Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 

Animale salbatice

- - - - -
  • Please log in to reply
2077 replies to this topic

#1837
glumetu

glumetu

    Jedi sora-mea!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,958
  • Înscris: 27.04.2005

View Postcrokodilu, on 14 septembrie 2017 - 12:45, said:

Fiind pe threadul "animale salbatice", pozatul de aproape cu UWA parca nu cadreaza, adica par la fel de salbatice ca ale colegului https://forum.softpe...Posted Image
mai, acum ce sa zic, UWA la 105mm... ma intreb cu ce LF tragi tu... Posted Image (eu unul n-am curaj sa ma duc cu WA in fata unei turme de elefanti care flutura din urechi)

si ca sa te calmez, uite crokodilu:

Attached File  DSC_1558.jpg   2.23MB   73 downloads

(mai aproape de atat + crop nu s-a putut)

Edited by glumetu, 14 September 2017 - 15:29.


#1838
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,906
  • Înscris: 28.12.2006
Ce-i drept, considel LF de la 4000mm in sus.
Eu ma declar multumit cu tizul, putem depasi momentul ;)

#1839
LupeLupino

LupeLupino

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,636
  • Înscris: 14.04.2006
Dupa atatea "salbaticiuni" vin si eu cu una de-a noastra, mai "domestica" ...

Camuflata
Attached File  Oac Oac Oac FB.jpg   625.31K   44 downloads

#1840
Real_NEO

Real_NEO

    un sălbatic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,193
  • Înscris: 29.05.2017
Lup prin padurile Bucovinei. Fotografie realizata spre seara in jurul orei 18:30, a spune ca in conditii dificile de iluminat este un understatement. A fost mai mult o chestiune de noroc ca am reusit sa obtin acest cadru, singurul bun de altfel. Din mana, 600mm, f/6.3, ISO 6400, 1/125, limita absoluta a echipamentului. Desigur, apoi procesare aplicand toate alifiile posibile.

Attached Files


Edited by Real_NEO, 12 April 2018 - 23:56.


#1841
katran

katran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,978
  • Înscris: 20.01.2005
Fotografia este frumoasa, reusita.
Dar eu nu cred intr-un astfel de noroc, decat daca lupul nu era domesticit, bolnav sau la Zoo. Mai multe detalii despre cum ai obtinut cadrul ?

Edited by katran, 13 April 2018 - 06:42.


#1842
schnupe

schnupe

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 666
  • Înscris: 18.02.2007
Neo, e aproape imposibil ca un lup salbatic, bine hranit, in mediul lui natural, sa pozeze asa la cativa metri de tine.☺

Poate ai dus in padure un Ciobanesc Cehoslovac si l-ai pozat ca lup, dar trebuie mentionat.

Edited by schnupe, 13 April 2018 - 07:00.


#1843
Real_NEO

Real_NEO

    un sălbatic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,193
  • Înscris: 29.05.2017
Nu este la apropiere, asa cum am mentionat fotografia este realizata la 600mm pe APS-C, deci la echivalentul a 960mm, doar pare la apropiere in acest cadru. In rest nu este mare lucru de zis, ma intorceam acasa prin padure si mi s-a parut ca zaresc un caine printre copaci. Am tras rafala si acesta a fost singurul cadru bun pe care l-am reusit, in care nu fuge si nu se vede blurat. A fost o chestiune de noroc ca l-am prins asa artistic.

Domesticit nu are cum fi (carui lup domesticit i se da drumul liber prin padure ?), la zoo se vede clar ca nu este, iar bolnav nu cred ca era judecand dupa cum a zbughit-o cand m-a vazut. In zona mea pe aici se mai intampla ca lupii sa intre prin gospodariile oamenilor, nu e ceva chiar atat de rar. Cel mai probabil mai erau si altii prin zona. Iar de hranit nu duc ei lipsa de nimic, este plin de mistreti, cerbi si caprioare. Daca mergi prin padure seara nu ai cum sa nu te intalnesti cu un mistret, sunt foarte multi, de fapt numarul lor reprezinta chiar o problema.

Aici la munte unde locuiesc eu este salbaticie, in paduri se gasesc de toate, ursi, lupi, vulpi, rasi, mistreti, s.a.m.d. Spre exemplu a te intalni cu ursul nu e ceva iesit din comun, la cati ciupercari bat padurile in sezon, a devenit o banalitate. Si eu am avut onoarea, insa intr-o noapte.

Edited by Real_NEO, 13 April 2018 - 09:33.


#1844
schnupe

schnupe

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 666
  • Înscris: 18.02.2007
Mai poti sa postezi niste poze cu el, chiar blurate?

#1845
Real_NEO

Real_NEO

    un sălbatic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,193
  • Înscris: 29.05.2017
Precum spuneam, efectul artistic din acel cadru a fost numai o pura intamplare, restul nu au iesit deloc in acel fel. Acest cadru ce a mai iesit catusi de cat, dar nu se compara cu celalalt. Iar restul cadrelor blurate le-am sters, nu aveam ce sa fac cu ele.

Attached Files


Edited by Real_NEO, 13 April 2018 - 11:17.


#1846
schnupe

schnupe

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 666
  • Înscris: 18.02.2007
Daca este lup real, felicitari, este o fotografie unica!

Totusi... Am si eu un tele exact ca al tau, tot pe Canon crop. Ai fost foarte aproape, altfel, la iso 6400 cu un crop puternic nu mai ramanea nimic din poza. A doua poza este anterioara primei. Tu sustii ca lupul ala mergea fix spre tine iar tu tacaneai rafala aia lenta de la 600D iar el nu se alarma absolut deloc, mergea la trap, nu alerga, ba mai mult, s-a oprit sa pozeze. E bizar.

Stiu ca fotografierea unui lup salbatic este aproape imposibila la distante mici, si stiu asta de la oameni care bat de o viata padurile, inclusiv alea din Bucovina. Este deplasat sa sustii ca asa obisnuiesti tu, sa te plimbi prin paduri cu aparatul la tine, si din cand in cand sa pozezi cerbi, lupi si tot felul de animale salbatice. Ce naiba, asta e un gen de fotografie care seamana a paparazzi.

Inca nu sunt convins ca nu este ciobanesc cehoslovac, in a doua poza chiar nu este lup.Sunt diferente la cap, bot, urechi, dimensiunea ochilor in raport cu capul, latimea craniului in zona maseterilor si raportul intre bot si restul craniului. Nu te acuz de nimic , dar, pot sa fotografiez saptamana viitoare un ciobanesc ceh in tentativa de padure de langa Tulcea si fac pariu ca nu se prinde nimeni ca nu ar fi lup. Dar o fac cum trebuie, de la 5-6 metri si la iso 100.Posted Image

#1847
katran

katran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,978
  • Înscris: 20.01.2005
In mod normal, nu te poti apropia de lup atat de mult nici macar cu masina.
Daca mergi pe jos, lupul te simte de la distante uriase (>500m). De regula nu apuci sa-l vezi si chiar daca l-ai vedea, ar fi prea departe ca sa-l fotografiezi cu orice obiectiv.

Ori ai avut noroc chior si ai gasit un exemplar care este obisnuit cu forfota/trafic, ori nu ne-ai spus toate detaliile povestii.
Si eu zic ca este foarte ciudat ca nu se uita la tine. Nu pare deloc alarmat.


Acum zic ca nimic nu-i imposibil pe lumea asta. Se poate intampla.
Cine a pozat gaste, stie ca nu ai nicio sansa sa te apropii la cativa metri de o gasca. De regula stolul da alarma cand esti la 200-300 de m. Cu camuflaj poti spera la mai mult....
Acum 2 ani , unii au gasit o gasca cu gat rosu care i-a lasat sa se apropie la 2-3m. Poate era oarba, poate era semi-domesticita (eliberata din vreun adapost). Nu se stie.
Cert este ca cei care au gasit-o, au facut poze pe care altii nu viseaza sa le faca.


Eu de cand fac poze cu pasari nu am reusit sa pozez gaste cu gat rosu de la mai putin de 100 de m.


Sau califari rosii, am vazut de cateva ori in salbaticie. O singura data i-am pozat de la distanta mare (>100m).
La Straulesti am gasit un exemplar pe care l-am pozat cum am vrut eu, de la distante mici. Posted Image  Pesemne era scapat de undeva, poate chiar din tarcul de rate din Herastrau.

Edited by katran, 13 April 2018 - 15:04.


#1848
Real_NEO

Real_NEO

    un sălbatic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,193
  • Înscris: 29.05.2017

View Postschnupe, on 13 aprilie 2018 - 14:25, said:

Stiu ca fotografierea unui lup salbatic este aproape imposibila la distante mici, si stiu asta de la oameni care bat de o viata padurile, inclusiv alea din Bucovina. Este deplasat sa sustii ca asa obisnuiesti tu, sa te plimbi prin paduri cu aparatul la tine, si din cand in cand sa pozezi cerbi, lupi si tot felul de animale salbatice. Ce naiba, asta e un gen de fotografie care seamana a paparazzi.
Cum sa fie deplasat sa sustin ca ma plimb prin padure cu aparatul ? Si ieri am fost, si alaltaieri. Am camuflaj, am prieteni fotografi, cu asta ne ocupam noi pe aici. Aici la noi nu exista iesire fara sa prindem ceva, macar un cerb, o capra, s.a.m.d. Una este sa bati padurile si alta este sa ai camuflaj si sa mergi tiptil, e o diferenta. Eu in timp mi-am format o anume tehnica de mers prin padure, merg incet, nu fac zgomot, nu ma arat, camuflat complet, cu gluga, rucsac camuflat, s.a.m.d.

View Postschnupe, on 13 aprilie 2018 - 14:25, said:

Totusi... Am si eu un tele exact ca al tau, tot pe Canon crop. Ai fost foarte aproape, altfel, la iso 6400 cu un crop puternic nu mai ramanea nimic din poza. A doua poza este anterioara primei. Tu sustii ca lupul ala mergea fix spre tine iar tu tacaneai rafala aia lenta de la 600D iar el nu se alarma absolut deloc, mergea la trap, nu alerga, ba mai mult, s-a oprit sa pozeze. E bizar.
Cadrul original este praf si pulbere, la ISO 6400 e normal sa fie asa. Insa cu tehnica de editare potrivita l-am scos catusi de cat din boale. Si nu, lupul nu mergea catre mine, era la o oarece distanta. Cel mai probabil mergea dupa un mistret, ca seara apar mistretii. Iar apoi cand m-a vazut a fugit.

Captura de ieri si alaltaieri.

Attached Files


Edited by Real_NEO, 13 April 2018 - 16:10.


#1849
katran

katran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,978
  • Înscris: 20.01.2005
Este faina caprioara. La cerb imi place postura, ca si carcoteala - crengile din fata lui.


Hai sa mai postez si eu.
Am pozat si eu o vulpe in weekend. Din cauza ca distanta a fost mare, nu am reusit sa scot ceva artistic. Am mai tras de ea la editare. Cum vi se pare ? Merge ?

Attached File  vp_01_F.jpg   336.47K   57 downloads

Edited by katran, 13 April 2018 - 17:09.


#1850
Real_NEO

Real_NEO

    un sălbatic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,193
  • Înscris: 29.05.2017
Acelasi cerb, insa fara pretentii artistice. In general fotografiile fara putina perspectiva nu-mi plac.

Attached Files


Edited by Real_NEO, 13 April 2018 - 17:22.


#1851
schnupe

schnupe

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 666
  • Înscris: 18.02.2007

View Postkatran, on 13 aprilie 2018 - 17:04, said:

Este faina caprioara. La cerb imi place postura, ca si carcoteala - crengile din fata lui.


Hai sa mai postez si eu.
...

E faina pentru ca e vulpe. Dar pare mica, impaiata si expusa intr-o diorama. Poate era bine sa fii si tu putin mincinos la fundalul ala...

View PostReal_NEO, on 13 aprilie 2018 - 17:19, said:

Acelasi cerb, insa fara pretentii artistice. In general fotografiile fara putina perspectiva nu-mi plac.

Neo, mie cerbul asta mi se pare mai artistic comparativ cu primul. Fain!

#1852
neur0

neur0

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,795
  • Înscris: 01.11.2011
Cerb & zimbru.

Attached Files



#1853
Real_NEO

Real_NEO

    un sălbatic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,193
  • Înscris: 29.05.2017
Vipera neagra prin muntii Rodnei.

Attached Files


Edited by Real_NEO, 07 May 2018 - 04:45.


#1854
cristi_cost

cristi_cost

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 754
  • Înscris: 09.11.2005

View Postglumetu, on 14 septembrie 2017 - 15:28, said:


mai, acum ce sa zic, UWA la 105mm... ma intreb cu ce LF tragi tu... Posted Image (eu unul n-am curaj sa ma duc cu WA in fata unei turme de elefanti care flutura din urechi)

si ca sa te calmez, uite crokodilu:

Attachment DSC_1558.jpg

(mai aproape de atat + crop nu s-a putut)

Eu am fost mai norocos
Attached File  20180517172722_IMG_9195.JPG   1.35MB   35 downloads
Attached File  20180517174000_IMG_9286.JPG   1.27MB   43 downloads
Fara crop direct din camera.

On topic: Gioconda ( cum a numito o amica)😋

Attached File  20180517205111_IMG_9713.JPG   957.44K   41 downloads

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate