Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La mulți ani @Piniuli!

Pret inghetata corso kaufland?

La multi ani @Constantin si Elena...

La mulți ani @Ion_Bumbu!
 Obiecte vechi și inutile car...

Mentenanta Acoperis

Cheder deteriorat , zgariat, cum ...

Laptop HP 15-AF001NQ, AMD E1-6015...
 Blat de bucatarie lungime 4,60 m

Termostat incalzire si racire

Configurare retea cu modem Vodafo...

Curtea Penala Internationala soli...
 Sunt obligate bancile sa opteze p...

Pensie anticipata partiala cu cer...

Ce abonamente aveți?

Cat ar costa acest poster, se poa...
 

vulgarul la manele?

- - - - -
  • Please log in to reply
45 replies to this topic

#19
badboyallyn

badboyallyn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,875
  • Înscris: 01.05.2007
:death: ..dar tu ai incercat sa asculti o melodie parazitii si sa intelegi si mesajul de dincolo de injuraturile alea? :death:

#20
AndyM

AndyM

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,996
  • Înscris: 01.08.2005
Mie nu imi place nici hip-hopul, nici rockul prea mult, dar manelele le urasc. Manelistii se dau ei prea mari si tari, ca sunt cine stie ce sunt, ca au bani, etc.
Si stii care e faza?
Manelistii se dau mari si tari in parcare, dar mai mari in parcare sunt oamnenii simpli. sa nu mai continui....

#21
Altaris

Altaris

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 344
  • Înscris: 06.04.2007

View Postgio_bari, on Feb 3 2008, 15:56, said:

ziceti de manele ca sunt bun...nu va ganditi la cretinii de la parazitii care injura ca birjarii....sau roakerii aia imputiti care isi dau cu capu de pereti ...drogatii...macar manelele au o linie melodica...un ritm....in schimb parazitii si marylyn manson =)) NO COMMENT


Ce imi place cand cineva sustine manele :).

Parazitii injura ca birjarii? Pai oare pe cine injura ei ca birjarii? Tie nu ti-a venit cateodata sa injuri pe primarul/prim-ministrul/guvernul care promite si...doar promite? Injura ei ce injura, dar macar spun lucruri adevarate despre lumea in care traim, intr-un mod mai...interesant.

Manelele au o linie melodica? Pai normal daca sunt copiate dupa melodii ale altor artisti care au muncit. Acum sunt si eu de acord ca maneaua este muzica de petrecere ca totusi un iron maiden la o petrecere parca nu prea merge...Insa decat manele prefer house-ul.

Afla si tu ca oricare melodie rock intrecere maneaua la orice capitol: instrumental, voce, mesajul trimis. Ai mai vazut tu manea in care sa fie prezent mai mult de un acordeon? Si acordeonul asta in cazuri extreme ca in rest... Rockul? Rockul este muzica de ascultat nu de dansat. Rockerii dau din cap, si nu cu el de pereti datorita ritmului melodiei, asa cum fac si manelistii din maini, din buric si din fund si cum or mai da ei. Acum imi place ca l-ai amintit pe marylin manson...ala e un nimic intre ceilalti artistii de rock.

#22
gio_bari

gio_bari

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 246
  • Înscris: 27.12.2007

View PostAltaris, on Feb 3 2008, 20:53, said:

Ce imi place cand cineva sustine manele :).

Parazitii injura ca birjarii? Pai oare pe cine injura ei ca birjarii? Tie nu ti-a venit cateodata sa injuri pe primarul/prim-ministrul/guvernul care promite si...doar promite? Injura ei ce injura, dar macar spun lucruri adevarate despre lumea in care traim, intr-un mod mai...interesant.
Muzica este un mod in care iti manifesti sentimentele.Pentru mine nu exista decat  doua tipuri de muzica:mai vesela si mai lenta.Ce crezi ca parazitii is veseli?Sunt doar niste simpli derbedei si drogati,pe scurt rime de la niste derbedei.

#23
gio_bari

gio_bari

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 246
  • Înscris: 27.12.2007
1. Oricate necazuri ar trage la mine
Peste toate trec daca te am pe tine
Tu,tu esti viata mea
daaaaaaa

Langa tine uit necazurile toate
Tu imi dai putere sa merg mai departe
Tu,cu iubirea ta

Ref: Cata fericire mi-aduci tu iubire
N-am nevoie de nimic cand am dragostea ta
Nu vreau de la tine decat o privire
Cata iubirea ai adus in inima mea

2.Ma intreb iubire cum faci tu sa fie
Fiecare zi motiv de bucurie
Tu,tu esti viata mea

Si-i asa frumoasa viata langa tine
Dar mi-e teama ca-i sa uiti de mine
Nu,nu as suporta

Ref:.............

Prïma strofa:D


Denisa si Salam -cata fericire




Intr-o tara de cacat, totu-i pe dos
Privesti in sus - totu' merge-n jos
Fuge glontzu' din pistol ca ma-ta din alimentara
Cand cu un salariu nu mai cumperi o zi de mare, la vara
Am auzit ca-un specimen
A blocat-o pe ma-sa-n lift si se crede Eminem (vrem)
Totzi bulangii sa dispara
Sa nu mai vina sa stea cu rectu' spart la soare-n tzara
N-am reusit (inca) nici o femeie s-o conving sau s-o oblig
Printr-un contract la o mu*e-n leasing
Ideal ar fi sa reusesc intr-un final
Cheloo, Ombladon, 2001 - avort verbal!

In discoteci inca se consuma substantze interzise
Chiar daca se fac razii cu usile inchise
Au declarat ca strada e a lor, n-a fost pe bune
Politia mimeaza actiunile nocturne
Adevarat regretabil, acum invata
Primul meu vers care sa-ti foloseasca-n viata
Nu conduc pe nimeni, dar sunt un lider
Si imi place sa cred ca sunt un om liber
Prefer prea putin sa fiu cum ne vrei tu
E ca si cum ai fuma drogurile cu filtru
Totu-ncepe sa mearga bine,
Cand incepi sa gandesti pentru tine
Trag o linie, si-mi zic ca ar fi de cacat
Sa renuntz la stilu meu de viatza necontrolat
Aud mereu ca pielea mea nu face 2 cafele
Raspunsu' meu e:
Pisa-te pe priza, fa-ti analizele!
Legalizati prostitutia, legalizati crima si prima, legalizati heroina
Pune taxe maxime pe cultura
Si-o sa dam la buci cu ciorapu' flaushat pe p*la
Ce frumos suna!
Mi-e rusine de mine (cand..)
Baga-mi-as mana-n p*la fac filozofie-n rïme!

Parazitii-avort verbal


vaiii doamneeee.....ce exprimare...
cel putin maneaua asta are adresare cuiva,persoanei iubite
in schimb parazitii,parlamentarilor care oricum ii doare-n .....  de ce zic drogatii aia

#24
Ana Dragoi

Ana Dragoi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 139
  • Înscris: 14.10.2007

View Postgio_bari, on Feb 3 2008, 15:56, said:

ziceti de manele ca sunt bun...nu va ganditi la cretinii de la parazitii care injura ca birjarii....sau roakerii aia imputiti care isi dau cu capu de pereti ...drogatii...macar manelele au o linie melodica...un ritm....in schimb parazitii si marylyn manson =)) NO COMMENT
Tocmai asta e:ca manelele NU AU linie melodica! :lol: Eu una nu pot numi "chestia" aia,gunoiu' ala..muzica :mellow:
E un fel de oriental cu influente pop si "electronice", dar care suna asa de kitsch,de ieftin(mai ales muzicutele scoase de orgile alea parlite).. muzica de marlani ce mai! No ofense si scuze pt manelisti,da'... eu una nu pot intelege ce vad unii la manele <_<  Aaaa... ca vine replica de gen:"Da' tu ce vezi la rock sau house,rap?",stati linistiti ca va pot da zeci de motive bune pentru care ascult genul asta muzical.

#25
Altaris

Altaris

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 344
  • Înscris: 06.04.2007
Ar fi un lucru de admirat faptul ca Parazitii au curajul sa spuna adevarul in fata intregii natiuni. In versurile lor se reflecta realitatea. Tu cum ai vrea sa iti manifesti nervi asupra unei astfel de conduceri? Eu nu zic nimic de modul in care este condusa tara, pentru ca nu prea ma intereseaza momentan.

Acum eu totusi nu inteleg ce ai tu cu rockerii, si chiar as vrea sa iti exprimi opinia in legatura cu ei.

Acum sa comparam versurile unei manele cu a unui hip-hop respectiv rock

Incepem cu o manea pe care din pacate am auzit-o chiar de revelion.

Bine bine foarte bine

Bine bine foarte bine
se lipesc banii de mine
ca am super glue la mine

de la Bucuresti pana la Timisoara
s-a dat zvon in toata tara
stie Romania toata Romania
ca de la mine pleaca smecheria

baterie baterie baterie foc foc
toate sticlele sa ramana fara dop
fiindaca vreau sa beau sa beau
ca am bani de unde sa dau

bine bine foarte bine
se lipesc banii de mine
se lipesc banii de mine
saracii dusmanii mei
sa aiba lipici si ei
dau cu super glue pe ei

bine bine foarte bine
se lipesc banii de mine
se lipesc banii de mine
saracii dusmanii mei
sa aiba lipici si ei
dau cu aracet pe ei

de la bucuresti pana la constanta
din italia in franta
si din spania in america
toata lumea este a mea

bateri baterie baterie foc foc
toate sticlele sa ramana fara dop
fiindaca vreau sa beau sa beau
ca am bani de unde sa dau

bine bine foarte bine
se lipesc banii de mine
se lipesc banii de mine
saracii dusmanii mei
sa aiba lipici si ei
dau cu super glue pe ei

bine bine foarte bine
se lipesc banii de mine
se lipesc banii de mine
saracii dusmanii mei
sa aiba lipici si ei
dau cu aracet pe eï


Acum o intrebare gio_bari. Fiind manelist, poti sa imi explici te rog frumos ce treaba are "baterie" aia in contextul versurilor.

Acum un hip-hop.

E o tara in care nimic nu e ceea ce pare
Te provoc sa recunosti adevarata valoare
E vorba de putere advertising si manipulare
Faptele, nu vorbele te fac sa fii mare


Cheloo:

Am putea sa ridicam milioane de statui
Putem sa ridicam statuie oricui
Asta e statul nimenui
Scoatem cui pe cui pana ramane fara fier
Alergam in cerc si visele pier
Te provoc sa gandesti
Ai grija pe cine iubesti
Vezi pe cine respecti
Pe cine crezi
Pe cine vrei sa urmezi
Visezi, bani verzi fara sa lucrezi
Nu poti sa culegi fara sa plantezi
E timpul sa ne redescoperim identitatile
Nimeni nu vrea sa ne recunoasca calitatile
Caci,cultivam prostia, intretinem misteria
Si uitam nume si limba
Cand fugim din ROMANIA
Mentalitatile tre'sa se schimbe
Schimbati imaginea
Hai sa fim lucizi intoarceti pagina
Istoria arunca umbre lungi si le masoara
Iar prezentul ne striveste daca vrem calea usoara
Mesajul e pus si spus in 3 cuvinte
ALEGE UN SIMBOL SA TE REPREZINTE

refren:x2

Ombladon:

Arata-mi steaua ta ce straluceste dintre toate
Mai mult decat aurul de 24 de carate
Ai grija ce alegi cand arati cu degetul
Multi au bani si faima dar le lipseste respectul... NU ?
Nu disconsidera valorile reale
Doar ele raman modele in secolele urmatoare
Orice analfabet cumpara diplome
Nu-i purta stima'n cel mai fericit caz e prost cu diploma
Bani sunt simple hartii ce zboara repede
In timp ce faptele mari raman pastrate in suflete
Sunt generatii intregi din care poti sa alegi
Sunt poate mii de personaje care au lasat ceva in spate
E vorba de-o tara de decenii si genii
De romani ce n-au pierit dealungul vremii
Ridicati pe postamente inalte persoane neinsemnate
Nu va lasati orbiti de vorbe cï de fapte

Doar adevarul...doar adevarul.

Si acum una rock.

He's gone, he is dead
His remains upon the hearse ahead
As silently we wander though the mist
He's free

This is the end
Your journey's over, night descends
Below... Into the abyss
Farewell, my friend, you will be missed

Lower the flags
A good man has passed
He has reached the last of frontiers
Lower the flags
Down to half-mast
For again the world has taken a turn for the worse

He's done, he is dead
Six feet of earth upon his head
Now lay your wreaths
Upon the one who lies beneath

Although you're gone
In memories you shall live on
Asleep... In peace now rest
The weight of the world is off your chest

Lower the flags
A good man has passed
He has reached the last of frontiers
Lower the flags
Down to half-mast
For again the world has taken a turn for the worse

That morning light I'll always remember
And these August nights: cold as December.


Prin ce se diferentiaza versurile ultimei melodii, in afara de limba? Prin intelesul versurilor si profunzimea lor...

#26
gio_bari

gio_bari

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 246
  • Înscris: 27.12.2007
Bineinteles,orice padure are uscaturi.Melodia baterie foc,foc nu are nici un sens,ma refer la manelele care iti intra la suflet.Pot da exemple cu gramada:
Nicolae  Guta cu Sorina - As renunta
Adi de la valcea-suparat,suparat
Nicolae Guta-unde s-au dus anii mei
si lista continuaaaaaaa
Melodii d-astea gen baterie foc,foc nici nu ar mai trebui ararate la tv,ele sunt o rusine pt manele

#27
Altaris

Altaris

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 344
  • Înscris: 06.04.2007
Pai vezi :)...
Doar ca singura problema ar fi cu tu pur si simplu ai generalizat in momentul in care ai zis "roakerii aia imputiti care isi dau cu capu de pereti ...drogatii". Bine inteles sunt si din astia insa acestia pur si simplu au fost influentati puternic de catre muzica pe care o asculta.

#28
browneyes

browneyes

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 22.09.2007
Maneaua nu are reprezentanti decat oamenii inculti, care nu cunosc definitia cuvantului "ratiune"...Sper ca in curand da dispara aceasta "chestie"(sorry dar  muzica nu se poate numi!)  :thumbdown:

#29
BooBoolina

BooBoolina

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 26.02.2008
Ironia sortii face ca verisoara mea sa fie casatorita in Turcia si astfel am avut ocazia sa ascult o gramada de muzica orientala de calitate. Sincer acele melodii sunt frumoase si au si un mesaj clar transmis.. evident pentru cine intelege  :) . Nu avem cum sa cerem mai multe de la o manea, cand autorul acesteia spune expresii de felul "imi place banii"  :lol: Ideea este ca intr-adevar sunt si melodii care pot fi ascultate cu placere... poate doar 1% despre care s-a zis inainte... Dar restul de 99% sunt manelele vulgare, care aduc cu adevarat dovada inculturii. Vulgaritatea este exprimata nu neaparat prin cuvinte obscene, poate chiar mai mult prin mesajul transmis... Diferenta intre manelisti si Parazitii e ca Parazitii spun direct ce ii intereseaza.Si inca ceva... inca n-am auzit melodie hip-hop cu greseli gramaticale  :P Parerea mea e ca unele manele mai merg la cate o petrecere (nunta, botez etc.) Mie personal imi place muzica house  :rolleyes:

#30
aaalexandraaa

aaalexandraaa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 997
  • Înscris: 14.04.2008
Vad mereu tot felul de tampenii spuse despre rock si despre rockeri..... nesociabili? Nici vorba, atata doar ca nu socializam ciar cu ORICINE. Nespalati ?:)) Can you say CLICHEE ?:) Rockul este o muzica superba, vorbeste despre anumite subiecte greu abordabile (nu imi pot inchipui o manea care sa vorbeasca despre razboi, despre onoare, demnitate, sacrificiu). In plus, simplul fapt ca un compozitor vestit a compus o OPERA ROCK cred ca spune destule despre viziunea oamenilor de cultura despre acest gen.


Datul din cap este o manifestare absolut normala in tarile civilizate, evident la noi este catalogat, de ce sa fim in rand cu civilizatia cand putem alege sa nu fim ?:D

In ceea ce priveste maneaua, vulgaritatea nu vine doar din versuri ("agramaticalitati", ca sa inteleaga toata lumea) ci din modul in care este pervertita linia melodica in sine, orchestratia. Asta ca sa nu mai vorbesc despre vocile multora dintre interpreti, orice profesionist isi da seama imediat ca sunt nelucrate, necizelate, nu au tehnica, nu au nimic. Doar darul nativ la unii, nu la toti. Cei care canta la un instrument (acordeonul sau orga electronica de regula) canta dupa ureche.


Iar legat de tigani. daca toti cei care canta manele ar fi tigani ar suna mult mai bine, va asigur. Majoritatea tiganilor au un talent innascut pentru muzica, ati fi socati sa aflati cati tigani au terminat conservatorul la noi in tara si canta pe marile scene.

#31
doktorofsat

doktorofsat

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,901
  • Înscris: 04.04.2008
Manelele astea sunt ca un barometru care arata nivelul mediu de cultura a populatiei din Romania.
Cum nu stiu cum ca nu urmaresc indeaprope fenomenul, manelarii au pus "mana" si pe generatia tanara de 8-16ani .Si aici e problema.Deci maneaua nu o sa dispara asa de rapid cum credeti voi, iar in ritmul asta in cativa ani se vor da si premii la mtv o sa vedeti.
Nimeni nu mai vrea sa organizeze campanii antimanele si sa informeze oamenii despre ce asculta cu adevarat .Oamenii sunt tinuti in starea asta de prostie.

#32
snipest

snipest

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,817
  • Înscris: 02.01.2007

View Postaaalexandraaa, on Apr 16 2008, 05:13, said:

Iar legat de tigani. daca toti cei care canta manele ar fi tigani ar suna mult mai bine, va asigur. Majoritatea tiganilor au un talent innascut pentru muzica, ati fi socati sa aflati cati tigani au terminat conservatorul la noi in tara si canta pe marile scene.
Da, tiganii sunt niste culti, ce dreq. Adevarul e ca parintii de-aia ii dau la scoala, de-aia nu-i trimit la ceersit, de-aia ii feresc de hotii, ca sa aiba timp sa se pregateasca pentru conservator. Muzica tiganeasca suna ca sreq pt ca e plina de aberatii, doar ca nu le intelegem fiindca e alta limba. Imi place sa-i vad p-aia suferind cum imi place sa ma uit la Neveste disperate.

#33
aaalexandraaa

aaalexandraaa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 997
  • Înscris: 14.04.2008

View Postsnipest, on Apr 16 2008, 08:46, said:

Da, tiganii sunt niste culti, ce dreq. Adevarul e ca parintii de-aia ii dau la scoala, de-aia nu-i trimit la ceersit, de-aia ii feresc de hotii, ca sa aiba timp sa se pregateasca pentru conservator. Muzica tiganeasca suna ca sreq pt ca e plina de aberatii, doar ca nu le intelegem fiindca e alta limba. Imi place sa-i vad p-aia suferind cum imi place sa ma uit la Neveste disperate.


Dintre putinii tigani care fac scoala si facultate, majoritatea fac muzica, pentru ca la asta au talent. Daca nu ma crezi, da o fuga pana la opera sau pana la ateneu, eventual treci in revista si corurile mari si orchestrele care canta in filarmonicile diverselor orase :) Sau mai simplu, intreaba orice absolvent de conservator, iti va spune ce ti-am spus si eu :)

#34
lifeless

lifeless

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 21.05.2008
totu e vulgar la muzica asta, stilul vestimentar si stilul in societate, vocabularul, este un stil de muzica care sincer nu are ce cauta intr-o tara europeana, mai suntem si in UE si noi inca suntem la stadiu in care primim cu bratele deschise muzica turceasca, arabeasca, dam din fund...va intreb si eu pe voi cei care aveti 15-19 ani care ascultati manele, ce ascultau parintii vostrii inainte? ca pun pariu ca nu manele

#35
Valy1

Valy1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,206
  • Înscris: 06.01.2007

View Postlifeless, on May 21 2008, 14:10, said:

ca pun pariu ca nu manele

Pentru ca nu existau.

#36
Andrei221

Andrei221

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 833
  • Înscris: 04.02.2006
singura manea care mi-a placut a fost adi minune - numele tau de azi il voi uita..

anyway..a fost demult faza..si de ce sa nu recunosc? nu e despre dujmani jmecherie fara numar pac pac

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate