Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...
 Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade
 Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...
 Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani
 

Natural Born Killers (1994)

- - - - -
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
gogogo

gogogo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 21.02.2007
Eu personal sunt un mare fan al acestui film. Il vad in mod regulat asa cum vad Pulp Fiction sau Lost in Translation de exemplu.
Filmul este destul de controversat, sau era cand a fost lansat. Multa lume spune ca este prea violent, mult sange mate capete taiate, pe IMBd de exemplu are un ratting de cam 6 si multe comentarii nefavorabile. La faza cu violenta sunt de acord, este foarte violent dar il scuz deoarece filmul critica in mod subtil tot ce reiese din firul povestii, si o face tocmai prin folosirea exagerarilor.
Filmul critica violenta domestica- Mallory vine dintr-o familie unde gaseai de toate de la violenta in familie pana la incest; critica glorificarea violentei si a criminalilor in general- Mickey si Mallory (M&M) ajunsesera vedete, criminali cu carisma; si critica massmedia formatorii de opinie ("buying and selling fear") pentru promovarea si umanizarea a tot ce este rau in societate ("repetition works Davey, repetition works Davey; do you think those nitwhits out there remember anything? it's junk food for their brain"). Filmul este un clasic si dupa parerea mea e unul din cele mai bune din anii 90.
Si o intrebare de trivia: Cand Scagnetti o viziteaza pe Mallory in celula ei, dupa ce ii spune k pe Mickey o sa il bage la electrosocuri, e faza cand Mallory arunca tigara si o stinge cu piciorul desculta fiind, exact inainte sa puna piciorul jos pe peretele din spatele bancii pe care stateau este scris ceva. CE? incerc sa imi dau seama de o gramada de timp si nu reusesc, am luat filmul cu incetinitoru nimic.

Poate cineva stie...
Si comentarii despre film

#2
ZuzaTicaloasa

ZuzaTicaloasa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 76
  • Înscris: 12.09.2006
M-am chinuit si eu de multe ori sa desifrez ce scrie acolo, dar fara succes. Poate ne ajuta si pe noi cineva mai norocos.
Ai vazut si varianta necenzurata? Oribila. Mult prea violenta. Este singurul film in care cenzura chiar a facut ceva bun.

#3
gogogo

gogogo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 21.02.2007
N-am vazut-o, am auzit cum ca ar fi prea de tot si pentru asta vreau sa o vad neaparat  :D  am citit pe undeva ca are si un final diferit, jurnalistu ala il impusca pe Mickey la sfarsit

#4
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
o timpenie de film. nu pentru ca e este prea violent, ci pentru ca este prea imbecil

#5
queensoft

queensoft

    Trust no one

  • Grup: Banned
  • Posts: 16,079
  • Înscris: 26.11.2005
Mie chiar mi-a placut. Nu stiam ca mai este o varianta, necenzurata.
Oricum, in societatea americana asta mi se pare chiar o poveste obisnuita. Acum, dupa ce au trecut si la noi 18 ani de la revolutie, nu in '94 cind a aparut filmul. SInt filme mult mai violente si de doi lei, fara cap, fara coada, fara o poveste inteligibila.

#6
diorama

diorama

    We are stardust

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,360
  • Înscris: 15.10.2006
cica ar fi un film postmodern, la fel ca si run lola run. nu l-am vazut, dar cand o sa-l vad, ma conving eu.

#7
Pig_on_Acid

Pig_on_Acid

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,057
  • Înscris: 10.11.2006

View PostMosotti, on Oct 4 2007, 15:19, said:

o timpenie de film. nu pentru ca e este prea violent, ci pentru ca este prea imbecil
Aha. Sper ca nu ai gandit chestia asta..imi lasi impresia ca da!
Natural Born Killers e tocmai despre imbecilizarea prin violenta, aia din mass-midia (printre altele).
Dar, cum tu stii mai bine...
:peacefingers:

#8
fracture

fracture

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 08.06.2006

View PostZuzaTicaloasa, on Sep 23 2007, 20:36, said:

Ai vazut si varianta necenzurata? Oribila. Mult prea violenta. Este singurul film in care cenzura chiar a facut ceva bun.
Ută-te și tu la Cannibal Holocaust dacă vrei violentă :rolleyes:
Mie mi-a plăcut foarte mult NBK, în special teoria lui Mickey Knox privind evoluția societății și a oamenilor.

#9
bogdy68

bogdy68

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,277
  • Înscris: 09.02.2007
prea violent...

#10
primejdie_06

primejdie_06

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 745
  • Înscris: 20.02.2007
Natural Born Killers nu este un film violent... este un film despre realitate si daca are in el un pic mai mult sange decat filmele de la 20.00 de la protv este pentru ca a vrut sa atraga atentia si celor care nu pot sa vada din prima "through the big picture"...

recenzii despre film s-au scris cu miile majoritatea nefavorabile... cert este ca mie personal filmul imi place precum imi plac toate filmele facute de STONE... este regizorul care face filme pentru placerea lui si a spectatorilor si mai putin pentru placerea criticilor si a autoritatilor

varianta necenzurata este varianta difuzata pe marile ecrane in RO in 1994 (americanii sunt mult mai sensibili la aspectele ce vizeaza concret societatea lor de cacao...)

si daca vreti sa va intregiti "peisajul" va recomand cu placere "FEAR AND LOATHING IN LAS VEGAS" keep your eye on the movies... good movies!

#11
jay333

jay333

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,174
  • Înscris: 02.04.2007
Filmul il consider un foarte bun portret al civilizatiei la care atat de multi viseaza: americana. O alta varianta, mai putin violenta si mai "larga" a aceluiasi portret cred ca este Married with children. Daca vrei sa stii ceva despre americani te uiti la acestea doua.
Parerea mea.

#12
primejdie_06

primejdie_06

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 745
  • Înscris: 20.02.2007
@jay333 foarte bine punctat... totusi eu refuz sa cred ca pot exista in realitate oameni atat de ... spune-le tu cum vrei... ca in married with children... dar cum vorba veche spune ca "viata bate filmul" anything is possible :D

#13
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004

View PostPig_on_Acid, on Oct 9 2007, 18:24, said:

Aha. Sper ca nu ai gandit chestia asta..imi lasi impresia ca da!
Natural Born Killers e tocmai despre imbecilizarea prin violenta, aia din mass-midia (printre altele).
Dar, cum tu stii mai bine...
:peacefingers:

mass-midia-navodari alright...

View Postprimejdie_06, on Oct 10 2007, 10:38, said:

Natural Born Killers nu este un film violent... este un film despre realitate si daca are in el un pic mai mult sange decat filmele de la 20.00 de la protv este pentru ca a vrut sa atraga atentia si celor care nu pot sa vada din prima "through the big picture"...

recenzii despre film s-au scris cu miile majoritatea nefavorabile... cert este ca mie personal filmul imi place precum imi plac toate filmele facute de STONE... este regizorul care face filme pentru placerea lui si a spectatorilor si mai putin pentru placerea criticilor si a autoritatilor

varianta necenzurata este varianta difuzata pe marile ecrane in RO in 1994 (americanii sunt mult mai sensibili la aspectele ce vizeaza concret societatea lor de cacao...)

si daca vreti sa va intregiti "peisajul" va recomand cu placere "FEAR AND LOATHING IN LAS VEGAS" keep your eye on the movies... good movies!

daca ala e un film despre realitate io-s popa ortodox. are mult singe pentru a atrage ciocoflendari sa le dea bani pe bilete, nu pentru ca ar avea nus ce mesaj complicat. scenariul a fost scris de quentin tarantino si nu cred ca filmele lui au nus ce mesaje. din pacate a fost modificat de oliver stone intr-o prostie, altfel probabil ca ar fi fost un fel de pulp fiction  :lol:

View Postjay333, on Oct 10 2007, 10:49, said:

Filmul il consider un foarte bun portret al civilizatiei la care atat de multi viseaza: americana. O alta varianta, mai putin violenta si mai "larga" a aceluiasi portret cred ca este Married with children. Daca vrei sa stii ceva despre americani te uiti la acestea doua.
Parerea mea.

foaie verde. daca tu crezi ca asa e civilizatia americana, o combinatie de NBK si MWC, somn usor :lol:

#14
jay333

jay333

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,174
  • Înscris: 02.04.2007

View Postprimejdie_06, on Oct 10 2007, 11:56, said:

@jay333 foarte bine punctat... totusi eu refuz sa cred ca pot exista in realitate oameni atat de ... spune-le tu cum vrei... ca in married with children... dar cum vorba veche spune ca "viata bate filmul" anything is possible :D

Normal ca filmul exagereaza realitatea pentru a prinde mai usor ideea. Ca exemplu, mai ales pentru Moso, citeam prin '92-'93 despre un caz din America: o tanti si-a spalat pisica (aia care face MIAU, nu cealalta :naughty: ) si s-a gandit sa o puna la uscat in... cuptorul cu microunde. Normal ca mata s-a copt. Tanti a noastra a dat in judecata firma producatoare pe motiv ca nu am mentionat pe aparatul respectiv ca nu este pentru uscat animale si, surpriza, a castigat procesul. QED!
Atat "Natural..." cat si "Married..." caricaturizeaza SUA, omul de rand care traieste pentru a manca junk, a consuma cat mai mult si toate prostiile de produse, crede in orice rahat i se serveste la TV si mai are la dispozitie un adevarat arsenal de arme de foc pentru a le folosi atunci cand il supara cineva/ceva.
Nu ma astept sa impartasiti toti (sau careva) parerea mea si nici nu vreau asta. Fiind un forum mi-am expus opinia asupra unui subiect fara a avea intentia de a ofensa pe cineva.
Am uitat sa adaug la lista de portrete ale SUA "Borat". Desi nu mi-a placut ca realizare artistica il consider o foarte buna critica asupra societatii americane.
Sa nu trecem cu  vederea si "Fahrenheit 9/11".

#15
Pig_on_Acid

Pig_on_Acid

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,057
  • Înscris: 10.11.2006

View PostMosotti, on Oct 10 2007, 16:19, said:

mass-midia-navodari alright...
daca ala e un film despre realitate io-s popa ortodox. are mult singe pentru a atrage ciocoflendari sa le dea bani pe bilete, nu pentru ca ar avea nus ce mesaj complicat. scenariul a fost scris de quentin tarantino si nu cred ca filmele lui au nus ce mesaje. din pacate a fost modificat de oliver stone intr-o prostie, altfel probabil ca ar fi fost un fel de pulp fiction  :lol:
foaie verde. daca tu crezi ca asa e civilizatia americana, o combinatie de NBK si MWC, somn usor :lol:
  Cand o sa fie la noi ca-n America, o sa te joci de-a Frumosul, Uratul si Desteptul, cu revolvere adevarate ..prin coclaurii Banatului :thumbup:. Comparativ cu realitatea (adica mascariciul Bush, masacrele din Irak, campusuri, scoli, Waco, etc) Natural Born Killers e bland, chiar poetic. Bineinteles ca grotescul, caricatura, satira, sunt "arme" ale artei care duc spre o intelegere unica, superioara, a realitatii. Desi Oliver Stone e putin mocofan de felu lui, NBK ramane ilustrativ. Inca ceva, apropo de MWC: ati observat ca Al Bundy are o inteligenta peste media americana?
Quentin Tarantino e unul din cei mai mari regizori din toate timpurile indiferent de lametarile nu stiu cui.
La fel de adevarat e ca "Planet Terror" si "Death Proof" sunt cele mai bune filme ale anului. Din pacate (dar nu din intamplare) foarte prost distribuite.

PS Am scris corect mass-midia, maestre. Mergi la "Erata", no problem :P..trece si pe Mosotti care nu sinchiseste sa puie majuscule in propozitii

Edited by Pig_on_Acid, 15 October 2007 - 15:38.


#16
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
care masacre din irak, man? waco? se intimpla in fiecare zi cite un waco? in fiecare luna? in fiecare an? nu. si gindeste-te ca acolo traiesc 300 de milioane de oameni care poseda in propriile locuinte peste 250 de milioane de puscoace, ca si drept garantat de constitutie. incearca sa dai romanilor 20 de milioane de arme si compara situatia violentei cu america.

married with children e un sitcom. n-ar trebui sa il analizezi prea mult. e ca si cum un critic superanalizeaza o poezioara de-a lui eminescu in care vede nu-s ce chestii nemaipomenite, cind de fapt el a scris-o doar ca sa impresioneze o joarda si s-o babardeasca. nu-ti dai seama ca esti absurd cind spui ca bundy reprezinta america? un serial care a rulat timp de peste 10 ani, a avut un asemenea succes pentru ca prostii de americani rideau de ei insisi? :lol:

de fapt spui totul despre tine cind declari ca cele mai imbecile filme ale noului mileniu sint cele mai bune filme ale anului. probabil ca gasesti un mesaj foarte important si in grindhouse. daca nu, ti-l zic io: "nu mai avem inspiratie sa cream nimic nou, asa ca facem in continuare referinte si tongincicuri lalaite"

tarantino e varza, in afara de reservoir dogs si pulp fiction totul e porcarie pe film. iar din punct de vedere regizoral nu are nimic deosebit. filmatu din portbagaj in fiecare film (referinta si tongincic) nu se pune :wacko:

#17
Pig_on_Acid

Pig_on_Acid

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,057
  • Înscris: 10.11.2006
...Ha haaa, mosoti is back in anger. Salve maestre. Acu sa fac sportul cu citatele astea..

View PostMosotti, on Oct 26 2007, 10:50, said:

care masacre din irak, man? waco? se intimpla in fiecare zi cite un waco? in fiecare luna? in fiecare an? nu. si gindeste-te ca acolo traiesc 300 de milioane de oameni care poseda in propriile locuinte peste 250 de milioane de puscoace, ca si drept garantat de constitutie. incearca sa dai romanilor 20 de milioane de arme si compara situatia violentei cu america.

Ma gandesc, tot timpul :D.. in vreo doua zile am face curatenie, guaranteed. :lol:

View PostMosotti, on Oct 26 2007, 10:50, said:

married with children e un sitcom. n-ar trebui sa il analizezi prea mult. e ca si cum un critic superanalizeaza o poezioara de-a lui eminescu in care vede nu-s ce chestii nemaipomenite, cind de fapt el a scris-o doar ca sa impresioneze o joarda si s-o babardeasca. nu-ti dai seama ca esti absurd cind spui ca bundy reprezinta america? un serial care a rulat timp de peste 10 ani, a avut un asemenea succes pentru ca prostii de americani rideau de ei insisi?

..aaam,  dar tie cat ti-ar lua sa apreciezi coeficientul de inteligenta al lui Al Bundy?...2 secunde?(e mult)
Da, e un sitcom ilustrativ. Vrei sa-l analizez acu? Uite => Faza e ca visul american - married with children -  este cosmarul lui Bundy, e inchisoare pe viata, sanatoriu, iad. Cum e intriga: a fost pacalit sa se insoare iar de atunci toata lumea il stoarce de seva, il seaca de puteri.
..Vedeti ca e un serial inteligent?? ;)

View PostMosotti, on Oct 26 2007, 10:50, said:

de fapt spui totul despre tine cind declari ca cele mai imbecile filme ale noului mileniu sint cele mai bune filme ale anului. probabil ca gasesti un mesaj foarte important si in grindhouse. daca nu, ti-l zic io: "nu mai avem inspiratie sa cream nimic nou, asa ca facem in continuare referinte si tongincicuri lalaite"

Hiii. Imbecile zici? Vrei sa spui ca un sobolan care vrea sa fie bucatar, niste roboti care se transforma, War, 3.10 to Yuma - copii proaste dupa filme vechi, Shoot'em Up, Piratii din cala, Omul Paianjen???, Micii vrajitori/Harry Potter,..fukin Shrek?
..Well then what the fuk are these ?!?

View PostMosotti, on Oct 26 2007, 10:50, said:

daca nu, ti-l zic io: "nu mai avem inspiratie sa cream nimic nou, asa ca facem in continuare referinte si tongincicuri lalaite"

Hai ca asta e buna! Personal mi-ar fi pur si simplu rusine sa zic asemenea lame-uri, chiar dac-as fi un mod cu intentia evidenta de a starni reactii. Zii referintele, hai! Daca nu vezi originalitatea, inspiratia geniala - inca de la ideea in sine apoi din mai toate scenele si replicile, renunta deja. Distreaza-te altfel, nu meriti asemenea daruri. Zau.
Fac parte dintr-o clasa speciala de filme - grindhouse. Astea erau facute pentru oamenii care vroiau ceva pulp reality, ceva T&A, ceva sange pe trotuare, scarbiti de Hollywood. De aici temele comune: fete cu arme, slashers, zombie flics, etc - toate misto pentru cine vrea sa se distreze si altfel decat restul; daca te duci sa le critici inseamna ca n-ai inteles nimic, deci mai bine stai acasa  privind la Antena 3.
Sergio Leone a facut exact acelasi lucru: exploatation. Fistfull of Dollars, For a few Dollars More, The Good the Bad & the Ugly erau la fel de atacate, ignorate de istorici, terfelite de toti, inca la mult timp dupa ce aparusera. Ma mira faptu ca nu stii asta, ca fan declarat.
In mod paradoxal, astazi "exploatation" e peste tot. Dar de foarte proasta calitate, adica preschimbata in latUri! vezi 90% din productiile '07: asa imbecilism nu s-a mai pomenit, cele mai multe nici nu au o poveste logica!! - Total opuse nishei gasite de regizorii inteligenti dar fara buget mare ai filmelor independente din anii '50-'80. Dupa atata consum, publicul este cu totul altu, unul indobitocit.
In acest context, Grindhouse amandoua sunt acum de mare stil si arta, creatii selecte, pentru un public educat. Trv kewl stuff. Instant classics. Unice. Adevarate bijuterii, din toate punctele de vedere. La sfarsitul anului (si decenii dupa) pe astea o sa le tineti minte - in timp vor fi laudate peste tot. Atunci cand aburii prezentului se disipa si va elibereaza mintea ingusta.
A se vedea pentru edificare:
Cazul Pulp Fiction - un grindhouse mai special din anii '90
Cazul Natural Born Killers, un film inca greu de digerat,
pentru ca e atat de actual si de proaspat.

View PostMosotti, on Oct 26 2007, 10:50, said:

tarantino e varza, in afara de reservoir dogs si pulp fiction totul e porcarie pe film. iar din punct de vedere regizoral nu are nimic deosebit. filmatu din portbagaj in fiecare film (referinta si tongincic) nu se pune
Deci m-ai invins total. Vorbe sa le pui in cui.
De ce vrei sa te conving eu neaparat sa accepti in mod deschis valoarea  anumitor pelicule?
Nu cumva ..pentru ca de fapt in adancurile fiintei esti un fan Tarantino, dar nu vrei s-o recunosti aici??
Numai cineva care a fost impresionat de ele are asa pareri vehemente si contradictorii. :)

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate