Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

Casuta mea sau 1001 nopti nedormite

- - - - -
  • Please log in to reply
53 replies to this topic

#1
M@RiuS

M@RiuS

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 120
  • Înscris: 03.07.2004
Bun, cu ce sa incep... casa va fi ridicata in comuna Budila situata la 18 km de Brasov, terenul ce l-am cumparat are o suprafata de cca 2500 m2 si a fost relativ moca ...3 euro/mp, am ales locatia datorita peisajului care zic eu ca face toti banii dar si pt. ca aici era si este locul nostru preferat de gratar. Am 2 utilitati pe teren apa si curent, canlizarea va fi la fosa iar incalzirea centrala termica pe lemne. Pana acum am imprejmuit terenul cu un gard provizoriu, am facut o magazie si am tras apa pe teren, la curent am montat BMP-ul astept montarea contoarului

Attached Files



#2
MirelaLucia

MirelaLucia

    Senior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4,433
  • Înscris: 11.01.2007

View PostM@RiuS, on Aug 28 2007, 11:56, said:

Bun, cu ce sa incep... casa va fi ridicata in comuna Budila situata la 18 km de Brasov, terenul ce l-am cumparat are o suprafata de cca 2500 m2 si a fost relativ moca ...3 euro/mp, am ales locatia datorita peisajului care zic eu ca face toti banii dar si pt. ca aici era si este locul nostru preferat de gratar. Am 2 utilitati pe teren apa si curent, canlizarea va fi la fosa iar incalzirea centrala termica pe lemne. Pana acum am imprejmuit terenul cu un gard provizoriu, am facut o magazie si am tras apa pe teren, la curent am montat BMP-ul astept montarea contoarului


bun venit in familie :) dar vad ca ai facut ceva. Nu stai degeaba!!!! Multa bafta!!!

#3
M@RiuS

M@RiuS

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 120
  • Înscris: 03.07.2004

View PostMirelaLucia, on Aug 28 2007, 12:02, said:

bun venit in familie :) dar vad ca ai facut ceva. Nu stai degeaba!!!! Multa bafta!!!

multumesc :) ,


atasez planul de situatie si proiectul casei

Attached Files


Edited by punkt, 29 August 2007 - 11:56.


#4
M@RiuS

M@RiuS

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 120
  • Înscris: 03.07.2004
mai multe detalii despre istoria comunei aveti  aici: http://www.monitorul...?id_stire=33368

#5
anna's studio

anna's studio

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 638
  • Înscris: 07.02.2005
Multa bafta va urez!
Noi tocmai am terminat santierul, destul de aproape as spune.
Budila e un loc superb, pacat de drumuri, este inacceptabil cum arata drumul. Am fost pe acolo saptamana trecuta...

Noi am lucrat ultima faza, cea de finisaje, cu o echipa din Lunca (,) Calnicului. Am fost foarte multumiti de ei, preturi decente si calitate. In caz ca aveti nevoie sa ziceti. Nu am nimic de castigat, stiu insa ce am patimit anul trecut cu echipa de constructori...

Sa va inarmati cu multa rabdare, e un hop mare constructia casei, sa nu va mutati inainte de finisaje (din proprie experienta), sa va faceti calcule cam cu 30% peste estimari, dupa ridicarea casei preturile vor fi multiplu de 500 sau de 1000 ron...

Pentru noi este proaspata experienta, daca va putem fi de folos in vreun fel am fi bucurosi sa va oferim sfaturi sau pareri.

Spor la treaba si sa va ajute Dumnezeu cu vreme buna!

P.S. grija mare, sa faceti studiu geo... zona asta e foarte ciudata cu panza freatica...

#6
MirelaLucia

MirelaLucia

    Senior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4,433
  • Înscris: 11.01.2007
vezi ca in primul rand nu e bine sa postezi proiect intreg fara acordul arhitectului si mai ales sa lasi caseta cu numele lui .

casa e interesanta, frumoasa. Imi place cel ma mlt parchetul laminat din baia de sus :lol: .... glumesc. E faina! Suprafete de marimi normale, frumos compartimentata, desi nu inteleg rostul vestibulului din planul de parter s usa aia care da afara. da fara unde? ce e acolo?

#7
M@RiuS

M@RiuS

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 120
  • Înscris: 03.07.2004
am revenit dupa exil, lucrarea a avansat destul de mult in prezent zidaria de la parter este terminata si s-a cofrat pt placa

Attached Files

  • Attached File  1.jpg   68.65K   313 downloads
  • Attached File  2.jpg   47.43K   232 downloads
  • Attached File  3.jpg   40.39K   217 downloads
  • Attached File  4.jpg   77.88K   211 downloads
  • Attached File  5.jpg   68.62K   263 downloads
  • Attached File  6.jpg   66.21K   213 downloads
  • Attached File  7.jpg   51.61K   269 downloads
  • Attached File  8.jpg   44.42K   255 downloads


#8
M@RiuS

M@RiuS

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 120
  • Înscris: 03.07.2004
am o intrebare pt voi, dupa ce aseaza armatura pt placa vreau sa pun tuburile pt traseul electric si apoi sa torn placa, astfel ma gandesc ca scap de dat gauri si de spart ,  dar  ma tem sa nu-i produc placii un punct slab prin prezenta tubului  ce ziceti ?

#9
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,541
  • Înscris: 10.05.2007

View PostM@RiuS, on Oct 5 2007, 17:29, said:

am o intrebare pt voi, dupa ce aseaza armatura pt placa vreau sa pun tuburile pt traseul electric si apoi sa torn placa, astfel ma gandesc ca scap de dat gauri si de spart ,  dar  ma tem sa nu-i produc placii un punct slab prin prezenta tubului  ce ziceti ?
welcome back!
n-ate nimic, poti trage ce vrei pe acolo, tevi electrice, canalizare, termice, decat sa spargi mai tarziu.

#10
accelerator

accelerator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,146
  • Înscris: 20.03.2007
Bine ai venit inapoi Marius, te asteptam sa-ti continui relatarea. Stiu ce casa urmeaza sa-ti construiesti, e aceeasi pe care am pus si eu ochii. E deosebita.

Spor la treaba si nervi tari!

#11
M@RiuS

M@RiuS

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 120
  • Înscris: 03.07.2004
miercuri torn placa , sunt stupefiat de preturile practicate pt. pompare beton  am estimat ca cei 20 mc  de B250 necesari vor fi undeva pe la 65 mil

Attached Files

  • Attached File  1.jpg   41.64K   227 downloads
  • Attached File  2.jpg   46.99K   215 downloads
  • Attached File  3.jpg   67.71K   304 downloads
  • Attached File  4.jpg   55.92K   250 downloads
  • Attached File  5.jpg   64.61K   227 downloads
  • Attached File  6.jpg   42.88K   207 downloads


#12
conu71

conu71

    Termopanist

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,066
  • Înscris: 22.06.2004
azi am dat pt 20 mc b300 57 milioane. ai grija, te mai poti tocmi

#13
Rocknroll

Rocknroll

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,785
  • Înscris: 16.12.2006

View Postconu71, on Oct 8 2007, 18:00, said:

azi am dat pt 20 mc b300 57 milioane. ai grija, te mai poti tocmi

Salut, Coane...
Pretul pe care l-ai dat e cu tot cu CIFA + Autopompa?
Daca da, spune-mi si mie de unde l-ai luat, te rog...

#14
MirelaLucia

MirelaLucia

    Senior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4,433
  • Înscris: 11.01.2007

View PostM@RiuS, on Oct 8 2007, 17:46, said:

miercuri torn placa , sunt stupefiat de preturile practicate pt. pompare beton  am estimat ca cei 20 mc  de B250 necesari vor fi undeva pe la 65 mil


daca esti stupefiat doar de asta, stai pe aproape!!!!! to be continued ca sa zic asa  :D  Inainte sa te duci sa afli vre un pret pe undeva, ia un calmant, n de alta dar sa nu sari la gatul agentului de vanzari cand iti spune pretul

#15
conu71

conu71

    Termopanist

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,066
  • Înscris: 22.06.2004
cu cifa si pompa din spatele padurii bragadiru, este o statie in mijlocul campului. daca vrei nr de tel pv

#16
M@RiuS

M@RiuS

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 120
  • Înscris: 03.07.2004
sunt super fericit , am turnat placa 22mc  cu 59 mil

#17
conu71

conu71

    Termopanist

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,066
  • Înscris: 22.06.2004
ai vazut ca se poate?:))) succes in continuare si baga poze

#18
M@RiuS

M@RiuS

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 120
  • Înscris: 03.07.2004
am o noua dilema, vreau sa fac un perete de sticla, de fapt unde am scara intre parter si nivel am un gol segmentat pe la jumate de placa de beton, am cumparat caramizi de sticla, adeziv si distantiere de plastic de la bricostore, golurile vor fi umplute cu cate 10 randuri a 5 caramizi. Acum dilema... am vazut la o alta constructie ca intre coloanele si randurile de caramizi a fost introdus fier OB de 6 (cred) si nu au fost utilizati distantieri, risc ceva daca nu folosesc fierul respectiv si ma bazez doar pe distantierele de plastic?


revin si cu poze dar trebuie descarc pozele din telefon :)

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate