput in repararea batranelor (dar foarte bunele) obiective minolta ?multumesc anticipat pentru ajutor !!! :worthy:

Attached Files

  • Attached File  f5.6.jpg   468.91K   18 downloads
  • Attached File  f8.jpg   490.83K   10 downloads
  • Attached File  f9.jpg   412.01K   14 downloads

Edited by cata352004, 23 January 2010 - 21:56.


#11
pake

pake

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 276
  • Înscris: 03.02.2007

View Postcata352004, on 23rd January 2010, 21:55, said:

am si eu o problema cu un obiectiv foto.e vorba de un minolta 35-105 f3.5-4.5 versiunea veche (beercan style),cu carcasa din metal.problema este urmatoarea.pana la diafragma 5.6 sau 6.3 imaginile ies bune din toate punctele de vedere.de la 7.1 in sus,oricat as inchide diafragma,imaginile ies supraexpuse.atasez si trei fotografii,una la f5.6 ,alta la f8 si ultima la f9.pacat de obiectiv pentru ca nu-mi vine sa renunt la el ( cei care folosesc minolta sau sony stiu de ce).stie cineva un meserias priceput in repararea batranelor (dar foarte bunele) obiective minolta ?multumesc anticipat pentru ajutor !!! :worthy:
Verifica lamelele diafragmei. Apasa DOF preview si modifica diafragma din aparat.

#12
cocali

cocali

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 12.08.2010
uite un service de camere foto in Timisoara http://www.service-electro.ro/

Edited by cocali, 05 August 2012 - 05:30.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate