Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...
 Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade
 Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...
 Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani
 

Regulament fotbal

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
fracture

fracture

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 08.06.2006
Salutare,
am si eu nevoie de un regulament de fotbal. Stiti unde as putea gasi unul sau are cineva asa ceva?
Daca nu are atunci cu siguranta ma puteti lamuri in ceea ce priveste loviturile libere.
Am intrat intr-o polemica cu un prieten in legatura cu loviturile libere de la fotbal.
Intrebari:
Cate feluri de lovituri exista la fotbal (de pedeapsa, libere, direct, indirecte)?
Cum se procedeaza cand ai o lovitura directa? Esti cumva obligat sa timiti doar spre poarta sau poti sa joco mingea si altfel?

Prietenul meu sustine ca sunt trei feluri de lovituri. Libere, directe si indirecte iar loviturile directe trebuie executate direct spre poarta. In cazul in care la o asemenea lovitura directa alegi sa joci mingea in lateral cu un coechipier arbitrul iti anuleaza aceasta lovitura.

Eu stiam ca exista doar lovituri libere care pot fi lovituri libere indirecte sau lovituri libere directe care pt fi jucate dupa cum se doreste. In caul lovitorii libere indirecte, nu poti trimite direct spre poarta, mingea mai trebuie jucata de alt jucator.

Multumesc binevoitorilor.

Edited by fracture, 24 August 2007 - 12:04.


#2
kill_them_all1000

kill_them_all1000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,061
  • Înscris: 14.07.2005

Vizualizare mesajfracture, pe Aug 24 2007, 13:03, a scris:

Cate feluri de lovituri exista la fotbal (de pedeapsa, libere, direct, indirecte)?
3. Lovitura libera directa, lovitura libera indirecta si penalty-ul.

Vizualizare mesajfracture, pe Aug 24 2007, 13:03, a scris:

Cum se procedeaza cand ai o lovitura directa? Esti cumva obligat sa timiti doar spre poarta sau poti sa joco mingea si altfel?
Doar penalty-ul esti obligat sa il bati direct spre poarta. La lovitura libera directa poti sa pasezi, sa tragi direct spre poarta sau in tribuna (asta se practica mai mult in Liga I). La lovitura libera indirecta nu ai voie (mai exact ai voie, dar nu e gol valabil daca mingea nu este atinsa de un al doilea jucator) sa tragi direct pe poarta.

Edited by kill_them_all1000, 24 August 2007 - 12:41.


#3
fracture

fracture

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 08.06.2006

Vizualizare mesajkill_them_all1000, pe Aug 24 2007, 09:41, a scris:

3. Lovitura libera directa, lovitura libera indirecta si penalty-ul.
Doar penalty-ul esti obligat sa il bati direct spre poarta. La lovitura libera directa poti sa pasezi, sa tragi direct spre poarta sau in tribuna (asta se practica mai mult in Liga I). La lovitura libera indirecta nu ai voie (mai exact ai voie, dar nu e gol valabil daca mingea nu este atinsa de un al doilea jucator) sa tragi direct pe poarta.
Ok, merci asa ma gandeam si eu.
Mie mi s-a parut ciudat ca nici pe site-ul frf nici pe cel al lpf nu gasesti un regulament de fotbal.
Eu am unul mai vechi pe acasa dar nu ma pot lua dupa el. De exemplu in el se scrie ca lovitura de la 11 metri poate fi executata de doi jucatori. Unul impinge putin minge in fata iar al doilea, avizat de arbitru, vine si trage.

#4
drushk

drushk

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,874
  • Înscris: 13.11.2005

Vizualizare mesajfracture, pe Aug 24 2007, 15:47, a scris:

Ok, merci asa ma gandeam si eu.
Mie mi s-a parut ciudat ca nici pe site-ul frf nici pe cel al lpf nu gasesti un regulament de fotbal.
Eu am unul mai vechi pe acasa dar nu ma pot lua dupa el. De exemplu in el se scrie ca lovitura de la 11 metri poate fi executata de doi jucatori. Unul impinge putin minge in fata iar al doilea, avizat de arbitru, vine si trage.
S-au întâmplat și cazuri din astea, dar nu cred că a fost avizat de arbitru.

#5
crz

crz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,794
  • Înscris: 27.09.2005
Nu esti obligat sa tragi la poarta din penalty. Daca vrei, poti foarte bine sa o dai si in balarii :).

Executarea unui penalty de catre doi jucatori este ok daca se respecta regula conform careia nici un jucator nu are voie sa patrunda in careul mare inainte ca executantul sa atinga balonul. Evident, te expui riscului ca un adversar sa ajunga primul la minge...:)

#6
agu

agu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,211
  • Înscris: 13.08.2006

Vizualizare mesajfracture, pe Aug 24 2007, 15:47, a scris:

Ok, merci asa ma gandeam si eu.
Mie mi s-a parut ciudat ca nici pe site-ul frf nici pe cel al lpf nu gasesti un regulament de fotbal.
Eu am unul mai vechi pe acasa dar nu ma pot lua dupa el. De exemplu in el se scrie ca lovitura de la 11 metri poate fi executata de doi jucatori. Unul impinge putin minge in fata iar al doilea, avizat de arbitru, vine si trage.


Steaua prin anii 80 mai batea loviuturi de la 11 metri in felul acesta ...

#7
C.F.S.

C.F.S.

    Jos comunismul!

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,214
  • Înscris: 04.10.2007

Vizualizare mesajcrz, pe Sep 1 2007, 00:22, a scris:

Nu esti obligat sa tragi la poarta din penalty. Daca vrei, poti foarte bine sa o dai si in balarii :).

Executarea unui penalty de catre doi jucatori este ok daca se respecta regula conform careia nici un jucator nu are voie sa patrunda in careul mare inainte ca executantul sa atinga balonul. Evident, te expui riscului ca un adversar sa ajunga primul la minge...:)

Acum 1-2 sezoane, Arsenal facea spectacol cu o echipa (meci de campionat) asa ca Pires si Henry s-au hotarat sa execute astfel un penalty. Din pacate au miscat mingea destul de "nefericit" astfel ca au ratat.

Se poate vedea AICI.

#8
DiSk

DiSk

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 933
  • Înscris: 03.08.2007
Cine imi zice si mie unde pot gasi pe net regulamentul fifa
Multumesc anticipat

#9
bogdan78

bogdan78

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 874
  • Înscris: 29.06.2005
Cam demult nu s-a mai postat in acest topic. Pentru cei care ii mai intereseaza regulamentul de fotbal il gasesc la linkul:

http://www.fifa.com/...softhegame.html

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate