Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

termosistem nefinisat peste iarna

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
elram

elram

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 03.10.2006
Stie cineva daca se poate lasa termosistemul nefinisat peste iarna? Peste polistiren s-a aplicat plasa si adezivul. Urmeaza tencuiala decorativa, pe care ma gandeam sa o las pentru primavara intrucat mai este de realizat bransamentul casei la reteaua de curent electric si nu as vrea sa spargem iar zidul finisat pentru a face loc cablului de curent.

A lasat cineva peste iarna termosistemul doar cu adeziv? Au aparut probleme?

#2
cipaul

cipaul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,171
  • Înscris: 15.10.2006

View Postelram, on Oct 2 2007, 22:36, said:

Stie cineva daca se poate lasa termosistemul nefinisat peste iarna? Peste polistiren s-a aplicat plasa si adezivul. Urmeaza tencuiala decorativa, pe care ma gandeam sa o las pentru primavara intrucat mai este de realizat bransamentul casei la reteaua de curent electric si nu as vrea sa spargem iar zidul finisat pentru a face loc cablului de curent.

A lasat cineva peste iarna termosistemul doar cu adeziv? Au aparut probleme?

Nu au aparut probleme. Aspectul insa e cam...

#3
Bean

Bean

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,477
  • Înscris: 12.11.2006

View Postelram, on Oct 2 2007, 23:36, said:

Stie cineva daca se poate lasa termosistemul nefinisat peste iarna? Peste polistiren s-a aplicat plasa si adezivul. Urmeaza tencuiala decorativa, pe care ma gandeam sa o las pentru primavara intrucat mai este de realizat bransamentul casei la reteaua de curent electric si nu as vrea sa spargem iar zidul finisat pentru a face loc cablului de curent.

A lasat cineva peste iarna termosistemul doar cu adeziv? Au aparut probleme?
Pai, si nu poti lasa doar o portiune de perete (sau un perete) neterminata?
Aproximezi si tu cam pe unde ar putea intra, si nu-l finisezi.
Oricum, e vorba de o gaura, ce naiba....

#4
elram

elram

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 03.10.2006

View PostBean, on Oct 2 2007, 22:56, said:

Pai, si nu poti lasa doar o portiune de perete (sau un perete) neterminata?
Aproximezi si tu cam pe unde ar putea intra, si nu-l finisezi.
Oricum, e vorba de o gaura, ce naiba....

Am inteles ca tencuiala decorativa este pretentioasa si trebuie data toata odata pentru a obtine aceeasi culoare. Din acest motiv, ma gandeam sa las pentru la primavara finisarea fatadei. Sper ca pana atunci sa rezolv si cu extinderea retelei de curent.

Aaa ... si daca ar fi numai o gaura nu ar fi problema. Dar imi e teama sa nu vina cei de la Electrica sa puna firul intr-un anume punct pe casa departe de locatia tabloului interior.

#5
elram

elram

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 03.10.2006

View Postcipaul, on Oct 2 2007, 22:48, said:

Nu au aparut probleme. Aspectul insa e cam...


Mersi pentru raspuns! Daca nu apar probleme cu umezirea/inghetul/dezghetul este bine. Despre aspectul estetic .. acesta nu este o problema pentru ca neavand curent nu pot locui in casa. Si nici vecinii nu vor fi deranjati, pentru ca zona este numai de case in constructie, a mea fiind cea mai avansata. De aceea si problema extinderii retelei de curent ... pana se mobilizeaza toti sa impartim costurile.

#6
domnesti

domnesti

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 08.06.2007

View Postelram, on Oct 2 2007, 22:36, said:

A lasat cineva peste iarna termosistemul doar cu adeziv? Au aparut probleme?

Am stat in faza asta din toamna lui 2005 pana in toamna lui 2007, cand am montat siding peste.
Nu au fost probleme, avand in vedere ca au trecut 2 ierni, chiar a tinut OK. Puteam sa mai stau asa inca cateva ierni bune, dar s-a pus problema unui nou credit si finisarea exterioara era primul punct de rezolvat.
Poti vedea detalii aici: link in alt topic

#7
elram

elram

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 03.10.2006
Multumesc mult pentru raspuns. M-au linistit raspunsurile primite. Nu avem experienta in constructii .. probabil ca multi de pe forum ... si incercam sa invatam din experienta celorlalti.

Pe noi ne-a incurcat mult faptul ca nu am putut sa ne bransam la curent si primaria ne-a cam amagit mai bine de un an de zile. Planul era sa locuim casa inca din vara 2007. E bine daca reusim macar din vara 2008.

Bafta multa si tie cu casa, sa o vezi gata repede!

View Postdomnesti, on Oct 8 2007, 15:39, said:

Am stat in faza asta din toamna lui 2005 pana in toamna lui 2007, cand am montat siding peste.
Nu au fost probleme, avand in vedere ca au trecut 2 ierni, chiar a tinut OK. Puteam sa mai stau asa inca cateva ierni bune, dar s-a pus problema unui nou credit si finisarea exterioara era primul punct de rezolvat.
Poti vedea detalii aici: link in alt topic


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate