Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare service pentru repara...

Premier Energy se listeaza la bursa

Unde recomandati un CT cu Casa de...

Adaptare masina pentru o persoana...
 Bios laptop Myria MY8315

Folie display laptop in Bucuresti?

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...

Salariu de șofer Uber 8000 l...
 Problema token semnatura electron...

Incarcator diy China

Unde au disparut tancurile federa...

RMN Decontat
 Jgheab clasic forma "U"- ...

Reparatie plafoniera LED

Problema PC - se blocheaza sau re...

Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...
 

Niste indicatii pentru newbie in ale Java

- - - - -
  • Please log in to reply
No replies to this topic

#1
ScytheZ

ScytheZ

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 661
  • Înscris: 07.08.2007
De curand am gasit un mic programel facuta in Java care se cheama LyricShow Player, de la care am versiunea 0.8.5. Trebuie sa zic de la bun inceput ca nu ma pricep deloc de la coduri Java sau sintaxe dar vrea sa implementez o noua functie la acel player adica playerul pe langa functiile pe care (redare muzica/video, display versuri, read ebooks) as vrea sa adaug sa poata citit un jpg din acelasi folder cu un .mp3 si fisierul .lrc (versuri) si sa il arate in player.

Ideea mea e sa folosesc acelasi buton care roteste playerul si diplayul de versuri (sunt pe pagini diferite) sa arate pe a 3-a pagina cover artul scalat la dimensiunile telefonlui.

Acuma incep sa ajung pe teritoriul nesigurlui, prespun ca problema mea se rezuma la a introduce o functie care sa citeasca jpgul si sa introduc o functie sa faca resizul ..

si de acum chiar nu mai stiu ce sa fac ...unde sa introduc functiile ...am o multime de fisiere .class pe care pot sa le deschid dar nu stiu ce sa caut printre multimele de voiduri si etc de pe acolo (le-am deschis cu DjDecompresor)...stiu ca e cam aiurea sa ma apuc de asa ceva fara nici o cunostinita in domeniul, dar macar am ideei :P

daca cineva poate sa ma ajute cu oleaka de info :) ..macar in care din classuri sa caut (si daca sunt mai multe) si ce functii sa introduc ..sa fie ceva de genul:

To load an image from a specific file use the following code:

BufferedImage img = null;
try {
	img = ImageIO.read(new File("strawberry.jpg"));
} catch (IOException e) {
}

si nici resize nu stiu sa fac ..ma rog ..asta e problema mea

astept niste replyuri

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate