Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K
 Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...
 Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade
 Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 

Viruși pentru mobile!

- - - - -
  • Please log in to reply
40 replies to this topic

#1
bogdan1978buc

bogdan1978buc

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,416
  • Înscris: 07.05.2003
http://securityrespo...epoc.cabir.html
Acum Nokia se poate lauda, pe langa acel snake virtual, cu un "worm" cat se poate de real.
Am tot asteptat impatimitii Nokia sa anunte stirea, ca s-a eliberat bestia, dar tot un fan SE s-o faca? ;p
As vrea sa fac rost de el, sa-l distrubui seriei 60, ca pentru ea este :drac:
Sper ca se stie de gluma ;)
Off-topic: Zvastrici... how are ya my man? ;)

#2
Codename

Codename

    Regele și Regina Cașcavalului

  • Grup: Members
  • Posts: 3,776
  • Înscris: 03.01.2004
Interesant. Acum s-a creat un precedent. Oare o să existe și antiviruși și pentru mobile? În orice caz trebuie să fim din ce în ce mai atenți ce aplicații instalăm în telefon.

Noroc că Series 40 nu e afectat.;)

#3
bogdan1978buc

bogdan1978buc

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,416
  • Înscris: 07.05.2003
Da... acum in loc sa platim pentru diverse aplicatii, va trebui sa dam bani pe antivirusi.
Those russians ;)

#4
CristianDia

CristianDia

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,195
  • Înscris: 08.04.2003
Bogdan, nu mai am seria 60 de mult, don't worry. I-am lasat pe altii sa "se chinuie" cu ele. :D

#5
drdy

drdy

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 118
  • Înscris: 13.01.2003
Ba ai naibii kkciosi ce s-au gasit ei sa faca. Oamenii astia chiar nu au ce face si tre sa bage probleme in orice companie.
Si bogdan stai tu linistit ca daca au scos pt nokia vor scoate si pt SE si pt orice mobil.
P.S. Si eu am trecut de la SE T610 la Nokia 6600 (sper sa nam parte de el...)

#6
teduro

teduro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 247
  • Înscris: 30.03.2004
Ha ha maine ne punem firewall pe mobil!

#7
AcidMan

AcidMan

    Acid Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,650
  • Înscris: 08.09.2003
recommendations from symantec:

Quote

Symantec Security Response encourages all users and administrators to adhere to the following basic security "best practices":
Turn off and remove unneeded services. By default, many operating systems install auxiliary services that are not critical, such as an FTP server, telnet, and a Web server. These services are avenues of attack. If they are removed, blended threats have less avenues of attack and you have fewer services to maintain through patch updates.
De unde opresc web serveru' la Nokia?

#8
bogdan1978buc

bogdan1978buc

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,416
  • Înscris: 07.05.2003
Uninstall ;p

#9
AcidMan

AcidMan

    Acid Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,650
  • Înscris: 08.09.2003
telnet 0744.444.444 server response: ready.
sau ftp://0744.444.444 Login annonymous pass **** access denied.
LOL

#10
bogdan1978buc

bogdan1978buc

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,416
  • Înscris: 07.05.2003
Da mai multe detalii. Ai un server instalat pe telefon, sau cum?
Spune concret ce vrei sa faci.

#11
bogdan1978buc

bogdan1978buc

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,416
  • Înscris: 07.05.2003
http://news.mobile9....infects-symbian
Si iata cum nokia a primit si un troian usturator; la bani ma refer :drac:

#12
adinush

adinush

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 29.07.2004
mah..cred ca o sa iasa caterinca in 2-3 ani cu mobilele astea...o sa tinem scotch pe infrrosu ca sa nu raspandesca virusu...sau...cumva prin incarcator?! omg!!! prizaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa :D
omg!  a cazut reneellluuuuu ;aaa;  :o  /E?/  :jeez:  :eek:  


:Jump:

#13
AcidMan

AcidMan

    Acid Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,650
  • Înscris: 08.09.2003
doamna *222 i-o n-am dat semeseu d'ala la numaru ala cu dezbracatele sa moara 3 vecini d'ai mei ...
LOL.

#14
bogdan1978buc

bogdan1978buc

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,416
  • Înscris: 07.05.2003
Intr-adevar trebuie sa ne facem griji pentru viitor.
Stau si ma gandesc ca aceste idei "geniale", a se citi malefice, pot aduce destui bani anumitor persoane. Trebuie sa stii sa programezi, apoi nu-ti ramane decat sa pui aplicatia pe un site, numind-o "aplicatie_crackuita.sis", lumea o sa o downloadeze, ca doar n-o sa dea n-shpe para cand poa' s-o ia gratis, si in felul asta, hackerii pot obtine mai multi bani decat producatorul in sine!

#15
AcidMan

AcidMan

    Acid Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,650
  • Înscris: 08.09.2003
ce e mai grav e ca nu se pot controla aplicatiile. trafic de genul asta ( aplicati patch uite) are loc si acum fara ca vreo masura serioasa sa se implementeze. Unii producatori vor face bani - cei de AntiVirusi  pentru mobile. eu mi-am luat pt palm ;)

#16
bogdan1978buc

bogdan1978buc

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,416
  • Înscris: 07.05.2003
Au aparut deja solutii antivirus, dar ce este mai grav: noi utilizatorii de telefoane suntem mai expusi la pierderi financiare, ma refer aici la simple persoane fizice nu corporate or something.
De ce este si mai grav? Pentru ca solutia existenta pentru UIQ, cel putin, costa si nu exista nici macar o varianta demo, pe cand in cazul calculatoarelor se gasesc versiuni de evaluare :(
Unii ziceau: ce-mi trebuie antivirus? Ii dau format si gata! Dar in cazuri de genul asta, pana observi cat ai de plata, se pot trimite 100 de sms-uri a 1,5 euro, sau mai stiu eu ce le mai trece prin cap.
Problema este ca am trecut prin ceva asemanator, cand telefonul meu a trimis doua sms-uri, in limba engleza, prietenei mele. Am avut noroc ca am aflat imediat, si ca au fost nationale :) Au fost doar 14 centi. Ora de trimitere? In jur de 2: 00 a.m. !

#17
Snoop

Snoop

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 266
  • Înscris: 18.05.2003
Oare sa fi dat vina pe diverse persoane de geaba ca umbla in telefonul meu cand nu stiu eu? Ca multa lume spune ca a primit mesaje obscene dar cat se poate de logice, si telefoane(spuneau ca se aude dor un ras la celalalt capat al firului). Faza e ca eram in strainatate si nu cred ca umbla tata sau mama sa trimita mesaje si sa dea telefoane dubioase la prieteni din agenda.

#18
EmiPop

EmiPop

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 238
  • Înscris: 28.11.2002
curioasa treaba! pai inseamna ca mai doar un pic pana o sa apara ceva si pe UIQ! Vai de P800-le meu! :( :(

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate