Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 

Mai merge cineva la munte cu cortul?

- - - - -
  • Please log in to reply
25 replies to this topic

#19
jay333

jay333

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,174
  • Înscris: 02.04.2007

View PostTybyD26, on 29th March 2011, 17:24, said:

lume multa vara in weekenduri mai ales..
Tot farmecul de a iesi din oras si a sta in natura se duce pe apa lacului cu "multa lume". Da, e superb la Sf. Ana insa mai bine m-as duce undeva mai putin spectaculos dar mult mai putin populat.

#20
alexcontador

alexcontador

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 393
  • Înscris: 14.03.2009
am si eu o curiozitate pentru cei care mergeti cu cortul: voi unde va spalati? sau stati nespalati tot sejurul, ca asa e la cort? ca sa nu mai vorbim ca daca faci treaba mare in padure, nu prea ai unde sa te speli dupa aia nici macar pe maini.

#21
tchoara

tchoara

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,465
  • Înscris: 05.02.2007
Recomand si cabana Garofita din Piatra Craiului! Trebuie obligatoriu masina de teren (am avut probleme cu Megane II si Clio 3, care sunt masini relativ inalte). In rest, e foarte frumos, si traseele sunt superbe, numai ca atentie cum consumati apa deoarece pe munte nu sunt izvoare decat in anumite locuri greu accesibile (cateva ore distanta unul de celalalt si cu abatere de la traseu).

Langa Garofita este un rau, peste rau este loc de campare, intr-o poienita. Mie mi-a placut foarte mult de fiecare data cand am fost. Incerc sa pun si niste poze!

@alexcontador - eu cand merg la munte cu cortul, merg maxim 2 nopti - 3 zile, ceea ce inseamna spalat la rau (la bustu' gol: subrat, fata, piept, dinti). Intr-adevar, nu ai unde sa faci dus, dar pana la urma asta e o parte din farmecul iesirii cu cortul. Eu personal n-am avut niciodata probleme cu igiena la cort, niciodata nu m-am imputit in asemenea hal incat sa nu ma mai suport. E aer de munte, e racoare, nu e ca la Dunare unde curgeau apele pe mine.

Pozele cu cortul mare sunt din 2007, iar astea cu cortul mic sunt din 2010. In 2010 n-am mai campat in poienita pentru ca astia cu care am fost mi-au tras teapa si au dormit in cabana, iar eu as fi fost singurul cort din poienita in seara respectiva, era putin sinistru. Asa ca am campat langa cabana pentru 5 lei :OK:

LE: pozele cu cortul de sus de pe munte sunt din Poienita Inchisa unde am ramas peste noapte, sa nu va imaginati ca Garofita e la altitudinea aia.

LE2: adaug si un filmulet.

Attached Files


Edited by tchoara, 29 March 2011 - 17:56.


#22
kmailand

kmailand

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 704
  • Înscris: 21.08.2010

View Posttchoara, on 29th March 2011, 18:50, said:

Recomand si cabana Garofita .................


Te invidiez.....
N-am mai fost la munte cu cortul de peste 20 de ani :) Inainte mergeam in fiecare an la mare (2 saptamani, in august) si la munte (cca 10 zile in septembrie).

#23
ginoxxx

ginoxxx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 365
  • Înscris: 01.06.2008

View Postalexcontador, on 29th March 2011, 16:51, said:

am si eu o curiozitate pentru cei care mergeti cu cortul: voi unde va spalati? sau stati nespalati tot sejurul, ca asa e la cort? ca sa nu mai vorbim ca daca faci treaba mare in padure, nu prea ai unde sa te speli dupa aia nici macar pe maini.
[ http://img571.imageshack.us/img571/372/picture308u.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Aici crezi ca ai destula apa sa te speli? E la Vidra. Extraordinar de frumos.
[ http://img855.imageshack.us/img855/1489/picture406.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Sau daca te risti poti face un dus aici. La Ciunget.
[ http://img851.imageshack.us/img851/6449/picture411.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Si asta e rezervorul din care "izvoraste" dusul.
Anul asta vreau sa fac un traseu de mai multe zile cu plecare din Bucuresti-Pitesti-Curtea de Arges-Transfagarasan-Sibiu-Sebes-Transalpina-Obarsia Lotrului-si aici 2 posibilitati:
a: Vidra-Voineasa-Ciunget-Valea Oltului si retur Bucuresti
b: Novaci-Horezu-Ramnicu Valcea-si binecunoscutul drum spre Bucuresti.

***Mentiune*** Pentru a avea parte de alte peisaje superbe puteti incerca sa urmati traseul Sibiu-Cristian-Orlat-Tilisca-Jina-Sugag-Transalpina.

[ http://img25.imageshack.us/img25/8360/dsc00334en.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Asta e "bolidul" care ne-a suportat pe acest traseu acum un an. Ne-a suportat pe noi, cele 2 cupluri cu bagaje oarecum reduse. Gen fara haine de zi , seara, oglinda , trusa de machiaj, cele 4 rerechi de pantofi pentru diferitele ocazii.


Sper sa va placa si voua daca o sa plecati intr-acolo. Mie mi-a placut extraordinar de mult si as lasa o plecare in Bulgaria pentru o saptamana pe traseul mentionat cu cativa prieteni buni.

#24
stefan1976

stefan1976

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 354
  • Înscris: 13.07.2011
stie cineva...se poate campa pe undeva la liber pe langa cabana poiana neamtului?

#25
travel_tech

travel_tech

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 16.08.2011
Mie mi s-a parut foarte frumos la Padina, la Canionul 7 Scari, Muntele Rosu, Piatra Mare, Bicaz, spre Vidraru unde incepe urcarea spre cetatea Poienari e o poienita foarte frumoasa ... sunt multe, foarte multe locuri frumoase in Romania.

Totusi, nu va recomand sa urcati la peste 1500 si sa dormiti la cort decat daca ati investit sume serioase in echipament .. noaptea este FOARTE frig.

#26
ech

ech

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 15,828
  • Înscris: 01.09.2006
Lacul Vidra, pe langa transalpina.

Attached Files


Edited by ech, 17 August 2011 - 13:40.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate