Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
emag - card cadou expirat

Nu vad SSD-ul cand vreau sa insta...

Rafturile ca la dedeman

Probleme internet
 Pozitionare aer conditionat. Ar f...

Logare site erovinieta.ro

Facultatea de geologie - ingineri...

Sursa led 25-36W ?
 Prosumatori - cat aveti de primit...

EURO 24 - Meciul 4: Romania - Ola...

Disparitie body-spray AXE din Rom...

Penurie de Inka?
 Receptionerele de la centrele de ...

Nu se mai gasesc e-Bike de inchir...

Seat Leon 5F 2.0 184hp costuri in...

Dispar punctele de restaurare la ...
 

Viteza mica nejustificata

- - - - -
  • Please log in to reply
189 replies to this topic

#73
adi_dalma

adi_dalma

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 89
  • Înscris: 27.07.2006
Crash...ai dreptate. Si nu ma supar pt ca e drept!
Cel mai lung si pe cont propriu drum lung a fost acum 2 ani pana la mare si inapoi.
Imi era si teama pt ca eram cu o prietena si cu 3 copii in masina!!!
Am mers OK, am fost mandra de mine ....nu am mers f incet (cum se asteptau unii de la mine de la birou  :huh: );nu am incurcat.Tipa cu care am mers era tare in teorie ..sotul ei o invatase niste smecherii (priveste la 100 m inainte, anticipeaza si ce se intampla in sens opus etc).

Am fost de 2 ori in pericol:
- niste moldoveni cu autocisterne se intreceau - si ca atare i am lasat sa se duca in pustii;
- o lata autocisterna din sens opus a intrat in depasire si am mers muuult pe draepta sa treaca tembelul;

In rest ,,, conduc pt utilitate si pana in moemtul asta imi e util in Bucuresti (Dr Taberei) si cel mai mult ma amuza la faza asta anuntul de instalare a radului pe acest bulevard dimineata ,,,, e ca o gluma proasta!

#74
Adydum

Adydum

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 899
  • Înscris: 25.05.2004

 adi_dalma, on Aug 14 2007, 20:56, said:

Am mers OK, am fost mandra de mine ....nu am mers f incet (cum se asteptau unii de la mine de la birou  :huh: );nu am incurcat.Tipa cu care am mers era tare in teorie ..sotul ei o invatase niste smecherii (priveste la 100 m inainte, anticipeaza si ce se intampla in sens opus etc).

N-am inteles faza cu privitul la 100 de metrii, explica-mi si mie te rog unde ar fi smecheria sa ai privirea fixata (ma rog sa te uiti) atat de aproape de masina. ? 100M e f putin in conditii extraurbane, si nu numai.

#75
sanddy1964

sanddy1964

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,862
  • Înscris: 13.10.2006
Stiind ca am de facut incepand de sambata vreo 6000km in 2 saptamani, ma gandesc cu scarba la cei 1200 de km pe care-i am de facut in Ro.
Nu pt ca sunt gropi  sau ca viteza e limitata la ,,,cat o fi,,sincer NU PREA STIU ...CAND VAD SEMNUL, REACTIONEZ SI GATA...
Ma gandesc la toate kashcarabetele pe care abia le suprta drumul, din car ecad toate matzele si fiarele...si care incurca traficul.
Toti soferii de duminica, toti mosii, toti pustii corditi, toti fraierii, etc etc
De ce afara toate categoriile astea ( au si ei asa ceva) merg CORECT? Inteleg ca au un jaf si nu-l forteaza sau tin dreapta cand e cazul,...
Mi se pare ca e foooarte pericloasa pentru CEILALTI PARTICIPANTI LA TRAFIC viteza mica a unei kashkarabete...
Iar o viteza de 80-100km/h pe V Oltului, cu o masina decenta, e chiar recomandabila, si cu 10 copii in masina.
Concluzie: viteza mica, legala cu orice chip,  e CEA MAI MARE TAMPENIE!

Edited by sanddy1964, 14 August 2007 - 22:38.


#76
adi_dalma

adi_dalma

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 89
  • Înscris: 27.07.2006
NU privea nimeni fix (ma si vad privind fix un punct in zare ha ha)! la 100 m.. si am zis 100 m ca sa nu zic 200-300 m.
Eu, ca sofer de oras sunt obisnuita cu viteze + perspectiva mai mica asupra drumului. Aia e smecheria.

Nu mi spune mie ca tu la semafor la Magheru vezi prea departe in zare!!! te uiti la masina din fata si daca ai o mashinuta mai inalta mai vezi ce fac 1-2... si iti formezi ticul in asa fel sa fi pe faza acolo.
La drumul lung vezi ce fac mai multi din fata ta si de multe ori problemele apar nu de la cei din imediata ta apropiere...
Poate suna incalcit dar asa e..
Oricum ca sa nu mi bat capsorul blond cu scheme de astea prefer sa stau pe locul din dreapta si sa caut subiecte interesante de conversatie (la drum lung)!

Edited by adi_dalma, 14 August 2007 - 22:41.


#77
sanddy1964

sanddy1964

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,862
  • Înscris: 13.10.2006

 adi_dalma, on Aug 14 2007, 22:40, said:

prefer sa stau pe locul din dreapta si sa caut subiecte interesante de conversatie (la drum lung)!
Cel mai interesant subiect de conversatie e comentarea drumui cu soferul...poate asa isi da si el seama de cate chestii nu vede fiinsd atent la gropi, radare, samd..
Ce-mi plac mie cei care stau in dreapta si se PREFAC  ca franeaza si ca au si ei "reflexe", odata cu soferul,,ca vezi Doamne, au si ei carnet... :lol:  :lol:
D-aia le dau scaunul in spate, sa nu ajunga sa apese cu piciorul nimic,,,apasa in gol, zvacnesc de 2-3 ori si gata, se lasa pagubasi. :lol:

#78
Octavian___

Octavian___

    Membru de ocazie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,094
  • Înscris: 06.04.2007
Pai chestia asta cu franatu' in dreapta se intampla si la case mai mari, mai ales cand te sperii de manevrele soferului, mai degraba de asta cauti pedalele, decat ca vrei sa arati ca ai permis. Mai vad altii care-si inclina capu' dupa curba, ca la raliu' (pe scaunu' din dreapta)

#79
dsdev

dsdev

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 954
  • Înscris: 28.10.2005
Hai ca astea sunt cat de cat ok, doar sa nu inceapa sa imite sunetele masinii pe scaunul din dreapta. Am un prieten care exact asta face, scoate tot felu de sunete, de la turat motor la scartait de frane, iti vine sa il bati daca mergi cu el la drum lung...

#80
Octavian___

Octavian___

    Membru de ocazie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,094
  • Înscris: 06.04.2007
Cam nebun pretenu tau :D   Mai e o chestie: mergi la drum si odata cel din dreapta (de obicei muierile fac asa) : ''....hiiiii....vai....!''...foarte stresata si speriata ca-ti vine sa opresti masina instantaneu . Si intrebi, ce e, ce s-a intamplat la care ti se raspunde ceva de genu: ''am uitat ceva acasa'' sau ''mi-am adus aminte de ceva'' :cursing:

Edited by Octavian___28, 15 August 2007 - 09:27.


#81
dsdev

dsdev

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 954
  • Înscris: 28.10.2005

 Octavian___28, on Aug 15 2007, 10:27, said:

Cam nebun pretenu tau :D
Si mai e si politist la rutiera... nu glumesc  :D Acum nu ma intreba daca face si ca girofaru' ca nu stiu  :P

Cel mai greu a fost cu generalu' meu la inceput, ca daca i se parea ceva pericol, dadea sa ma apuce de mana... intre timp s-a mai linistit, acum o vad cum strange de maneru' usii din dreapta si suporta in liniste  :kisstogether:

#82
sanddy1964

sanddy1964

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,862
  • Înscris: 13.10.2006
Bine ca nu incerca sa-ti ia de volan,,, :lol:  :lol:

#83
dsdev

dsdev

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 954
  • Înscris: 28.10.2005
apropos de condus prea incet:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/_KsqScmqyRI?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

exagerat, stiu.

#84
adi_dalma

adi_dalma

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 89
  • Înscris: 27.07.2006

 Octavian___28, on Aug 15 2007, 10:27, said:

Cam nebun pretenu tau :D   Mai e o chestie: mergi la drum si odata cel din dreapta (de obicei muierile fac asa) : ''....hiiiii....vai....!''...foarte stresata si speriata ca-ti vine sa opresti masina instantaneu . Si intrebi, ce e, ce s-a intamplat la care ti se raspunde ceva de genu: ''am uitat ceva acasa'' sau ''mi-am adus aminte de ceva'' :cursing:


Ha daca ar vedea sotziorul meu postul tau ar zice ca stie el pe cineva care face asa....sa care zice : uite un magazin la care trebuie sa oprim! si cand ii jeneaza pe altii din trafic zice: scuzati sunt cu nevasta!

Ma rog decat sa conduc eu cand el e in masina, mai bine stau in dreapta si 'toc' tot ce cuprinde!

#85
MAK

MAK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,882
  • Înscris: 26.02.2005

 adi_dalma, on Aug 15 2007, 11:13, said:

Ma rog decat sa conduc eu cand el e in masina, mai bine stau in dreapta si 'toc' tot ce cuprinde!
Ahaa   :w00t: , mai toca si a mea sotie si de ce toca ea, eu maream viteza   :lol:
O intrebam :
Taci ? nuuu ? si dai spre 200 km/h   :lol:
Acum tace milc, a invatat lectia.  :naughty:
Spune-i sotului tau sa intre  pe forum sa-l invat cum sa-i inchida gura nevestei   :lol:

#86
dsdev

dsdev

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 954
  • Înscris: 28.10.2005

 adi_dalma, on Aug 15 2007, 11:13, said:

Ma rog decat sa conduc eu cand el e in masina, mai bine stau in dreapta si 'toc' tot ce cuprinde!
Pai normal, decat sa stea el cu gura pe tine, mai bine tu pe el  :P

Sotia mea mai nou vede masini de politie/radare peste tot... cum vede o masina parcata pe vreo sosea, cum "las-o mai incet, vezi ca e radar, uite si ala de pe sens invers merge incet"... am facut greseala sa ii spun ca mai sunt din astia care fac instant-on la radare si degeaba ii spun acum ca detectoru' nu bipaie si nici gpsu nu arata vreo camera in zona...

#87
Octavian___

Octavian___

    Membru de ocazie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,094
  • Înscris: 06.04.2007

 dsdev, on Aug 15 2007, 10:39, said:

Cel mai greu a fost cu generalu' meu la inceput, ca daca i se parea ceva pericol, dadea sa ma apuce de mana... intre timp s-a mai linistit, acum o vad cum strange de maneru' usii din dreapta si suporta in liniste  :kisstogether:
Generalu' de acasa sau ala de la lucru? Eu cu ala de la lucru am patit asa la inceput. Prinsaturi de usa , cautat de pedale in dreapta si comentarii: ''maibaiete, ce faci? fa dreapta!..aaaa.....nu acuma, ca vine unu din spate...acuma acuma! stai...inceeet...dai dai...dai...depaseste! verde verde...!!! rosu! sati....!'' E patron acum, in trecut a fost sofer de tir...M-am dat jos de la volan, i-am dat cheile si l-am last pe el sa conduca ! Asta se intampla undeva prin Olanda...avea ''la bord'' ceva wisichi asa ca s-a calmat si de atunci  m-a mai slabit cu comentariile. In depasiri (cand mai merg cu el prin delegatii) mai face si acum: ''verde verde...nuuuu! rosu...'' :ciocan:

#88
dsdev

dsdev

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 954
  • Înscris: 28.10.2005

 Octavian___28, on Aug 15 2007, 11:42, said:

Generalu' de acasa sau ala de la lucru?
La generalu' de acasa ma refeream. Asa cum zici de patronu' tau, asa imi facea mie socru'. S-a calmat dupa ce ne-am intalnit pe la mare anu' trecut, stiam ca e intepenit de gat ca il trasese rau curentu' si l-am tinut doar cu frane cat mai agresive si curbe luate violent, de mai avea putin sa faca gaura in tetiera. Acum cand mai merg cu el, zice "ia-o pe unde stii tu"  :coolspeak:

#89
Octavian___

Octavian___

    Membru de ocazie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,094
  • Înscris: 06.04.2007

 dsdev, on Aug 15 2007, 13:36, said:

La generalu' de acasa ma refeream. Asa cum zici de patronu' tau, asa imi facea mie socru'. S-a calmat dupa ce ne-am intalnit pe la mare anu' trecut, stiam ca e intepenit de gat ca il trasese rau curentu' si l-am tinut doar cu frane cat mai agresive si curbe luate violent, de mai avea putin sa faca gaura in tetiera. Acum cand mai merg cu el, zice "ia-o pe unde stii tu"  :coolspeak:
:D  :lol:

#90
RoVal1972

RoVal1972

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,992
  • Înscris: 18.08.2005
Sunt o gramada care:

- franeaza excesiv la intrarea in curba.
- accelereaza cand ii depasesti. Am patit una acum cativa ani cu un TIR....
- care uita ca sunt la volan cand vorbesc la mobil  si ii vezi ca n-au nici o treaba cu condusul.
- merg oricum, dar nu constant... ba ii vezi ca merg cu 90, ba se trezesc si o dau la +120...
- sunt panicati la volan...in special femei.

off topic: cumnata-mea e de belea... pe autostrada, cand trece de pe banda 1 pe a doua sau pe a 3a,in loc sa accelereze, franeaza... :D

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate