Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 

Zgarietura monitor

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
zoltan

zoltan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 425
  • Înscris: 10.12.2003
Am un monitor Compaq TFT si are o zgarietura destul de urita chiar in mijloc c-am de 2 cm lungime.Stie cineva cum s-ar putea sa scot de acolo si cu ce?
Mersi

#2
dacuburebista

dacuburebista

    Still Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,450
  • Înscris: 30.09.2003
du-te la o firma de ochelari si intreaba de o solutie de slefuit

pe urma, cumpara=ti un monitor...

#3
zoltan

zoltan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 425
  • Înscris: 10.12.2003
de ce sa cumpar un monitor?eu te-am intrebat cu ce se scoate zgarietura si nu sfaturi ce sa cumpar!tine-ti pentru tine sfaturiel destepte.Mersi totusi de ideea de firma de ochelari!!!!!

#4
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
nu am desfacut inca un monitor TFT dar banuiesc ca plasticul ala mat de la exterior nu e chiar matricea cu cristale lichide ci e un ecran protector si antireflex care se poate scoate si eventual schimba...
esti cam irascibil :P

#5
DrFan

DrFan

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,702
  • Înscris: 28.02.2002
...chill out baieti..

1. de obicei nu prea poti "scoate" zgarietura aia...doar daca inlocuiesti acel eventual strat protector...dar nu cred ca gasesti...

2.de remediat o zgarietura ...nu prea ai cum...cel putin la CRT-uri...cand slefuiesti tubul...s-ar putea ca la prima atingere a tubului sa ti loc de impamantare..adica sa dansezi putin...

acum depinde de zgarietura .....dar cel mai bine ar fi sa intrebi la cineva/undeva mai specializat..oricum sansele sa iei nush ce minune de solutie sa faca cine stie ce magie sunt aproape 0!!

#6
zoltan

zoltan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 425
  • Înscris: 10.12.2003
Ok THX,vedet-i ca se poate.Sunt solutii chiar daca sansa refacerii se aproppie vertiginos de 0 dar totusi sunt.

#7
mister_rf

mister_rf

    freelancer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,889
  • Înscris: 22.10.2002

Quote

...cel putin la CRT-uri...cand slefuiesti tubul...s-ar putea ca la prima atingere a tubului sa ti loc de impamantare..adica sa dansezi putin...
Nu este adevarat!  :cool:
Tocmai ca datorita grosimii mari a sticlei in zona frontala a unui CRT, se poate slefui acesta portiune la un atelier de optica. Rezultatele depind de gravitatea zgirieturilor si de cele mai multe ori rezultatele sint multumitoare. Nu exista nici un pericol de electrocutare.  ;)
Pentru TFT-uri se poate incerca solutia cu slefuirea cu o pasta speciala, similar cum se procedeaza cu plexiglasul, dar atentie, forta cu care se apasa trebuie sa fie suficient de mica, iar zgirieturile ar trebui sa fie doar superficiale.
Nu cred ca vei gasi folia externa separat de display, uzual formeaza un singur subansamblu.

#8
dadiro2004

dadiro2004

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 46
  • Înscris: 01.03.2004
Apropos de zgariat!!! Mi-am zgariat si eu monitorul CRT (cred ca doar superficial, adica doar suprafata de protectie). Daca se poate repara dati-mi mai multe informatii!!! PLS PLS PLS!!!!!!
Puteti sa imi rspundeti si pe PM dar e mai bine aici, sa afle si altii (care au patit ca mine)!!!

#9
Jaxx

Jaxx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 729
  • Înscris: 12.08.2003
nu se poate repara o zgarietura la un CRT fara sa bulesti stratul de protectie. Daca slefiuesti, in zona aia o sa ai o pata luminoasa care deranjeaza mai mult decat zgarietura. Pana la urma vei recurge la inlaturarea completa a stratului de protectie ceea ce e rau pentru sanatate.

Renunta la idee, lasa-l zgariat ca e mai bine, sau vinde monitorul si ia altul.

#10
dragy2008

dragy2008

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 26.11.2004
As vrea sa inlatur si eu stratul de protectie de la un monitor dell real flat .Mentionez ca este zgariat rau stratul anti-reflex si as vrea sa il inlatur .Prin ce procedeu cu ce solutie,de unde pot procura acea solutzie ....Va multumesc

#11
mister_rf

mister_rf

    freelancer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,889
  • Înscris: 22.10.2002
...probabil ca se poate inlatura prin slefuire... incearca cu o carpa umeda care sa contina putina pasta de curatare tip Axion... :)

Edited by mister_rf, 09 July 2005 - 18:16.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate