Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

Renovare apartament

- - - - -
  • Please log in to reply
19 replies to this topic

#1
anuena

anuena

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 26.07.2006
Am inceput renovarea apartamentului de 3 camere si am si eu cateva intrebari pentru cei mai experimentati:

1. Am cumparat gresie si faianta Sanex si am vorbit cu niste meseriasi sa o monteze. Din pacate, sunt cam neseriosi, nici nu au inceput treaba si ne-au amanat o saptamana.

2. Cu usile cum ati procedat? Dar cu tocurile? Nu cred ca ne permitem niste usi noi de calitate, iar din acelea de carton presat nu vrem sa luam. Cum sa procedam? Recomandati-mi si mie un atelier de tamplarie care sa reconditioneze usi si tocuri.

3. Vrem sa si zugravim. Sper sa nu se raceasca vremea prea rau... ar fi o problema? Avem peretii dati cu vopsea lavabila alba, respectiv bleu. Am citit cum ar trebui procedat. Ce vopsea recomandati- sa fie de calitate?
In baie si bucatarie am vrea sa dam cu o vopsea antimucegai? Exista asa ceva? Am auzit de o vopsea cu cauciuc, nu stiu daca este asa-nu ma pricep prea bine.

4. Vrem sa montam in camere parchet laminat de12mm. Am citit pareri pro si contra acestui tip de parchet, dar noi am ales aceasta varianta. Acum avem linoleum si mochete.

5. Mobila este ultimul aspect. Recomandati-mi firme care fac mobila la comanda, la preturi rezonabile. Eu stiu de Unican, mi-am facut la ei bucatarie si a fost OK. Am mai fost la Elvila si la Targul de mobila.

As vrea sa imi dati sfaturi. Ordinea operatiilor este cea enuntata de mine?
In legatura cu aerul conditionat, credeti ca ar trebui montat tot acum?
Sunt cam suparata cu meseriasii- au fost recomandati de un coleg de serviciu al sotului meu.

#2
Clovis

Clovis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,215
  • Înscris: 24.04.2007

 anuena, on Sep 20 2007, 14:06, said:

Am inceput renovarea apartamentului de 3 camere si am si eu cateva intrebari pentru cei mai experimentati:

1. Am cumparat gresie si faianta Sanex si am vorbit cu niste meseriasi sa o monteze. Din pacate, sunt cam neseriosi, nici nu au inceput treaba si ne-au amanat o saptamana.

2. Cu usile cum ati procedat? Dar cu tocurile? Nu cred ca ne permitem niste usi noi de calitate, iar din acelea de carton presat nu vrem sa luam. Cum sa procedam? Recomandati-mi si mie un atelier de tamplarie care sa reconditioneze usi si tocuri.

3. Vrem sa si zugravim. Sper sa nu se raceasca vremea prea rau... ar fi o problema? Avem peretii dati cu vopsea lavabila alba, respectiv bleu. Am citit cum ar trebui procedat. Ce vopsea recomandati- sa fie de calitate?
In baie si bucatarie am vrea sa dam cu o vopsea antimucegai? Exista asa ceva? Am auzit de o vopsea cu cauciuc, nu stiu daca este asa-nu ma pricep prea bine.

4. Vrem sa montam in camere parchet laminat de12mm. Am citit pareri pro si contra acestui tip de parchet, dar noi am ales aceasta varianta. Acum avem linoleum si mochete.

5. Mobila este ultimul aspect. Recomandati-mi firme care fac mobila la comanda, la preturi rezonabile. Eu stiu de Unican, mi-am facut la ei bucatarie si a fost OK. Am mai fost la Elvila si la Targul de mobila.

As vrea sa imi dati sfaturi. Ordinea operatiilor este cea enuntata de mine?
In legatura cu aerul conditionat, credeti ca ar trebui montat tot acum?
Sunt cam suparata cu meseriasii- au fost recomandati de un coleg de serviciu al sotului meu.

2. Eu am schimbat usile cu Porta Doors si pot spune ca s-au comportat bine in timpul amenajarii. Problema este ca toti spun ca noile usi sunt din carton presat ( si cele vechi sunt la fel numai ca au furnir pe ele) cind de fapt treburile nu prea stau asa. Daca ai bani gasesti usi mult mai bune ca cele vechi. O simpla cautare pe internet va lamuri acest lucru. Eu nu vorbesc de porcariile care de vind prin Brico, Practiker sau alte magazine de amenajari interioare. Usile din lemn nu cred ca-s de preferat ( doar daca usile respective nu-s aduse din import ) pt ca am vazut destule usi din lemn masiv care dupa 2 luni s-au crapat si arata ca naiba acum (de obicei sunt facute de smecheri din lemn de brad care este si prost si umed).

3. Daca e umezeala e cam rau sa dai cu lavabila pt ca se usuca greu si poate "inflori" gletul. Trebuie respectate instructiunile producatorului. Ca vopsea alba eu am folosit Aplalux si e destul de frumoasa (poate prea alba). am auzit ca si Savana cu teflon ar fi buna dar nu am folosit decit Savana de exterior care a fost excelenta. (am dat in balcon)

4. Parchetul laminat de 12 mm e bun. Eu am de 8 mm. problema cu parchetul e sa pui ce trebuie sub el. Eu recomand http://www.decora.pl...ony/1/u/158.php pentru a se pune sub parchet. Daca linoleumul este bun parchetul se poate monta pe el. ( nu este necesara scoaterea lui).

5. Eu am facut mobila de bucatarie la o firma mica cu care am mai lucrat si acum 5 ani. Poti vedea pozele aici http://forum.softped...t...65283&st=30

#3
anuena

anuena

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 26.07.2006
Multumesc pentru raspuns.
Maine o sa vina meseriasii pentru a pune gresia si faianta. Stiti unde pot gasi o chiuveta pe care sa nu trebuiasca montata bateria-este montata in perete?
In Bricostore nu am gasit.
Am vorbit de mobila si de parchet.
Unde pot gasi un centru bun pentru mixarea culorilor in vopsea?
Pentru calorifere ce vopsea sa aleg? Merge data peste stratul vechi de vopsea?
Am zugravit in baie si nu este greu deloc. O sa zugravim in toata casa singuri. Ne-am luat o masina de slefuit de la Bosch.
In baie noi am avut probleme pentru ca peretele era plin de mucegai. A trebuit sa dam vopseaua lavabila jos si sa dam cu solutie antimucegai pe glet.
A fost mai greu, dar am reusit!

#4
jay333

jay333

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,174
  • Înscris: 02.04.2007
As spune sa nu montezi parchetul peste linoleum. Ai mari sanse sa faci mucegai.
Chiuveta cauta si pe Valea Cascadelor.
Vopsea de calorifer am folosit super alba si super lucioasa de la Policolor (inclusiv la tocarie) si s-a mentinut bine. Poti sa dai peste vopseaua veche daca nu se exfoliaza. Oricum pentru o vopsire "pe curat" a caloriferelor iti trebuie multa forta si rabdare sa le cari undeva si sa le arzi. E mai ieftin si comod sa le inlocuiesti.

#5
anuena

anuena

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 26.07.2006
Salut!

Revin cu noutati si cu intrebari.
Am terminat montarea gresiei si a faiantei. Au venit si instalatorii si mi-au montat chiuvetele si WC-urile. Chiuveta am gasit pe Valea Cascadelor.
Nu ne permitem sa schimbam caloriferele. L-am vopsit pe cel din baie cu o vopsea alba nemteasca-nu-mi amintesc denumirea. Arata mult mai bine. Pe cutia vopselei scria ca se aplica chiar si pe rugina.
O sa le vopsesc si pe cele din camere, dar fara sa le mut din loc.
Urmatorul pas ar fi sa zugravim. Am dat deja cu lavabila in baie si bucatarie.
Ce vopsea lavabila buna stiti? Savana cu teflon este buna? Dar Dyo?
Unde este showroom-ul Dyo de la Lujerul?
Am mai dori sa izolam balconul. Imi poate spune cineva cum se face si daca ne-am descurca singuri?
Zugraveala vrem sa o facem noi din ratiuni financiare. Orice sfaturi sunt binevenite!

#6
happy_bee

happy_bee

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 22.08.2006

 anuena, on Oct 9 2007, 14:23, said:

Salut!

Revin cu noutati si cu intrebari.
Am terminat montarea gresiei si a faiantei. Au venit si instalatorii si mi-au montat chiuvetele si WC-urile. Chiuveta am gasit pe Valea Cascadelor.
Nu ne permitem sa schimbam caloriferele. L-am vopsit pe cel din baie cu o vopsea alba nemteasca-nu-mi amintesc denumirea. Arata mult mai bine. Pe cutia vopselei scria ca se aplica chiar si pe rugina.
O sa le vopsesc si pe cele din camere, dar fara sa le mut din loc.
Urmatorul pas ar fi sa zugravim. Am dat deja cu lavabila in baie si bucatarie.
Ce vopsea lavabila buna stiti? Savana cu teflon este buna? Dar Dyo?
Unde este showroom-ul Dyo de la Lujerul?
Am mai dori sa izolam balconul. Imi poate spune cineva cum se face si daca ne-am descurca singuri?
Zugraveala vrem sa o facem noi din ratiuni financiare. Orice sfaturi sunt binevenite!


Mesterii cu care mi-am renovat eu apartamentul foloseau Apla (si lavabila si glet si amorsa tot de la Apla), spuneau ca lor li se pare cea mai de calitate

#7
Alcatraz

Alcatraz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 572
  • Înscris: 07.09.2003
Gletul Apla este scump - cel putin cel de finisaj : pt finisaj merge ABS Saten ( saci de rafie la 25 kg si usor de dat ) sau Ceresit CT127 .

In privinta lavabilei eu am folosit Atlas- Apla si e f buna, insa la ap care il renovez voi folosi Savana cu teflon ( Atlas 100 Ron, Savana 120 Ron galeata de 15 l ) : astea 2 lavabile ,atat depozitele de materiale , cat si zugravii le considera cele mai bune .
Mare grija la trafaletii care ii veti folosi, sa nu ramana broboane de lavabil pe pereti .
Pt mixarea culorilor am vazut mai multe variante la Mr Bricolage , insa exista si lavabile  color (Atlas,Policolor etc )gata facute la galeti in nuante clasice ( crem, piersica, fistic, roz  etc )

  Pt izolarea balconului sunt 2 variante : pe exterior cu polistiren ( eventual de 5 cm ) , adeziv, plasa fibra, adeziv si tencuiala sau varianta de izolare la interior cu vata minerala ( cu folie bariera vapori ) , peste vata rigips,glet si lavabil la parapet si la  fel si la plafon  ; la pardoseala merge un polistiren extrudat , shapa peste extrudat sau f bine izolator merge si placa OSB3 de 10-15 mm .

#8
anuena

anuena

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 26.07.2006
Multumesc pentru raspunsuri.
Unde gasesc un centru de mixare a vopselelor Apla?
Noua ni s-a recomandat sa izolam balconul la interior cu polistiren, plasa, glet si vopsea.
Credeti ca ar fi OK?
Am fost si in Mr. Bricolage si am vazut multe nuante frumoase.
Ne-am dat comanda la mobila si vom comanda si parchetul.

#9
anuena

anuena

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 26.07.2006
Cum ne putem descurca la indreptatul colturilor? Exista niste coltare speciale?

Edited by anuena, 10 October 2007 - 15:25.


#10
danchitu866

danchitu866

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,800
  • Înscris: 06.12.2003
Sunt coltare de aluminiu, cu plasa sau fara plasa, de 2.5 sau 3m peste care se da gletul.

#11
hvaleanu

hvaleanu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 78
  • Înscris: 28.07.2006
imi puteti recomanda si mie va rog o echipa de "mesteri" priceputi si harnici :D? ma intereseaza instalatii, lucrari la partea electrica, zugravit, pus gresie/faianta/parchet ... cam tot in afara de montat termopane(mi le monteaza furnizorul)

multumesc anticipat

#12
anuena

anuena

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 26.07.2006
Multumesc pentru raspunsuri!
Am inceput placarea balconului cu polistiren si a mers  OK.
Ne-am luat vopsea Savana colorata si ne-am luat si alba pentru a da prima mana in camerele unde vrem sa schimbam culoarea peretilor.
Ne-am comandat si parchetul laminat de 12mm.
Sper sa reusim cu zugraveala singuri, mai ales ca s-a facut cam frig.
Ce fel de plinta ati folosit? Trebuie sa ascundem niste fire.
Cea adeziva este buna sau trebuie luata din aceea cu fixare prin suruburi?

Edited by anuena, 16 October 2007 - 10:13.


#13
anuena

anuena

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 26.07.2006
Mai revin cu noutati.
Am vopsit in sufragerie si a iesit foarte bine.
In unul din dormitoare am dat mai intai cu alb. Daca dadeam direct cu vopseaua colorata, nu iesea nuanta pe care o doream eu.
Pentru colturi vom cumpara coltare.
Mai am si o intrebare: Ce fel de plinte(canale de cablu) recomandati, cu prindere prin suruburi sau adeziva?
Se monteaza greu?
Ne-au ramas firele pe hol si ne impiedicam de ele.

#14
christig

christig

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,861
  • Înscris: 31.10.2002
eu sunt putin inaintea ta, in sensul ca am terminat zugraveala, termopanele; au mai ramas o bucatarie si o baie de facut la primavara sau cand om putea ca ne-a cam lasat moralul; acum suntem la ultima etapa importanta inaintea parchetului, adica gresia pe hol si darea usilor vechi jos si refacutul golurilor in asteptarea unor usi noi, ca asta-i cam ultimul lucru murdar.

si de vreo 2 saptamani am facut transee pe hol; am vrut sa scapam de cablurile aferente, gen: tv, telefon, net, interfon, eventual imprastiate prin fiecare camera, ca era durere inainte cand ne impiedicam toata ziua de fire prin casa :D

am ales solutia spart marmura veke (oricum punem gresie) pentru canalele de cablu din...pexal; am bagat pe hol vreo 32m de pexal; initial luasem cablu din acela elastic facut din inele; ne-am blocat cand am incercat sa bagam firele si a trebuit sa renuntam la el; pexalu rulz, si ruinz la buzunar :D  oricum n-am fi facut din tevi de plastic (mult mai ieftine) frumusetea de se vede.

Attached Files


Edited by christig, 02 November 2007 - 19:01.


#15
karcotashu

karcotashu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 133
  • Înscris: 27.08.2002
Hehe ... interesanta idee.
Norocul meu ca eu abea acum incep renovatul .... o sa beneficiez de o multime de idei interesante ......

#16
christig

christig

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,861
  • Înscris: 31.10.2002
mda, pe viitor ma gandesc la o recablare a instalatiei electrice si o redimensionare pentru noile vremuri (gen aere conditionate, masini de spalat, frigidere = lucruri postcomuniste); blocurile astea comuniste n-au prize cu impamantare din ce-am vazut desfacand prin casa; pamantu e bun pentru ca scapa o serie de deviceuri electrice de la distrugere; insa am ajuns la capat si cu vointza si cu finantzele; si ups-urile la calculatoare cred ca le dubleaza viata in reteaua renel.

#17
anuena

anuena

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 26.07.2006
Noi am montat deja gresia si faianta si nu am vrut sa ingrop firele. In cazul in care apare vreo problema, este greu de remediat.
Noi vrem canale ce cablu care se pun de-a lungul peretilor. Am inteles ca sunt adezive sau din cele care se monteaza cu suruburi.
As vrea o parere de la cineva care are asa ceva montat.
Cele adezive sunt bune?
Noi mai avem de zugravit un dormitor si holul.
Apoi parchet si mobila.

#18
Frankie

Frankie

    Bad Motherfucker

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,577
  • Înscris: 13.04.2004

 anuena, on Nov 5 2007, 11:55, said:

Noi am montat deja gresia si faianta si nu am vrut sa ingrop firele. In cazul in care apare vreo problema, este greu de remediat.
Noi vrem canale ce cablu care se pun de-a lungul peretilor. Am inteles ca sunt adezive sau din cele care se monteaza cu suruburi.
As vrea o parere de la cineva care are asa ceva montat.
Cele adezive sunt bune?
Noi mai avem de zugravit un dormitor si holul.
Apoi parchet si mobila.
Sunt foarte bune cele adezive, am si eu montate prin casa. Dupa ce le-am montat, le-am dat si o mana de vinarom alb peste ele (cu pensula) si se observa foarte putin.

Edited by Frankie, 07 November 2007 - 12:58.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate