Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Taxa pod " Sold peaje neexpir...

Problema stabilizator tensiune cu...

VENTILATOR

Comunicare cu animale moarte ?
 Convertit sistem de navigați...

Nu am sunet pe hdmi

Întrebare alunita

Schimbare tabla acoperis
 Trotineta Bolt cu reducere de 3 lei

Aragaz cu plita pe gaz si cuptor ...

Cablu FFC

Poco F6/F6 Pro
 Scurgere catre hazna

De la 24V la 5V DC?

Deducere TVA

Open WRT nu sincronizeaza ceasul ...
 

Hp Pavilion dv9000t

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
48 răspunsuri în acest subiect

#1
Little_Jhon

Little_Jhon

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 5
  • Înscris: 07.02.2007
Deci mi-am luat un notebook Hp Pavilion dv9000 de curand si pana acum am folosit doar dvd-uri..si azi am incercat sa iau ceva de pe un CD si am avut surpriza ..ca nu citeste nici un fel de CD-u normal .. cu DVD-urile nu am avut probleme...insa cand bag un CD-normal ..nu citeste ..nu face nimic !! Stie cineva .. de la ce ar putea fii ?? Software ..Hardware ?? Vreo idee ?? pls ..multumiri anticipate !!!

Editat de ripper, 15 aprilie 2008 - 19:52.


#2
paulvanorton

paulvanorton

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.643
  • Înscris: 03.02.2007

 Little_Jhon, on Sep 15 2007, 07:46, said:

Deci mi-am luat un notebook Hp Pavilion dv9000 de curand si pana acum am folosit doar dvd-uri..si azi am incercat sa iau ceva de pe un CD si am avut surpriza ..ca nu citeste nici un fel de CD-u normal .. cu DVD-urile nu am avut probleme...insa cand bag un CD-normal ..nu citeste ..nu face nimic !! Stie cineva .. de la ce ar putea fii ?? Software ..Hardware ?? Vreo idee ?? pls ..multumiri anticipate !!!

unitate optica defecta

#3
teuzzu

teuzzu

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 16
  • Înscris: 15.09.2007
am si eu un Hp Pavilion dv 9000 , mie imi citeste cd uri, dar nu imi arde Cd uri, doar DVD urile.

#4
PGL-George

PGL-George

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 19
  • Înscris: 09.05.2005
problema nu este foarte mare dar....am un notebook hp pavilion dv9000 si asta are undeva deasupra tastaturii volume control play stop mute si alte chestii.....cand apasam pe ele se auzea un sunet misto iar acum nu se mai aude deloc.....care ati avut problema asta si ati rezolvat pls prv me !!!

#5
nelu97

nelu97

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 854
  • Înscris: 19.11.2006
Scuze pt. offtopic:

cautand de curiozitate pe net, am gasit mai multe persoane care voiau sa stie cum se poate scapa de sunetul acela "enervant".

Incearca sa vezi daca ai vreo setare in bios, altfel cauta un update pt. bios. Eu totusi as sta linistit asa, de obicei e mai bine sa nu le poti activa decat sa nu le poti dezactiva.

#6
MrMxyzptlk

MrMxyzptlk

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.484
  • Înscris: 30.08.2003

 PGL-George, on Dec 10 2007, 11:38, said:

problema nu este foarte mare dar....am un notebook hp pavilion dv9000 si asta are undeva deasupra tastaturii volume control play stop mute si alte chestii.....cand apasam pe ele se auzea un sunet misto iar acum nu se mai aude deloc.....care ati avut problema asta si ati rezolvat pls prv me !!!
Ai incercat sa reinstalezi driverele pentru HP Quick Launch Buttons?

#7
c14h3r

c14h3r

    Membru nesanatos..

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 5.822
  • Înscris: 12.12.2007
salut, veni si randul meu sa arunc o intrebare:
se da una bucata client cu una bucata laptop compaq dv9000 - dv9000ea foarte frumos si foarte multifunctional...
problema: carcasa tft-ului, la balamaua stanga s-a spart din cauza caldurii generate de un procesor parfuit. s-a spart in sensul ca pe capacul exterior, inauntrul lui, balamalele sunt prinse in niste filete de alama incastrate in capac. exact tuburile de plastic in care sunt incastrate aceste filete sunt sparte si nu mai tin fixa balamaua stanga (cea cu kensington-ul). cautand cu gogu am descoperit ca seriile dv9000 si dv 6000 au aceasta problema (dv9000 pe stanga si dv6000 pe dreapta).
intrebare: v-ati lovit de acest "mic" aspect al vietii de relatie? daca da, cum ati rezolvat si cat a costat?
maine voi suna pe la cateva reprezentante hp (service-uri autorizte hp) din Constanta sa aflu niste preturi dar as dori sa fac un studiu de piata mai intai.
o idee ar fi sa-i prind niste tablite de inox pe exterior in care sa intre suruburile balamalelor (estetic desigur) pentru fiecare balama in parte....tipic romanesc nu?
sper sa nu fi deschis un topic cand deja exista altul :confuzzled:

#8
iiiiii84

iiiiii84

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 448
  • Înscris: 18.01.2008
hp nu ofera in romania service pt gama pavilion deci o sa fie cam greu sa gasesti piese pt aceste modele!

#9
c14h3r

c14h3r

    Membru nesanatos..

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 5.822
  • Înscris: 12.12.2007

 iiiiii84, on Jan 23 2008, 15:52, said:

hp nu ofera in romania service pt gama pavilion deci o sa fie cam greu sa gasesti piese pt aceste modele!

sectiunea service de pe site-ul lor te contrazice...cica repara orice hp cumparat de oriunde...ideea este ca plimbandu-ma si pe forumurile de pe afara unde se discutau probleme de genul asta am inteles ca baietii de la hp dau lid-ul cu totul la minunatul pret de 1000 - 1200$ ori la banii astia mai bine isi ia omu laptop nou...mie imi trebuie doar carcasa de plastic (fata-spate) pentru monitor....

#10
atlet1305

atlet1305

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 612
  • Înscris: 22.09.2006
Am si eu o problema la acest tip de laptop.Mi-a adus cineva din Italia sa-i instalez xp-ul pe el,ca nu se intelege cu vista(in italiana).Am sters vista si acum  problema e ca-mi,apare un mesaj,si nu stiu ce sa fac sa pot instala mai departe! O fi faptul ca nu recunoaste hdd-ul xp-ul?,nu are drivere ptr. el?...stiam ca treaba aia cu disketa ptr driver s-ata  nu mai e valabila....dar eu stiu?!!...apropos,nu am cd-ul cu drivere...le iau de pe net!

Fișiere atașate


Editat de atlet1305, 26 ianuarie 2008 - 22:04.


#11
iiiiii84

iiiiii84

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 448
  • Înscris: 18.01.2008

 c14h3r, on Jan 23 2008, 14:07, said:

sectiunea service de pe site-ul lor te contrazice...cica repara orice hp cumparat de oriunde...ideea este ca plimbandu-ma si pe forumurile de pe afara unde se discutau probleme de genul asta am inteles ca baietii de la hp dau lid-ul cu totul la minunatul pret de 1000 - 1200$ ori la banii astia mai bine isi ia omu laptop nou...mie imi trebuie doar carcasa de plastic (fata-spate) pentru monitor....
Eu zic doar ce mi o zis un tip din service autorizat HP ca NU ofera suport pt gama pavilion, si nici nu se comercializeaza pe la noi! Daca ofera service asta e ff bine si bv lor!
numai de bine sa auzim!

#12
atlet1305

atlet1305

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 612
  • Înscris: 22.09.2006
Daca mai citeam un pic pe-aici o rezolvam,am dezactivat s-ata din bios si a plecat!

#13
sandossu

sandossu

    Alex Dumitru

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.155
  • Înscris: 01.07.2005

 atlet1305, on Jan 26 2008, 22:02, said:

Am si eu o problema la acest tip de laptop.Mi-a adus cineva din Italia sa-i instalez xp-ul pe el,ca nu se intelege cu vista(in italiana).Am sters vista si acum  problema e ca-mi,apare un mesaj,si nu stiu ce sa fac sa pot instala mai departe! O fi faptul ca nu recunoaste hdd-ul xp-ul?,nu are drivere ptr. el?...stiam ca treaba aia cu disketa ptr driver s-ata  nu mai e valabila....dar eu stiu?!!...apropos,nu am cd-ul cu drivere...le iau de pe net!

Da, e din cauza ca are hard SATA.

#14
c14h3r

c14h3r

    Membru nesanatos..

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 5.822
  • Înscris: 12.12.2007
oka...alta intrebare de baraj....are cineva vreun laptop busit (modelul asta: hp pavilion dv9000ea) si il tine degeaba prin casa?

#15
Scutu

Scutu

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 14
  • Înscris: 22.10.2006
Caut un adaptor pentru a face legatura intre mufa de pe placa de baza a laptopului si HDD.
Am atasat 2 poze pt a se vedea exact.
Stie cineva unde as putea gasi si daca se gaseste?
Platesc pentru el ..  :confuzzled:

Astept.
Multumesc


0751 87 77 30
[email protected]


[ http://img518.imageshack.us/img518/1910/45725801tr5.th.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ http://img518.imageshack.us/img518/6493/31305146dk5.th.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#16
Scutu

Scutu

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 14
  • Înscris: 22.10.2006
am eu un hp dv9000 si il am de un an aproape si merge zilnic cel putin 4-5 ore .. si e impecabil .. nu am nici un fel de problema cu el ..


doar ca .. mi'am mai cumparat un hdd ..(pt ca laptopul are suport pt 2 hdd'uri) si nu gasesc mufa aceea mica care intra intre hdd si laptop. :(( si nu pot sa il folosesc .. si am mai dat si 4 mil pe hdd..

despre asta e vb:
http://forum.compute...hdd-dv9000.html


ma ajuta si pe mine cineva? :-s  .. platesc :-s

#17
c14h3r

c14h3r

    Membru nesanatos..

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 5.822
  • Înscris: 12.12.2007

 Scutu, on Jan 28 2008, 17:13, said:

am eu un hp dv9000 si il am de un an aproape si merge zilnic cel putin 4-5 ore .. si e impecabil .. nu am nici un fel de problema cu el ..


doar ca .. mi'am mai cumparat un hdd ..(pt ca laptopul are suport pt 2 hdd'uri) si nu gasesc mufa aceea mica care intra intre hdd si laptop. :(( si nu pot sa il folosesc .. si am mai dat si 4 mil pe hdd..

despre asta e vb:
http://forum.compute...hdd-dv9000.html


ma ajuta si pe mine cineva? :-s  .. platesc :-s

cauta pe la magazinele de electronice care au si adaptoare hdd de notebook/laptop...in general ei ar trebui sa aiba adaptoare sata - ide, ide  nb - ide normal. poate ai noroc si gasesti si acel adaptor sata care iti trebuie tie...apropos de problema mea, situatia a aparut la un an jumate de functionare....pe forumurile de afara acest defect de fabricatie (proiectare) apare dupa aprox. 2 ani de functionare...un sfat pentru a evita problema: foloseste un spray cu aer comprimat sau un minicompresor sa sufli praful de pe ventilatoare si din radiatoare. problema apare datorita ventilarii necorespunzatoare. la seria dv9000 crapa suportul balamalei din dreapta iar la seria dv6000, balamaua din stanga.

#18
Scutu

Scutu

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 14
  • Înscris: 22.10.2006
ma mir ca zici de balamaua din dreapta .. ca dv9000 (cel putin al meu) are CPU si ventilatoarele in partea stanga .. .. acuma iti scriu de pe el .. si pot sa spun ca am pus mana sa ma asigur ca acolo e!

eu l'am mai tras cu aspiratoru pe spate .. prin gaurile lui de aerisire .. si e ok.

iar mufa aia e o chestie specifica lu' hp .. si care nu cred ca se gaseste la magazinele de electronice :(


mi'a zis cineva cum ca as gasi pe okazii.ro sau inca unu .. nush cum .. bursa .. nu prea am retinut.. .. si pe okazii am gasit si eu insa nu mai erau valabile ofertele.


tot caut plasticul ala mic .. ca nu pot sa'mi folosesc hdd'ul :(( si dupa cum ziceam .. am mai dat si 4 mil pe el .. si cei de la care l'am luat au zis ca nu au ce sa'mi faca .. ca e vina mea ca nu m'am uitat ca imi lipseste .. :((

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate