Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

editor video

- - - - -
  • Please log in to reply
20 replies to this topic

#1
RaZ_C

RaZ_C

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 256
  • Înscris: 11.02.2007
Trebuie sa tai introducerea la un film si sa bag un text propiu. Cu ce program pot sa fac asta? Un editor video nu? Dar cum se numeste?

#2
queensoft

queensoft

    Trust no one

  • Grup: Banned
  • Posts: 16,079
  • Înscris: 26.11.2005
Windows Movie Maker. E inclus standard in Windoze.
Pinnacle sau Ulead Video Studio. Usor de folosit, s-ar putea sa dureze mult compresia.
Womble MPEG Wizard - face numai fisiere MPEG.
In ce format ai filmul?

#3
RaZ_C

RaZ_C

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 256
  • Înscris: 11.02.2007
avi

#4
queensoft

queensoft

    Trust no one

  • Grup: Banned
  • Posts: 16,079
  • Înscris: 26.11.2005
Ulead/Pinnacle/Womble/Windows Movie Maker/etc. etc. etc.

#5
mishulatosu

mishulatosu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 277
  • Înscris: 30.07.2007

View PostRaZ_C, on Sep 14 2007, 20:11, said:

Trebuie sa tai introducerea la un film si sa bag un text propiu. Cu ce program pot sa fac asta? Un editor video nu? Dar cum se numeste?
power director, windvd sunt super si foarte intuitive

#6
RaZ_C

RaZ_C

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 256
  • Înscris: 11.02.2007
cu movie makeru imi da o eroare...cu pinnacle mi se blocheaza mereu la Scene Detection... :| si cu windvd nu stiu...ce alt program pot sa folosesc ca sa editez ceva intrun film?

#7
queensoft

queensoft

    Trust no one

  • Grup: Banned
  • Posts: 16,079
  • Înscris: 26.11.2005
Ulead video studio
Gugle > (freeware) video editor.
Ce eroare afiseaza Movie Maker? Cum se blocheaza Pinnacle? Probabil este fisierul corupt? Cit este de mare? Ce codecuri foloseste? Da si tu mai multe detalii. Foloseste DivFix pentru corectare. Sau VirtualDub (deschizi filmul, setezi Video  >Direct Stream Copy, apoi Save).

#8
RaZ_C

RaZ_C

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 256
  • Înscris: 11.02.2007
ASta e eroare care mi-o arata in movie maker
[ http://img182.imageshack.us/img182/4715/muviaz4.th.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by RaZ_C, 02 October 2007 - 09:51.


#9
queensoft

queensoft

    Trust no one

  • Grup: Banned
  • Posts: 16,079
  • Înscris: 26.11.2005
Data viitoare fa poza mai mica, sa imi stric ochii !!
Zice acolo ca nu ai codec!
Apropo, la celelalte intrebari nu raspunzi ?!

#10
volpenera

volpenera

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 03.10.2007
incearca cu vegas 7 sau ceva.

#11
RaZ_C

RaZ_C

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 256
  • Înscris: 11.02.2007
am reusit sa fac cu vegas 6 numai ca am o problema...dupa ce modific ii dau save...dupa render as...save as - Video for windows .avi stau cam o ora pt un filmuletz de 40 de min. si dupa aia mi-l face avi dar numai k de aproape 7gb...el nu are mai mult de 400 de mb..si dupa ce-l modific, mi-l face de 7gb, aceeasi rezolutie...de ce?

#12
DIGITall Media

DIGITall Media

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 195
  • Înscris: 01.05.2007

View PostRaZ_C, on Oct 26 2007, 00:15, said:

am reusit sa fac cu vegas 6 numai ca am o problema...dupa ce modific ii dau save...dupa render as...save as - Video for windows .avi stau cam o ora pt un filmuletz de 40 de min. si dupa aia mi-l face avi dar numai k de aproape 7gb...el nu are mai mult de 400 de mb..si dupa ce-l modific, mi-l face de 7gb, aceeasi rezolutie...de ce?


Da-i un PM lui SlowMotion, el e doctor in Vegas..

#13
nexland

nexland

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,631
  • Înscris: 15.09.2004

View PostRaZ_C, on Oct 26 2007, 00:15, said:

am reusit sa fac cu vegas 6 numai ca am o problema...dupa ce modific ii dau save...dupa render as...save as - Video for windows .avi stau cam o ora pt un filmuletz de 40 de min. si dupa aia mi-l face avi dar numai k de aproape 7gb...el nu are mai mult de 400 de mb..si dupa ce-l modific, mi-l face de 7gb, aceeasi rezolutie...de ce?
Este normal, ce anume iti este neclar? Tu ai un film AVI(DiVX/XViD) si l-ai transformat in AVI(DV) asa ca se explica si durata procesarii si marimea fisierului. Trebuia sa folosesti VDub pentru ceea ce doreai.

Edited by nexland, 26 October 2007 - 10:21.


#14
RaZ_C

RaZ_C

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 256
  • Înscris: 11.02.2007
pai si cum sa-l transform sa aiba toti aceeasi marime cu vegas?

dupa ce am terminat de editat filmul, ce trebuie sa fac ca sa mi-l transforme in acelasi format cu acceasi rezolutie aceeasi marime si sa se pastreze modificarile. Cum trebuie sa fac...eu i-am dat RENDER AS... - SAVE TYPE AS .avi si mi l-a facut de 7 gb din 400 cat avea inainte :|...cum fac va rog frumos.
merci

Edited by Mtz, 26 October 2007 - 12:57.


#15
queensoft

queensoft

    Trust no one

  • Grup: Banned
  • Posts: 16,079
  • Înscris: 26.11.2005
In fereastra Render ai un buton settings sau template. Acolo selectezi un codec si compresia. Cit de greu poate sa fie?!
La mine, la v7, este Custom, m-am gindit sa spun clar, poate nu-l gaseai !!

Edited by queensoft, 26 October 2007 - 13:00.


#16
Mtz

Mtz

    Retired member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,545
  • Înscris: 01.12.2002
O sa-i fie greu, pentru ca daca nu face calcule temeince in cazul folosirii unui codec care ii permite setari de bitrate, nu va nimeri aceeasi marime finala.
RaZ_C, hai ca-ti dau eu solutia. Lasa-l sa-ti faca cei 7 GB. Acel avi mare il bagi in AutoGK si ii setezi ca marimea finala sa fie 400MB sau cat ai tu. Mergi si la advanced settings ca sa ii spui tu rezolutia pe care ai avut-o la clipul original si pune-o pe "Fixed". In 1.5 ore ai clipul gata.

enjoy,
Mtz

#17
nexland

nexland

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,631
  • Înscris: 15.09.2004
Eu as proceda astfel: as taia, in VDub, portiunea de inceput de care nu mai este nevoie si as exporta restul(fara reencodare). In Vegas creez textul sau ce am nevoie, export ca AVI(DV) si, in VDub, il convertesc in DiVX/XViD la aceiasi parametrii cu clipul original(GSpot ma va ghida). Folosind functia Append Segment(din VDub), obtin materialul final. Cred ca este solutia cea mai eficienta si rapida, nu are rost sa reencodez un MPEG-4 in DV si iarasi in MPEG-4, mai mult ca sigur calitatea imaginii va avea de suferit(observati ce elegant am evitat cacofonia). Oh, yeah!   :rolleyes:

#18
SlowMotion

SlowMotion

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 217
  • Înscris: 25.10.2006

View PostRaZ_C, on Oct 26 2007, 00:15, said:

am reusit sa fac cu vegas 6 numai ca am o problema...dupa ce modific ii dau save...dupa render as...save as - Video for windows .avi stau cam o ora pt un filmuletz de 40 de min. si dupa aia mi-l face avi dar numai k de aproape 7gb...el nu are mai mult de 400 de mb..si dupa ce-l modific, mi-l face de 7gb, aceeasi rezolutie...de ce?
Sunt mai multe metode, iar Mtz si Nexland ti le-au dat pe cele mai potrivite, cele imediat anterioare postului meu de acum.
Sper sa reusesti, nu este atat de complicat, ti-a fost explicat bine.
Succes !

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate