Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...
 Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar
 pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon
 

Statiile de benzina cu carburant bun/prost

- - - - -
  • Please log in to reply
219 replies to this topic

Poll: Ce benzina? (566 member(s) have cast votes)

Ce benzina?

  1. OMV - 100 (60 votes [10.54%])

    Percentage of vote: 10.54%

  2. OMV - 95 (67 votes [11.78%])

    Percentage of vote: 11.78%

  3. MOLL - 98 (30 votes [5.27%])

    Percentage of vote: 5.27%

  4. MOLL - 95 (53 votes [9.31%])

    Percentage of vote: 9.31%

  5. Petrom - 98+ (48 votes [8.44%])

    Percentage of vote: 8.44%

  6. Petrom - 95 (114 votes [20.04%])

    Percentage of vote: 20.04%

  7. Rompetrol (100 votes [17.57%])

    Percentage of vote: 17.57%

  8. Shell (6 votes [1.05%])

    Percentage of vote: 1.05%

  9. Lukoil (70 votes [12.30%])

    Percentage of vote: 12.30%

  10. Agip (14 votes [2.46%])

    Percentage of vote: 2.46%

  11. Altii (7 votes [1.23%])

    Percentage of vote: 1.23%

Vote Guests cannot vote

#1
Gix

Gix

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 131
  • Înscris: 20.02.2004
Fraților,
cine are mai multă experiență cu stațiile de benzină din București și îmi poate recomanda unde găsesc benzină de calitate. Problema e că eu conduc un Megane II și la cumpărare m-au pus să semnez  ;) că folosesc numai benzină Euro 3. Ceea ce am și făcut, dar cred că oferta e mai largă decât benzina import Austria de la OMV...
Mulțam.

#2
pirannia

pirannia

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 437
  • Înscris: 25.07.2003
rompetrol (eu iau din ghencea), moll (13 sept), depinde shi pe unde stai acuma ...

#3
CUSTOMERCUS

CUSTOMERCUS

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 357
  • Înscris: 06.01.2004
stai comod in scaun!
Ai trecut pe linga SHELL. Si bine ai facut, departeaza-te cit poti de repede. Benzina nu numai ca e mai scumpa, dar e si plina de "tepe""!
As ar trebui sa sune noua reclama SHELL!
ATENTIE daca aveti ghinionul sa alimentati de la SHELL, la cita benzina sinteti pus sa platiti!
Am constatat pe propria piele (la statia SHELL de pe Plevnei nr. 159), ca intr-un rezervor de 45 de litri, in care mai erau aprox 7 litri, au reusit sa mi se "puna" 50 (cincizeci) de litri! (O fi oare litrul de V-Power Euro 3 mai "mic" decit la altii?)
Cind am incercat sa-mi recuperez banii, au incercat sa ma prosteasca pe fata ca poti oricind pune 50 de litri intr-un vas cu capacitatea de 38 de litri si au refuzat cu nerusinare returul banilor.
Va rog distribuiti acest mesaj la cit mai multe persoane, ca sa nu se mai friga si altii si sa vada si "domnii" de la SHELL de ce se "inghesuie" lumea sa alimenteze de la ei!
Cu stima,
Ing. Alin Constantinescu
PRONET COMPUTERS COMIMPREST SRL

#4
sisu_andrei

sisu_andrei

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 217
  • Înscris: 18.06.2002
Mergi pe OMV (vreo 32 mii fara plumb 98 ) sau Moll (vreo 30 mii aceeasi benzina ) . cit despre locurile benzinariilor mai bine spuneai unde stai si ....

#5
AcerMate

AcerMate

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 847
  • Înscris: 14.05.2003
Eu cunosc un mecanic de motoare la Euroservice in Baneasa care se ocupa de masina mea si mi-a recomandat (dupa ce probleme a vazut in service) de la Petrom sau Lukoil. Nu vreau sa contest ce stiu altii dar va spun ce mi-a zis el: Ca de la shell au venit multi cu probleme la care le-a demontat rezervorul si in el era ceva ca vopseaua. Stiu ca sint multi impotriva Petrom-ului dar asta e.

Dar daca te tine la 30 mii benzina...

#6
Gix

Gix

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 131
  • Înscris: 20.02.2004
Mă gândeam și eu la RomPetrol, o s-o încerc dacă ziceți că e bună. Despre Agip ce părere aveți?

#7
Gix

Gix

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 131
  • Înscris: 20.02.2004
Na! Benzina de Austria s-a făcut de 100! Si de 35000 per litru. Am testat-o și zbârnâie dar are și preț corespunzător.

#8
eugenghiulea

eugenghiulea

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 120
  • Înscris: 21.06.2004
Am o masina noua care merge pe benzina Euro 3. Am pus benzina euro de la Petrom, Agip, si OMV (dar nu cea de 100). La Petrom este de 95, la Agip (zice ei) este de 98, la OMV tot 98, dar nu se simte nici o diferenta intre cele 3, poate doar efectul placebo. Zilele trecute, obligat-fortat am pus si de la Mol, de 98, care costa 30.000. Am pus 30L peste alti 14L de la Agip. Am simtit cum fuge masina de sub mine. Despre Shell am o parere proasta, din propria experienta cu masina veche.

#9
eugenghiulea

eugenghiulea

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 120
  • Înscris: 21.06.2004
Benzina este curata si la Petrom, si la Agip, si la OMV, si la Mol. La Petrom cauta benzinariile noi. Daca nu au schimbat rezervoarele de curand este posibil sa bage ceva mizerie in benzina. Cei de la reprezentanta mi-au recomandat benzinariile Mol, OMV si Petrom.

#10
laurentiu907

laurentiu907

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,940
  • Înscris: 14.12.2003
O parere scurta... Shell - aceeasi problema... Aveam masurat de la 0, in rezervor 38 l, capacitate maxima 45... Mi-au pus 10 l, si inca mai era loc.... M-am uitat ca vitzelul la ei... Am crezut ca a consumat masina... Fraier am fost...

Cea mai buna benzina a fost si este de la MOL, si la Petrom - statie noua... Cat o sa tina, nu stiu...

Aaaa si la Rompetrol merge, dar e plina de aditiv...

#11
xfil3s

xfil3s

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 826
  • Înscris: 21.01.2004
Eu CHIAR nu inteleg cum poti afirma ca :am pus benzina de la X si fugea masina de sub mine .... bleah ABERATIE .
Benzina Buna OMV 98 import austria , MOL 98 , Rompetrol EURO ... nu va intzepatzi la LUKOIL , SHELL , unele statii petrom ...

Thankz !

#12
eugenghiulea

eugenghiulea

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 120
  • Înscris: 21.06.2004
Am uitat sa va spun, daca sunteti in Bucuresti, benzina 98 de la Mol este doar 28.900, adica doar cu 300 lei mai mult decat 95 de al Petrom sau Agip.

Xfil3s, ce este asa greu de inteles ?

#13
xfil3s

xfil3s

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 826
  • Înscris: 21.01.2004
@eugenghiulea : eu am pus de 98 de la omv  am mers la bucuresti , merge ok , cand m-am intors am pus de 95 de la buc tot omv , nici o diferenta, nu inteleg cum la tine fuge masina de sub tine cand pui benzina de 98 ...

DIn cate stiu cea de 98 nu emite atatea noxe ca cea de 95 ... nu ca mareste puterea motorului sau iti da HP in plus ...

Daca vii cu argumente stam de vorba ...

Thankz!

#14
eugenghiulea

eugenghiulea

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 120
  • Înscris: 21.06.2004
xfil3s: Argumente nu am ca sa explic de ce benzina 98 se comporta ca cea de 95, decat ca cea de 95 chiar era de 95 iar cea de 98 nu era de 98, mai ales ca ai luat-o din locuri total diferite. Altfel nu am nici o explicatie. Ai putea totusi sa crezi, eventual sa incerci pe un rezorvor gol sa pui 98 de la Mol. Diferenta am sesizat-o clar de la plecarea de pe loc si pana in treapta a 5-a de viteza, in toata gama de turatii. Masina o mai conduce si sotia care este incepatoare. Cand a pus prima data mana pe masina dupa ce i-am pus 98 de la Mol m-a intrebat ce i-am facut de merge asa usor. Daca si o incepatoare a sesizat, banuiesc ca nu a fost chiar efect placebo. Incearca si mai vorbim.
Ca vorbeai de aditivi: benzina in care am pus si un flacon de aditiv (pentru curatat traseul de benzina, nu octane booster) mi-a facut masina un pic mai sprintena. Aditivii au si ei anumite efecte

#15
laurentiu907

laurentiu907

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,940
  • Înscris: 14.12.2003
da, eugen... Stiu ca la MOL nu stiu ce ii fac, dar masina e mai nervoasa. Si nu sunt singurul care a observat asta.

#16
don_King

don_King

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,048
  • Înscris: 26.11.2001
Confirm : FUGITI de Shell.

Eu pun numai la OMV si MOL. Calitate ok.

#17
laurentiu907

laurentiu907

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,940
  • Înscris: 14.12.2003
Cu benzina cumparata de la Shell m-am trezit cu autoaprindere... Nu stiu ce baga in ea... Alcool, nu stiu... DAR in mod sigur nu e benzina ce vand acolo.

#18
laurentiu907

laurentiu907

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,940
  • Înscris: 14.12.2003
CUSTOMERCUS, m-am documentat...

Densitatea apei este la 30 grade Celsius de 996 kg/m3.... Densitatea benzinei la aceeasi temperatura este de 730 kg/m3...

Considerand deci ca ai avea un rezervor de 1 m3, vei putea introduce mai multa apa, si mai putina benzina, si nu invers..

Deci de pacalit la cantitate te-au pacalit... Asta-i clar.. Dar sa vedem cu cat...

Considerand un rezervor de 50 de litri de benzina, inseamna ca ti-ar fi putut introduce aprox. 13,3 l "fake", cum s-ar zice pe baza socotelii ca benzina nu are acceasi densitate cu apa...

Cu toate acestea cantitatea rezervoarelor este calculata in litri combustibil, nu litri apa, dar.....

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate