Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024
 Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila
 Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K
 

Cu mașina prin Elveția

- - - - -
  • Please log in to reply
167 replies to this topic

#1
scoty

scoty

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,948
  • Înscris: 01.01.2005
Ce trebuie sa stii ca sa nu ai probleme daca esti turist pe cont propiu cu masina in tara cantoanelor, avand in vedere ca Elvetia nu face parte din UE, ne trebuie viza, trebuie pasaport, ce conditii sunt pt. accesul pe drumuri, locuri devizitat, costuri, cazari, cred ca poate fi o discutie interesanta si cei care au fost pe aici pot da sfaturi utile.

#2
mike_

mike_

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 17.07.2007
Elvetia o tara frumoasa, in special Alpii si orasele medievale pastrate foarte bune.

Preturi: benzina cam ca la noi de scumpa, motorina cam la acelasi pret cu benzina. Preturile la alimente sunt mari, la fel de scumpe sunt restaurantele, comparativ cu tarile vecine. Asta deoarece elvetia beneficiaza de conditii "speciale", monopoluri la greu, se recomanda aprovizionarea cu alimente pe cat posibil inainte de intrarea in elvetia

Limbi vorbite: dialecte locale derivate din germana medievala, difera foarte mult de germana standard de azi precum si unele de altele. In vest se vorbeste franceza, pe zone relativ restranse, in sud italiana, in marile orase (zuerich, geneva) se vorbeste sporadic engleza.

Economie: sectorul serviciilor dezvoltat, totusi in scadere. Salarii enorme, datorita francului elvetian supraevaluat.

Trafic: autostrazi aglomerate, ambuteiaje in apropierea oraselor mai mari precum zuerich, geneva, basel. viteza limita la 120 km/h. Atentie se conduce periculos, cam ca la noi, faruri, claxoane, se depaseste pe banda interioara. Atentie pentru cei care ies pe la basel in germania, seamana cu autostrada soarelui, foarte multe accidente. In general, se conduce prost si agresiv.

Trenuri: legaturi foarte bune, pentru turisti pretul este exact dublu.

Infractionalitate: redusa.

Pe scurt: o tara mica, traditionalista (a se citi inapoiata), turism dezvoltat, peisaje frumoase, atentie la condus, un franc elvetian scump.

#3
abburell

abburell

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 132
  • Înscris: 02.02.2007
omule, m-ai lasat paf :-)))))

sa ne lamurim.

benzina costa 0,90 - 1 euro, probabil pretul cel mai jos din europa cu exceptia greciei.
motorina e ceva mai putin , vreo 0,80

alimentele sint mai ieftine decat in italia de ex .  trebuie sa stii si unde sa mergi, daca umbli prin centru (prin orice centru)clar ca vezi numai vitrine cu ceasuri de 10000 si ciocolata de 20 de euri. :)
ok, probabil discounturile din germania au preturi mai joase, de alimente zic. ideea e ca sint preturi normale, nimic exagerat.
ptr haine de firma , outlet-urile sint f bune. in perioada de sold-uri au preturi si mai bune.
de ex Fox Town
http://www.foxtown.ch/

engleza merge bine peste tot , la fel germana. probabil limbile cele mai raspandite. un motiv sint turistii, un altul e ca au , in procente, nr de emigranti cel mai mare din europa (pare ciudat) si o gramada de companii/banci / zone industriale/de business unde se vorbeste doar engleza. (Zurich/Zug si nordul in general sint cele mai dezvoltate)
autostrazile sint discrete, e drept, fatza de germania.  vezi ca se plateste un adeziv, anual, de circa 27-30 euri, depinde in ce moneda platesti(in franci e mai ieftin, adica nu iti fac conversia cum vor). e obligatoriu daca vrei pe autostrada , il gasesti la granitza, benzinarii, etc
fara el o incurci rau, daca te opresc in autostrada.
amenzile sint f mari iar elvetienii sint f organizati in a le incasa.
la fel excesul de viteza, sute de euro , peste 50 km limita legala risti chiar denunt penal. mai mult, daca te prinde un radar dar nu te opreste nimeni pe moment dar te opresc peste cateva zile , de ex, si controleaza dupa nru de inmatriculare , te alegi cu amenda sau masina confiscata.
isi amintesc de amenzi si dupa....5 ani de ex, daca reintri la ei cu o masina cu acelasi nr.
ok, te-am speriat destul :)
altfel e frumoasa, super pitoreasca, organizata, curata, bogata ( unul din standardele de viata dintre cele mai mari in europa )
nu se conduce periculos, nu stiu ce moment ai prins, probabil multi turisti. ei tin de limita de viteza si de banda lor.
prin comparatie tre sa vezi ce fantezie au francezii sau italienii ;)
cozi sint peste tot in mom de varf.
pretul dublu ptr tren la turisti chiar ca n-am auzit, nu te intreaba nimeni de unde vii. plus ca au masinute automate ptr bilete.
si cum ziceam, traditionalisti da, dar standardul e inalt (ca idee, un franar de la caile ferate castiga cat un fctionar bancar din italia ;) )
in plus taxarea e f mica, 13-22 % . in europa e de 33-40%
francul e scump daca platesti direct in euro si lasi pe ei sa faca conversia.
cel mai bine e sa cauti un automat, sa platesti cu cardul sau sa-i schimbi , vezi la fatza locului.

in schimb sint scumpute restaurantele, parcarile in oras, hotelurile, etc, asta cam da.

ai grija la cumparat electronice etc, la granita risti sa ti le confiste. inainte, ca romani, mergea, ca se facea tax free , eram extracomunitari. acum cred ca nu, e o limita, pe la 250 de euri cred. daca iti cumperi ceva, scoate-l din ambalaj si ascunde chitantele de plata (bonurile) sau arunca-le. grija ca daca li se pune pata sa faca perchezitie (la granita ii mai apuca, nu as putea sa-ti zic pe ce criteriu, mai cauta droguri la cei care vin din olanda, etc ) iti gasesc tot



a.




 mike_, on Sep 21 2007, 22:36, said:

Elvetia o tara frumoasa, in special Alpii si orasele medievale pastrate foarte bune.

Preturi: benzina cam ca la noi de scumpa, motorina cam la acelasi pret cu benzina. Preturile la alimente sunt mari, la fel de scumpe sunt restaurantele, comparativ cu tarile vecine. Asta deoarece elvetia beneficiaza de conditii "speciale", monopoluri la greu, se recomanda aprovizionarea cu alimente pe cat posibil inainte de intrarea in elvetia

Limbi vorbite: dialecte locale derivate din germana medievala, difera foarte mult de germana standard de azi precum si unele de altele. In vest se vorbeste franceza, pe zone relativ restranse, in sud italiana, in marile orase (zuerich, geneva) se vorbeste sporadic engleza.

Economie: sectorul serviciilor dezvoltat, totusi in scadere. Salarii enorme, datorita francului elvetian supraevaluat.

Trafic: autostrazi aglomerate, ambuteiaje in apropierea oraselor mai mari precum zuerich, geneva, basel. viteza limita la 120 km/h. Atentie se conduce periculos, cam ca la noi, faruri, claxoane, se depaseste pe banda interioara. Atentie pentru cei care ies pe la basel in germania, seamana cu autostrada soarelui, foarte multe accidente. In general, se conduce prost si agresiv.

Trenuri: legaturi foarte bune, pentru turisti pretul este exact dublu.

Infractionalitate: redusa.

Pe scurt: o tara mica, traditionalista (a se citi inapoiata), turism dezvoltat, peisaje frumoase, atentie la condus, un franc elvetian scump.

Edited by abburell, 22 September 2007 - 00:11.


#4
abburell

abburell

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 132
  • Înscris: 02.02.2007
o solutie mai ieftina, de vara, este cu cortul / rulota/camper-ul, sint f organizati ptr asta si ai o gramada de locuri frumoase de vazut, munte, lac etc







a.

#5
l_stoian79

l_stoian79

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,780
  • Înscris: 29.08.2006
@abburell:
stii ceva despre conditii ptr masini in conditii de iarna? ma refer: este nevoie de cauciucuri de iarna daca circul in Elvetia in perioada 11-18octombrie2007? cauciucuri all-season si lanturi se accepta? in afara de trusa medicala, triunghi, extinctor si vesta mai trebuie ceva?
Multumesc anticipat

#6
gniv

gniv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 418
  • Înscris: 10.09.2003
Profit si eu de discutia asta ca sa pun o intrebare scurta pentru oricine a fost recent in Elvetia: la intrarea si iesirea din Elvetia, se pune stampila in pasaport? (ma intereseaza mai ales la aeroport, dar regulile sunt probabil aceleasi le toate punctele de frontiera)

#7
areal51

areal51

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 254
  • Înscris: 08.09.2006
Cu masina, sosit acum 2 sapt. din elvetia nu ne-au pus vize.La intrare dinspre FL trecand Rhinul nici macar nu e vama. De altfel intr-un tur RO-HU-AU-FL-CH-It-Slo-HR-Serbia doar ultimii ne-au pus vizele. (FL=Liechtenstein)

#8
tkd29

tkd29

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 5,231
  • Înscris: 01.09.2003

 gniv, on Sep 27 2007, 05:21, said:

Profit si eu de discutia asta ca sa pun o intrebare scurta pentru oricine a fost recent in Elvetia: la intrarea si iesirea din Elvetia, se pune stampila in pasaport? (ma intereseaza mai ales la aeroport, dar regulile sunt probabil aceleasi le toate punctele de frontiera)

Da , se pune stampila si la intrare si la iesire pe aeroport .

#9
drusu.sv

drusu.sv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 366
  • Înscris: 29.06.2007
[quote
grija ca daca li se pune pata sa faca perchezitie (la granita ii mai apuca, nu as putea sa-ti zic pe ce criteriu, mai cauta droguri la cei care vin din olanda, etc ) iti gasesc [u]tot [/u]

asa e
ai dreptate, abburell
noua prin 2005 la vama elvetiana (la intrare in CH dinspre IT) ne-au perchezitionat masina la sange. ne-au scos din masina, ne-au pus sa stam cuminti in fata masinii, fara miscari bruste, ne-au luat si telefoanele mobile si le-au desfacut sa vada daca nu avem cumva ceva in ele. acum ca ai zis tu ma gandesc ca probabil cautau droguri.
insa au pus totul la loc asa cum era, nici nu s-a cunoscut ca au umblat prin bagaje, ne-au salutat respectuos la plecare si asta a fost. La iesire din CH spre FL nu e vama.
in elvetia am fost pe julierpass (2284m), superb peisaj, recomand oricui alpii elvetieni
am fost si la St. Moritz, insa nu m-a impresionat asa mult, desi cica ar fi celebra statiunea. e cumva parca pt pensionari, cam multa liniste. sau poate pt ca era vara cand am fost eu, nu stiu...
foto aici [url="http://danielrusu.blogspot.com/2007/08/julierpass-elveia-2284m.html"]http://danielrusu.blogspot.com/2007/08/jul...veia-2284m.html[/url]

Edited by drusu.sv, 27 September 2007 - 13:00.


#10
amandigi

amandigi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,114
  • Înscris: 13.12.2006
Vezi acest topic: http://forum.softped...howtopic=204134

#11
bibicu13

bibicu13

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 482
  • Înscris: 27.12.2004
Are idee careva cam cat costa parcarea in Basel??

M-am uitat pe:
http://www.euro08.ba...ividual_traffic  si pe
http://www.parkleits...h/stadtplan.php dar germana nu e punctul meu forte ...

;)

#12
bibicu13

bibicu13

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 482
  • Înscris: 27.12.2004

 bibicu13, on Jan 23 2008, 16:17, said:

Are idee careva cam cat costa parcarea in Basel??

M-am uitat pe:
http://www.euro08.ba...ividual_traffic  si pe
http://www.parkleits...h/stadtplan.php dar germana nu e punctul meu forte ...

;)


Scuze ... vroiam sa spun Berna ...  B)
Ideea e ca in iunie sunt prin nordul Italiei si vreau sa dau o fuga la Berna sa vad meciurile Romaniei. O sa merg cu masina insa ... trebuie sa o parchez pe undeva pe acolo ...

;)

Edited by bibicu13, 23 January 2008 - 16:56.


#13
delahaye

delahaye

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 243
  • Înscris: 19.03.2007
Am intrat dinspre Austria in Liechtenstein si acolo ne-au controlat pasapoartele. Nu au pus nicio stampila. Intre Liechtenstein si Elvetia nu am remarcat niciun punct de frontiera.  La iesirea spre Franta nu a existat punct de control. Stand cateva zile la Chamonix in Franta, am dat o raita prin Geneva. Iarasi, nu-mi amintesc de vreo oprire. Deci, din FR se putea intra lejer in Elvetia.

#14
enoxcj

enoxcj

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,348
  • Înscris: 06.02.2006

 bibicu13, on Jan 23 2008, 16:55, said:

Scuze ... vroiam sa spun Berna ... B)
Ideea e ca in iunie sunt prin nordul Italiei si vreau sa dau o fuga la Berna sa vad meciurile Romaniei. O sa merg cu masina insa ... trebuie sa o parchez pe undeva pe acolo ...

;)

Sunt o gramada de parcari sub si subraterane, cu taxare la ora...daca stii sistemul, te descurci usor...

#15
bibicu13

bibicu13

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 482
  • Înscris: 27.12.2004

 edmund.chevul, on Jan 24 2008, 00:42, said:

Sunt o gramada de parcari sub si subraterane, cu taxare la ora...daca stii sistemul, te descurci usor...

Pai stiu ca au o gramada de parcari, pe mine ma intereseaza:
1. cam cat costa ora de parcare
2. care "sistem"??

Thx,
:peacefingers:

Gata. Am gasit: http://www.parking-b....asp?ph=beaexpo

Edited by bibicu13, 28 January 2008 - 00:50.


#16
anaiustina

anaiustina

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 114
  • Înscris: 17.11.2006

 areal51, on Sep 27 2007, 11:50, said:

Cu masina, sosit acum 2 sapt. din elvetia nu ne-au pus vize.La intrare dinspre FL trecand Rhinul nici macar nu e vama. De altfel intr-un tur RO-HU-AU-FL-CH-It-Slo-HR-Serbia doar ultimii ne-au pus vizele. (FL=Liechtenstein)
poate ne povestești și nouă cum a fost și cum va fi în elveția ...

#17
silvia71

silvia71

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 474
  • Înscris: 11.06.2007
Maine seara trebuie sa plec cu masina sa aduc pe cineva acasa de la Zurich.Nu stiu nimic nici despre traseu si nici despre viza.Am sa incerc(desi sunt in maaaaaare criza de timp) sa caut informatiile aici pe net.
Dar,va rog mult poate ma puteti ajuta cu informatii filtrate si cat mai proaspete;
E cumva nevoie de viza ca sa pot intra in Elvetia?Cum se obtine viza?In cat timp?Sau doar la intrarea in tara,la frontiera,ca de ex. in Turcia?Cat costa viza?
Ce traseu imi recomandati?Cel mai scurt si mai rapid.Plec din Hunedoara.

#18
Brainie

Brainie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,762
  • Înscris: 18.04.2007
Legat de tren: costă într-adevăr dublu pentru turiști din motivul următor: cei care folosesc trenul curent (de regulă băștinașii) își cumpără (pentru o sumă fixă) un fel de legitimație (nominală, cu poză). Dacă cel care solicită bilet de tren arată și legitimația respectivă, ia biletul la juma' de preț. Dacă nu (adică turist, sau localnic care circulă o dată pe an cu trenul), preț întreg. Bineînțeles că nu te întrebă nimeni dacă ești turist sau nu.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate