Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Pagina Wikipedia

Masina veche sau indatorat in ban...

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...

Salariu de șofer Uber 8000 l...
 Problema token semnatura electron...

Incarcator diy China

Unde au disparut tancurile federa...

RMN Decontat
 Jgheab clasic forma "U"- ...

Reparatie plafoniera LED

Problema PC - se blocheaza sau re...

Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...
 Defect ciudat Videorecorder Panas...

lege de reglementare a shrinkflat...

Care este cota parte la succesiun...

Camera auto DVR PNI Voyager S2600...
 

UPC Timisoara

- - - - -
  • Please log in to reply
158 replies to this topic

#55
florin_tm

florin_tm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 962
  • Înscris: 18.10.2007
Unde spune Pinet cat din cei 10 Mb negarantati este download si cat upload?, iar metro la 100 Mb ai cu cei din reteaua pinet in functie de cat de incarcata este, ca metro in afara timisoarei au 40 Mb alocati pentru toti clientii lor.


View Postgladiatorsx, on Oct 7 2007, 23:28, said:

daca vreti upload mare,puneti-va pinet... down 10mbps upload tot atata....plus metro national 100

www.pinet.ro


#56
wirespot

wirespot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,654
  • Înscris: 23.09.2002
Exact. "Metropolitan" e o mare gogoriță, fiecare ISP înțelege ce vrea prin el. Iar despre 1 Mbps simetric garantat la 35$ nici nu vreau să discut pentru că e o prostie. La fel și ideea că un ISP ar cumpăra bandă negarantată de la upstream (sau ar trebui să fie, dar e mare grădina și nu mă mai miră nimic).

Edited by wirespot, 04 January 2008 - 00:05.


#57
mcm

mcm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 353
  • Înscris: 03.05.2004

View Postdangal, on Jan 3 2008, 23:24, said:

upc si rcs timisoara retransmit emisiunile protv timisoara care emite pe canalul 34 din uif. E posibil sa fi cazut receptia terestra si sa preia de pe satelit semnalul tv

O veste buna la upc timisoara.   Clientii care prelungesc contractul pe 2 ani platesc 20 de ron pe luna iar cei care il prelungesc pe 1 an platesc 24 ron inclusiv tva. In plus pachetul basic contine acum numai putin de  74 de programe prin includerea in el si a programelor din  pachetele codate  :o



Am auzit si eu de chestia cu abonamentul la prelungire. Dar oare cum fac sa ma caute si pe mine ? Ar trebui sa-i sun ? Abonamentul initial a fost facut in   aprilie.

#58
dangal

dangal

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 260
  • Înscris: 13.02.2007

View Postmcm, on Jan 4 2008, 19:32, said:

Am auzit si eu de chestia cu abonamentul la prelungire. Dar oare cum fac sa ma caute si pe mine ? Ar trebui sa-i sun ? Abonamentul initial a fost facut in   aprilie.
  Eu am facut prelungirea de contact in casieriei und am fost sa-mi predau decodorul intrucit nu avea rost sa-l mai tin in conditiile in care programele sunt transmise necodat. Reducerea la 20 de ron intra in vigoare incepind cu luna urmatoare.

Edited by dangal, 07 January 2008 - 09:57.


#59
florin_tm

florin_tm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 962
  • Înscris: 18.10.2007
RTC abonament 6 Mb atasat este un grafic in care conexiunea de romtelecom este folosita din 1 septembrie pana in 1 decembrie

View PostFarrell, on Oct 14 2007, 20:51, said:

Si mie RTC mi-a marit viteza de la 2,5 la 4Mbps in 15 septembrie a.c. si in prezent mere cu 2 maxim 3Mbps (in zilele happy). De cate ori am sunat la ei imi spun aceasi chestie: "rabdare ca se lucreaza"! Drept urmare am depus o cerere de downgrade la cel mai mic abonamet.

Attached Files

  • Attached File  rtc.JPG   45.72K   50 downloads


#60
smylle2u

smylle2u

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,103
  • Înscris: 02.03.2007
Nu va grabiti sa semnati prelungirea contractului pe 2 ani. "Oferta" asta e ca urmare a faptului ca RDS a intrat in zonele cu cablu exclusiv UPC. Iar tarifele RDS fara "oferte" promotionale si contracte pe 2 ani sunt de 21 lei/luna. Pentru 45 lei poti avea internet, cablu, tel si mobil.
Asa ca promotia UPC e frectie fata de preturile RDS.

#61
blister

blister

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 25.07.2007
brr… decat UPC, mai bine o retea de cartier. Sunt mai responsabili si le pasa mai mult de ce clienti au, ba, unde mai pui, ai si suport permanent (ridici receptoru' si suni direct la sursa, nu te mai fataie prin call centere)

#62
dangal

dangal

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 260
  • Înscris: 13.02.2007

View Postsmylle2u, on Jan 8 2008, 11:14, said:

Nu va grabiti sa semnati prelungirea contractului pe 2 ani. "Oferta" asta e ca urmare a faptului ca RDS a intrat in zonele cu cablu exclusiv UPC. Iar tarifele RDS fara "oferte" promotionale si contracte pe 2 ani sunt de 21 lei/luna. Pentru 45 lei poti avea internet, cablu, tel si mobil.
Asa ca promotia UPC e frectie fata de preturile RDS.

e buna frectia pt ca :

pretul: 21 rds vs 20 upc (la ambele se fac contracte pe 2 ani )
nr programe: 68 rds vs 73 upc
tehnic:  50 programe stereo si vreo 3 duale la upc vs  25 stereo si nci unu dual la rds si tot la upc poti avea acces la hbo maxpak


Cam astea sunt datele pe care  timisoareni le pot compara si cumpara  


  :rolleyes:

Edited by dangal, 08 January 2008 - 22:07.


#63
boooggy

boooggy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 496
  • Înscris: 23.05.2004
ai uitat sa adaugi ca in cei 21 de ron de la rds este inclus si telefonul fix....
uita-te la upc daca iti da telefon fix in cei 20 ron......

Edited by boooggy, 08 January 2008 - 22:38.


#64
Blackhawk

Blackhawk

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,785
  • Înscris: 04.11.2005
double post

Edited by Blackhawk, 09 January 2008 - 01:48.


#65
Blackhawk

Blackhawk

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,785
  • Înscris: 04.11.2005

View PostBlackhawk, on Jan 9 2008, 01:38, said:

Tot o atitudine de monopolisti au. N-au decat sa piarda clienti, orice e mai bun in momentul de fata.

La rds nu stiu daca contractul e pe 2 ani, parca era 3-6luni, chiar nu m-am uitat  :lol:

#66
dangal

dangal

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 260
  • Înscris: 13.02.2007

View Postboooggy, on Jan 8 2008, 22:37, said:

ai uitat sa adaugi ca in cei 21 de ron de la rds este inclus si telefonul fix....
uita-te la upc daca iti da telefon fix in cei 20 ron......

In TM telefon gratis primesti de la rds si daca nu ai tv de la ei  :D

Iata formatul de contract incheiat cu rds cu perioada 2 ani si conditiile de reziliere

Attached Files



#67
smylle2u

smylle2u

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,103
  • Înscris: 02.03.2007
Eu am incheiat contract pe 6 luni si nu pe 2 ani.
Care sunt posturile oferite in plus de UPC? Dupa ani de zile de furt la 32 lei pe luna pe jumate din canalele RDS si cu 50% mai scumpi au fost inghesuiti sa lase tarifele mai jos. Nu uit cand ei cereau pe Telesport 8 lei pe luna in timp ce RDS il ofereau gratis.
UPC prezinta Maxpak ca pe o mare oferta la 16 lei. RDS il ofera la 15 lei. Iar programele care sunt in extrabaza la RDS oricum nu le vizionez asa ca nu are sens sa le platesc.
In 21 lei primesti telefon fix si mobil gratis.
Contractele se incheie pe perioade de 6 luni nu 2 ani in cazul in care faci contract de internet sau cablu. Doar la promotia de 4play de 45 lei tv+net+tel+mobil pot incheia contracte pe 2 ani. Ce oferta comparabila are UPC?
Sa nu mai vorbim de filtrarile de 2 lei ce le fac la traficul internet desi se specifica in contract ca nu sunt limitari de nici un fel si filtrari p2p.
Cine are alternativa RDS nu are de ce alege UPC. Preturi mai mari si servicii mai proaste. Iar canalele alea duale care sunt? Jetix rom/eng  RealityTv eng/mag Euronews eng/fr Folositoare rau.  Daca pentru asta cer ei bani in plus sa fie sanatosi.
Iar daca tot vorbim de calitate imi aduc aminte din nou de retransmiterea Protv de UPC Timisoara din reteaua Digi. No comment.
Hai sa vedem care sunt diferentele intre UPC si RDS.

                                   RDS                                                                 

telefonie  

gratis la tv sau internet                                                
minute incluse Rtl si mobil                                            
telefon mobil cadou cu minute incluse

internet      

abonamente de la 25 lei  (4Mb/s extern, 30 Mb/s intern)                                              
abonament minim 6 luni                                                
trafic nelimitat si NEFILTRAT                                            
viteze trafic internet 5 mb/s extern si 50 mb/intern national nu doar local                              
viteza maxima p2p 50 mb/s (abon 35 lei)                        

(la p2p pt care marea majoritate folosesc linia de internet viteza de internet sta constant la peste 30 mb/s)


cablu TV   

21 lei pachet de baza 68 programe              
abonament minim pe 6 luni                        
15 lei HBO maxpack                                    
                                                                                            

telefonie                                                    
mobila    
    
telefon gratis  
minute incluse in abonament  
fara taxa de abonament lunara                  

Pachete                      
integrate
                        

45 lei internet 30mb/s national, telefonie  fixa  si mobila cu minute incluse, cablu tv.    


    UPC

telefonie  

abonamente de 10, 20, 35 lei
fara minute incluse

internet

abonamente de la 25 lei (1 Mb/s intern si extern)
abonament minim pe 1 an
trafic limitat contractual la 10 Gb/zi dupa care se limiteaza banda la 10%
filtrare protocoale p2p fara sa ajungi la limita de 10 Gb si filtrare yoytube  :o
viteza maxima p2p 20mb/s (abon 60 lei)  
(in cazul in care scapi de filtrari)

cablu TV   

33 lei pachet baza 74 canale (24 lei la abon 1 an, 20 la abon 2 ani)
abonament minim pe 1 an
16 lei Maxpak
canale duale RealityTV eng/mag :huh:
                   Jetix eng/rom    (de exceptie)
                   Euronews eng/fr (altul folositor)

telefonie mobila

lipsa

Pachete
integrate


de la 50 lei internet 1mb/s, telefonie small fara minute incluse sau paliere orare gratuite, cablu tv.

Cam astea sunt datele comparative.
Oare care o fi mai buna? :scratchchin:

Edited by smylle2u, 09 January 2008 - 11:34.


#68
dangal

dangal

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 260
  • Înscris: 13.02.2007
Nimeni nu azis ca nu sunt avantajoase ofertele rds dar eu am luat 3 servicii de la ei si 1 de la upc si cred ca cea mai corecta alegere. Culmea e ca ajung tot la 45 de lei  :lol:  
In comparatia facuta de tine sunt erori:
1 cind upc dadea tlsportul codat pe rcs nu se transmite. Stiu lucru acesta f bine ca ma trezeam cu socrumiu la mine sa vada meciurile lui Poli
2. rcs nu are max pack pe cablu ci numai hbo
3. ai vazut contractul rds de mai e sus si e pe 2 ani, s-ar putea sa existe si variante pe 6 luni
4. mai exista o diferentiere dpdv a ofertei tv nu numai la nr de programe duale ci si stereo 50 upc vs 30 la rcs

#69
smylle2u

smylle2u

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,103
  • Înscris: 02.03.2007
1. Eu aveam TL platit pe UPC in 2006 iar, meciurile din divizia A difuzate de ei le vedeam si la un prieten de pe rcs-rds care avea programul fara sa plateasca nimic in plus.
2. digi cablu, nu Digitv are HBO Maxpack
http://www.rcs.ro/of...gi TV Cablu.pdf
Cine se mai uita totusi la HBO? Am vazut toate filmele de la ei de cel putin un an... Doar asa din lipsa de ocupatie...
3. Eu am contract RDS pe 6 luni ceea ce inseamna ca ma pot orienta oricand apare o oferta mai buna. Am cabluri trase de la amandoua firmele asa ca nu vor fi costuri sau eforturi suplimentare.
Nu ma impresioneaza suntelul stereo de pe cablul analogic. Cand o fi dolby 5.1 ca in afara poate. Iar la canalele importante are is RDS stereo, iar la cele care nu sunt nu le are nici UPC ex: Protv, Sport.ro.
Stai bine cu internetul de 25 lei de la RDS si cablu UPC de 20 lei dar daca dau o oferta mai buna RDS peste cateva luni ce faci? Astepti 2 ani sa iti poti rezilia contractul fara penalizari?

Edited by smylle2u, 09 January 2008 - 16:05.


#70
fl_wwy_tm

fl_wwy_tm

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 23.11.2007
Totusi: "Internet Medium" UPC 10 mbps 35 RON ----- "Fiber Link 2"  5mbps 35 RON RDS. Asta ca sa respectam realitatea. Nu exista limita de trafic.
P.S. Citat din oferta telefonie (ca se spunea mai sus ca nu au minute incluse): "Vorbesti gratuit in afara orelor de varf. Si nu doar cu prietenii tai abonati la UPC, ci cu oricine are un telefon fix in Romania"

Edited by fl_wwy_tm, 09 January 2008 - 18:16.


#71
wirespot

wirespot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,654
  • Înscris: 23.09.2002
Da mă, dar ăia 10 Mbps de la UPC nu-s peste tot pe bune. Eu am văzut și auzit de suficient de mulți oameni la care e în cel mai bun caz 3-4 Mbps, dacă nu mai jos. Pe cînd la RDS în general cam e 5 Mbps. Deci lasă ce scrie pe hîrtie, rezultatele contează.

@smylle2u, unii se uită la HBO, dacă nu-s genul să fi văzut toate filmele alea în altă parte. Și mai e și Cinemax... Dintre toate alea din MaxPak găsești ceva la care să te uiți. Dacă nu găsești nu ți-l mai iei, nu?

#72
fl_wwy_tm

fl_wwy_tm

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 23.11.2007
De pe torente romanesti private viteza e 10 mbps (in maxim 20 min. am luat un film) . Torente externe:  intr-adevar nu am depasit 5 mbps decat la filme care erau fake  :D  (alea mergeau incredibil, deci eu zic ca problema nu e la UPC). Cu servere din Europa viteza la teste e intre 7-9 mbps iar cu cele din USA 4-5 mbps. Dezavantajul e ca viteza de upload nu depaseste 1 mbps.

Edited by fl_wwy_tm, 09 January 2008 - 21:08.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate