Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Reconditionare cada baie din fonta

Problema imprimanta

Here goes nothing

BCR sau Raiffeisen
 Visual Studio 2022 instaleaza Epi...

Sfat alegere parbriz

EMAG - recenzii false facute de ei?

Recomandare telefon 900-950
 Nivel de trai

Semnal bun da'... prost

De ce statiile de radio FM nu ren...

Pe unde pot sa gasesc statistici ...
 Este reconditionat acest laptop?

Prelungire fire electrice

Amintiri despre satelit si retran...

Care este cel mai bun mod de a pr...
 

Recomandări HOTĂ bucatarie

- - - - -
  • Please log in to reply
2883 replies to this topic

#2683
s3ven

s3ven

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 198
  • Înscris: 31.07.2005
Salut, din cauza spațiului de deasupra la mobilierul de bucătărie, am 11 cm acolo, trebuie să fac ceva improvizație să adaptez de la 150 la 220x90 și problema este pe capăt, pentru că nu găsesc grile de 220x90, revin cu un adaptor la 150 mm diametru. Ce să pun pe caăt, o grilă antiretur și ceva capac din acela simplu cu sită sau clapete, sau este direct pe capăt grilă antiploaie cu o clapetă mare. Atașez poză.

Attached Files



#2684
mariuscbn

mariuscbn

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 56
  • Înscris: 03.10.2015
Va salut.
Am si eu o nelamurire si vreau sa ma ajustati si pe mine sa ma dumiresc.
Intentionez sa cumpar o hota decorativa, acea tabla dreptunghiulara de desupra, daca o gauresc pe lateral (pe la jumatatea ei) pentru a indoi burlanul de evacuare la 90 de grade sa il scot afara intr-un apartament de bloc care are gaura in placa blocului???

https://altex.ro/hot.../HOTWHC623E15X/

#2685
mariuscbn

mariuscbn

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 56
  • Înscris: 03.10.2015
Aici unde am insemnat vreau sa decupez sa scot evacuarea.


[ https://img.plici.ro/images/2020/10/29/Captura-de-ecran-din-2020.10.29-la-17.24.02e4a69435ffc3d0b1.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]



Si evacuarea vreau sa o fac asa ca in acest clip!


[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/iyYI9x953TU?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#2686
robert8197

robert8197

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,017
  • Înscris: 20.04.2011
Ce parere aveti despre acest gen de hote?
Vreau sa cumpar pentru aspect, bucataria are 5 mp

Edited by robert8197, 08 November 2020 - 21:18.


#2687
dbt

dbt

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 06.07.2013
Salutare!

Va rog sa imi dati sugestii in legatura cu hota pe care ar trebui sa o aleg pentru o bucatarie de 12 mp.

Socotelile imi sunt incurcate de cateva aspecte:
  • traseul de evacuare este lung de peste 4 m spre dreapta, este deja montata tubulatura prin tavanul fals al holului cu care bucataria are perete comun, diametrul este 150 mm;

  • am o grinda in bucatarie de 30 cm care imi limiteaza inaltimea utila la 2,2 m, asa cum se vede in imagine;

  • de cand am stabilit pozitia hotei si am gaurit peretele, au aparut modificari aspra carora nu am cum sa revin si plita va fi cu 25 cm spre dreapta fata de ax.
Avand in vedere toate astea, ce putere de evacuare mi-ar trebui?
Pot sa gasesc o varianta de montaj care sa nu se bazeze pe tub flexibil, care amplifica zgomotul?
Cred ca ar trebui o hota cat mai scunda...poate reusesc sa mai evit unghiurile drepte si sa folosesc racorduri la 135grade?
Chiar ma bazez pe experienta voastra si pe creativitate, cand vine vorba de solutii de montaj.
M-as bucura sa imi faceti recomandari concrete de hote.

Attached Files



#2688
AroundYou

AroundYou

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,729
  • Înscris: 17.04.2015
dbt@, prea multe probleme Posted Image
Pt ca sa te mai linistesc totusi, am instalat impreuna cu un prieten (pt bucataria lui relativ apropiata ca marime de a ta) o hota de vreo 600 si ceva mc/h) cu tubulatura pvc pe 3m lungime si 3 coturi si e cat de cat multumit.
Nu e nevoie neaparat sa-ti recomande cineva o hota anume, ia si tu una cu cea mai mare putere de extractie pe care ti-o permiti.
Cat despre montaj, nustiu, probabil e greu in aia 25 cm lateral cat zici, totusi eu nicidecum nu mi-as fi inchipuit ca as putea sa fac ceva cu un cot de 135 grade.. Poate ca as incerca sa fac ceva cu unul din pvc de 45 grade si d150 cu care sa plec din capul hotei si o bucata mica de tub de pvc cu d150 si apoi in cot de 90 grade invartit la cat trebuie care sa intre in perete iar pt ca probabil nici asa nu se va mufa perfect, as acoperi cu banda de aluminiu imbinarile. Doar asa imi imaginez, desi daca nu am in mod real in fata ochilor piesele si pozitia, nu sunt deloc sigur ca merge, mai ales coreland inaltimea de 2,2m cu spatiul lateral de 25cm. La nevoie, as pleca tot cu pvc de 45 grade si as adapta cu tub flexibil pe acea f mica portiune; sau daca inclinatia nu-mi permite deloc, as pune doar flexibil si aia e.

Edited by AroundYou, 09 January 2021 - 16:42.


#2689
dbt

dbt

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 06.07.2013
Zici ca amicul e mulțumit cu 600 si ceva... e un reper, multumesc.
Ma uitasem si eu pe la 700+, am dat deoparte tot de depasea 40 cm inaltime, m-am oprit la o Teka:  https://www.melarox....-plus-inox.html , dupa care mi-a fost frica sa nu fie prea mica puterea.
Sincer, mi-au atras atentia si hotele Tornado Storm 1200, care au review-uri foarte bune, dar mi-e greu sa cred ca reusesc acei 1200 mc/h.
Pana la urma, cu montajul ai dreptate, daca nu se pupa, pun flexibil si aia e, dar dupa ce am citit aici atatea pareri cu zgomotul, am ramas cu un pitic Posted Image

Edited by dbt, 09 January 2021 - 17:36.


#2690
AroundYou

AroundYou

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,729
  • Înscris: 17.04.2015

View Postdbt, on 09 ianuarie 2021 - 17:24, said:

Zici ca amicul e mulțumit cu 600 si ceva... e un reper, multumesc.
E multumit el ca si-a facut treaba cumva, nu ca e perfect.
Totusi tu nu te culca pe o parte, ia ce poti cat mai puternic.
Despre Tornado alea habar n-am, turcesti probabil, n-am vazut niciuna la treaba. F posibil ca puterea declarata (sau in ce regim s-au facut masuratorile alea!) sa nu fie tocmai realitate, dar la urma urmei e posibil sa nu fie rele.

#2691
the_same

the_same

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,133
  • Înscris: 13.11.2012
E bine ca ai evacuarea de 150, de preferat sa pui tub pvc daca gasesti coturi sa iasa bine, altfel as pune flexibil.
Cred ca hota teka din link e buna.
Eu am hota de 420 mch la bucatarie de 15mp si aprox 3m tub pvc cu 3 coturi la 90gr.
Ar fi mers una mai mare, dar am si un ventilator in perete cu alta evacuare si e decent.

Edited by the_same, 09 January 2021 - 20:50.


#2692
dbt

dbt

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 06.07.2013

View PostAroundYou, on 09 ianuarie 2021 - 18:28, said:

Despre Tornado alea habar n-am, turcesti probabil, n-am vazut niciuna la treaba. F posibil ca puterea declarata (sau in ce regim s-au facut masuratorile alea!) sa nu fie tocmai realitate, dar la urma urmei e posibil sa nu fie rele.

Sunt produse in Ucraina sau Polonia, ceva simplu si trainic, fara electronica sofisticata. Inclin sa cred ca masuratorile, intr-adevar, nu sunt facute cum cere standardul, la evacuare, dupa un cot de 90 si 1 metru linear, dar utilizatorii par incantati: https://www.emag.ro/...rch-Action=view

#2693
AroundYou

AroundYou

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,729
  • Înscris: 17.04.2015
dbt@
Unde or fi facute e poate mai putin relevant (eu gasisem Turkey pe un site egiptean), insa deoarece m-a intrigat un pic faza cu puterea aia cam mare declarata (mai ales ca atunci cand cauti hote indiferent de pret sau producatori nu prea gasesti multe produse pt uz casnic mai puternice decat 700-700 si ceva si parea surprinzator ca vin unii mai mult sau mai putin noname care fac si hote ieftine dar si foarte puternice), am cautat un pic pe net...
Ei bine, conform EN (IEC) 61591, Tornado Storm 1200(60)  la putere maxima, Ø 15 CM, are 654 mc/h. Deci, dpmdv, asta e valoarea de referinta.
Cat despre calitatea constructiva, nu ne putem da cu parerea atat timp cat nu o vedem. Referitor la comentarii ale utilizatorilor, e mai greu sa tragi concluzii cand acestea sunt si extrem de putine. Nu ar fi rau sa te uiti si la comentariile pt alte modele ale aceluiasi producator, care, desi tot putine, par sa nu fie tocmai tot atat de bune.
Se pare ca e si cam galagioasa.
Corelat insa cu limitarile impuse de tine (faza cu inaltimea mica corpului ei care sa te ajute la conceptia unei evacuari in acel spatiu mic pe laterala), pare greu sa gasesti multe alternative. Personal as acorda mai multa incredere celei de la teka, desi si aia e f zgomotoasa, fie si doar pt cei aprox 100mc/h in plus pe acelasi standard.

#2694
dbt

dbt

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 06.07.2013
AroundYou@
E adevarat ca in cautarile mele m-am axat pe inaltimea hotei, mai putin pe alte caracteristici.
Initial, cand nu aveam problemele cu decalajul fata de axa, ma orientasem spre asta: https://altex.ro/hot...ED52X0/#reviews , care sta mai bine la capitolul decibeli dar dupa aceea, criteriile mi s-au dat peste cap. Acum ma gandesc ca poate reusesc sa gasesc si ceva mai silentios decat acea Teka, la o inaltime oarecum similara. Asa ca, in continuare astept sugestii. Recunosc ca nici nu am gasit multe magazine unde sa poti sa aplici prea multe filtre de selectie, unii nu au nici latimea, dar toti exceleaza in culori/nuante si design Posted Image

#2695
froome

froome

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 980
  • Înscris: 06.08.2015

View PostjORDylica, on 26 martie 2020 - 13:17, said:


2) Cat de mult influenteaza o presiune a aerului (Pa) mare? Sa tin cont de o Pa mai mare si un flux nominal de aer mai mic sau invers?



Am citit și am observat că nu a răspuns nimeni la întrebarea asta. E ok ce scrie în fișa tehnică a acestui produs?
Observ o presiune mică față de alți producători, ca Faber sau Falmec de ex., raportat la același debit. Mersi.

Attached Files



#2696
froome

froome

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 980
  • Înscris: 06.08.2015
Eu centrez eu dau cu capul;

"Presiune
De asemenea, merită luată în considerare presiunea hotei, exprimată în Pascal (Pa). Acest lucru este important, deoarece vă poate oferi o idee despre cât de eficientă poate fi hota în evacuarea fumului către exterior, mai ales dacă conducta de ventilație este deosebit de lungă, înfășurată și plină de mici obstacole și variații. De fapt, fluxul de aer din conductă „încetinește” și pierde presiunea nu numai pe măsură ce distanța pe care trebuie să o parcurgă crește, ci și cu fiecare obstacol pe care îl întâlnește. Fiecare îndoire a conductei implică, prin urmare, o pierdere de presiune, iar materialul însuși din care este realizată conducta joacă, de asemenea, un rol important: o conductă de oțel va încetini fluxul de aer mult mai puțin decât o conductă veche din zidărie."

Luată de pe un site din IT și tradusă cu gogu', poate mai ajută pe cineva că eu am căutat de m-am plictisit până am dat de explicația de mai sus.

#2697
buha

buha

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 898
  • Înscris: 02.06.2006
Va salut!
Ce parere aveti de aceste grile pentru evacuare?
Efectiv cum se fixeaza grila? Trebuie legat snurul de ceva? Mi se pare aiurea in cazul folosirii unei tubulaturi.

https://ventilatie-r...z8aAsChEALw_wcB

#2698
buha

buha

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 898
  • Înscris: 02.06.2006
Inca o intrebare!

Diametrul din perete pentru gaura de evacuare este de 110 mm.

Am vazut ca majoritatea hotelor au evacuari de 150 mm.

Apartamentul pe care il cumpar este deja finisat urmand a fi predat in viitorul apropiat. INCA mai este schela pe fatada. Are rost sa vorbesc cu constructorul sa imi mareasca gaura din perete la 150 mm?

Ma gandesc ca daca utilizez o reductie 150 - 110 (aria scade cu circa 50%), creste semnificativ zgomotul si suprasolicit motorul.

Ce ma sfatuiti?

PS: Am vazut doar un numar redus de hote cu evacuari de 120 mm. Banuiesc ca sunt modele mai vechi.

#2699
AroundYou

AroundYou

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,729
  • Înscris: 17.04.2015
Da, e mai bine sa maresti gaura.

#2700
mariuscbn

mariuscbn

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 56
  • Înscris: 03.10.2015
Hota
Am revenit, desi nimeni NU a stiut sa-mi dea un raspuns la nedumerirea de mai sus, am facut cum m-a tait pe mine capul si am sa las explictiile aici poate ajuta si pe alti colegi.
Am optat pentru acesta hota decorativa ca NU suport acel dulap urat deasupra aragazului.
Pe spatele hotei am montat niste burete fonoabsorbat pentru atenuarea zgomotului si am montat-o in perete.
Hota a venit cu clapeta de sens si am vrut sa trag doar burlane de PVC dedicate pentru asa ceva, dar gaura carotata din perete a fost data din constructia blocului. Gaura din perete are panta necesara de 5-7% ceea ce e perfect, dar este data intr-o parte (in spre stanga) ceea ce mi-a facut dificila montarea tuburilor numai dim PVC, asa ca am optat si la putin burlan metalic ca NU venea perfect la imbinarea cu cotul.
Acum ca am montat hota si tubulatura evacuarii trebuia sa decupez si din ornamentul de inox al tubulaturii o gaura laterala, am masurat de 3 ori si am taiat 1 data…am taiat cu un flex cele 3 laturi.
Ornamentul tubulaturii vine din fabrica cu 2 parti pentru tavane mai inalte…si puteam sa mai trai un ornamet pentru teava orizontala sa NU se mai vada teava PVC deloc, dar momentan NU am considerat ca este necesat si un ornament de inox l-am depozitat….poate pe viitor, cine stie.
Montajul hotei a fost facut in Decembie si merge perfect si astazi.

Un vido gasiti aici:
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/ipAJuqbKO8E?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]



[ https://img.plici.ro/images/2021/01/30/WhatsApp-Image-2021-01-30-at-11.09.30409ae51231e7f40c.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate