Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Baterie termica cu acetat de sodi...

Branza maturata/betonata

Imagine ecran laptop tremura si e...

Hamsie si Capelin prajiti in tiga...
 Seat Leon FR !

faculatea potrivita

Upgrade CPU --> upgrade RAM?

Parchet care se lasa
 feedback-ul detinatorilor MG HS?

Rezistența jacuzzi gonflabil

Hai sa compunem o manea pentru tr...

Skoda Octavia 2, 1.6, problema AC
 Router cu wireguard in spatele ro...

Joc in diferential spring

achizitie pneuri pirelli cinturato

Credit Ipotecar Italia
 

Viteza mica nejustificata

- - - - -
  • Please log in to reply
189 replies to this topic

#55
MAK

MAK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,882
  • Înscris: 26.02.2005

View Posteb2e2, on Aug 13 2007, 22:30, said:

Mak ...ce ai cu mine   :)
Neneeee, mi-a placut fraza pe care am bolduit-o.
Si eu am nevoie de carnet ca de aer si merg la limita suspendarii, nu sar calu, sa stau numai o luna fara carnet si cred ca ajung la nebuni.   :lol:
PS. Nu am nici un punct pina acum.   :naughty:
Azi noapte pe la 12.00 am plecat pina la Herculane si la ora 5.00 dormeam acasa.
Oare trebuia sa iau trenul ? :huh:

#56
Night Elf

Night Elf

    El Comandante

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,883
  • Înscris: 22.03.2005
Da. Mak, vezi ca e un personal care trece pe acolo. Ajungeai maine cu el.  :lol: :lol:

Edited by Night Elf, 14 August 2007 - 10:45.


#57
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,118
  • Înscris: 07.07.2006
Stiti deja ca sunt de acord cu voi, ma refer la MAK, Night Elf, devs etc. Vroiam doar sa mai adaug, ca mi se pare ca nu s-a atins subiectul, ca mersul incet nejustificat este si ilegal, pe linga imoral si nesigur. Cam astea sunt intrebarile puse ca subtitlu la acest subiect. Problema este ca e greu de demonstrat faptul ca mergi incet nejustificat. Eu zic ca in cazuri ca "speriatul de viraje, care merge cu 30 si accelereaza la 100 unde il poti depasi ca a vazut linia dreapta in fata" nu ar mai trebui demonstrat nimic, ci politistul ar trebui sa poata decide pe loc daca individul incurca traficul sau il pune in pericol.

In mod logic daca vezi ca ai coloana dupa tine inseamna ca incurci traficul. Si de bun simt e sa ii lasi sa te depaseasca. Scuzati ca m-am autobolduit.

#58
jay333

jay333

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,176
  • Înscris: 02.04.2007

View PostNightShift, on Aug 9 2007, 06:28, said:

Alex, refuz sa cred ca asta ai inteles tu de acolo. :no:

Sa zicem ca accept ca pe un tronson cu limita de 100, tu mergi kilometri intregi de linie continua cu 46km/h in spatele unui camion obosit, pentru ca
poate pur si simplu nu te grabesti. Dar SIGUR nu vei sta dupa o caruta ce merge cu 1 km/h, doar asa de dragul liniei continue lunga de 'doar' 3 sate.

Deci te intreb: Care este valoarea minima a vitezei celui din fata ta, si cat este timpul maxim petrecut la acea viteza pana cand "iti sare siguranta"?
In acest caz depasesti chiar si pe linie continua? chiar si peste viteza legala? ce ... esti frustrat? (Te rog sa nu iei ca pe o jignire personala ultima intrebare.)

Chiar am impresia ca uneori doar depasirea in sine este bagata in seama in timp ce imprejurarile si motivele sunt ignorate complet,
iar multi trag concluzii de genul: "Ai depasit ... aaaa deci esti frustrat." (exact ca in bancul acela: "N-ai acvariu ... aaa, inseamna ca esti homosexual ")   :blush:

Depasirea carutelor si utilajelor agricole nu este permisa pe linie continua? Asa stiu eu.

View Postdevs.java, on Aug 10 2007, 12:08, said:

Vroiam sa provoc o discutie relativ la extremele de viteza. Acum sunt in Olanda si sunt impresionat. Nimeni pe autostrada n-a depasit 120. Dar nici nu sunt masini mici care sa mearga sub 100.

Traversand Germania, am intalnit un trafic groaznic. Ploaie torentiala si multe stau-uri. Navigatia m-a scos afara in 3-4 randuri. Ca urmare am ajuns sa fac 100-150 km, pe drumurile lor nationale si regionale. E incredibil. Nimeni nu merge cu 10 km/h peste limita admisa. Dar atentie, NICI cu 10 km/h sub limita admisa! Am asteptat cu o coloana in fata mea, condusa de o cisterna care mergea aproape de viteza legala, 20 km la 80-90 km/h, sa vad o depasire. Desi pe tot parcursul acestor 20 km/h a fost linie intrerupta si curbe mai ceva ca pe Jalea Oltului. Si drum mult mai ingust.

Si cu toate astea nimeni nu mergea cu 60 km/h. Si nimeni nu mergea cu 100 km/h.

La noi sunt unii care "stiu" ca pe Jegul Oltului se circula legal cu maxim 50km/h. Ne mai mira ceva?

In Germania exista ceva ce tu si altii ca tine nu aveti: CIVILIZATIE! Spui ca infrastructura proasta te obliga sa mergi cu viteza? Iti dai seama ce aberatie ai scos pe gura/tastatura? Conform logicii tale, daca nemtii au drumuri bune trebuie sa mearga mai incet? Daca ai in fata un camion care nu poate mai mult de 30km/h, ce faci: il opresti si-i dai omor ca te incurca? Sunt convins ca il vei depasi indiferent de situatie si conditii cu claxoane si flash-uri si degete. Sa mearga pe unde cei cu masini mici? Cum ajungi la Sibiu din Bucuresti? Valea Oltului sau DN1; pe ambele sunt d'astia ca tine care considera ca trebuie sa stai acasa daca nu mergi cu 100 minimum prin localitati. Am facut 1300 km in 20 de ore; si, surpriza, am mers regulamentar. Nu am patit nimic daca am respectat legea. Si, da, S-A INTAMPLAT IN ROMANIA: Bucuresti - Valea Oltului - Cugir - Lugoj - Cenei ™ - Drobeta - Craiova - Alexandria - Buc. Drumuri de toate felurile, masini de toate felurile. Se poate daca ai mintea necesara.
Nu sunt un sfant in ale condusului. Insa mi-ar fi util un tanc sa ma urc cu el pe cei care depasesc in curbe fara vizibilitate, pe linie continua, nu acorda prioritate si restul manevrelor de "asi". Sa vad atunci la ce v-ar mai ajuta masinile cu xxx HP si nervii de "maestri" ai volanului. Pentru curse sunt circuite si pentru sinucideri sunt blocuri, canale, sfori, retele electrice....

@moderatori: Poate merit un warn; m-am saturat de menelisti si smecherasi cu masini tari si educatie zero.

#59
dsdev

dsdev

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 954
  • Înscris: 28.10.2005
cum apare cineva care se plange ca la noi traficul nu e fluent, cum apar altii sa il arate cu degetu' pe vitezoman. de ce, daca eu vreau sa ajung mai repede decat tine la destinatie, trebuie sa presupui ca sigur merg ilegal/riscant?

pana la urma toti ne plangem de acelasi lucru: traficul si problemele lui. sunt convins ca cele 2 extreme (mers incet nejustificat / viteza excesiva) sunt strans legate intre ele. multi merg incet de frica celor care s-ar putea baga aiurea (de parca nu poti sa te bagi aiurea si la 50 la ora), altii merg prea tare pentru ca nu mai au rabdare sa stea dupa cel care merge incet.

problema e ca nu se face nimic impotriva celor care merg aiurea de incet (sa vad si eu ca e unul oprit de politie, sa vad si eu indicatoare pe autostrada/sosele cu limite minime de viteza), in schimb cei care merg prea tare au parte cacalau de radare. umbland sa reglezi doar o extrema nu rezolvi nimic, ramane cealalta si atunci ramane si problema traficului.

mi se pare la fel de periculoasa o depasire cu 100 intr-o zona fara vizibilitate ca o franare nejustificata a celui din fata mea sau o depasire facuta cu maxim 50 la ora a unui camion care merge cu 40.

#60
adi_dalma

adi_dalma

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 89
  • Înscris: 27.07.2006
Am avut si noi o discutie in birou pe tema asta...
Care sofer e mai bun cel care zboara cu 150 sau ala care merge in limita legala...
Ei zic ca cei care merg tare sunt mult mai atenti decat cei care merg incet.

Parerea mea e ca trebuie sa mergi pe cat posibil in limita legala.
Dar daca limita legala e 150 si eu ma simt nesigura pe mine/masina atunci merg cu 100 ca nu crapa nimeni...

Eu am bushit masinuta acum cateva zile (nu am fost atenta) ; toti spun de mine ca sunt f prudenta si iaca ta/...
se intampla.

Dar stilul de condus de pe sosele patriei e criminal! Eu de ex nu conduc in afara Bucurestiului ! Tiruri care se intrec intre ele, autocisterne criminale, vitezomani, carute nesemnalizate, masini parcate in sate pe mijlocul drumului .... oribil

Am vrut sa mi iau o masina noua, doar pt mine. La nevoile/pretentiile mele mi as fi luat o masina micutza. care sa consume putin .. poate un Smart cu 4 locuri sau un Swift sau un Panda!
Dar nu se poate! cu copil mic tre sa te gande3sti la siguranta... 8 airbaguri, etc etc
si asa... ma aleg cu o compacta in familie ...

Apropos strict de topic... este drept ca un sofer care conduce prea incet este deranjant (ca si o caruta), dar in principiu pe ala il poti evita ...(motivele lui pot fi multiple :"are defecta masina., poate are crampe la stomac etc etc) dar pe cel care merge la 150 /h si ii derapeaza masina in curba sau ii sare o roata sa vedem cum il pacalim...Pe mine ma irita flashurile: la o parte ca  vine EU !

Ca o concluzie si sofatul poti sa l rezumi la bun simt si atat!

#61
jay333

jay333

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,176
  • Înscris: 02.04.2007

View Postadi_dalma, on Aug 14 2007, 13:31, said:

Am avut si noi o discutie in birou pe tema asta...
Care sofer e mai bun cel care zboara cu 150 sau ala care merge in limita legala...
Ei zic ca cei care merg tare sunt mult mai atenti decat cei care merg incet.

Parerea mea e ca trebuie sa mergi pe cat posibil in limita legala.
Dar daca limita legala e 150 si eu ma simt nesigura pe mine/masina atunci merg cu 100 ca nu crapa nimeni...

Eu am bushit masinuta acum cateva zile (nu am fost atenta) ; toti spun de mine ca sunt f prudenta si iaca ta/...
se intampla.

Dar stilul de condus de pe sosele patriei e criminal! Eu de ex nu conduc in afara Bucurestiului ! Tiruri care se intrec intre ele, autocisterne criminale, vitezomani, carute nesemnalizate, masini parcate in sate pe mijlocul drumului .... oribil

Am vrut sa mi iau o masina noua, doar pt mine. La nevoile/pretentiile mele mi as fi luat o masina micutza. care sa consume putin .. poate un Smart cu 4 locuri sau un Swift sau un Panda!
Dar nu se poate! cu copil mic tre sa te gande3sti la siguranta... 8 airbaguri, etc etc
si asa... ma aleg cu o compacta in familie ...

Apropos strict de topic... este drept ca un sofer care conduce prea incet este deranjant (ca si o caruta), dar in principiu pe ala il poti evita ...(motivele lui pot fi multiple :"are defecta masina., poate are crampe la stomac etc etc) dar pe cel care merge la 150 /h si ii derapeaza masina in curba sau ii sare o roata sa vedem cum il pacalim...Pe mine ma irita flashurile: la o parte ca  vine EU !

Ca o concluzie si sofatul poti sa l rezumi la bun simt si atat!

:clapping:  Nici un comentariu suplimentar.

Edited by jay333, 14 August 2007 - 12:41.


#62
Night Elf

Night Elf

    El Comandante

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,883
  • Înscris: 22.03.2005
Daca ne luam dupa faza cu crampele la stomac inseamna avem o natie de kkciosi, no offence, la cum se tin majoritatea de volan/burta cand conduc.  :lol: :lol:

Edited by Night Elf, 14 August 2007 - 12:42.


#63
jay333

jay333

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,176
  • Înscris: 02.04.2007

View PostNight Elf, on Aug 14 2007, 13:42, said:

Daca ne luam dupa faza cu crampele la stomac inseamna avem o natie de kkciosi, no offence, la cum se tin majoritatea de volan/burta cand conduc.  :lol: :lol:

Normal ca sunt "majoritatea" daca treci pe langa ei cu 150 km/h si ei stau pe loc doar cu 100-110. :D

#64
dsdev

dsdev

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 954
  • Înscris: 28.10.2005

View Postadi_dalma, on Aug 14 2007, 13:31, said:

Apropos strict de topic... este drept ca un sofer care conduce prea incet este deranjant (ca si o caruta), dar in principiu pe ala il poti evita ...(motivele lui pot fi multiple :"are defecta masina., poate are crampe la stomac etc etc) dar pe cel care merge la 150 /h si ii derapeaza masina in curba sau ii sare o roata sa vedem cum il pacalim...
nu neaparat... daca vad pe unu' ca vine tare, ala sigur merge tot inainte, deci eventual singura mea problema e cum sa ii fac loc sa se duca inainte (daca vreau si pot). dar cand dau de unul care abia se tarsaie pe sosea, sincer ma astept sa faca stanga/dreapta fara semnal, sa franeze aiurea, sa nu fie atent la ce se intampla pe langa el. tocmai pentru ca poate are masina defecta (cati nu sunt fara stopuri de frana?) sau are crampe la stomac si il apuca sa traga repede dreapta intr-un tufis fara sa se asigure :P

Edited by dsdev, 14 August 2007 - 14:15.


#65
Night Elf

Night Elf

    El Comandante

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,883
  • Înscris: 22.03.2005
Mai naspa e ca pe multi ii apuca crampele la stomac cand sunt pe banda 2 si daca incerci sa-i depasesti pe banda 1 care de regula e libera te trezesti cu ei ca trag dreapta de volan fara sa se asigure cand intind mana sa-si ia hartia igienica din torpedou.  :lol:

@jay333
Nu cu 150 bre ca-mi ia permisul la instant-on, cu 140 maxim.  :P

Edited by Night Elf, 14 August 2007 - 14:22.


#66
dsdev

dsdev

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 954
  • Înscris: 28.10.2005

View PostNight Elf, on Aug 14 2007, 15:21, said:

Mai naspa e ca pe multi ii apuca crampele la stomac cand sunt pe banda 2 si daca incerci sa-i depasesti pe banda 1 care de regula e libera te trezesti cu ei ca trag dreapta de volan fara sa se asigure cand intind mana sa-si ia hartia igienica din torpedou.  :lol:
N-are cum domne. nu stii ca daca mergi incet incet, inseamna ca automat ai conduita preventiva si conduci legal?  :P

Apropos, intrebare de 10 pct. Ai un drum de 700km si ai facut deja 500km: care sofer e mai odihnit, mai atent la trafic si cu reflexele mai pregatite?
- unul care a facut cei 500km cu 40/ora si a condus astfel peste 12 ore?
- unul care a facut cei 500km cu 70/ora si a condus astfel 7 ore?

#67
Night Elf

Night Elf

    El Comandante

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,883
  • Înscris: 22.03.2005
Ca proaspat posesor de Logan 1.5 dCI care ma laud cu un consum extraurban de sub 4%, eu zic ca varianta aia cu 12 ore e corecta.  :first:

In cele 12 are ai timp sa-ti admiri toate butoanele de pe bord sa descoperi cum se aprind proiectoarele de ceata fata si ceata spate, mergi relaxat ca ti se rupe de radare si in general esti atat de cam ca ti se rupe de toti ceilalti din trafic ca doar mergi legal nu?  :P  :lol:

Edited by Night Elf, 14 August 2007 - 14:41.


#68
dsdev

dsdev

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 954
  • Înscris: 28.10.2005
Plus ca ai timp berechet sa admiri accidentele care se intampla pe langa tine (hmmm, oare de ce?) si sa le comentezi linistit cu sotia in timp ce mergi cu 40/ora lipit de axul drumului (normal, n-ai treaba cu radarele, nu vrei sa ai nici grija gropilor).

Si daca altii se grabesc si ii enerveaza mersul tau pe mijlocul drumului, franele aiurea si eventual si becurile de ceata lasate aprinse dupa ce te-ai jucat cu ele, sa se duca dracu' cu trenu', ca soselele sunt pentru oameni linistiti, familisti, cu frica de toate cele lumesti, nu pentru manelisti nesimtiti care sigur sunt dusi cu capu' sau transporta ceva droguri, altfel nu s-ar mai grabi  :rolleyes:

#69
eb2e2

eb2e2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,667
  • Înscris: 16.05.2003

View PostMAK, on Aug 14 2007, 11:44, said:

Oare trebuia sa iau trenul ? :huh:

nu...ca s-a scumpit trenu acu...sau de la 1 sept  parca ;)

#70
eb2e2

eb2e2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,667
  • Înscris: 16.05.2003

View Postabancor, on Aug 14 2007, 12:09, said:

Stiti deja ca sunt de acord cu voi, ma refer la MAK, Night Elf, devs etc. Vroiam doar sa mai adaug, ca mi se pare ca nu s-a atins subiectul, ca mersul incet nejustificat este si ilegal, pe linga imoral si nesigur.

ilegal......doar atunci cand e stabilita o limita MINIMA de viteza pe tronsonul respectiv si semnalizata ca atare  ( exista semnul...uita-te in codul rutier  :) )
Altfel ...daca stii vreo lege ...spune-ne si noua...nr.lege /an/ aricol/alineat ...etc  :)

View Postadi_dalma, on Aug 14 2007, 13:31, said:

Eu de ex nu conduc in afara Bucurestiului !

adica  nu prea conduci....sa stii ca Romania nu se termina la suburbiile Bucurestiului  :)

Edited by eb2e2, 14 August 2007 - 15:28.


#71
adi_dalma

adi_dalma

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 89
  • Înscris: 27.07.2006

View Posteb2e2, on Aug 14 2007, 16:24, said:

ilegal......doar atunci cand e stabilita o limita MINIMA de viteza pe tronsonul respectiv si semnalizata ca atare  ( exista semnul...uita-te in codul rutier  :) )
Altfel ...daca stii vreo lege ...spune-ne si noua...nr.lege /an/ aricol/alineat ...etc  :)
adica  nu prea conduci....sa stii ca Romania nu se termina la suburbiile Bucurestiului  :)


Conduc zilnic sire    :naughty: !  Drumu Taberei-Dorobanti-uneori Pantelimon si tot asa.

La drum lung:L de doua ori Constanta Bucuresti si de doua ori pana la Campina....

#72
Crash

Crash

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,066
  • Înscris: 27.08.2002
@adi_dalma- imi pare rau sa-ti spun dar experienta ta extraurban este 0.......ai grija la depasiri ca am vazut multi scapati din oras si luau fata celor depasiti........de traseul tau zilnic nu am ce sa zic tinand cont ca ai o viteza orara de 20km/h in cel mai fericit caz

in Romania peste 100km/h medie orara este record de trecut in cartea recordurilor.......eu din cate imi amintesc cel mai recent scor ar fi un ~135km/h Constanta-Bucuresti normal ajutat de A2 ca altfel

si acum greseli din trafic

-pus frana in curbe si accelerat pe linie dreapta.....
-disperati care accelereaza cand ii depasesti simtindu-se lezati ca ii depaseste o masina mai ieftina
-disperati sa te depaseasca in localitati cu peste 100...oricum ii prind repede din urma ca atata pot si afara
-disperati sa depaseasca chiar daca in fata au coloana obligandu-te sa le faci loc(am mai spus ca le-as face loc intr-un pom solid)
-
-tinut axul drumului......indiferent ca sunt sau nu  gropi pe margine
-tinut banda 2 aiurea(ca sa nu mai zic  unde ai 2 benzi normal ca se trezeste unu` sa depaseasca cu +1km/h si pana depaseste se termina banda 2)
-stop-ul de ceata neaparat aprins
-nesimtiti care depasesc cu 91km/h masini ce merg cu 90km/h chiar daca masina poate mai mult(da sunt nesimtiti...nu iti cad oule daca accelerezi la 120km/h ...poti sa pui frana dupa ce termini depasirea)
-neatenti care se baga in depasire fara sa se uite in oglinzi(de aia m-am invatat sa dau 2-3 flash-uri cand vin lansat ca m-am trezit cu prea multi peste mine)
-dobitoci care pun frana pe banda 2 pana la 30km/h sa se uite la nu stiu ce accident(daca vreti sa beliti ochii opriti dracu` pe dreapta si puteti sa va si filmati.......ca altfel vine unu`din  spate si o sa aveti la ce accident sa va uitati....daca supravietuiti)
-faza lunga tinuta aprinsa pana la 200m de cel din fata(alta tampenie......multi nu isi dau seama dar poti fi si la 1km in linie dreapta ca efectul este aproape aceelasi)
-dobitoci care semnalizeaza depasirea te vad in oglinda iau semnalul si se baga totusi in depasire(respect pt. cei care te vad ca vii lansat si dau imediat semnal dreapta in semn ca nu se mai baga)
-nesimtiti care nu semnalizeaza niciodata sau care dau semnal odata cu rotirea volanului
-alti nesimtiti care pun frana si cand aproape au oprit dau semnal stanga sau dreapta schimband directia de mers
-idioti care stau cu pozitiile si farurile de ceata aprinse facand economie de becuri si curent......
-idioti care s-au gandit sa nu-si mai schimbe becurile ca oricum se ard dupa un timp
-idioti care nu le aprind deloc ca le au altii aprinse sau  aprinde primaria lampile  de pe stalpi
-idioti care merg cu limita maxima adminsa in localitati si la vederea unui politist(nu de rutiera neaparat) franeaza pana la 30km/h
-"soferi" care depasesc cu treapta a 5-a si 1200rpm

am obosit asa ca iau o pauza

Edited by Crash, 14 August 2007 - 17:38.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate