Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Muzica trance

Soluție incalzire apartament...

Culori fire la boxele de jogger

Autorizatie Birou Acte Auto
 Parbriz defect

Ajutor cercetare lucrare de diser...

M-am culcat cu un tip și apo...

Facultate din Bucuresti posibil o...
 Eroare steering

Recomandare service pentru repara...

Premier Energy se listeaza la bursa

Unde recomandati un CT cu Casa de...
 Adaptare masina pentru o persoana...

Bios laptop Myria MY8315

Folie display laptop in Bucuresti?

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...
 

configurare lilo, network & internet

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
Eminem

Eminem

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 206
  • Înscris: 11.01.2004
salut oameni buni :D .. de cateva zile mi-am bagat Knoppix 3.3 pe hdd.. si am urmatoarele nedumeriri :)
1. cand booteaza pc-ul .. la lilo apar vreo 4 sisteme de operare .. adica Linux, WinNT(hda1), WinNT(hdb2) .. si tot asa ..... este setat sa ruleze automat linuxu .. ajutati-ma sa pun va rog sa ruleze automat windowsul.. eu am cautat pe net da` mi-am prins urechile in configuratia care se face.. nu e mare lucru ..dar nu ma pricep .. la comanda LILO in consola apare cam asa ceva  :

Warning: The boot sector and map file are on different disks.
Added Linux *
Skipping /vmlinuz.old
Added WinNT(hda1)
Added WinNT(hda5)
Added WinNT(hda6)
Added WinNT(hdb5)
... in fine .. banuies ca trebuie din /etc/lilo.conf trebuie facuta configurarea ..dar nu ma pricep .. :D oare nu merge sa pun aici fisierul lilo.conf si sa mi-l configureze careva :D .. plz .. o sa il pun

2. cum configurez reteaua ? :D .. sa pun eu ip-urile care vreau eu .. si mai ales dns-urile si gatewayul.. nu am reusit sa descopar acest mister.. configurarea retelei ..asa ca am bagat DHCP ala.. parca asa ii zice :D  .. si le-a bagat automat .. ma ajutati va rog.. pas cu pas :D .. a.. si inca o chestie .. e vreun program ca sa vad reteaua ca in windows... sa vad calculatoarele ? :D

3. uneori cand caut un fisier imi da eroarea asta : locate: warning: database `/var/cache/locate/locatedb' is more than 8 days old
.. oare de ce face asa ? :)

4. am un program de vorbit in retea .. lanchat.exe.. pt windows.. exista vreun mod sa il rulez in linux ? :D .. wine cumva ? trebuie sa il configurez ? dar cum ?

-va multumesc frumos ca ati avut timp sa cititi toate bazaconiile astea.. sper sa gasesc si eu o rezolvare la ele.. ar fi bine sa discutam asa ceva, pt ca mai sunt oameni care au problemele astea si poate sunt interesati :) ..
-am sa postez la attachement acolo fisierul lilo.conf sub forma lilo.zip.. in caz ca exista doritori  sa ma ajute sa configurez lilo .. aici e fisieru` de care au nevoie ..

Greets,
Eminem  :cya:

Attached Files



#2
horobica

horobica

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 288
  • Înscris: 28.05.2004
1) Fiind putin probabil ca tu chiar sa ai 4 windows-uri instalate, am presupus ca /dev/hda1 este C: si este boot-abila si restul alte partitii de windows. Daca nu merge asa, vezi ca ai in lilo.conf o linie:
default=label
unde acum, label este WinNT. Asta este prima optiune pe care incearca lilo sa o boot-eze. Trebuie sa fie setata la partitia care este C:-ul tau din windows.

2) Ce retea sa setezi? Folosesti linux-ul ca server pentru o retea si ti-ai pus server de DHCP, sau vrei sa faci doar setarile pentru linux, ca workstation? Setarile pentru placa de retea de pe linux se fac cu ifconfig. Daca spre exemplu, vrei sa-ti pui ip-ul 192.168.1.52 cu netmask-ul 255.255.255.0, pe prima placa de retea, zici asa:
ifconfig eth0 192.168.1.52 netmask 255.255.255.0 up
Gateway-ul il setezi cu route. Spre exemplu, daca vrei sa-ti setezi gw 192.168.1.1:
route add default gw 192.168.1.1
DNS-urile trebuie puse in /etc/resolv.conf prin niste linii de genul:
nameserver 193.213.236.10
(sau ce ip ai tu pentru DNS).

3) Eroarea aia e de fapt un warning. locate isi face un cache cu toate fisierele tale si cand vrei sa cauti ceva, nu pune de fiecare data hard-ul la macinat ci se uita direct in cache. Warning asta ti-l da cand cache-ul (de fapt baza de data suna mai corect) asta e mai vechi de 8 zile, pentru ca intre timp poate ti s-a mai modificat si tie structura de fisiere. Poti sa updatezi baza de date cu:
locate -u
si atunci n-o sa mai zica nimic timp de inca 8 zile.

4) wine nu am folosit nici eu foarte mult dar cand am incercat cam dadea rateuri. Oricum, cel mai sigur mod de a rula aplicatii windows sub linux este sa-ti instalezi un windows in virtual machine.

PS: Pentru toate comenzile pe care le-am bold-at eu aici, da un man daca vrei sa te luminezi nitel
PS2: Asa, ca poate mai citeste cineva pe forumul asta :). ifconfig, asea, nu iptables, de, puterea obisnuintei.. :)

Attached Files



#3
Eminem

Eminem

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 206
  • Înscris: 11.01.2004
salut,
omule esti super .. iti multumesc din suflet .. imi sunt foarte folositoare informatiile !  merci frumos !!
a.. apropo.. nu am 4 windowsuri instalate .. am doar unu .. xp-ul ..dar apar toate partitiile in lilo la bootare .. banuiesc ca doar prima merge care are windowsu pe ea.. celelalte nu am incercat :D
-- uite ce imi da aici .. oricum .. cand am intrat sa editez dns-urile  erau deja bagate.. automat.. uite ce zice :
iptables eth0 192.168.1.14 netmask 255.255.255.0 up
Bad argument `eth0'

locate -u
locate: invalid option -- u
-- in fine ..astea nu sunt asa de importante.. bine ca erau dns-urile bagate automat ... ziceai ceva despre rularea programelor windows pe linux .. sa imi fac un virtual machine :D .. ce e ala ?..am gasit un program pe nume WIN4LIN care face asta .. sper sa fie bun .. o sa il instalez  :)
-- apropo ..trebuie sa mentionez ca sist. de operare este Knoppix 3.3 .. asa in caz ca are vreo legatura cu bad argument 'eth0' de la iptables .. si locate -u ..
merci pt comanda MAN ..   :OK:

Greets,
Eminem :cya:

#4
Alucard

Alucard

    Steven Hyde

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,186
  • Înscris: 20.04.2004
am si eu nevoie tot de ajutor pas cu pas in urmatoarea problema
am un server care iese pe net care imi iese pe net cu interfata e0 si vreau ca pe interfata e1 sa ii pun doua subneturi din clase diferite si sa iese si ele pe net
(pe internet imi iese dar pe local nu vede nimik)

ex: e0: 192.168.1.10 -> gateway -> 192.168.1.1

      e1: 100.1.1.1 la care vreau sa ii pun subneturi 10.1.1.1/29 si 50.1.1.1/64

banuies ca trebuie facut ceva de genul:

ifconfig eth1:1 10.1.1.2 netmask 255.255.255.224
route add -net 10.1.1.24 netmask 255.255.255.224 gw 10.1.1.1

insa nu sunt sigur ... ma ajutati si pe mine?

multumesc frumos

#5
Crash

Crash

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,066
  • Înscris: 27.08.2002

Quote

iptables eth0 192.168.1.14 netmask 255.255.255.0 up


ce ai avut cu iptables???? comanda este cu  ifconfig

Quote

locate -u
locate: invalid option -- u


incearca cu updatedb



Quote

.. a.. si inca o chestie .. e vreun program ca sa vad reteaua ca in windows... sa vad calculatoarele


linneighborhood este raspunsul......in plus ar trebui sa fie deja instalat .....iar pt. ca ceilalti sa te vada in retea instalezi samba


Quote

am un program de vorbit in retea .. lanchat.exe.. pt windows.. exista vreun mod sa il rulez in linux ?  .. wine cumva ? trebuie sa il configurez ? dar cum ?


simplu citesti README-ul sau daca vrei ceva mai simplu instalezi VMWare dar acesta nu este free  :(


Alucard nu inteleg ce vrei tu acolo........ca sa pui un il ip pe o singura interfata folosesti comanda

ifconfig eth1:1 192.168.2.1 netmask 255.255.255.0
ifconfig eth1:2 192.168.3.1 netmask 255.255.255.0

#6
Alucard

Alucard

    Steven Hyde

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,186
  • Înscris: 20.04.2004
eminem - Knoppix e facut sa ruleze de pe cd. nu e indicat pentru instalare pe hdd.
Knoppix is a GNU/Linux distribution that boots and runs completely from cd. It includes recent linux software and desktop environments, with programs such as OpenOffice.org, Abiword, The GIMP, Konqueror, Mozilla, and hundreds of other quality open source programs.
sursa: www.knoppix.net

#7
Alucard

Alucard

    Steven Hyde

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,186
  • Înscris: 20.04.2004
uite despre ce e vorba:
                                
serverul imi iese pe internet ... dar local nu vad nimik
ce trebuie sa fac? pas cu pas

Attached Files



#8
Eminem

Eminem

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 206
  • Înscris: 11.01.2004
merci baieti .. am inteles ..
alucard..  da.. knoppixu` e facut sa mearga de pe cd.. dar mi-era sa nu mi se buleasca cd-rw.. care si-asa e cam vechi si merge greu...
merci frumos horobica & crash
-- buey crash.. uite ce am patit.. am dat comanda updatedb  iar acum cand incerc sa intru pe net .. nu mai merge ... nici la pinguri.. la nimic.. reteaua merge.. ip-urile sunt bagata, dns-urile la fel.. dar daca dau ping www.yahoo.com  imi da eroarea www.yahoo.com unknown host.. aceeasi eroare mi-o da si daca vreau sa intru pe vreo pagina net ...
plz help  :help: ..
minunat.. am gasit cum se face.. o sa postez aici modalitatea de remediere poate mai e si altcineva interesat :
run console .. apoi :
/etc/rc.d/named restart
sau
/usr/sbin/ndc restart -u named
--mie astea nu mi-au mers .. si am scris direct named si a mers..pt cei care au aceeasi problema .. asta-i rezolvarea :OK:

Greets,
Eminem  :cya:

#9
horobica

horobica

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 288
  • Înscris: 28.05.2004
Alucard, tu iesi la net printr-o interfata cu 192.168.1.1? :D Mah, tu nu cumva ciordesti net, nu? Oricum, hai sa-ti zic cum se face, ca am mai spus pe forum si cum sa-i opresti pe aia de fura :).
Ce vrei tu sa faci e asa:

pentru interfata prin care iesi la net:
ifconfig eth0 192.168.1.10 netmask 255.255.255.0 up
am presupus netmask-ul asta, ti-l sschimbi si tu ....
route add default gw 192.168.1.1

Pentru interfata prin care vrei sa dai net, n-am prins exact ce vrei sa faci cu subneturile, ca ce ai scris tu acolo nu suna a subneturi:
1) 50.1.1.1 este ip routabil, deci nu poti sa-i dai tu net :)
2) x.x.x.x/y este un subnet numai daca y <= 32, pentru ca y este numarul de biti comuni din fiecare ip din subnet. Daca ai vrut sa spui 10.1.1.1 pana la 10.1.1.29, atunci ai intr-adevar netmask 255.255.255.224
Oricum, merge ceva de genul:
ifconfig eth1 10.1.1.1 netmask 255.255.255.0
iptables -t nat -A POSTROUTING -o eth0 -j SNAT --to-source 192.168.1.10
echo 1 > /proc/sys/net/ipv4/ip_forward


Dar vezi ca asa te prinde dupa MAC. Cel mai sigur este sa dai net printr-un proxy de SOCKS si sa ai grija sa nu fie prea nesimtiti oamenii din spate.

Oricum, mai revino cu faza cu subneturile si de ce vrei sa fie doua.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate