Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...
 

Încălzire electrică in pardoseala: rezistente, metal amorf

- - - - -
  • Please log in to reply
2609 replies to this topic

#2593
lexraz

lexraz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,224
  • Înscris: 24.05.2022
Banuiesc la ce instalator te referi, pare ciudat avand in vedere ca nu au fost aprobate liste din cate stiu eu.

210V e cam sus pentru under-voltage, ar trebui mai jos reglat.

#2594
aboicu123

aboicu123

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 591
  • Înscris: 06.05.2020
Pai, nu e niciun secret: TAW. Si mie imi pare ciudat ca se grabesc sa instaleze, dar nu ma deranjeaza. Ba chiar ma bucura.
Cat ar trebui sa setez pt under voltage? Mie mi s-a parut ok , parea aproximativ in marja de +/- 10%. E mai bine 207V? Sau mai jos? Si de ce?

LE: plata ultimei transe o voi face, conform contractului astfel: "suma de XXX RON , în baza facturii emise de EXECUTANT de la data recepției sau la data punerii în funcțiune a instalației de utilizare a Centralei Electrice Fotovoltaice (aplicabil în măsura în care suma necesară punerii în funcțiune acesteia din urmă depășește finanțarea acordată Beneficiarului de Administrația Fondului de Mediu în cadrul Programului privind instalarea sistemelor de panouri fotovoltaice pentru producerea de energie).
De unde am tras concluzia ca, in situatia mea, plata o voi face "la data punerii în funcțiune a instalației". Adica dupa ce sunt oficial prosumator. Deci, intai instaleaza panouri si invertor, apoi ei fac dosarul de prosumator, se aproba, semnez contractul, se fac ultimele lucrari minore la bransament si platesc ce mai am de paltit catre TAW. Sau cel putin asa am inteles eu.

Edited by aboicu123, 28 January 2024 - 22:42.


#2595
lexraz

lexraz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,224
  • Înscris: 24.05.2022
Ca sa nu decupleze aiurea daca scade voltajul.

#2596
aboicu123

aboicu123

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 591
  • Înscris: 06.05.2020
Voi pune 200V pt under voltage. Desi la mine nu am vazut pe nicio faza pana acum sub 230 V. Frecvent am intre 230 si 240V. Putin ingrijorator tinand cont ca urmeaza sa injectez. Dar nu imi fac griji acum, vedem ce va fi si caut solutii atunci.
LE:

Attached Files


Edited by aboicu123, 28 January 2024 - 22:52.


#2597
lexraz

lexraz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,224
  • Înscris: 24.05.2022
De obicei aparatele functioneaza intre limitele 220-240V (cam asa scrie mai pe toate cele moderne). Deci acel +/- 10% ma gandesc ca se aplica la limite. In Romania intr-adevar tensiunea normala este 230V.

#2598
aboicu123

aboicu123

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 591
  • Înscris: 06.05.2020
Distribuitorul e obligat sa asigure 230V +/- 10%. Asa zice ANRE.

#2599
lexraz

lexraz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,224
  • Înscris: 24.05.2022
Sigur, insa protectia ma gandesc ca nu are legatura cu asta. Aparatura nu stie in ce tara se afla. Posted Image

#2600
aboicu123

aboicu123

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 591
  • Înscris: 06.05.2020
Corect!

#2601
aboicu123

aboicu123

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 591
  • Înscris: 06.05.2020
Au venit sigurantele (disjunctoarele). Azi am terminat instalarea lor pe cele 7 circuite de incalzire. La final de februarie, cand voi da indexul la Hidroelectrica, voi pune si aici consumul masurat pe ele, de azi 09.02.2024, pana in ziua citirii contorului. Practic, prima luna intreaga de masurarea a consumului va fi martie 2024. Cam la final de iarna, oarecum, dar asta e. Vor fi la fel de utile si iarna urmatoare.

Edited by aboicu123, 09 February 2024 - 17:19.


#2602
aboicu123

aboicu123

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 591
  • Înscris: 06.05.2020
Desi nu aveam initial in intentie sa verific consumul pe intervale mici de timp, eram curios sa vad ce consum am avut in ultima saptamana. Asa ca, tinand cont ca am instalat disjunctoarele cu metering acum o saptamana pe la pranz, am facut acum o contorizare a consumului pe fiecare circuit. Mai jos poze cu consumul din 9.02 pana azi, 16.02.
Consumul total al casei a fost de 77.51 KWh in saptamana (7 zile).
Revin, oricum si la final de luna cand am voi da indexul

Attached Files


Edited by aboicu123, 16 February 2024 - 11:50.


#2603
aboicu123

aboicu123

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 591
  • Înscris: 06.05.2020
LE: consumul total al casei pomenit mai sus inseamna consumul total al casei DOAR PT INCALZIRE.

#2604
aboicu123

aboicu123

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 591
  • Înscris: 06.05.2020
Consumul in ultima luna: 767 KWh, din care 507 KWh incalzirea casei.
Releele care masoara consumul incalzirii arata ca in perioada 9-23.02.2024, adica 14 zile, consumul cu incalzirea a fost de 205 KWh.

#2605
aboicu123

aboicu123

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 591
  • Înscris: 06.05.2020
Rezultate exacte la 30 de zile de când am instalat disjunctoarele cu metering. Adică pt perioada 9 februarie - 10 martie.
Total consum pt incalzire 327 KWh. Cam 11 KWh pe zi, instalatie de 11 KW, 75 mp încălziți. Perioada oarecum atipica, 9 zile lucrătoare am stat acasa în loc sa merg la birou, ceea ce a dus la anularea rutinelor și la o creștere a consumului. Dar overall, ma consider mulțumit. Vin și panourile cu baterii, mai îmbunătățim un pic. Iarna viitoare va fi altfel. Poate mai bine.

Edited by aboicu123, 10 March 2024 - 17:51.


#2606
lexraz

lexraz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,224
  • Înscris: 24.05.2022
Consumul pare foarte bun, banuiesc temperatura este redusa la interior sau casa este extrem de bine izolata.
Consumuri de genul acesta sunt obtinute de pompe de caldura dar cu un COP de 3 sau 4.

11 kWh pe zi inseamna un consum de 0,45 kWh/h. Ca si cum ai incalzi o casa cu o lustra de tip vechi avand 5 becuri de 100 W.

Edited by lexraz, 11 March 2024 - 01:53.


#2607
aboicu123

aboicu123

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 591
  • Înscris: 06.05.2020
Casa structura de lemn, timberframe, zona montana. 110 mp construiti, 75 mp locuibili, doua persoane. Afara vata minerala 10 cm, la interior vata de 15 cm, deci total 25 cm pentru pereti. Doar parter, pod rece, tavan izolat cu 30 cm de vata si intre capriori 10 cm de vata, scara de acces in pod Fakro LWT Thermo (cel mai bine izolat chepeng de scara in 2021 de pe piata romaneasca pt minimizarea pierderilor prin capac). Sub incalzirea in pardoseala sunt 10 cm de extrudat si perimetral 5 cm de extrudat pt reducerea pierderilor in zona de contact dintre sapa si pereti, astfel facandu-se si o decuplare termica destul de buna intre sapa / placa de beton din casa si terase. Peste extrudatul de 10 cm este sapa elicopterizata de 4-8 cm care inglobeaza cablurile de incalzire, creand astfel o masa radianta. Peste sapa am gresie in toata casa pentru maximizarea radiatiei termice. Sub placa de beton inca 10 cm de polistiren, dar care nu cred ca influenteaza mare lucru dpdv termic. Izolare decenta pt 2021 - 2022 cand am construit, departe de cea pasiva. Ferestre cu 3 foi de sticla, Salamander. Ferestrele (fara cele de la bai si CT care sunt mici) si usile de acces pe terasa au jaluzele de PVC exterioare, aplicate pe peretii exteriori, nu ingropate, tocmai pt a nu afecta izolarea pe zona de deasupra ferestrelor. Controlul lor este manual cu tija doar din exterior. Am evitat controlul manual al jaluzelelor cu banda din interior pt a nu crea strapungeri si punti termice. Motorasele cu controlul lor ar fi costat in plus peste 1.000 de euro pe care nu am vrut sa-i platesc pentru ceva ce as folosi ocazional. In noptile geroase, de pe la -5 grade in jos, cobor jaluzelele total, ceea ce diminueaza destul de bine pierderile prin ferestre. De altfel, la mine in zona, ne ferim doar de frig, nu avem canicula vara. Asa ca soarele este binevenit oricand.

Deschid larg toate ferestrele zilnic 10 minute pt aer proaspat. Cochetez cu ideea de a monta si cateva aparate de ventilatie descentralizata cu recuperare de caldura (poate Prana?), dar ma ingrijoreaza doua aspecte:
1. La mine in zona incalzirea cu lemne e la putere. Probabil ca ar intra miros de fum. Poate e doar un moft de-al meu...
2. Perforarea peretelui cu o carota ar duce la strapungerea intregului sistem din care e facut peretele, deci si a barierei de vapori. Ceea ce ar putea permite intrarea vaporilor de apa in cele doua straturi de vata minerala (cel de 10 cm de la exterior si cel de 15 cm de la interior). Mi-e teama ca as face mai mult rau decat bine. Mai vedem, mai cercetam...

Temperatura de confort este de 21 de grade, adica intre 20 si 22, termostatele avand histerezis de +/- 1 grad Celsius. Folosesc rutine automatizate de incalzire (Tuya / Smart Life) care tin cont cand sunt acasa si in ce incapere sunt. De exemplu, setez temperatura in dormitor pe 18 grade (care se pot atinge sau nu, in functie de temperatura exterioara de obicei) in intervalele orare in care nu am de ce sa fiu in dormitor. Incepand cu ora 21 pana la 24 setez termostatul la 21 de grade, dupa care pana dimineata este la 18 grade. Inainte de trezire cu o ora sunt setate din nou 21 de grade pana plec de acasa. Apoi rutina se repeta. Similar pentru celelalte incaperi. De altfel si iluminatul si majoritatea prizelor au automatizari / rutine, avand acum 40 de itemi smart in total, toti in Tuya / Smart Life app.

Am mai descris pe aici principiul dupa care incalzesc casa: este setata temperatura de confort doar cand trebuie si doar unde trebuie.
Cu o pompa de caldura probabil ca as fi redus consumul la 30-40% din cat consum. Am spus insa pe aici de ce nu am luat in calcul pompa de caldura sau alte variante de incalzire.

#2608
lexraz

lexraz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,224
  • Înscris: 24.05.2022
Am studiat si eu putn ventilatia cu recuperare si modelele Prana (care au avut un marketing puternic) insa am ajuns la aceeasi concluzie, nu sunt pentru mine. Va trece zgomot prin ele si vor introduce aer in casa si cand nu este cazul, prefer sa bag aer cand nu e poluat si apoi sa se ocupe purificatoarele de el. In general nu aerisesc pana nu verific pe aplicatie calitatea aerului. Ploiesti, deh...

#2609
aboicu123

aboicu123

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 591
  • Înscris: 06.05.2020
Consumul ultimei luni.
Din 24.02.2024 in 25.03.2024 am consumat intotal 566 KWh din care 342 KWh doar pt incalzire. Este prima perioada de 30 de zile in care am masurat direct consumul incalzirii prin sigurantele smart. Am lipsit 3 zile de acasa si am lasat termostatele pe minim, adica 18 grade.

#2610
aboicu123

aboicu123

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 591
  • Înscris: 06.05.2020
Am constatat de curand ca, in cei 2 ani de cand m-am mutat in casa noua, intregul consum al casei (nu doar incalzirea) a fost de 11.100 KWh, ceea ce inseamna cam 75 KWh / mp / an. In conditiile in care totul este electric, fara butelie si cu boiler obisnuit de 100 L pt ACM.
Repet datele problemei: casa pe structura de lemn (timberframe), doar parter cu 75 mp locuibili, 110 mp construiti (inclusiv terasa de aprox 25 mp), 3 camere, 2 bai, bucatarie, camera tehnica / spalatorie. Izolare: pod cu 10cm de vata de sticla intre capriori, tavanul cu vata minerala de 30 cm, peretii cu 25 cm de vata bazaltica, 10 cm extrudat sub sapa care are inglobata in ea cablul electric incalzitor.
Se incadreaza in NZEB, daca am inteles eu corect.

Edited by aboicu123, 19 April 2024 - 13:26.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate