Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...
 Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...
 switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa
 cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS
 

Centrale ELECTRICE, cazane electrice

- - - - -
  • Please log in to reply
3806 replies to this topic

#3475
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013
Lemnul s-ar putea deteriora daca ar trece umiditate din casa, prin izolatie, si ajunge pe lemn unde condenseaza.
Prin urmare o alta rezolvare este ca pe partea calda a izolatiei sa existe o bariera de vapori impermeabila. Asta ar proteja si izolatia.

#3476
cristianbojor

cristianbojor

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 88
  • Înscris: 10.04.2017

 cristianbojor, on 04 aprilie 2018 - 09:56, said:

Cu 30cm vata in pod, dacă scade consumul pentru încălzire la 4500lei, e discutabil dacă merita pdc. Recuperarea ar dura cam 8 ani, asta dacă nu schimbi nici o piesa. Zic bine godaro? Și dacă nu tine pompa măcar 12 ani... Ai investit degeaba, bani blocați. Dacă ai de schimbat piese scumpe e mai trist.

As fi foarte interesat de feedback aici de la domnii care știu mai bine

#3477
raulf

raulf

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 18.11.2015
De izolat o sa izolez, dar nu stiu daca cu 30cm. Ma gandeam la 15cm (vata sau polistiren). Nu cred ca o sa scada atat de mult consumul. Per total o sa ies din iarna cu vreo 7500 lei (noiembrie-aprilie). Asta tinand cont ca nu prea a fost iarna in zona. Daca ar fi mai frig, as putea spune ca ar ajunge undeva la 9000 lei. Imi vine greu sa cred ca izolatia din pod mi-ar reduce cu mai mult de 20% factura.

#3478
cristianbojor

cristianbojor

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 88
  • Înscris: 10.04.2017
Eu as spune ca o sa scada simtitor.

Exista un excel foarte tare, radia3 http://calcul-termic...modificari.html

Introdu te rog acolo camerele tale si tot ce trebuie, calculeaza necesarul termic actual si necesarul termin cu vata de 15 si de 30. Astfel putem afla cu cat ar trebuii sa-ti scada factura la curent.

De exemplu, daca acum ai necesar termic de 20kw si dupa adaugarea vatei o sa scada la 10kw, putem fi destul de sigur ca o sa ai o scadere de minim 40% la factura.

Dar nu tine totul de izolarea podului, poate gasesti si alte punti termice pe care sa le rezolvi si la final exista sanse sa realizezi ca nu mai merita PDC.

Te pot ajuta la radia3 in caz ca ceva nu iti iese.

Edited by cristianbojor, 12 April 2018 - 10:54.


#3479
raulf

raulf

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 18.11.2015
Le stiu :) am facut si eu tabelul dupa normativ (lucrez in domeniu). In momentul de fata am un K=3 (coeficient de transfer termic) . Planseul e din beton prefabricat si peste este turnat un strat de de beton de 5 cm slab armat. Daca adaug un polistiren extrudat de 10 cm K scade la 0,28 iar cu vata la 0,35 .. Cu vata de 30 cm k=0,13 si cu polistiren extrudat  eps 100 de 20 cm k= 0,19.
In situatia actuala am un necesar de caldura 14kW la o casa de 100mp utili , cu temp interioara de 22 si temp ext -15. Cu izolatie polistiren extrudat 10 cm aplicat pe planseu , necesarul scade la 6kW.

#3480
cristianbojor

cristianbojor

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 88
  • Înscris: 10.04.2017
Pai atunci poti calcula aproximativ cati bani ai castiga intre 15 si 30 vata si daca merita sau nu. Dar cu 6kw necesar termic la -15 nu cred ca o sa ti se mai merite investitia in PDC.

Daca scade si factura cu 60% la curent...

#3481
cristianbojor

cristianbojor

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 88
  • Înscris: 10.04.2017

 cristianbojor, on 12 aprilie 2018 - 13:11, said:

Pai atunci poti calcula aproximativ cati bani ai castiga intre 15 si 30 vata si daca merita sau nu. Dar cu 6kw necesar termic la -15 nu cred ca o sa ti se mai merite investitia in PDC.

Daca scade si factura cu 60% la curent...

Sunt foarte curios la ce concluzie ai ajuns

#3482
Nexus11

Nexus11

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,795
  • Înscris: 19.06.2005
Intrebari:
1.La un apartament de vreo 45 m2 merita centrala electrica fata de gaz?Apartament situat la mijloc si bloc izolat termic cu poliestiren de 10cm.
2.Instalatia electrica a blocului (ma refer de la apartament pana la panoul de comanda) poate fi schimbata usor sau trebuie spart peretele?Pentru centrala,in casa  pot sa fac traseu separat cu siguranta separata.
3.Am cautat (mai mult ca sigur ca nu bine) n-am gasit cata apa calda face o centrala electrica si daca  trebuie obligatoriu un boiler separat?Eventual ce modele fac si apa calda.

#3483
godaro

godaro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,722
  • Înscris: 25.01.2007
Chiar n-ai citit nimic de aici? E scris oe toate gadurile ca 1kwh electric este de 3x mai scump decat 1kwh din gaz.

Obligatoriu boiler. Pt a produce acm instant iti trebuie min 18kw putere - indiferent de unde ii obtii: gaz, curent, lemne, peleti.

De asemenea, daca nu ai gaz atunci plita si cuptorul tot electrice sunt.  Asa ca aduna consumul centralei cu cel al aparatelor de gatit si cu celelalte electrocasnice din casa si vezi cam ce bransament iti trebuie. La bloc!

#3484
sonykel

sonykel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,526
  • Înscris: 24.11.2004
Salutari nu stiu daca acesta este locul potrivit unde trebuia sa postez, trebuia sa caut alt topic sau sa imi fac topicul meu.
Dar se da casa cu planul atasat mai jos, casa este P+2, pereti exteriori BCA de 30cm, constructie 1997, in Constanta.
In partea Sudica sunt anexe construite, lipite de peretele exterior, din placaj OSB
In partea Nordica este construita/lipta o casa identica, neincalzita.
Sunt interesat sa incalzesc doar parterul, casa are pod izolat cu vata minerala de 10, la parter plafoanele au fost izolate cu polistiren extrudat de 3cm Zentyss XPS.
Toata casa parterul si cele doua etaje inclusiv casa lipita au fost izolate cu polistiren extrudat de 4cm Zentyss XPS.
Casa are tamplarie PCV, profil 6camere Rehau, tripan cu sticla Low-E

Etajele vor fi izolate de parter prin montarea unei usi suplimentare, tot tamplarie PVC profil REHAU.

Ce parere aveti de ideea unei incalziri cu centrala electrica? Care ar putea fi costurile minime si maxime lunare, ptr o temperatura dorita de 23grade.
Costul unei centrale pe peleti mi-se pare mult prea mare pentru o suprafata asa mica, si nici nu dispun de astfel de sume. Probabil in urmatorii 5ani, vor aparea si gazele in zona, si vedem ce va fi atunci.
Nu am posibilitatea instalarii unui sistem cu incalzire prin pardoseala, si sincer nici nu stiu care ar fi costurile per MP.
Pe viitor ma gandesc sa ajut centrala electrica prin montarea unui "boiler de stocare" , deoarece dispun de 14 panouri solare (marca KYRIAZIS, tip panou solar plan, 2.03mp), panouri solare deja instalate ce ajuta la pregatirea apei calde menajere pe timpul sezonului estival.

Am gasit tot felul de calculatoare si metode de calcul, inclusiv un tabel excel (Radia3- KDF) si mi-au iesti valori de aproximativ 6kw putere necesara. Sau 8kw daca nu as tine cont de izolatie si tamplaria PVC.

Mentionez ca am deja bransament 380v, siguranta in panou de 63a.

Attached Files


Edited by sonykel, 05 September 2018 - 10:01.


#3485
servoman

servoman

    Doua lucruri sunt infinite: universul si prostia umana si totusi

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,592
  • Înscris: 07.09.2008
Daca ai calculat un necesar termic de 6KW/H asta inseamna ca in 24h cosumi 24x6=144kW. In 30 zile vei consuma 144x30=4320KW.
Nu cred ca vei consuma chiar atat de mult pentru ca ar fi vorba de consumul maxim daca calculele au fost facute corect si in ultimii ani iernile nu mai sunt asa aspre, dar in conditii de iarna grea cu temperaturi extreme sigur jumatate din aceasta valoare va fi.
Daca ai avea incalzire in pardoseala atunci costurile mai scad. De asemenea o pompa de caldura ar reduce mult consumul fata de centrala electrica.

#3486
godaro

godaro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,722
  • Înscris: 25.01.2007
Centrala electrica nu este o solutie pe termen lung. Matematic vorbind, atat timp cat exista solutii mai ieftine, asta nu are cum sa fie cea mai buna.

Centrala electrica e doar o solutie temporara, o tranzitie catre altceva.

#3487
sonykel

sonykel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,526
  • Înscris: 24.11.2004
E prima oară când fac un astfel de calcul si nu sunt foarte sigur pe el, dacă m-ar ajuta cineva cu calculul, as aprecia.
Matematic vorbind știu că peletii sunt o soluție mai ieftină,dar in câți ani amortizez investiția? Punem o centrală electrică la 2500-3000ron și pe peleti cam 15.000ron

#3488
cristianbojor

cristianbojor

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 88
  • Înscris: 10.04.2017
Acei 6kw sunt la temperatura extrema de jos (în funcție de localitatea selectata, probabil -15 grade)

Cu 15000 lei nu faci mare afacere pe peleti. Ai nevoie de puffer și toate cele. Probabil un minim 20000 lei pentru ceva cum trebuie cât de cât.

Nu merita peleti. Dacă vrei ceva mai scump, recomand pompa de căldură. Diferența de preț o sa o plătești oricum în curățat centrala, depozitat peleti, piese, munca, etc.

Îți recomand să pui o centrala electrica de 9kw (mai mare nu va modula asa de bine) și sa calculezi ulterior dacă merita alta investiție pana vin gazele. Eu zic ca nu va merita.

Așteaptă-te la o factura de aprox 1000lei în luna cea mai grea din iarna.

Eu as investi mai bine în rezolvarea puntilor termice. Adăugat ceva izolație pe unde se mai poate. Etc.

#3489
sonykel

sonykel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,526
  • Înscris: 24.11.2004
Multumesc mult, pentru sfaturi, un maxim de 1000 de lei e acceptabil, nu e bine, dar asta e. Pompa de caldura poate in viitor.
Referitor la modulatia centralei, da am observat si eu ca cea de 9kw stie sa coboare pana la 1kw, pe cand urmatoarele coboara pana la 2kw sau 2.7kw (in cazule celei de 12kw).
Momentan o sa caut niste firme in constanta care ma pot ajuta cu calculul necesarului termic, dar in Radia3, asa imi da, putin sub 6kw.
Calculele au fost facute la -12grade.

Edited by sonykel, 10 September 2018 - 12:06.


#3490
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008

 sonykel, on 10 septembrie 2018 - 12:04, said:

.. am observat si eu ca cea de 9kw stie sa coboare pana la 1kw, ...
Banuiesc ca te referi la Protherm Ray.
Nu coboara la 1kW. Este o minciuna pe care o gasesti in cartea tehnica pe care o poti descarca de pe net. Am monta recent una si am constatat ca are doar 6 relee. Asta inseamna ca are 6 rezistente de 1,5kW, care se traduce prin 2 grupuri a cite 3 rezistente de 1,5kW.
Nu stiu ce versiune de Ray putea modula conform manualului gasit pe net. Cert este ca nu versiunea ce se vinde momentan in Ro.

Ar fi o varianta sa montezi si un puffer, ca sa pui si panourile la treaba.
Acum cu ce faci apa calda ? Descrie un pic sitsemul.

Ai o izolatie destul de slaba. Un 4cm de XPS la exterior, nu-i neaparat o izolatie buna. Dar nu asta conteaza, Conteaza izolatia dintre parter si etajul 1. Faptul ca ai izolat podul la etajul 2 nu are nici o importanta. Important este ce ai intre parter si etaj. Zici ca ai izolat parterul fata de etaj cu xps de 3cm, dar ai uitat sa spui ce grosime are placa. Etajul 1 se va comporta ca un zid exterior pentru parter si trebuie tratat ca atare. Aici trebuia izolatia aia pe care ai pus-o in pod.

Pentru ca nu poti monta IPAT, va trebui sa-ti montezi radiatoare cit mai mari posibil. Mai mari decit geamul, daca se poate. Eventual radiatoare triple (daca sint bani).

Edited by florin71_skoda, 10 September 2018 - 16:25.


#3491
sonykel

sonykel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,526
  • Înscris: 24.11.2004
Referitor la modulatia de 1kw, la Protherm Ray, asa era afisata informatia pe un oarecare site ce comercealizeaza aceste centrale. Conform printscreen atasat.
Attached File  protherm.jpg   95.1K   16 downloads
Din tot ce am cautat nu stiu cine ar fi distribuitor, importator autorizat pentru aceste centrale.

Pe timp de vara apa calda este produsa de un "puffer" home made, de 3000de litri, cu 2serpentine, serpentina mare de sus fiind cea prin care circula glicolul din panourile solare (grup de pompare, automatizare etc) iar in serpentina de jos este legata o centrala pe motorina, folosita doar pe timp de vara, pentru a ajuta panourile atunci cand este consumul de apa calda prea mare sau prea putin soare. Casa nefiind locuita nici o data in timpul iernii.

In viitorul apropriat, iau in calcul instalarea unui alt puffer de dimensiuni mai reduse ce ar putea aduce un aport la sistemul de incalzire, macar in iernile blande dar lungi.
Dar nu stiu cum ar trebui facut si ce ar trebui facut. Firma(sau cel putin unul dintre angajati) care a instalat initial panourile solare, grupul de pompare si automatizarea, a spus ca este o porcarie si ca nu se poate asa ceva, nu renteaza.

Nu ma pricep foarte mult la izolatie, dar din ce am vazut pe anumite site-uri, ca si specificatii acel XPS de 4cm e similar cu EPS 80 de 10cm
-XPS 40mm Rezistenta termica (m²K/W): 1.21 si Conductivitate termica (W/mK): 0.033
-EPS80 100mm Rezistenta termica (m²K/W): 0.79 si Conductivitate termica (W/mK): 0.038
Deci eu asta inteleg din aceste cifre, dar repet, nu ma pricep de loc la acest domeniu.

Cat despre izolatia dintre parter si etajul 1, nu am posibilitatea de a pune acea vata, casa fiind gata finisata, ar trebui sa renovez iar totul.Placa nu stiu ce grosime are, si nici nu stiu cum as putea afla, decat din planurile initiale de constructie. sau sa masor din casa scarii placa la nivelul holului de la etajul 1. cred ca ar trebui sa aibe aceasi grosime. Nu?

Apreciez ajutorul oferit, multumesc mult, si sper ca am dat destule detalii

Caloriferele triple, te referi la cele tip "c33" ? O sa mai fac niste calcule in radia, dar imi apareau suficiente calorifere tip "c22"
In urma unor masuratori si in urma renovarilor din trecut, am observat ca sunt mici diferente la dimensiunile camerelor dar mai ales la dimensiunile geamurilor, ele fiind in general mai mici decat cele puse in proiectul casei si in planul desenat de mine si atasat in postarea initiala.

Edited by sonykel, 11 September 2018 - 08:13.


#3492
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013

 sonykel, on 11 septembrie 2018 - 08:09, said:

Nu ma pricep foarte mult la izolatie, dar din ce am vazut pe anumite site-uri, ca si specificatii acel XPS de 4cm e similar cu EPS 80 de 10cm
-XPS 40mm Rezistenta termica (m²K/W): 1.21 si Conductivitate termica (W/mK): 0.033
-EPS80 100mm Rezistenta termica (m²K/W): 0.79 si Conductivitate termica (W/mK): 0.038
Deci eu asta inteleg din aceste cifre, dar repet, nu ma pricep de loc la acest domeniu.
Conductivitatea termica iti arata cat de bine izoleaza un panou cu grosimea de 1 m din acel material. Se noteaza cu litera greceasca lambda λ. Ea este o constanta specifica materialului.

Rezistenta termica ce rezulta in urma aplicarii unei anumite grosimi de material se calculeaza astfel:

R = grosime / lambda
  • Pentru 4 cm XPS: R1 = 0.04 / 0.033 = 1.21  (m2K / W)
  • Pentru 10 cm EPS: R2 = 0.10 / 0.038 = 2.63  (m2K / W)
Din aceste numere, rezulta ca 10 cm EPS izoleaza cel putin de doua ori mai bine decat 4 cm de XPS.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate